1939 Beardstown City Directory

Information taken from:

Please be aware that there may be errors in transcription.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Business Directory


A
Abbott Alice N r400 E 5th
Abbott Bert r913 E 14th
Abbott Chas J yardman C B & Q r400 E 5th
Abbott Frances Mrs maid 911 Wash r207 Sangamon
Abbott Laura I waitress r400 E 5th
Abbott Ross L (Zetta) flagman C B & Q r400 E 5th
Abney Edw F (Anna) r1204 E 8th
Abney Wayne H (Blanche) r1204 E 8th
Ackerman Albert (Bernice) r320 Clendenin
Ackerman Clifford filling station 901 Grand Av r600 W 9th
Ackerman Lena (wid Frank) r501 W 7th
Ackerman L Marie bkpr and stenog r501 W 7th
Ackerman Ruth Mrs r 508 E 8th
Ackerson Raymond E (Alemeda) r213 March
Adams Carl (Lydia) eng Glenn Ice & Fuel r400 E 6th
Adams Clarence T (Alice) clk C B & Q r918 Clay
Adams Helen Mrs seams Wells Lamont Smith r312 W 9th
Adams Robt B (Helen) firemn C B & Q r312 W 9th
Adkins Amos D (Minnie) barber shop 1213 E 8th r same
Adkins Carl A barber 912 Grand Av r1213 E 8th
Adkins Chas A (Dollie) r1019 Clay
Adkins Lena Mrs opr Ill Bell Tel r914 E 4th
Adkins Lyle C (Lena) radio service 914 E 4th r same
Adkins Norman R r805 Washington
Adkins Otis R (Charlotte) clk D T Scullion r805 Washington
Adkins Richd C (Mary C) r507 W 9th
Adkinson John O (Edith) lino opr Illinoian Star r504 W 8th
Adkinson Mabel (wid Wm) r1151/2 Washington
Ahern James Rev Pastor St. Alexius (RC) Church r215 W 5th Phone 345
Ahern Thos r919 Wall
Albers Eda r1213 Jefferson
Albers Eleanor (wid J F) r1213 Jefferson
Albers Ralph F (Eliz) mech Walling Motors r1001 Jackson
Alcorn Howard service mgr Modern Chevrolet r914 Jefferson
Alcorn Lloyd (Mayme) Yellow Cab & Transfer Line r6081/2 E 4th
Alcorn Russell N (Glenna) Russ Alcorn’s Super Service r711 Lafayette
Alcorn’s Super Service Russell N Alcorn, propreitor 117 E 4th phone 14
Aldridge Geo V (Josephine) ry postal clk r516 W 7th
Alford Fred C (Lillian) fisherman r716 W Main
Alford Harry J stu r716 W Main
Allen Arth N (Geneva) timekpr r1120 Jefferson
Allen Geo H (Maude L) r617 W 2nd
Allen Georgia Mrs reg nurse Schmitt Mem Hosp r620 W 2nd
Allen Hobart (Georgia) farmer r618 W 2nd
Allen Howard M (Hazel) lab r1120 Jefferson
Allen Lindsey E (LaVeta) r916 E 11th
Alloway Ivan L inspr Wells Lamont Smith r1006 Wall
Alloway L Edw (Susie) r 1006 Wall
Alloway L Edw jr r1006 Wall
Alloway Richd V (Elva) r1109 E 8th
Alters Cline R (Bettie) r817 Clay
Alvarez Marcello (Emily) hlpr Schultz Baujan r808 E 15th R 1
Ambrosius Carl C (Alma) trucker Schultz Baujan r806 E 2nd
American Sugar Bowl Nick Leoucis confectr 120 Washington
Andell Harry J (Edna M) meat ctr J L Long r212 Monroe
Anderson Ben (Verna D) gro 410 W 5th r510 W 5th
Anderson Carol timekpr W P A r Chandlerville
Anderson Caroline (wid Jesse) r402 W 10th
Anderson Clarence I (Margaret) r1310 Bay
Anderson Clarence W (Josephine J) farmer r512 W 6th
Anderson Dorothy ofc Wells Lamont Smith r812 Humboldt
Anderson Eliza (wid John) r312 W 4th
Anderson Ethel seams Wells Lamont Smith r915 Wall
Anderson Florence seams Wells Lamont Smith r1010 Oak
Anderson Geo W (Mary) r1113 Wall
Anderson Georgia Mrs Normandie Beauty Salon r outside city
Anderson Gerald W emp B & O r1202 Edwards
Anderson Harold W (Julia) emp State Highway r1202 Edwards
Anderson Harold Jr stu r1202 Edwards
Anderson Hazel (wid John) Mother’s Grill r1102 State
Anderson Hazen C (Stella) state emp r 917 Canal
Anderson Henry E (Martha C) r517 W 2nd
Anderson H Eug (Marie) r1010 E 8th
Anderson H Glenn (Evelyn) truck driver r1423 E 6th
Anderson Jack waiter Mother’s Grill r510 E 5th
Anderson John “Bud” (Dorothy) sign painter 812 Lafayette r510 E 5th
Anderson John C (Dora) r1010 E 9th
Anderson L Harold ctr Wells Lamont Smith r113 Wall
Anderson Marion (Reba) r1010 Oak
Anderson Martha C Mrs emp Baker’s Cafe r 517 W 2nd
Anderson Maude r909 State
Anderson Minnie Mrs hskpr Mrs Langdon r411 W 2nd
Anderson Nelson (Myrtie) r1314 E 10th
Anderson Richd r915 Railroad
Anderson Rosa E seams Wells Lamont Smith r1113 Wall
Anderson Rose Enid seams Wells Lamont Smith r1010 Oak
Anderson Rufus r402 W 10th
Anderson Stella Mrs waitress Glenn’s Cafe r917 Canal
Anderson Walter H (Bernice) r1009 E 7th
Anderson Wm H chauf Yellow Cab r1113 Wall
Anderson Wilma seams Wells Lamont Smith r1117 E 7th
Andrade Sostenes (Josepha) sec lab C B & Q r1017 Edwards
Andrews Margt (wid J A) r311 E 2nd
Andrews Virgil R eletn Springfield r613 W 5th
Andris Joe H (Helen) com trav r313 Monroe
Angier Carl D (Esther) mach C B & Q r1313 Lafayette
Angier Carl E (Emma) retired r208 E 3rd
Angier Earl E (Mayme) retired r117 E 7th
Angier Emma (wid Chas A) r903 Jefferson
Angier Wilbur E (Veda V) clk to master mech C B & Q r5091/2 E 3rd
Ansprenger Aloys G (Ellen) Drs Holland, Starkey, Ansprenger r304 W 4th
Antrobus Turner R (Pauline) casewkr W P A also Alderman 1st Ward r1401 E 5th
Applegate Allan D (Laverta) mech Ruppel & Valentine r Garden R 2
Applegate Wm (Ida) eng C B & Q r413 E 2nd
Applegate Wm Jr (Eva) filling sta 815 Wall r818 Canal
Arenz Edw E (Gladys) sales Mac’s Clothes Shop r215 E 5th
Arenz Glenn A sales Mac’s Clothes Shop r215 E 5th
Arenz Leo ispr Wells Lamont Smith r916 Beard
Armstrong Arth C (Dorothy) attdt Klump r707 E 4th
Armstrong Danl C (Elva) r510 E 8th
Armstrong Eldon A paperhanging contr r413 E 9th
Armstrong Ernest (Thelma) r1100 Clay
Armstrong Martha seams Wells Lamont Smith r510 E 8th
Armstrong Mary A (wid Geo) r413 E 9th
Armstrong Raymond attdt Veach Serv Sta r510 E 8th
Armstrong Wm H (Daisy) r901 Canal
Arthur Theo r1314 E 9th
Ashcraft Bertha E clk F W Meyer & Co r611 W 3rd
Ashcraft Capitola (wid Wm) r1016 E 6th
Ashcraft Emma Mrs r405 Railroad
Ashcraft Geo (Perebel) r611 W 3rd
Ashcraft Harry fisherman r405 Railroad
Ashcraft Hazel tchr Washington Sch r1016 E 6th
Ashcraft Herbert r 611 W 3rd
Ashcraft Herman r1016 E 6th
Ashcraft Perry r405 E 3rd
Assembly of God Church Rev Frank Goodin pastor 807 Canal
Aten Carrie (wid Stewart) r204 E 15th
Aten Cora A (wid Wayne) r1305 Monroe
Ater Frank T (Velma) former Wells Lamont Smith r615 Walnut
Ater Velma Mrs seams Wells Lamont Smith r615 Walnut
Athey George L (Alice) Physician & Surgeon 315 Washington Phone 882 r1312 Jefferson
Athletic Field 300 E 15th
Atteberry Mae V mgr Western Union rms 903 Jefferson
Atwater Roy J (Mary) r518 W Main
Atwood Francis W (Mildred) r1002 E 14th
Atwood Geo W (Pearl) r1002 E 14th
Ausmus Eug S hostler hlpr C B & Q r804 E 15th R 1
Ausmus Mina J Mrs r810 Oak
Ausmus Robt J (Glenna) driver Coca Cola Bottling r804 E 15th R 1
Austin Earl baker Thompson Baking r1009 E 5th
Austin Zelah (Georgia) r1009 E 5th
Avery Anna (wid John) r804 E 4th
Avery Arth L (Nellie) store dept C B & Q r702 W 7th
Avery Dorothy r1219 Canal
Avery Homer L r1107 Canal
Avery Jesse (Nora) r309 E 6th
Avery Leonard L (Clara) r1116 Canal
Avery Martha seams Wells Lamont Smith r311 W Main
Avery Maurice M (Elenore) r1219 Canal
Avery Wm D (Nora) Sexton Oak Grove Cemetery r1107 Canal
Axel Chas F r920 Edwards
Axford Mary Jane r217 Jefferson
Axford Ruth Mrs clk C I P S Co r217 Jefferson
Axford Thos emp Springfield r217 Jefferson
Back to index
B
Bacon Edw K clk Tex Store r1010 W 7th
Bacon E Earl (Luella) carp r1010 W 7th
Bader Richd bar tendr The Zephyr r Central Hotel
Baehr Evelyn seams Wells Lamont Smith r1013 Garm Av
Baehr Henry P (Nora) r1013 Garm Av
Baehr Henry P (Ollie M) elev hlpr Schultz Baujan r1409 Edwards
Baehr Jacob D r417 W 3rd
Baehr Lafe A (Albertine) painter-oiler Schultz Baujan r1010 Garm Av
Baehr Lena A janitoress Schultz Baujan r1010 Garm Av
Baehr Herschel D (Louise) mach C B & Q r917 Jefferson
Bailey Chas E (Lucille) clk C B & Q r1100 Washington
Baker Albert r910 Wall
Baker Bert F (Rosa) r910 Wall
Baker Louis (Rebecca) (Baker’s Cafe & Tavern) r909 E 5th
Baker Mina E Mrs home aid r516 E 7th
Baker Raymond clk Morgan Dairy Ice Cream r310 E 4th
Baker Roma L (Helen) mgr Morgan Dairy Ice Cream r310 E 4th
Baker Wm clk Morgan Dairy r310 E 4th
Baker’s Cafe & Tavern – Louis Baker 200 W Main
Baltimore & Ohio Railroad – R W Shaw agt pass depot 620 E 4th freight depot 704 E 4th
Bandy Jas A (Annabel) eng C B & Q r513 Bay
Barber Thos L County Supervisor r Virginia
Barker Chas r600 W Main
Barker C Thos (Olive) r1201 E 9th
Barker Josephine (wid John) r1201 E 9th
Barnett Clarence E (Clara) state hiway emp r907 Arenz
Barnett Essie (wid Chas) r413 E 2nd
Barnett Glenn V (Marjorie) body repr Al Bowen r518 W 11th
Barret Edith r1212 Washington
Bast Geo G (Stella) driver Ben Pearlman r1412 E 6th
Bates Mabel (wid R D) r1119 State
Bates Warren L (Kath) janitor 1st Nat Bank r3041/2 E 3rd
Batty Martha (wid T W) r1114 State
Batty Thos r1412 E 6th
Baujan Dorothy M (wid G E) r202 E 2nd
Baujan Francis E stu r202 E 2nd
Baujan G Otto mgr The Baujan Shoe Store r202 E 2nd
Baujan Otto W (Nelle) supt Schultz Baujan r113 E4th
Baujan P Cecil clk Baujan Shoe Store r202 E 2nd
Baujan Shoe Store (The) G O Baujan mgr 117 E 2nd
Baumgardner Roy J (Ella) loading formn Schultz Baujan r 410 W 6th
Bauser Edw C (Anna M) r rear 1520 E 9th
Baxter A Wayne (Dorothea) (Wayne Baxter’s Auto Service) r118 Lafayette
Baxter John (Ruth) ydman A E Schmoldt r1108 E 3rd
Baxter Ralph P (Dorothy) (Baxter’s Tavern) r311 E 3rd
Baxter’s Tavern Ralph P Baxter 113 E 2nd
Baxter’s Wayne Auto Service A W Baxter 300 W 2nd
Beans Cora E (wid John) r1001 E 7th
Beard Alice (wid B W) r1115 Arenz
Beard School Nellie McLane prin 710 Beard
Beardstown Auto Parts Louis Katz 715 E 4th
Beardstown Building and Loan Assn  Wm P Beatty Pres; W D Epler V Pres; Kenneth F Benz Sec; W F Smith Treas and Asst Sec; 303 State Phone 400
Beardstown City Directory O R Evans & Company, Publishers; Home Office Monroe, Wisconsin “An Evans Directory is a Good Directory”
Beardstown City Offices City Hall 101-103 W 3rd
Aldermen R R Rahn, T R Antrobus (1st Ward) C E Phelps, Eldo Thomas (2nd Ward) Geo Ring, John Bolle, (3rd Ward) W G McKenzie, C W Harre (4th Ward) Harry Buck, Robert Shupe (5th Ward)
Clerk  R B Maslin
Fire Chief  W D Colvin
Health Officer  Dr C E Soule
Mayor  Fred I Cline
Police Chief  Harold Webster
Sexton  W D Avery
Supt of Streets  F H Schumacher
Treasurer  Margaret Swan
Beardstown Cooperative Mercantile Assn D A Kiser mgr No 1 218 Washington, H E Musch mgr No 2 612 Railroad
Beardstown Country Club – bet Beardstown and Virginia on Rt 67
Beardstown Feed Store Melvin Holtman millers 215 Lafayette
Beardstown High School W L Gard, Supt; P W McAllister, Prin; 15th cor Jefferson Phone 165
Beardstown Implement Co Carl Lebkuecher, Paul Phillips 1400 Wall
Beardstown Laundry C M Bollhorst Proprietor; Laundry, Dry Cleaners, Moth Proofing, Rug Cleaners 201 E 2nd Street Phone 302
Beardstown Nash Sales Roy Utter, H H Bollhorst 214 W 2nd Phone 54
Beardstown Public Library Hallie J Seeger Librarian, 105 W 3rd Phone 204
Beatty Edwin L (Beatty Hardware Co) r512 W 3rd
Beatty Hardware Co Wm P & Edwin Beatty; Hardware, Plumbing, Heating, Sheet Metal Work, Bicycles, Seeds and Fertilizers, Electrical Contractors and Dealers; 118-120 W Main Phone 155-J
Beatty Harriette A beauty opr r512 W 3rd
Beatty Wm P (Emma) (Beatty Hardware Co) also Pres Beardstown Building and Loan Assn r612 State
Beaver Jesse r715 W 3rd
Beck Claude eng C B & Q rms 503 E 4th
Beck Jesse T (Myrtle) brakemn C B & Q r604 E 3rd
Beck Luther (MInnie) r2181/2 Lafayette
Beck Minnie L Mrs charwoman Post Office r2181/2 Lafayette
Becker Beryl r909 Dey
Becker Floyd (Vera) constr wkr r909 Dey
Beddoes Arth E Rev (Edith) pastor First Congregational Church r612 Washington
Beemer Dean C (Evelyn) r1005 Canal
Beemer Harry M (Nona) r1408 E 7th
Beemer Nona Mrs seams Wells Lamont Smith r1408 E 7th
Beemer Robt C r1408 E &th
Beerman Anna (wid Adam) r1201 Monroe
Beerman Areka tchr Beard Sch r1201 Monroe
Beghtol Oliver W (Carrie) brakemn C B & Q r901 Grand Av
Beghtol Philip J sorter Wells Lamont Smity r901 Grand Av
Begnel Leonard (Velda) sales mgr Thompson Baking r4041/2 Bay
Belew Arvy L (Emma) emp L E Myers r405 Washington
Bell Eleanor W (Vanity Beauty Shop) r1211 E 7th
Bell Ethel M clk Montgomery Ward r1211 E 7th
Bell Geo hostler C B & Q r700 W 4th
Bell Geo W (Anna) r1100 E 5th
Bell Georgia H clk B Co-op Merc r1211 E 7th
Bell Gladys seams Wells Lamont Smith r1100 E 5th
Bell Harold R (Lucille) lab Schultz Baujan r1406 Bay
Bell Jack W attdt C F Stucke r1211 E 7th
Bell J Sherman (Eliz) r312 E Main
Bell Kath stu r1100 E 5th
Bell Lucille Mrs seams Wells Lamont Smith r1406 Bay
Bell Millard F r401 W3rd
Bell M Jennie (wid Wm) r1214 E 5th
Bell Thelma F seams Wells Lamont Smith r1409 Edwards
Bell Wm (Mabel) lab r914 Canal
Bell Wm F (Ethel) cond C B & Q r1211 E 7th
Belville Edith maid 1113 E 6th
B P O Elks No 1007 G Leroy Hegener sec 1161/2 W 2nd
Bennett Leland R (Hilda) coal chute opr C B & Q r912 Walnut
Benson Dora A (wid Ephraim) r411 E 7th
Benson Lloyd lab r411 E 7th
Benson Wm (Minnie) retired r509 E 3rd
Benz Kenneth F (Jean) Sec Beardstown Building & Loan Assn r211 E 3rd
Bergman Harry W stu 511 Monroe
Bergman Jos M (Nettie) carp C B & Q r1413 Edwards
Bergman Wm G (Gladys) cashier C B & Q r511 Monroe
Bergmann Aug F r500 W 8th
Berry Maude L r105 E 8th
Bertholf J Jesse r212 E 6th
Best Nancy E (wid Geo) r714 Wall
Betz Jennie (wid Henry) r304 E 6th
Bingham Anne r1318 E 6th
Bingham Frana bkpr J L Long r1318 E 6th
Bingham Robt sales Thompson Baking rms 305 E 6th
Bingham Wm G (Myra) feed packer Schultz Baujan r1318 E 6th
Bingham Wm jr r1318 E 6th
Birdsell Fred r1511 E 9th
Birdsell Saml r1511 E 9th
Birnbaum Earl (Martha) (Birnbaum’s Food Store) r502 E 4th
Birnbaum Frank r407 Monroe
Birnbaum’s Food Market Harry Galyon mgr, grocery and meats 109 W Main
Bishop Anna J (wid Richd) r618 W Main
Bishop Harold A (Louise) assoc lawyer Dieterich & Northcutt r211 W 6th
Bishop Leo rms 510 E 5th
Bishop Ruth I Mrs packer Wells Lamont Smith r502 E 5th
Bixler Nellie A (wid C A) r1408 Monroe
Black Andrew r1005 E 9th
Black Andrew r1311 E 9th
Black Edna maid 702 Jefferson
Black John L (Nancy) r920 W 7th
Black Nellie (wid Franck) r416 E 5th
Black Rudy A cond C B & Q r919 Wall
Black Russell F (Mabel) dentist 2051/2 State r211 W 7th
Blackley J Edw (Nevada) barber 104 State r211 W 7th
Blackley Marie G (wid Fred) ironer Beardstown Laundry r518 W 6th
Blake Wallace coal miner r1105 Canal
Blake Wm M (Estella) coal miner r1105 Canal
Blank Adolph F (Hattie) eng C B & Q r1308 State
Blank Mildred M tchr Wash Sch r1308 State
Blansett Glenn L (Zelma) r1415 E 7th
Blansett Luther R (Mabel) r1401 E 6th
Blansett Maxine stu r1401 E 6th
Blase Albert C (Marie) v-pres Mutual Loan & Savings Assn r1205 Jefferson
Blaser Conrad (Margt) retired r305 W 7th
Blaser Wm J (Edith M) eng C B & Q r1005 Jackson
Blemler Chas W (Carrie) brick lyr Wessel & Sons r1205 Lafayette
Blemler Geo B (Ettie) brick mason r1302 Jefferson
Blemler J Robt (Verna C) clk Bunn Capitol Gro r301 Jefferson
Blemler Wm D r1302 Jefferson
Bley Pearl B (wid W C) r917 State
Bley Wm orchestra r917 State
Blickhan Carrie (wid Chas) r1016 Lafayette
Blodgett Frances (wid Ellsworth) r1313 Clay
Blohm (see also Blum)
Blohm Aug W r1000 E 8th
Blohm Chas W (Jennie) eng C B & Q r1116 E 4th
Blohm Emma (wid J Wm) r306 E 4th
Blohm Helen bkpr First State Bank r306 E 4th
Blohm Leslie (Dorothy) ofc W P A r1406 Bay
Blohm Mary clk C I P S Co r R F D 1
Bloomfield Hattie (wid Morris) r705 Oak
Bloomfield Robt O (Fern) r705 Oak
Blum (see also Blohm)
Blum Chas W plmbr hlpr A F Guelker r411 W 7th
Blum Geo E (Sophia) r514 W 10th
Blum Loren E r514 W 10th
Blum Maxine clk Woolworth r411 W 7th
Board of Education Dist 15 R L Northcutt pres, Dr C E Soule sec, A G Schultz, A D Millard, W P Beatty, F C Huss, E V Von Fossen members, 15th and Jefferson
Boatman Beulah M seams Wells Lamont Smith rms 909 Wall
Boatman Jas A (Minnie) lab r220 March
Bockemeier Efffie M clk Von Hall Bakery r208 W 12th
Bockemeier F Elmer (Fern) housemn 518 State r208 W 12th
Bockemeier J Saml (Florence) floor gang Schultz Baujan r700 Monroe
Boehning Edith maid 115 W 7th r1400 Washington
Boehning Fred J r1400 Washington
Bohannon Ina supt Schmitt Mem Hosp r1309 Jefferson
Boice Chas A (Henrietta) pntr r908 Canal
Boice Clarence A (Alice) mech Modern Auto Sales r514 W 2nd
Boice John H (Bernice) r1414 Bay
Boice Kathleen Mrs seams Wells Lamont Smith r218 Lafayette
Boice Lisle L r1151/2 Washington
Boice Rachel E r1151/2 Washington
Boice Ralph (Kathleen) mech Modern Auto Sales r218 Lafayette
Boice Raymond E coach Jr High Sch r1151/2 Washington
Boice Ruth (wid Lisle S) clk r1151/2 Washington
Boker Alma Mrs seams Wells Lamont Smith r1306 Canal
Boker Orvil B (Alma) r1306 Canal
Bolle John (Ida) Alderman 3rd Ward r301 Jefferson
Bollhorst Chas A (Lydia) Beardstown Laundry r1012 Lafayette
Bollhorst Henry H (Gladys) Beardstown Nash Sales r914 Jefferson
Bollhorst Herman F (Hannah) Cass Implement Co r501 Monroe
Bollhorst Mary E stenog Beardstown Implement r1301 Jefferson
Bollhorst Wm C (Winnie) dry cleaner Beardstown Laundry r410 W 5th
Bollman Frank H (Todd E) real estate 2111/2 State r816 Monroe
Bolton E Ilda (wid Lee) r1117 E 7th
Bolton Marjorie seams Wells Lamont Smith r1117 E 7th
Bond Geo L (Rosa) barber rear 415 W 6th r415 W 6th
Booten Clyde A (Marie) brakemn C B & Q r612 Edwards
Booze Herman C feed packer Schultz Baujan r1108 Adams
Al Bowen Body Shop (Albert Bowen) 214 W Main
Bowen Albert (Mabel) r152 Monroe
Bowers Albert H (Caltha) filling sta 1428 E 6th r same
Bowers Etta stu r1428 E 6th
Bowers Kenneth E (Eloise) (Dick Spicker Printing Co) also clk Hunter Cigar r608 W 7th
Bowman Anna Mrs seams Wells Lamont Smith r11008 Canal
Bowman Cath seams Wells Lamont Smith r101 W 5th
Bowman Della (wid T T) home aid r814 Canal
Bowman Francis M (Luella) r401 W 4th
Bowman Jas F (Dorothy) r1513 E 9th
Bowman Lavina (wid S L) r4041/2 Wall
Bowman Luella Mrs maid Park Hotel r401 W 4th
Bowman Raymond ctr Wells Lamont Smith rms 1200 E 7th
Bowman Theo J (Esther) mach C B & Q r1106 Jefferson
Bowman Virgil E (Florence) r1106 Clay
Bowman Walter R r401 W 4th
Boyd Chas E (Gwendolyn) (DeLuxe Cab Co) r110 Washington
Boyd John W (Pearl) oiler Schultz Baujan r806 E 15th
Boyd Paul P (Kath) r1014 E 8th
Boyd Roxie Mrs mgr Henderson Hotel r same
Bradbury Elta B Mrs asst cook Mother’s Grill r600 E 3rd
Bradbury Lawrence J (Elta B) wrapper Thompson Baking r600 E 3rd
Bradbury Oscar A (Lillian) r1209 E 9th
Bradbury Richd waiter Mother’s Grill r600 E 3rd
Bradbury Sarah (wid J M) r417 W 4th
Bradbury Wm E sales r914 Wall
Bradd Sidney H ins agt r207 E 5th
Braden Blanche (wid O E) r1415 E 6th
Braden Ira (Emaline) r 612 W 9th
Bradman Amelia (wid T W) r412 E 5th
Bradshaw Jeff F (Anna) carp r2121/2 Washington
Brady Ambrose P (Fay) retired r114 Jackson
Brady Margt R bkpr A F Guelker r114 Jackson
Brady Matthew B r114 Jackson
Brady Wm J stu 114 Jackson
Brandt Herman A (Bertha) r1007 E 8th
Brannan Berneice tchr Wash Sch r1311 Jefferson
Brannan Doris M r1212 Monroe
Brannan Howard J (Louise) Cashier First State Bank of Beardstown, Illinois r307 E 3rd
Brannan John (Rose) retired r1311 Jefferson
Brannan Thos V (Grace) real estate r806 Washington
Brannan Walter H firemn C B & Q r1212 Monroe
Brannan Rosemary r611 Washington
Bransom Chas river wkr rms 301 Jefferson
Brasel Eug stu r1216 Oak
Brasel Frank (Bertha) r1121 Oak
Brasel John D (Lulu B) hostler C B & Q r211 E 14th
Brasel Roy (Freda) firemn r1216 Oak
Brasel Royal stu r1216 Oak
Bratton Martin retired r 1121 Adams
Brent Donald (Anna) r1419 E 8th
Brewer Albert D r212 March
Brewer Byron C (Rena) r211 W 3rd
Brewer Donald (Freda) recreation leader r400 E 8th
Brewer Hoyt W r214 W 4th
Brewer Oran E (Maude) inspr C B & Q r1000 Canal
Brewer Thos D (Zelpha) r819 W 9th
Brewer Wm N (Mabel) eng C B & Q r1110 Adams
Bridgeman Eason H (Julia) plant mgr Coca Cola Bottling r913 E 8th
Bridgman John W (Mandy) carp r1005 E 7th
Briggs Harry L (Hilda) r1500 E 9th
Briggs W Orville (Dora) barber 301 W Main r same
Briney Daisy Mrs cook Bridge Cafe r2031/2 E Main
Briney Jas (Lena) truck driver Schultz Baujan r607 E 4th
Brock Emma J (wid Leonard) r209 W 3rd
Brock Lucille tchr High School r209 W 3rd
Brockhouse Albert G emp Hess Dairy r915 E 4th
Brockhouse Clifford C fromer Wells Lamont Smith r915 E 4th
Brockhouse Edw (Grace) emp C & N W r915 E 4th
Brockhouse Henry E (Luella) feed packer Schultz Baujan r1112 E 4th
Brockhouse Irene maid 110 E 8th
Brockhouse L Estellene seams Wells Lamont Smith r915 E 4th
Brockhouse Vern driver J L Long r1112 E 4th
Brockhouse Wilbur E hlpr Rink’s r915 E 4th
Brockhouse Wilbur N clk Elmer Meyer r1112 E 4th
Brockman Cline H stu r708 Clay
Brockman Fredk W (Beulah) rigger r611 W 3rd
Brockman Marion C (Maude) dentist 2051/2 State r708 Clay
Brockman Ruby r1115 Dey
Brockschmidt Edwin F (Frankie) janitor 120 W 2nd r1309 Adams
Brockschmidt Emil (Ivena) attdt C F Stucke r211 W 9th
Brockschmidt Hannah (wid Fred) r1205 Clay
Brockschmidt Harold John H (Nellie) asst washmn Beardstown Laundry r908 Beard
Brodman Clarice I tchr High Sch r217 W 4th
Brodman Johanna tchr Lincoln Sch 1106 Lafayette
Brodman Julia M tchr Beard Sch r1106 Lafayette
Brodman Ollie M (wid Edwin G) r217 W 4th
Broeker Frank H retired r1200 Lafayette
Broeker John (Josephine) (Broeker’s Drug Store) r514 E 2nd
Broeker Kate A r1200 Lafayette
Broeker Saml G (Anna) dept mgr Montgomery Ward r309 W 8th
Broeker Sam R asst mgr Kline’s r309 W 8th
Broeker Wm F (Sophia) city bridge tndr r1216 Lafayette
Broeker’s Drug Store John Broeker 114 Washington
Brost Lawrence F (Bertha) mgr W E Terry Lumber Co r518 W 9th
Brown Alfred G r716 W 2nd
Brown Arth rms 312 E Main
Brown Chas (Marjorie) r511 E 8th
Brown Cora (wid Wm) r511 E 8th
Brown Ernest (Pauline) r1002 Wall
Brown Eug (Velma) printer Wells Lamont Smith r1312 E 6th
Brown Eva Mrs opr Ill Bell Tel r1101 Monroe
Brown Gladys M r511 E 8th
Brown Harold R (Irene) porter Baker’s Tavern r615 W 12th
Brown Helen supt Old Age Assistance r816 Humboldt
Brown Jane waitress Silver Moon Cafe r716 W 2nd
Brown Julian L (Rosa) r907 Canal
Brown Karl firemn C B & Q rms 500 E 4th
Brown Lawrence O (Stella) brakemn C B & Q r717 Humboldt
Brown Maxine emp Country Club r716 W 2nd
Brown Oscar W (Della) chute man Schultz Baujan r716 W 2nd
Brown Paul E (Helen) agt Sinclair Oil r208 E 11th
Brown Robt F (Ethel) sub sta man C I P S Co r1113 Adams
Brown Walter r308 W 3rd
Brownbilt Shoe Store O E Riggs 211 State
Browning Chas retired barber r1091/2 W Main
Brownlow Chester W (Eda) cond C B & Q r311 W 10th
Brownlow Earl H (Rena) brakemn C B & Q r609 E 5th
Brubeck Chas O (Velma R) car inspr C B & Q also propr Brubeck Hatchery r1001 W 6th Phone 687
Brubeck Chas O Jr Flowers For All Occasions, Potted Plants, Seed and Bulbs, Funeral Designs, Wedding Decorations 1001 W 6th r same Phone 6870
Brubeck Edwin H clk Sweet Shop r1001 W 6th
Brubeck Hatchery C O Brubeck – Proprietor; 1005 W 6th St; Phone 687
Brubeck John E (Velma) clk Mrs. Lumley’s Market r 913 Dey
Brubeck Mary L catalog clk Montgomery Ward r1001 W 6th
Brune Harlan mgr Ill State Register r921 Jefferson
Brunswick Tires (Cass Farmers Oil Co, Inc) Virginia, Ill, Phone Virginia 87, Managers Phone Virginia 275
Bucher Ezra G (Irma) coal mine opr r1018 Jackson
Bucheit Jacob C (Anna M) retired r412 Clay
Buck Archie P (Helen) mach opr C B & Q r4011/2 W 8th
Buck Clyde A (Eliz S) mec r805 E 6th
Buck Floyd ctr Wells Lamont Smith r1100 E 6th
Buck Geo I (Faye M) clk Post Office r301 W3rd
Buck Gladys Mrs seams r906 E 6th
Buck Harry (Daisy) Alderman 5th Ward r418 W 3rd
Buck Harry E (Helen) driver Zinn’s Dairy r1013 Jackson
Buck Helen Mrs cook Park Hotel r4011/2 W 8th
Buck John A r1005 E 4th
Buck John A (Anna) r1100 Grand Av
Buck J Thos (Nancy) lab r1006 E 6th
Buck Lark L (Iva) r1116 E 6th
Buck Mabel (wid Walter E) r414 Jefferson
Buck Mary F (wid Sylvester) r910 Walnut
Buck Walter A (Lena) firemn C B & Q r1216 Lafayette
Buckman Stanley W (Margt) mgr F W Woolworth Co r605 Lafayette
Budweiser Beer Distributors – Emil E Rink Emil A Rink, Manager; r113 E 6th Phone 446
Buerkett John L (Laura) eng Glenn Ice & Fuel r1319 E 7th
Buescher Albert F (Hyla) eng C B & Q r1215 Washington
Buescher Alma E M r416 W 5th
Buescher Chas E r Central Hotel
Buescher C Harold r416 W 5th
Buescher John E (Lydia) shoe repair shop 301 W 7th r same
Buescher Wm (Magdelina) retired r416 W 5th
Bunn Capitol Grocery Co Edw Kloker mgr, wholesale groceries 220 Washington
Burch Glennis Mrs hlpr Schmitt Mem Hosp r1221 Clay
Burch Oral (Glennis) plant asst Coca Cola Bottling r1221 Clay
Burgener Carl tchr High Sch r903 Jefferson
Burget Carl H (Viola) driver Ben Pearlman r306 Canal
Burnett Chas P (Minnie C) r1007 Oak
Burns Bernard T (Angie) whsemn Schutz Baujan r518 W 2nd
Burrus Edw L clk White Clover r511 E 7th
Burrus Frank H (Bernice) firemn C B & Q r511 E 7th
Butcher Ernest W (Edith) dept mgr Montgomery Ward r306 W 8th
Byrns Geo A r1206 E 7th
Byrns Robt A r1206 E 7th
Back to index
C
Calder Claude F (Mamie) field supvr C I P S Co r1117 Lafayette
Caldwell Albert B r1214 E 5th
Caldwell Albert E (Eunice) mach C B & Q r1216 Jefferson
Caldwell Albert M (Nellie M) cond C B & Q r1214 E 5th
Caldwell Clarence B stu r1216 Jefferson
Caldwell Frank (Della) cond C B & Q r1219 Walnut
Caldwell Jas (Ruby) r1212 E 6th
Caldwell John A (Dora) r1109 Clay
Caldwell Jos T (Mabel) switchmn C B & Q r1121 Walnut
Caldwell Ollie r1121 Walnut
Caldwell Verna ironer Beardstown Laundry r1109 Clay
Caldwell W Thos (Eleanor) trucker Schultz Baujan r1209 Wall
Calhoun Wm R (Alma Lee) field supvr C I P S Co r416 W 8th
Callahan John attdt Russ Alcorn’s Super Service r400 E 3rd
Camerer (see also Kammerer)
Camerer John A (Cora L) brakemn C B & Q r1118 State
Cameron Earl stu r114 W 4th
Cameron Verl stu r114 W 4th
Camp Dorcas (wid Isaac) r308 E 2nd
Camp L Ruth checker Beardstown Laundry r308 E 2nd
Campbell Alice home serv repr C I P S Co r816 Washington
Campbell Leo (Tena) r1310 E 10th
Campbell Louise Mrs r203 E Main
Campbell Peyton (Nellie) spec agt C B & Q r1301 State
Campbell Peyton Jr stu r1301 State
Campus Inn Fred and Glenn Wedeking confectr 101 E 15th
Canada Donald r1012 E 11th
Canada Floyd (Freda) r1012 E 11th
Cannon F Clift (Myrtle) trucking opr r1005 Monroe
Cansino Amos S (Mary) emp C B & Q r509 E 11th
Cansino Louise seams Wells Lamont Smith r509 E 11th
Cardwell Clinton C (Nina) switchmn C B & Q r1001 Canal
Carey Margt (wid T E) r215 W 2nd
Carlock Arnold A (Jessie) r902 E 6th
Carlock Chas E (Bessie L) pntr r1403 E 9th
Carlock Walter F (Nellie) govt emp r500 E 15th
Carls Eleanor M r208 W 5th
Carls Emma (wid Geo F) hskpr 301 W 5th r900 Jefferson
Carls Geo H (Minnie) r417 W 6th
Carls Gus A County Suprervisor r Beardstown R 1
Carls J Albert (Mayme) supt Glenn Ice & Fuel r915 E 3rd Phone 996-W
Carls Olive Mrs stenog Wm H Dieterich r600 W 2nd
Carls Paul B floor gang Schultz Baujan r404 Washington
Carls Robt G (Mary L) janitor Central Sch r103 W 5th
Carls Russell W H (Olive) gas & elect utility man C I P S Co r600 W 2nd
Carlton Joseph D (Nellie) (Hierman & Carlton) r920 Clay
Carnahan Ben (Margt) r1015 E 8th
Carner Amelia M (wid Harrison) seams r1200 Lafayette
Carner Margt J stenog Drs Holland, Starkey, Ansprenger r1200 Lafayette
Carpenter Bella Mae r1017 Monroe
Carpenter Maude (wid Grover) r1017 Monroe
Carr David H clk r1204 Canal
Carr Elmer H r1204 Canal
Carr Fern B r1204 Canal
Carr Jas R (Caroline) r607 E 6th
Carr Jennie N (wid Walter) r1204 Canal
Carrick Andrew L (Louise) retired r204 E 4th
Carson Jane seams Wells Lamont Smith r519 Jefferson
Carter Leon M (Josephine) tchr High Sch r900 Clay
Caruso Tony hlpr Thompson Baking r205 E 6th
Cash C Fred (Nina) eng C B & Q r406 W 9th
Cass County Offices – Court House – VIrginia, Illinois
Circuit Clerk – Frank W Finn
Clerk – Geo D Schultz
Coroner – Chas H Gersmeyer
Judge – Rowland B Rohrer
Master In Chancery – R Lee Northcutt
Sheriff – Harry Hager
States Attorney – C G Colburn
Supervisors – F C Fox Chairman, A A Nicol, Geo Jenkins, R L Phelps, Wm H DeSollar, E S Horton, G A Carls, E F Harbison, S S Monroe, R E Wankel, T L Barber, Geo Cline, Russell Nordsiek
Supt County Farm – J E Olson
Supt of Highways – Cleon V Dawson
Supt of Schools – M M Cruft
Surveyor – A D Millard
Treasurer – Leo Fitzgerald
Cass Farmers Oil Co, Inc – Fred P Ziegler Mgr, Distributors Aladdin Gasoline, Penn Bond and Blue Seal Motor Oils, Brunswick Tires, Soyoil Paint, Office and Plant Virginia, Illinois; Phones Virginia 87, Manager’s Phone Virginia 275
Cass Implement Co H F Bollhorst mgr 208 E Main
Caster Chas H (Matilda) r317 E 2nd
Caster Lawrence M (Ruth) trucker Schultz Baujan r3171/2 E 2nd
Caster Will r317 E 2nd
Causey Delmar F (Effie M) state emp r501 W 5th
Ceal’s Confectionery Mrs Lucille Laughary 610 E 4th
Cedergren Eleanor techn Schmitt Mem Hosp r1314 Monroe
Central Beer Tavern J R Hanks 201 E 4th
Central Hotel A E Henderson propr 315 State
Central Illinois Public Service Co – F R McCollough, Supt 104 E 3rd, Phone 72; M S Luthringer, Division Mgr 3031/2 – 3071/2 State, Phone 173
Central School Flora B Doyle prin 400 E 4th
Chaffee Chas C r1105 Edwards (trailer)
Chalfant Walter r301 W 5th
Chambers Bertha M r500 W 4th
Chambers Frank M (Faye) eng C B & Q r410 E 3rd
Chambers Leslie H (Roszella) mach C B & Q r610 Jackson
Chandler Paul r1109 Wal
Chapman Viola waitress Silver Moon Cafe r609 Clay
Chapman Wm meat ctr Food Market 1100 Jefferson
Charles Thos G (Alma Nita) Physician and Surgeon 309 State Phone 220 r110 E 8th Phone 405
Charlesworth Ethel mgr Curtis Beauty Shop r Arenzville R 1
Chestnut Geo (Martha) r910 Canal
Chicago, Burlington & Quincy Railroad – R W Shaw agt, pass depot and div office 620 E 4th, freight depot 704 E 4th
Chidester Muriel stu r309 E 3rd
Childers Walter (Ada) emp Hansmeyer’s r1215 E 6th
Chrisman Owen H (Cecile) clk r1215 E 7th
Christensen Cyrus T r1417 E 7th
Christian Lois reg nurse Schmitt Mem Hosp r1205 Clay
Christian Science Society 601 Washington
Church of the Nazarene 501 State
Cissna Harry A (Nellie) mach C B & Q r400 E 3rd
Cities Service Station 100 W 5th
City Directory O R Evans & Company – Home Office Monroe Wisconsin
City Hall 101-103 W 3rd
City of Beardstown (See Beardstown -City of)
City Park 100-120 W 3rd
City Playground 215 E 2nd
City Pumping Station 1101 Edwards
City Toll Bridge end N State
Clampit Wm (Gertrude) baggagemn C B & Q r310 W 2nd
Clanin W Sylvester r1111 Wall
Clark Frank M river pilot r 514 E 2nd
Clark J Edwin (Nellie) truck opr r910 W 11th
Clark Leonard mec Baxter’s Auto r outside city
Clark Marion M r1010 Clay
Clark Ted C (Freda) mill emp Schultz Baujan r620 W 11th
Clary Martha reg nurs Schmitt Mem Hosp r1421 Jefferson
Clement Chas E sales 815 Humboldt
Clement Georgia r6091/2 E 4th
Clement W Ernest (Essie) firebuilder C B & Q r815 Humboldt
Clendenin C Edw (Marie) clk Frey Hdw r314 E 4th
Cline Apartments 2061/2 Jefferson
Cline Fred I (Verna) Furniture and Funeral Director 118-120 E 2nd Phone 103, also Mayor of Beardstown, r309 E 3rd Phone 102
Cline Geo R County Supervisor r Virginia
Cline Irene r309 E 3rd
Clinton Albert D sub mail carrier r101 E 8th
Clinton N Irene r101 E 8th
Clinton Thos L (Laura) eng C B & Q r101 E 8th
Cloninger Asa R (Margt) body repr Bowen Auto Body r417 W 3rd
Clowers Alberta r6111/2 E 4th
Cobb Lawrence E stock clk Woolworth r1011 Arenz
Cobb Reuben H (Della M) r1011 Arenz
Cobbs Hazel N cashier Kline’s r312 W 3rd
Cobbs Margt A clk W E Fischer r312 W 3rd
Cobbs Nettie (wid Dr J B) r312 W 3rd
Coca Cola Bottling Co of Beardstown Mrs Daisy G Rink 113 E 6th Phone 448
Cochlin Edw painter r603 W 3rd
Coil Clay C (Nellie) carp r901 E 4th
Coil Frank emp C B & Q r1010 Edwards
Coil Homer C meat ctr Krogers r901 E 4th
Coil Kemmie M (Marie) emp C B & Q r1010 Edwards
Coil Mabel C (wid A S) Real Estate Broker; Notary Public 105 W 4th r same Phone 450
Coil Margt E seams Wells Lamont Smith r901 E 4th
Coil Noah r1014 E 7th
Coil Percy S (Gretchen) hostler hlpr C B & Q r1020 Jefferson
Cokeley Walter J (Ida M) plumber Beatty Hdwre r507 E 2nd
Cokenour Chas r915 W 10th
Cokenour Emma (wid John) r1007 W 6th
Colburn C Glenn State’s Attorney r Virginia
Colburn Laura J (wid J D) r811 E 4th
Cole Alfred E Rev (Marguerite) Pastor First Methodist Church r1213 State Phone 420
Cole Roy E (LaVerne) fisherman r406 W Main
Coleman Edgar C (Eva) car repr C B & Q r305 E 14th
Coleman Ellen (wid John) r1301 Jefferson
Coleman Eva Mrs society editor Illinoian Star r305 E 14th
Coleman W Homer (Eliz) bkpr Ruppel & Valentine r1301 Washington
Collie Clyde cutter Wells Lamont Smith rms 1420 E 6th
Collings Inez (wid Harold) seams r305 W 5th
Colvin Annabel S r609 Monroe
Colvin Chas C fish market 107 N Beard r same
Colvin Wert D Chief Fire Department r609 Monroe
Combs J Gilbert ctr Wells Lamont Smith r400 E 6th
Comerford Leo P (Emma) r406 E 3rd
Community Building 206 E 2nd
Condit Floyd M (Edith) Pres 1st National Bank of Beardstown r615 State
Condit Harriet teller 1st Nat Bank r615 State
Condit Horace O (Grace V) storekpr C B & Q r701 Jefferson
Condit Tinnie M (wid J V) r301 Jefferson
Condit & Condit F M Condit General Insurance 100 State Phone 105
Connell Anthony R (Edesen) emp C B & Q r500 March
Conner Henry F r615 E 5th
Conner Jas B r1217 Combes Av
Conner John L r1217 Combes Av
Conner Lawrence W r1217 Combes Av
Connors Michl chute man Schul1tz Baujan r218 Wall
Convalescent Home Mrs May White matron 312 W 4th
Cook Gus r512 Arenz
Cook Kath L A Mrs cook Baker’s Cafe r210 Washington
Cook Milton H (Agnes A) r1204 E 6th
Cook Velmer L (Kath L A) r210 Washington
Coon Mary C (wid Lafayette) r603 Railroad
Cooper B Elwood (Geneva) Monroe Market r312 E 2nd
Cooper E Bruce (Linda A) track dept C B & Q r1110 Monroe
Cooper Henry L (Virginia) ctr Wells Lamont Smith r406 E 7th
Cooper Hester Mrs r1000 Wall
Cooper Roland E (Cecil) cement finisher r712 Arenz
Cooper Rolly L (Martha) mech Thompson Baking r903 E 6th
Copeland Amos N (Mary L) r1006 E 6th
Copeland Anna A Mrs r301 W 3rd
Corcoran Frank C (Eva) mail clk P O r301 W 8th
Corcoran Helen L r1401 Edwards
Corcoran Lorenzo D (Nettie) r1401 Edwards
Corcoran Melba F r1401 Edwards
Corcoran Wm F clk Montgomery Ward r301 W 8th
Corkill Lillian (wid Frank R) r8061/2 Washington
Corman Vern M physician 117 State r outside city
Cornell Myrtle Mrs maid 302 Washington r413 W 3rd
Cornell Walter E (Myrtle) flour packer Schultz Baujan r413 W 3rd
Corya Dora (wid W E) r508 Lafayette
Corya Marian L r508 Lafayette
Coulson Chas H boat pilot r1020 W 11th
County of Cass (See Cass – County Offices)
Cowan Eliza J r704 W Main
Cowand Eva May r514 W 5th
Cowand Sarah E Mrs r514 W 5th
Cowen Harriet (wid Henry) r1316 Adams
Cowen Harriet E credit clk Montgomery Ward r 108 Was Av
Cowen Horace P (Cecile) clk Schultz Baujan r108 Wash Av
Cowen H Patk r108 Wasington Av
Cowen Wm H (Dorothy) asst bkpr Schultz Baujan r1416 Monroe
Cox Cath (wid Harry) r605 E 3rd
Cox Donald E driver Mrs Lumley’s Mkt r301 W 3rd
Cox Doris M stu r916 E 7th
Cox John N (Sarah) track dept C B & Q r1311 Edwards
Cox Marietta (wid Chas) r301 Jefferson
Cox Mary Ellen r916 Monroe
Cox Rosa N (wid W O) r916 E 7th
Cox Tressler E (Cecile) asst mgr A E Schmoldt r916 Monroe
Coy Anna A Mrs janitor Schmitt Mem Hosp r912 Garm Av
Coy Ben truck driver r518 W 10th
Coy Callie Mrs nurse aid Schmitt Mem Hosp r912 Grand Av
Coy Earl (Anna A) meat ctr White Clover r1320 Adams
Coy Eliza A (wid S M) r1118 Jackson
Coy Lizzie (wid Ulysses) r910 March
Coy Myron C sub clk Post Office r912 Garm Av
Coy Uly (Myrtle) switchmn C B & Q r518 W 10th
Coy Walter H (Callie) meat ctr r912 Garm Av
Craft Floyd govt river emp rms 401 E 3rd
Crafton Etta Mrs seams Wells Lamont Smith r917 Oak
Crafton Floyd (Etta) ydman Terry Lumber r917 Oak
Crafton Lee R (Jessie) retired painter r900 Dey
Crafton Nancy Lee clk Morgan Dairy Ice Cream Co r914 Washington
Crafton Nellie Mrs tchr Central Sch r1320 Clay
Cramer (see Kramer)
Crandall Harry (Edith) r217 Jefferson
Crandall Marjorie clk C I P S Co r217 Jefferson
Crater Ellen (wid John) r215 W 3rd
Craven Chas R (Velma) brakemn C B & Q r1105 Jefferson
Crawford Cora (wid John H) r1317 Grand Av
Crawford Minnie Mrs maid 114 W 4th
Creal J Edw (Eva) hoisting eng C B & Q r1003 Oak
Creamer M Bernice Mrs opr Ill Bell Tel r1112 E 3rd
Creasey Chas r412 E 7th
Crenshaw Elsie seams Wells Lamont Smith r911 Clay
Crittenden Bert L (Mabel) eng C B & Q r308 E 10th
Crone Albert mec Tribbey Motor r116 E 2nd
Crouse LouWeltha Mrs reg nurse Drs Holland, Starkey, Ansprenger r2061/2 E Jefferson
Crow Frank W (Lula M) boilermkr C B & Q r1008 Jackson
Crowe Henry painter r1016 E 6th
Crowell Sam C (Birdie) service mgr Walling Motor r405 E 2nd
Cruft M M County Supt of Schools r Virginia
Crum Roland G beverages 621 E 4th r1216 Monroe
Crum Verna L stenog C B & Q r301 Jefferson
Cullenbine Robt J (Victoria) eng C B & Q r1314 State
Cummings Wm r 209 E 2nd
Cunningham Donald (Margt) draftsmn C I P S Co r1315 Lafayette
Curry Delores M (wid B E) r211 W 9th
Curtin Theo L (Darlene) clk C I P S Co r1305 Lafayette
Curtis Beauty Shop Ethel Charlesworth mgr 2051/2 State
Curtis Russell G (Ruth P) civil eng r501 Jefferson
Back to index
D
Dahman Emma r108 E 7th
Dahman Lena r108 E 7th
Dahmann Edw H (Mary) mail messgr r317 W 12th
Dahmann Kenneth ctr Wells Lamont Smith r317 W 12th
Daigo Edw F (Mary) govt eng r1106 Edwards
Dailey Jas H (Ruth) carp r105 W 5th
Daily Jack T clk Garman & Shupe r815 W 4th
Daily Thos J (Della) lab r517 W 4th
Dale Marjorie techn Drs Holland, Starkey, Ansprenger r611 Washington
Daniel Hazel seams Wells Lamont Smith r101 W 5th
Daniel Raymond E former Wells Lamont Smith r1110 E 7th
Daniel Wm P (Mabel) garage 708 Walnut r1110 E 7th
Dann Chas E (Mary E) cond C B & Q r1318 Adams
Dann Chas E Jr waiter Mother’s Grill r1318 Adams
Dann Forest J (Helen) former Wells Lamont Smith r203 E 7th
Darling Ben r rear 1403 E 9th
Darnell Cecil C (Grace) r500 W 5th’
Darnielle Geo V (Bessie S) dispr C B & Q r1208 Washington
Dart Matthew W (Mayme) r201 E 7th
Daugherty Dorothy reporter Illinoian Star r816 E 6th
Daugherty Jas M (Marie) weigher Schultz Baujan r816 E 6th
Davies Clifford clk Montgomery Ward r1003 State
Davies Roscoe (Harriet) former Wells Lamont Smith r1003 State
Davis Albert bar tndr Sazarac Tavern r1201/2 State
Davis Amanda (wid Jeff) r911 Canal
Davis Anna (wid Ralph) r914 E 14th
Davis Chas H r1001 Oak
Davis Donald L (Helen) former Wells Lamont Smith r919 w 6th
Davis Dorothy stenog Dieterich & Northcutt r R F D 1
Davis Edwin J r1109 E 5th
Davis Emma M (wid Allen C) r400 W 6th
Davis Florence M Mrs r1219 Wall
Davis Frances oper Ill Bell Tel r1109 E 5th
Davis Frank A r911 Canal
Davis Geo I (Lorena) r911 Canal
Davis Glenn A hlpr Roseview Greenhouse r1012 E 5th
Davis Harland r911 Canal
Davis Helen Mrs seams Wells Lamont Smith r919 W 6th
Davis Henry W (LaDimia) electn Tobin Elec r207 Sangamon
Davis Jas E stu r409 W 2nd
Davis Johanna (wid Henry) r1012 E 5th
Davis John H (Della) r1312 E 10th
Davis Jule (Sallie) r512 Beard
Davis J Elmer (Augusta) r1313 Adams
Davis Leonard r911 Canal
Davis Loren r911 Canal
Davis Louise Mrs cook Bridge Cafe r1114 State
Davis Norman L (Lucy) painter r806 W2nd
Davis Oscar B (Louise) r1114 State
Davis Othie C (Ernestine) emp C B & Q r1003 Grand Av
Davis Sheldon (Freda) emp Country Club r Park Hotel’
Davis Wilbur E r911 Canal
Davis Wm B plumber Beatty Hdwe Co r409 W 2nd
Dawson Ben (Mabel) brakemn C B & Q r401 W 8th
Dawson Cleon V (Ruth) County Supt of Highways r309 Clay
Dawson Emil L (Christine) Ratcliffe & Dawson r412 E 2nd
Dawson Jefferson D (Eliz A) r416 W 2nd
Dawson Josephine tchr High Sch r1004 Jefferson
Day Bernice Mrs tchr r812 Jackson
Day Wm J (Bertha) retired r1116 Edwards
Day Leslie (Bernice) tchr r812 Jackson.
Dean Emma (wid Warren) r1320 Clay
Deatherage Harry O (Mabel) meat ctr White Clover r505 E 6th
Dechert Anna (wid Conrad) r311 W 6th
Defenbaugh Walter L (Lottie) policeman r1018 Beard
DeFrates Jas A (Gladys) switchmn C B & Q r1311 E 7th
Deichman Bernice maid 615 State
Deitch Orville (Ruth) lab r607 E 6th
DeLoche Hazel Mrs r500 W Main
DeLux Cab Co C F Boyd 110 Washington
Deming H Fred (Ora) janitor C I P S Co r1110 Combes
Dennis Ancil R (Louise) greaseman Tribbey Motor r1315 Edwards
Dennis Marion W (Clara) r909 Edwards
Denton Leah A (wid Saml J) music tchr, also The Shoemaker Studio r1312 State
Denton Drugs Denton Wm S (Ethel L) Drugs, Sodas, Cigars, Sundries 301 State phone 810 r1212 Washington phone 820
Deppe Bros Dry Goods Herman C Deppe 121 State
Deppe Conrad J retired r303 E 3rd
Deppe Herman C (Luella) Deppe Bros r418 Jefferson
Deppe Louis H retired r303 E 3rd
Deppe Lydia K r201 W 5th
Deppe Wm S clk Deppe Bros r418 Jefferson
Derks Raymond A (Gertrude) sub sta man C I P S Co r1017 Adams
Derry Alonzo L hlpr VonHall Bakery r316 E 6th
DeSollar Augusta (wid Jas E) r218 E 3rd
DeSollar Elza W (Anna) eng C B & Q r209 E 7th
DeSollar John H emp Jacksonville r209 E 7th
DeSollar Leland (Marcella) hlpr Schultz Baujan r407 E 7th
DeSollar Wm H (Julia E) General Insurance and Surety Bonds 111 W Main, Phone 26; also County Supervisor; r704 Washington Phone 748-J
DeSollar Wm R (Mary Ella) Life Insurance 111 W Man Phone 26; r218 E 3rd Phone 1082-J
Dettmer Henry F r401 E 8th
Dettmer John (Anna) r817 W 2nd
Dettmer Lillian r318 W 6th
Devlin Fredk clk Birnbaum’s r516 E 3rd
DeWitt Arlie L (Celia) lab r604 W 4th
DeWitt Chas r513 W Main
DeWitt Gertrude r800 w 6th
DeWitt Homer (Lola) r915 Wall
DeWitt John (Mima) r514 W 3rd
DeWitt Lyle (Mary) r1109 Adams
DeWitt Orlando S r600 W 4th
DeWitt Rolla (Grace) mech r514 W Main
DeWitt Sidney (Stella) r903 Arenz
DeWitt Sylvia Mrs r800 W 6th
DeWitt Virgil S (Ella M) r513 W Main
Dey (see Day)
Diebold Frank (Margt A) lab r608 W Main
Diebold Harry (Sophia M) housemover r604 W Main
Diebold Wm M (Grace) emp Diebold’s Poultry r206 W 3rd
Diebold’s Poultry Market Raymond Woods mgr 106-110 Lafayette
Dieckhaus Marguerite tchr Central Sch r406 W 6th
Dieckhaus Maude (wid H J) r406 W 6th
Dieckhaus Vonnetti J sec in Springfield r406 W 6th
Dietch Regene stu r508 W 5th
Dieterich Wm H (Nona) Dieterich & Northcutt r515 Washington
Dieterich & Northcutt Wm H Dieterich, R L Northcutt-Lawyers 102 W 2nd Phone 100
Dietsch (see Deitch)
Dieu Thos L firemn C B & Q r1109 Wall
Different Sandwich Shop O E Gebig, F B Vancil 405 State
Diggs Forest V (Nell) dentist 2051/2 State r209 E 11th
Ditson A Lewis (Anna) casewkr W P A r405 E 14th
Divers Spencer r1171/2 E Main
Dixon Clara D bkpr Modern Auto Sales r412 E 6th
Dixon Jesse J (Lottie) cond C B & Q r412 E 6th
Dodd Charlotte (wid Jas A) r400 E 7th
Donlan Wm (Grace M) Model Cleaners r611 Washington
Dooling Geo P clk r301 W 9th
Dooling Kath clk Kinstle’s Pastry r 301 W 9th
Dooling Percy J (Ona) pumper C B & Q r301 W 9th
Doran Betty A stu r511 W 7th
Doran Chas L (Laura) private chauf r511 W 7th
Dorand Chas r312 W 4th
Dorfmeyer Gerry H (Lasette) r1113 Monroe
Dorfmeyer Hilda A tchr Washington Sch r1113 Monroe
Dorwart Helen r1407 Edwards
Dorwart Jas E (Marie) driver-city r1407 Edwards
Dosier Alene waitress Silver Moon Cafe r915 E 5th
Dotzert Eliza r1114 Arenz
Doughman Jesse R emp Princess Theatre r908 Edwards
Doughman J Henry (Edna) r908 Edwards
Dutch Motor Sales John Dutch DeSoto & Plymouth Sales & Service 114 Jefferson Phone 777
Dyche Glen (Marian) sub sta man C I P S Co r401 E 4th
Dyer Geo L (Viola) city emp r1009 E 9th
Back to index
E
Eads Nelle (wid H G) r609 W 3rd
Eager Jos E r612 W Main
Eager Lena Mrs 1012 E 5th
Ebers Eliz r312 W 4th
Eberwein Herman (Elsie) r211 E 4th
Echerd Beno O (May) firemn C B & Q r1116 Lafayette
Echerd John E (Myrtle) eng C B & Q r601 E 6th
Echerd Leon F (Mabel) firmn C B & Q r517 E 6th
Ed Carl J (Anna) Rose View Greenhouse r406 Washington
Ed Jas O bkper Rose View Greenhouse r406 Washington
Eddy Richd W (Claudia) r808 Wall
Edris Walter S (Alice) r810 E 5th
Edwards Chas H (Mabel) sales r101 W 5th
Edwards Glenn L (Lorna) mach C B & Q r912 Monroe
Edwards Herbert (Elva) r1600 E 9th
Edwards Jack H (Kathryn) pharm r1010 E 4th
Edwards Kath Mrs packer Wells Lamont Smith r1010 E 4th
Edwards Lois Mrs cook Schmitt Mem Hosp r915 State
Edwards Noah r1602 E 9th
Edwards Orville r Central Hotel
Edwards Sarah J (wid G P) r315 W 5th
Edwards Tillie (wid Bryan) seams r708 Wall
Edwards Wilber (Evelyn) driver VonFossen Memorial r206 Wall
Edwards Wm (Cora) eng C B & Q r1309 State
Efaw Arth H (Delta) material clk W P A r1102 Adams
Efaw Gordon A (Lucille) sorter Wells Lamont Smith r1112 Clay
Efaw Lucille seams Wells Lamont Smith r1112 Clay
Efaw Riley (Viola) ctr Wells Lamont Smith r516 E 5th
Efaw Russell W (Ada) ctr Wells Lamont Smith r1404 Bay
Efaw Viola Mrs seams Wells Lamont Smith r516 E 5th
Ehrhardt Alice r104 E 8th
Ehrhardt Louise r104 E 8th
Ehrhardt Sophia (wid Oscar) r1208 Monroe
Eisch Alta M (wid J G) musician r301 Jefferson
Elam Clara (wid Jenkins) r412 E 6th
Elam Gail A (Eunice) ctr Wells Lamont Smith r312 E 5th
Elam John W clk Central Hotel r405 Washington
Elam Wayne J (Estella M) mech Dutch Motor Sales r608 Edwards
Elks Club G LeRoy Hegener, sec 1161/2 W 2nd
Ellerman Harold L draftsman C I P S Co r1003 Washington
Elliott Sarah J (wid Dave) r1000 W 6th
Ellis Henry O (Audrey) dentist 214 Washington r316 W 8th
Ellrich Carrie M (wid Fred) r906 Washington
Ellrich Fred r906 Washington
Elmore Jesse J (Bessie) firemn C B & Q r1110 E 3rd
Elmore Julius (Ruth A) r1309 E 6th
Elmore Louis N (Myrtle) supt The L E Myers Co r918 Washington
Embree Thos A (Ella) r908 Grand Av
Emerick Arth ctr Wells Lamont Smith r R F D 2
Emerick Cecil ctr Wells Lamont Smith r R F D 2
Emerick Geo L r1019 Monroe
Emerick Lyman A (Dorothy M) painting contr r1019 Monroe
Emerick Robt A (Opal) ctr Wells Lamont Smith r905 Edwards
England Bettie packer Wells Lamont Smith r711 Adams
Engle Louis H r1005 Jefferson
Engle Pauling r1005 Jefferson
Englund Wilfred E (Lulu) clk Schultz Baujan r401 W 2nd
Epler Laura (wid B F) r603 Railroad
Epler Wm D V-Pres Beardstown Building & Loan Assn r207 W 5th
Erickson Hans H (Flora) emp C B & Q r610 Edwards
Errickson Robt (Elsie) stone cutter r1203 E 8th
Evans Cairl D r620 Beard
Evans Carl D lab Schultz Baujan r620 Beard
Evans Chas firemn C B & Q rms 614 Clay
Evans Jacob W (Kath) floor gang Schultz Baujan r620 Beard
Evans Leonard (Grace) mach C B & Q r1116 E 4th
Evans O R & Co compilers and publishers of Beardstown City Directory, Direct Mail Advertising Service, home office and plant, 1103 11th St, Monroe, WIsconsin.
Everhart Fern r1105 E 5th
Everhart Joe A (Mamie) r1105 E 5th
Everhart Laura (wid W E) r413 E 6th
Ewen J Roy (Nora) lab r1400 Monroe
Ewing Marcella Mrs seams r1112 E 6th
Back to index
F
Fabry Gerald J (Iris) mgr Tex Store r1208 E 8th
Fair Ellen R packer Wells Lamont Smith r920 Arenz
Fair Melvin r920 Arenz
Fair Minnie (wid Geo) r1100 Combes Av
Fair Oscar (Helen) emp C B & Q r920 Arenz
Fanning Loren O firemn C B & Q r Henderson Hotel’
Fanshier Orval M stu r end E 10th
Fanshier Owen O (Mary L) lab r end E 10th
Fanshier Waunita r end E 10th
Farrar Bette seams Wells Lamont Smith r411 W 8th
Farrar Blanche Mrs r407 W 4th
Farrar Geo W (Abbie) r1205 E 4th
Farrar Glen N (Betty) r216 E Main
Farrar G Howard (Lulu) brakemn C B & Q r411 W 8th
Farrar Harold r1205 E 4th
Farrar Lester r1205 E 4th
Farrar Lulu Mrs r4091/2 Bay
Farrar Lulu Mrs emp Different Sandwich Shop r411 W 8th
Farrar Wm r1205 E 4th
Federal Building 101-105 E Main
Fee Dwight (Emma) ins agt r412 E 14t
Feldman Elva L nurse Public Sch r1105 Lafayette
Feldman Irvin T (Almira) retired r1105 Lafayette
Ferguson Albert M carp r510 W 2nd
Ferguson Geo M (Lenna) Ferguson’s Recreation r1106 State
Ferguson Jesse P (Lulu) car bldr C B & Q r400 E 8th
Ferguson Lloyd G (Inez) asst eng Goodell & Millard r1106 State
Ferguson Walter M (Bernice) meter record clk C I P S Co r1115 Jefferson
Ferguson’s Recreation G M Ferguson 103 E 4th
Fernandes Kath (wid Joel) r500 W 6th
Ferrell Carrie (wid Walter) r1208 E 5th
Fidelity & Deposit Company of Baltimore, MD Wm H DeSollar agent 111 W Main phone 26
Fiedler Louis H (Sophia) r1111 Canal
Fiedler Wm H r1002 Oak
Filey Chas r407 E 8th
Findley Annie M (wid Louis) r1016 W 7th
Fink Geo W (Anna) emp State Hwy r1417 E 8th
Finn Frank W Circuit Clerk r Virginia
First Congregational Church Rev A E Beddoes pastor 119 W 3rd
First Evangelical Lutheran Church Rev K E Irvin pastor 301 W 4th
First National Bank of Beardstown 100 So State (Member Federal Reserve System and Federal Deposit Insurance Corporation) F M Condit, Pres; A E Schmoldt , V-Pres; E Miller Dunn, Cashier; P P Winhold and G LeRoy Hegener, Asst Cashiers; Phone 105
First State Bank of Beardstown 122 State (Member Federal Deposit Insurance Corporation) H A Greve, Pres; R E Sudbrink, V-Pres; H J Brannan, cashier; Chas K Dutch and J W Lawler, Asst Cashiers; Phone 500
Fisher Dora (wid S F) r700 Washington
Fischer Emma r302 W 4th
Fischer Georgia tchr Decatur r700 Washington
Fischer Hattie L asst postmaster r302 W 4th
Fischer Henry W (Anna) r809 Wall
Fischer Minnie r302 W 4th
Fischer Wm E (Armida G) jeweler and optometrist 115 State r118 E 11th
Fisher Corb r1009 Grand Av
Fisher Virgil D (Viola) r1009 Grand Av
Fitzgerald Leo County Treasurer r Ashland
Fitzpatrick David T (Margt) ins agt r920 State
Fitzpatrick Helen W r920 State
Fitzpatrick Leo V caller C B & Q r920 State
Flake Henry F r911 March
Flamme Eliz (wid C J) janitor Luth Sch & Church r909 Clay
Fleharty Esther D (wid B W) stenog 1st Nat Bank r401 E 8th
Fletcher Carl R elev lab Schultz Baujan r1309 E 7th
Fletcher Chas E (Ruby) r603 Railroad
Fletcher Harold E ctr Wells Lamont Smith r1309 E 7th
Fletcher Harry L truck driver Schultz Baujan rms 217 E 3rd
Fletcher Zoe E (Mary) floor gang Schultz Baujan r1309 E 7th
Flinn Claude L (M Irene) road master C B & Q r1305 State
Floyd Chas W (Mae) r612 W 4th
Floyd Eug (Myrtle) r517 W 6th
Floyd Harold E r1405 Canal
Floyd Roy (Effie) r1405 Canal
Flynn (see also Flinn)
Flynn Alta maid 1212 Washington r1002 State
Flynn Clarence E (Eva) r304 E 6th
Flynn Grace E Mrs seams Wells Lamont Smith r517 W 6th
Flynn John M (Margt) r1002 State
Flynn Ray A (Grace E) r517 W 6th
Flynn Roy (Ruth) former Wells Lamont Smith r1003 Arenz
Foltz Merle (Dena) surveyor U S Govt r1112 Bay (trailer)
Food Market (The) Mrs Elsie Skeens 1121 Jefferson
Ford Helen Louise stu r1300 E 7th
Ford Pearl C (wid Dwight) bkpr Glenn Ice & Fuel r1300 E 7th
Fortney Harry N (Ada) r806 E 6th
Fosgate Howard clk Park Hotel r same
Fosgate Lorenzo R (Emma) Park Hotel r same
Foster For Foods Glenn G Foster 307 State
Foster Francis G clk Foster For Foods r706 Monroe
Foster Glenn G (Alma D) Foster For Foods r706 Monroe
Foster Harry E (Margt J) city emp 611 Humboldt
Foster Hazel T (wid S R) clk W P A r1105 Monroe
Foster Jack stu r1105 Monroe
Foster Mary I reg nurse r611 Humboldt
Foster Norvin L sales r106 Adams
Foster Sam C (Lillian) eng C B & Q r106 Adams
Foster Wm E former Wells Lamont Smith r611 Humboldt
Fourdyce Harold (Alice) r1011 Beard
Fourdyce Nora (wid Jose) seams r1011 Beard
Fourth St Barber Shop F M Thomas 616 E 4th
Fox Frank C Chairman County Board of Supervisors r Virginia
Fox Harlan R (V Genevieve) r902 Arenz
Fox Lester L (Olivene) r end Beard
France Ralph M (Cath) barber Park Hotel Barber Shop r1001 Oak
France Rufus C “Buck” (Goldie) formn L E Myers r710 March
Frank Alta (wid John) r800 E 3rd
Frank Chas r800 E 3rd
Frank Edw D (Rose) whsemn & wtchmn Schultz Baujan r1308 E 7th
Frank Fred C (Ruby) r912 Railroad
Frank Kathleen hskpr 412 E 8th
Frank Mary r800 E 3rd
Franklin Roy T (Bertha) r1306 Edwards
Frech Geo E (Addie) G E Frech & Sons r1112 Edwards
Frech John r1112 Edwards
Frech Mary (wid George) r1112 Edwards
Frech Oscar J emp C B & Q r1112 Edwards
French Edw policemn r505 E 3rd
French Jeanette stenog Dr D E Haworth r505 E 3rd
French Walter S cond C B & Q r505 E 3rd
Frey (see also Fry)
Frey Dora r317 W 2nd
Frey Hardware Co W G Frey 113-115 E Main
Frey Robt W clk Frey Hdwe r311 W 2nd
Frey Wm G (Bertha M) Frey Hardware Co r311 W 2nd
Freyer Chas T (Gertrude) mgr Montgomery Ward & Co r 820 Jefferson
Fritz Chas L (Bertha) r1004 Wall
Frohwitter Wm H mech Ruppel & Valentine r R F D 1
Fry (see also Frey)
Fry Durward L stu r 600 E 5th
Fry Lowell L (Lenorah) r600 E 5th
Fry Myron V bartndr Baker’s Tavern rms 218 E 3rd
Fry Vernice (Norma) emp Springfield r414 E 15th
Fulks Irma D r1103 Jefferson
Furnace Elmer pensioned r2031/2 E Main
Fussell Lorene Mrs seams Wells Lamont Smith r1117 Monroe
Fussell Wm (Lorene) ctr Wells Lamont Smith r1117 Monroe
Back to index
G
Gabbert Alma tel opr r1020 Edwards
Gabbert Bessie M oper Ill Bel Tel r1020 Edwards
Gabbert Geo O (Alice) r1016 Edwards
Gabbert Jesse E emp Schultz Baujan r rear 212 E Main (trailer)
Gabbert Jos (Ellen) r1306 Bay
Gabbert Lawrence E (Margt) lab r911 Edwards
Gabbert Leonard E (Frances V) r1109 Canal
Gabbert W Bert (Alma) car repr r1020 Edwards
Gabriel Walter carp Wells Lamont Smith rms 409 Lafayette
Gaffigan Kath clk C I P S Co r117 E 7th
Galloway LaVerna Mrs asst W P A Kindergarten r912 Grand Av
Galyon Harry C (Lula) mgr Birnbaum’s r916 E 5th
Gard Idell stu r1316 Washington
Gard W Lloyd (Charlotte) Supt of Schools r1316 Washington
Gardner Francis G (Irene) formn C B & Q r1105 Adams
Gardner Harry H (Berta) r616 State
Garett (see also Garrett)
Garett Inez Mrs seams Wells Lamont Smith r1000 E 3rd
Garett Jas M (Inez) private chauf r1000 E 3rd
Garett Laura (wid J M) r1000 E 3rd
Garm Lulu (wid R H) r Park Hotel
Garm Roy H (Leila D) ins agt 2051/2 State r202 E 8th
Garman & Shupe Louis Garman, R B Shupe cigar store 118 State
Garrett (see also Garett)
Garrett Alice Mrs cook Mother’s Grill r1102 State
Garrett Chas M (Alice) nite cook Mother’s Grill r1102 State
Gaushell John L (Sylvia) field supvr C I P S Co r1400 Lafayette
Gebig Otto E (Ella) Different Sandwich Shop r904 Beard
Geils John H retired r1004 Jackson
Gem Theatre Dale Lynn mgr 311 State
Gemmings Arth F r403 W 9th
Gemmings Howard (Eliz) r403 W 9th
Gemmings John W r403 W 9th
George Ernest O (Velma) George’s Beauty Shop r119 E 7th
George Paul R (Lena) barber J H Hansmeyer r4041/2 Wall
George’s Beauty Shop E O George 119 E 7th
Gerner Marie Mrs seams Wells Lamont Smith r1012 E 4th
Gerner Rudolph F r1009 Clay
Gerner Sarah Mrs r709 E 3rd
Gersmeyer Berenice L tchr Central Sch r312 W 8th
Gersmeyer Chas H (Minnie) County Coroner also janitor High Sch r312 W 8th
Gersmeyer C Wm (Pearl) carp r1004 Lafayette
Gersmeyer Fred W (Sophie) carp contr r308 W 8th
Gibble Saml B (Blanche) firemn C B & Q r1006 Clay
Gibbons Penton clk C B & Q rms 305 E 6th
Gibbs Frank L retired r707 State
Gibson Cecil (Hattie) r1112 E 8th
Gillen Anna L (wid Frank) r1216 State
Gillen C A sec The Edw Gillen Dock Dredge & Construction Co r395 So Plum (Havana, Ill)
The Edward Gillen Dock Dredge & Construction Co F H Gillen, Pres and Treas; M J Knoblock, V-Pres; C A Gillen, Sec; Drainage Contractors 1221/2 State
Gillen Francis H (Helen) Pres and Treas The Edw Gillen Dock Dredge and Construction Co r502 So. Cass (Virginia)
Gillenwater Mabel Mrs r211 E 6th
Gilliland Charlotte J r1212 Adams
Gilliland Hal (Alta) firemn C B & Q r1212 Adams
Gilliland Jesse (Anna) 2nd miller Schultz Baujan r214 E 2nd
Gilliland Robt B stu r1212 Adams
Gilmore Fred (Lottie) r1016 E 5th
Glimore Mildred (wid Donald) waitress Park Hotel r605 W 2nd
Gist J Edw r1217 State
Gist LaMont (Rena) clk C I P S Co r1217 State
Givens Chas Eug attdt Ratcliffe & Dawson r1201 Edwards
Gladhill M Eliz (wid T W) r1212 Jefferson
Gladwell Dave wood sawyer r1511 E 9th
Gladwell Edith M (wid Geo) r1013 Sangamon
Gleason Clement T (Mertie) mgr Kline’s Dept Store r1105 State
Glenn Almira (wid A E) r415 E 15th
Glenn Ice & Fuel Co John H Glenn Pres and Mgr, Office 710 E 4th St, Phone 51, Ice Plant ft Wall St, Phone 998-J
Glenn John H Pres and Mgr Glenn Ice & Fuel Co r302 Washington
Glenn Kenneth (Lillian M) Glenn’s Cafe r1131/2 State
Glenn Winifred H (wid Robt B) r302 Washington
Glenn’s Cafe Kenneth Glenn proprietor; Featuring Just Good Food at Prices You Can Afford to Pay; 113 So State Phone 27
The Glove Inn Robt and Jo Webster 301 E Main
Glover Ella (wid W S) r211 W 9th
Glover Robt W former Wells Lamont Smith r1320 Lafayette
Glover Wm G (Florence) interior decorator r1320 Lafayette
Goad Edw (Mary) r920 Railroad
Gobel Edith M (wid Geo) r315 W 12th
Goff Donald E r1406 Bay
Goff Ernest (Opal) supt levee constr r1406 Bay
Goffinet Martha r920 Washington
Goins Wm (Delilah) r800 E 3rd
Gomes Robt B (Cora) r208 W 3rd
Goodell Dudley civil eng r1012 Lafayette
Goodell Eva L (wid John) r114 E 3rd
Goodell Harvey L (Grace B) Goodell & Millard r114 E 3rd
Goodin Ella Mae seams Wells Lamont Smith r1008 E 5th
Goodin Everettt C bridge carp C B & Q r1008 E 5th
Goodin Frank Rev (Edna) pastor Assembly of God r1113 E 8th
Goodin Henry H emp W P A r1008 E 5th
Goodin Kath seams Wells Lamont Smith r1008 E 5th
Goodin Saray (wid W I) r1008 E 5th
Goodin Virgil I r1008 E 5th
Gooding Chester A nite watchmn Wells Lamont Smith r600 W Main
Gorsage Edwin driver Food Market r609 E 3rd
Gorsage Harry F (Katie) r1305 Wall
Gorsage Henry E r1218 Edwards
Gorsage Laura Mrs r609 E 3rd
Gorsage Naomi M Mrs r813 Clay
Gosnell E Harold (Hazel) truck gardener r308 Washington Av
Gourley Frances tchr High Sch r1004 Jefferson
Gouty Clarence A (Aurillia) r1107 Monroe
Gouty Esther A clk Woolworth r1107 Monroe
Grady Laura E (wid Harry) r1321 Monroe
Gramann Arnold F (Gladys) Gramann Poultry Market r1216 Clay
Gramann Poultry Market A F Gramann 311 Jefferson
Grand Avenue Baptist Church 801 W 9th
Grant Alma r505 E 3rd
Grant Chas A (Charity M) r1115 E 4th
Grant Clarence E plumber r1115 E 4th
Grant Mildred L tchr r1115 E 4th
Grant Tony chef r Henderson Hotel
Gray Cora Mrs r515 E 2nd
Gray Freta seams Wells Lamont Smith r1004 Grand Av
Gray Jas T (Velma) ctr Wells Lamont Smith r515 E 2nd
Gray Mrs May r409 W Main
Gray Melvin (Rebecca) mech Tribbey Motor r817 Clay
Gray Ruth E sec Drs C E Soule and G L Athey r515 E 2nd
Great A & P Tea Co E G Marshall mgr, grocers 207 State
Green C Herman (Gusta) com trav r815 Washington
Green Edgar (Henrietta) clk r712 Jefferson
Green Edgar Jr lino opr r712 Jefferson
Green John D nite clk Park Hotel r same
Green Paul M (Carrie) r1101 Lafayette
Green Paul M (Ruth) extra distr C B & Q r1200 Washington
Greenan Dottie J (wid Victor) r1000 Adams
Greer John r1219 Wall
Gregory Arizona Mrs seams Wells Lamont Smith r3051/2 W 5th
Greve Anna M r801 Washington
Greve Elda C tchr High Sch r119 E 7th
Greve Fred C (Mabel) eng C B & Q r1204 Monroe
Greve Henry A Pres First State of Beardstown, Ill r801 Washington
Grider Emory (Velma) emp L E Myers r408 E 3rd
Griffin Chas E (Margt) Griffin’s Produce r401 E 7th
Griffin Edw R clk Kroger Gro r606 W 5th
Griffin Ella M (wid Allen) r606 W 5th
Griffin Harold T r606 W 5th
Griffin Irene M r606 W 5th
Griffin Paul R mgr Kroger Gro r606 W 5th
Griffin’s Produce C E Griffin 203 E 4th
Griggs Harry brakemn C B & Q rms 614 Clay
Grimes Edward C (Iva) truck opr r1200 E 7th
Grimes Porter F ctr Wells Lamont Smith r1200 E 7th
Gross John L (Nellie) retired r2061/2 E 6th
Grove Cloyce (Ruth) clk W S Denton r13151/2 Monroe
Guelker Albert C (Clara) carp r712 Adams
Guelker Albert H (Veda) sheet metal wkr Beatty Hdwe r214 W 7th
Guelker Arth F (Irma) hardware 108 E Main r106 W 4th
Guelker Cath A stenog C I P S Co r106 W 4th
Guelker Chas W (Anna) retired r400 W 8th
Guelker Eliz (wid Henry) r216 W 7th
Guelker Emma C sec Modern Chevrolet Sales Inc r408 W 8th
Guelker Fred R (Ruth) pres Modern Chevrolet Sales Inc r408 W 8th
Guelker Wm F cigar mfr 1091/2 State r710 Lafayette
Guinn Nellie (wid Geo) r220 March
Guthrie Lela clk Merrie Shoppe r511 E 6th
Guthrie Ray A eng C B & Q r511 E 6th
Back to index
H
Haare (see also Harre, Haire and Harr)
Harre Guy F (Irma) mach C B & Q r600 W 3rd
Haber Carl Jr r811 Wall
Hackman Building 1171/2 Washington
Haddenhorst Dorothy stu r1212 State
Haddenhorst Geo S (Clara C) clk C I P S Co r1212 State
Haddenhorst Mary (wid Fred) r1212 State
Hadley Nelle (wid H B) r1316 Jefferson
Haffner D Roy (Myrtle) r905 E 4th
Hageman Edw (Lulu B) retired r511 E 5th
Hageman James L r511 E 5th
Hageman John (Mary) ctr Wells Lamont Smith r509 E 5th
Hageman J Edw mgr Klump Oil Co, Inc r511 E 5th
Hageman Miller T specialty man Harre Auto Parts r511 E 5th
Hageman Paul L r511 E 5th
Hageman Robt A r511 E 5th
Hageman Willard I (Helen) floor gang Schultz Baujan r214 Morgan
Hagener (see also Hegener)
Hagener Charles (Ruth) Optometrist 114 W 2nd Phone 4-W r218 E 4th Phone 895-J
Hagener Emma E (wid J W) caretkr 206 E 2nd r same
Hagener Emma M retired tchr r218 E 4th
Hagener Jean billing clk Schultz Baujan r206 E 2nd
Hagener John (Mary L) car washer Dutch Motor Sales r206 E 2nd
Hagener Mary F (wid Wm) r215 W 2nd
Hagener Mary L Mrs ironer Beardstown Laundry r206 E 2nd
Hagener Nora C music tchr r218 W 4th
Hager Arth L (Rose) retired 1404 Washington
Hager Eliz ofc Wells Lamont Smith r R F D 1
Hager Harry County Sheriff r Virginia
Hager Henry (Mabel) mgr Skelly Service r905 E 5th
Hager J Everett former Wells Lamont Smith r905 E 5th
Hagerstrom Hilda r409 Lafayette
Hagerstrom Maurice G r409 Lafayette
Hagerstrom Sena (wid Aug) r409 Lafayette
Hagerty Alfred B r613 W 2nd
Hagerty Doris B r613 W 2nd
Hagerty Jack stu r613 W 2nd
Hagerty Silas D (Anna) trackmn C B & Q r613 W 2nd
Hagerty Wm C truck driver r613 W 2nd
Hagloch Russell G (Lois) bartnder r1418 E 6th
Haines Everett r1212 E 5th
Haire (see also Haare, Harr and Harre)
Haire Alice (wid Wm) r206 E 3rd
Haist Glenn H (Stefina) brakemn C B & Q r1114 Adams
Halblaub Henry L tailor 111 Washington r914 E 4th
Haley Florence E (wid W M E) r412 W 9th
Hall Chas C (Dorothy M) r617 W 2nd
Hall Frank L (Eva) div auditor C I P S Co r1416 Washington
Hall Geo T (Dorothy) rural eng C I P S Co r1000 Jefferson
Hall Gladys maid 608 E 5th
Hall Jas A (Orilla) r707 E 3rd
Hall Ora (wid B C) r1206 Clay
Hall Rebecca Mrs waitress r500 E 6th
Hall Verle F (Dessie) carp r1400 Bay
Halligan Henrietta (wid John F) r1311 State
Halligan Henry Russell r1311 State
Halligan J Francis music tchr r1311 State
Halligan Lenore E music tchr r1311 State
Hamel Saml (Opal) r1608 E 9th
Hamilton Melvin W (Dovie) r802 Canal
Hamm Alice Mrs hlpr 312 W 4th r same
Hammel Eathel E (wid Ostie) r1104 Combes Av
Hammer J Luther (Carrie) oil sweeper Schultz Baujan r508 E 5th
Hammon Jack stu r417 E 8th
Hammon Lee emp C B & Q r417 E 8th
Hammon W Dale yards C B & Q r417 E 8th
Hammon W Thos (Susie) formn yds C B & Q r417 E 8th
Hammond Gus r312 W 4th
Hampton Margt reg nurse Schmitt Mem Hosp r1309 Washington
Hance Beatrice Mrs r206 Wall
Hance Clifford J r901 Dey
Hance Howard L r901 Dey
Hance Virginia seams Wells Lamont Smith r1010 Garm Av
Haney Warren F (Ida) mill emp Schultz Baujan r401 W 3rd
Hankins Jas R (Marie) r911 E 8th
Hankins Nettie (wid John) r911 E 8th
Hankins Roy A (J Luella) pntr r907 Canal
Hanks Hardin E (Martha T) Lawyer 2051/2 State Phone 41 r2017 Adams
Hanks Henry L rms 305 E 6th
Hanks Jas R (Margt L) Central Beer Tavern r414 W 3rd
Hanks Margt G r414 W 3rd
Hansmeyer Gretchen A govt emp r1008 Lafayette
Hansmeyer J Harold (Lillian) Hansmeyer’s Barber Shop r1012 Washington
Hansmeyer Kenneth H supvr Wells Lamont Smith r1008 Lafayette
Hansmeyer Wm stu r1012 Washington
Hansmeyer’s Barber Shop J H Hansmeyer 602 E 4th
Habison E F County Supervisor r Chandlerville
Hardesty Frank F attdt Mobilgas Service Sta r406 E 10th
Hardesty Loran (Hazel) r315 E 7th
Hardesty Lydia C (wid Frank) r 406 E 10th
Harding Harriet seams Wells Lamont Smith r405 Railroad
Hardwick Glen r 500 E 2nd
Hardwick Henry (Mary) r5011/2 W 5th
Hardwick Stanley (Opal) drainage contr r500 E 2nd
Harmon Andrew ctr Wells Lamont Smith r1110 Lafayette
Harmon Edw Leonhard & Harmon r1116 E 8th
Harmon Phil L (Edna) painter r1110 Lafayette
Harn Myrtle cook Bridge Cafe r Frederick
Harn Robt dept mgr Montgomery Ward r1321 Adams
Harn Thos (Wilma) cond C B & Q r1321 Adams
Harp Reaf (Laura) firemn C B & Q r900 Monroe
Harr Ernest L C C C Camp r1012 E 3rd
Harr Roy L (Beulah) bridge tndr r1012 E 3rd
Harre (see also Haare, Haire and Harr)
Harre Alfred H (Anita) Harre Auto Parts r106 Washington Av
Harre Auto Parts A H Harre 119 E Main
Harre Carl W (Erna E) garage 117 E Main, coal 619 Bay, junk 801 Wall, also alderman 4th Ward r1113 Washington
Harre Glenn (Doris) elect welder r315 E 8th
Harris Emma L (wid Merton) r111 W 4th
Harris Eula Maye seams Wells Lamont Smith r R 1
Harris Leander (Lydia) r1005 Adams
Harris Maro (Carrie) r1308 Bay
Harris Paul R r905 Clay
Harris Ruth seams Wells Lamont Smith r R 1
Harrison Eliz A county emp r414 W 4th
Harrison Paul G (Myretta) sheet metal wkr Beatty Hdwe r414 W 4th
Hartzell Edgar D (Ruth) div eng C I P S Co r903 Washington
Harvel Robt N (Ora) lab r612 W Main
Harvel Russell R (Eva J) lab r1113 Canal
Harvill Mildred maid r820 W 11th
Haschert Fred r308 W 3rd
Hathaway E Wayne (Bernice) dept mgr Montgomery Ward r 501 W 5th
Hauter Edgar H (Myrtle) Hauter’s Grocery r412 W 7th
Hauter’s Grocery E H Hauter 1203 Adams
Havlin Harold ctr Wells Lamont Smith r918 Beard
Havlin Roy G (Pearl) pensioned r918 Beard
Haworth Dale E (Susan A) phys and surg 115 W 4th r401 Washington
Haxel Clarence C (Bertha) eliminating eng C I P S Co r515 W 8th
Haxton Clem C (Vivian E) r1201 Oak
Haxton Clem Jr driver Monroe Mkt r1201 Oak
Hay Onie (wid Milton) r end W 13th
Haynes Christina mgr Postal Telegraph-Cable Co r1141/2 W Main
Haynes Minnie r1141/2 W Main
Haywood Joseph E (Gertrude C) Ins Adjuster & Agt r216 W 5th Phone 749-W
Hazar Mollie stenog C I P S CO rms 1003 Washington
Hedrick Geo W (Maude M) r700 Arenz
Hedrick Hubert bartndr Baker’s Tavern r700 Arenz
Hedrick Ozie r700 Arenz
Hedrick Susan (wid Wm) r801 W 6th
Hedrick Virgil L r700 Arenz
Heeman Laura Mrs r505 W Main
Hegener (see also Hagener)
Hegener Clifford J ins agt r910 State
Hegener Emma (wid G C) r910 State
Hegener Glibert F watchmker W E Fischer r910 State
Hegener G LeRoy (Adelle) Asst Cashier First National Bank Beardstown, Ill r916 Lafayette
Heintze Elda E bkpr-stenog B Bldg & Loan r1211 Clay
Heintze Fred C (Matilda) city electrn r1211 Clay
Heinz Ed r1202 Grand Av
Heinz Edith hskpr 303 E 3rd
Heitz Curtis A (Lurie) firemn C B & Q r806 Monroe
Heitz Janette seams Wells Lamont Smith r904 E 6th
Heitz Louis E (Maggie) city emp r1104 Edwards
Heitz Lurie Mrs opr Ill Bell Tel r806 Monroe
Helley Earl G (Gertrude) mach r212 W 5th
Hemphill Anna (wid Lafe) r412 W Main
Henderson Alva E (Lutta) Proprietor Central Hotel r same
Henderson Beulah Mrs reg nurse Schmitt Mem Hosp rms 1421 Jefferson
Henderson Danl W (Mary E) r1110 Jefferson
Henderson Donna B emp Maid-Rite Shop r Central Hotel
Henderson Hotel Mrs Roxie Boyd mgr 615 E 4th
Henderson Letha (wid Ivan) r612 W 2nd
Henderson Phil C (Hazel) r712 Washington
Henderson Saml T (Ollie J) r500 W 4th
Hendrickson Chas (Cornelia) ctr Wells Lamont Smith r1001 E 4th
Hendryx Lena Mrs r210 Jackson
Henning W Russell (Nettie) optometrist 1061/2 S State r1021 State
Henry Mary A (wid W F) r1020 Arenz
Henschen Herschel H r717 Jefferson
Herbert Adam J r611 Lafayette
Herbert Ben firemn Schultz Baujan r917 E 5th
Herbert G Frank (Ella) retired r401 E 3rd
Herbert Martin tchr Lincoln Sch r816 Monroe
Hering Dorothy L seams Wells Lamont Smith r1000 Adams
Hering Wm O (Grace) brakemn C B & Q r1000 Adams
Hering W Robt ctr Wells Lamont Smith r1000 Adams
Herron Huey (Henrietta) r1317 E 4th
Hertel Alfred L (Viva) sales supvr C I P S Co r1302 State
Hess Everett J (Hazel) sig maint C B & Q r312 W 10th
Hess J Henry farmer r1208 Grand Av
Hess Mary (wid Henry) r1308 State
Hess Melvin G former Wells Lamont Smith r210 Adams
Hess Robt H (Dorothy F) Hess Dairy r1320 State
Heuer Louise r312 W 8th
Hiatt Alice Marie Mrs dancing school 1021/2 W Main r809 Washington
Hiatt Harold K (Alice M) Hiatt’s Standard Service r809 Washington
Hiatt’s Standard Service H K Hiatt 400 State
Hibbs Everett N (Margt B) Electrolux sales r315 W 12th
Hickman Jay E (Polly) carp C B & Q r1116 Clay
Hicks Frank r1001 Sangamon
Hicks Harlan (Jennie) r313 E 7th
Hierman Irvin F (Anna) Hierman & Carlton r1203 E 4th
Hierman Robt L r1203 E 4th
Hierman & Carlton Irvin Hierman, Jos Carlton tavern 604 E 4th
Hieronymus Nettie D (wid W H) r119 E 3rd
Higgason Guilford L cleaner Tip Top Cleaners r516 E 5th
Higgason J Woodrow meat ctr A & P Tea r516 E 5th
Higgason LeRoy (Edith) r516 E 5th
Hignight Moses (Katie) r910 Oak
Hiler Frank R r Park Hotel
Hiles Roderick ctr Wells Lamont Smith R F D 1
Hill Chas (Stella) r518 March
Hill Ethel (wid Otis) r920 Edwards
Hill Jennie (wid Arth G) r514 W 2nd
Hill Top Kennel Dr W D Pence on US 67 1 mile east of city
Hillebrand Minnie hskpr 1109 Wall
Hillis A Burl (Maude) eng C B & Q r918 Jefferson
Hillis Mary O stu r918 Jefferson
Hilton Addie (wid J L) r1316 Adams
Hilton Eug A (Norma) driver F W Meyer & Co r1317 Edwards
Hilton Jas L sales r915 E 4th
Himes Chas E (Alta) train dept C B & Q r511 E 2nd
Hinchcliff Emma r717 W 9th
Hines Nettie (wid Harrison) r414 Jefferson
Hinners Berneta waitress Chicago r1101 Clay
Hinners Elmer B (Kate) firemn r1101 Clay
Hinners Wm F (Rose) retired r1200 State
Hinschide Helen packer Wells Lamont Smith r802 Beard
Hinschide Lillian hlpr Schmitt Mem Hosp r802 Beard
HInschide Peter J janitor Beard Sch r802 Beard
Hobrock Chas E clk W S Denton r404 W 5th
Hobrock Julius H (Nettie) r404 W 5th
Hobrock Lela tchr Central Sch r R 2
Hodgin Anna (wid J O) r Garden R 2
Hodgin Geo M (Marie) Club Alamo r Myrtle Av R 2
Hoena Alice Mrs waitress Park Hotel r1310 Clay
Hoena Arth E emp N Y A r1310 Clay
Hoena A Roy (Alice) brakemn C B & Q r1310 Clay
Hofer Louisa (wid C L) r508 E 7th
Hofer Ralph r508 E 7th
Holbrook May (wid John) r715 W 3rd
Holladay Earl (Mayme) electn C B & Q r1216 Monroe
Holland, Starkey, Ansperger Wilbur W Holland, Thos A Starkey, Aloys G Ansprenger Physicians & Surgeons office 507 Washington Phone 244
Hollland Wilbur W (Cath) Drs Holland, Starkey, Ansperger r518 W 8th
Hollenback Frank L (Dorothy) r1013 Grand Av
Hollingsworth G Pearl (Mabel) eng C B & Q r1212 Lafayette
Hollingsworth Wiley J r1203 E 4th
Holmes Roger J (Margt) comb man Ill Bell Tel r213 Edwards
Holscher Edith (wid Wallace F) r906 E 5th
Holt Cora (wid O L) cook Mother’s Grill r609 Clay
Holtman Harold (Eleanor) r1307 Washington
Holtman Eleanore Mrs hlpr Schmitt Mem Hosp r1307 Washington
Hommel Robt H Jr (Maizie) ofc Schultz Baujan r315 E 3rd
Hood Grover (Bessie) firemn Schmitt Mem Hosp r1314 Monroe
Hood Maude (wid E H) stu nurse r909 Oak
Hood Norma L clk Morgan Dairy r210 Adams
Hood Walter W (Eva A) Hood’s Garage r210 Adams
Hood Wilbur C (Marguerite) mgr Riverside Memorial r210 Adams
Hood’s Garage Walter Hood 218-220 W Main
Horner Archer (Luella) r414 E 7th
Horton Elwood S (Althea) County Supervisor r304 E 3rd
Horton Gladys L clk-supt ofc C B & Q r304 E 3rd
Horton Ralph R (Mabel) timekpr C B & Q r414 E 7th
Hotel Meyer Walter P Meyer, Proprietor; 601 E 4th Phone 40
Houston (see alson Huston)
Houston Dorothy E cashier C I P S Co r1217 Lafayette
Houston E Lee (Ida) carp Wessel & Sons r1011 E 7th
Houston W Earl (Lena) bee inspr r1217 Lafayette
Howard Carl J (Julia) driver Zinn’s Dairy r410 Lafayette
Howard Chas shops C B & Q r1008 Canal
Howard Emma (wid E J) r801 Washington
Howard Geo J (Sarah) custodian Wash Sch r1319 E 8th
Howard Jas D (Rheba) bartndr Howard’s Capitol Bar also Howard’s Grocery r1113 E 6th
Howard Reuben D (Ida M) Howard’s Capitol Bar r1208 E 8th
Howard Richd A (Bessie) eng C B & Q r501 W 6th
Howard Rowland r501 W 6th
Howard Violet M r501 W 6th
Howard’s Capitol Bar R D Howard 111 E 2nd
Howard’s Grocery Jas D Howard 1001 E 9th
Howe LEna Mrs Sav-Way Grocery r1201 Lafayette
Howe Paul G (Lena) firmn-lab Post Office r1201 Lafayette
Howell Curtis W (Mae) brakemn C B & Q r1401 Lafayette
Howell Jos (Eliz) retired r811 Lafayette
Howell Willard E stu r1401 Lafayette
Howey Carl E (Mary) Bud’s Barber Shop r811 Humboldt
Howey Chas E (Georgia) switchmn C B & Q r1401 Washington
Hubbard Claude L (Charlotte) asst lock master r417 w 7th
Hubbell Dorothy Lee r512 Edwards
Hubbell Mae (wid Harry) maid Meyer Hotel r512 Edwards
Huff Lawrence E custodian Elks Club r Henderson Hotel
Huge J Henry (Ida) embalmer Simpson’s Funeral Home r318 W 7th
Huge Mignon state emp r381 W 7th
Hulett Annie (wid Tom) r911 E 8th
Hulett Geo W (Anna M) river transportation r717 W Main
Hulett H Bert (Lula) r511 W 4th
Hulett Henry T (Mary) river pilot r803 W Main
Hulett Jean stu r802 W 2nd
Hulett Lula Mrs cook Glenn’s Cafe r511 W 4th
Hulson Isabelle tchr Frederick rms 210 W 9th
Hults Melvin (Clara) electn r613 W 6th
Humphrey Guilford M (Hazel) gen ins Rm 2 Schmitt Bldg r1309 Washington
Humphrey Robt D driver J L Long r1309 Washington
Hund John A (Bess) formn L E Myers r1020 State
Hungerford Marvin R (Kath) lab C B & Q r1201 Wall
Hunter Chas (Nellie) mgr Hunter’s Cigar Store r301 W 2nd
Hunter Dorothy r1141/2 W Main
Hunter Ella (wid Chas) Hunter’s Cigar Store r1141/2 W Main
Hunter Evan (Grace) coal hauler r814 E 3rd
Hunter Evan Jr former Wells Lamont Smith r814 E 3r
Hunter E T (Mary) retired r305 E 4th
Hunter’s Cigar Store Mrs Ella Hunter 114 Main
Hurley Kate (wid Geo) r702 Jefferson
Hurst Sherman T (Dora E) r1015 Walnut
Huss Elmer G (Verna) H E Huss & Sons r218 W 8th
Huss Frank C (Edna) H E Huss & Sons r414 State
H E Huss & Sons Frank C & Elmer G Huss Men’s and Boys’ Clothing 123 State Phone 830-W
Husted Lorena Mrs home aid r808 E 5th
Huston (see also Houston)
Huston Marcus (Harriet N) r907 W 2nd
Huston Wm F (Alice) r520 W 11th
Hyde Laurel C B Mrs seams Wells Lamont Smith r611 Adams
Hymes Geo r310 Jackson
Hymes Mina r1001 W 6th
Hymes Otha (wid Lee) r310 Jackson
Back to index
I
Icenogle Emmett J (Minnie) lab r1501 E 10th
Icenogle Emmett P (Eva J) r end E 10th
Icenogle Frances stu r1501 E 10th
Icenogle Fred ctr Wells Lamont Smith r1501 E 10th
Icenogle Herbert r814 E 3rd
Icenogle Clarence S (Rena) r806 E 3rd
Icenogle Dorothy waitress Alamo Club r Henderson Hotel
Icenogle Harry r204 Sangamon
Icenogle Marion F r204 Sangamon
Ideus Rose L service rep Ill Bell Tel r Frederick
The Daily Illinoian-Star L G Schaeffer Publishing Co, Publishers 112-114 E Main Phone 9
Illinois Bell Telephone Co E W Miller Mgr, 1061/2 W 2nd Phone 9981
Illinois Emergency Relief Com Cath C Nelson certification Arth Seeman financial exam 2021/2 E 2nd
Illinois State Register Harlan Brune mgr 218 W 2nd
I O O F Hall 1051/2 Washington
Ingersoll Fern hskpr 1312 Jefferson
Ingle Wm M former Wells Lamont Smith r1518 E 10th
Ingle Wm M Jr (Anna L) r1516 E 10th
Ingram Nelle tchr High Sch rms 1305 Monroe
Irby Robt A (Lillie) tie inspr C & A Railroad r911 Clay
Irvin Karl E Rev (Blanche) pastor First Evang Lutheran Church r305 W 4th
Irwin Norine stenog C I P S Co rms 114 E 8th
Iterman John H (Mary Anne) r1112 Combes Av
Ivemeyer Ernest r218 W 4th
Ivemeyer Frank H plasterer r302 W 7th
Ivemeyer Jacob (Alma) paper hanger r218 W 4th
Ivemeyer Nora M r302 W 7th
Ivemeyer Wm H plasterer r302 W 7th
Back to index
J
Jack Beulah Mrs r1102 Adams
Jacksman Martha r306 W 2nd
Jackman Nell clk C I P S Co r306 w 2nd
Jacobs Robt (Barbara) r317 E Main
Jaggers John B (Nona L) r1400 Monroe
Jaggers Roy (Ella) r407 W Main
James Minnie Mrs clk Peck’s Grocery r917 Wall
Jamison Arth (Frances) lab r902 W 2nd
Jamison Cora (wid Lemuel F) r506 W Main
Jamison Frank L Jr (Edith) meter reader C I P S Co r818 W 2nd
Jamison V Theo (Ruth) lab r902 W 2nd
Jeffries Maude Mrs r914 Wall
Jenkins Geo County Supervisor r Ashland
Jenkins Parke R (Clara K) eng C B & Q r1419 Jefferson
Jimerson Chas (Frances) deck hand Geo Hulett r800 W Main
Jockisch Chas r1203 E 8th
Johndrow Frances (wid Jos) r1008 Monroe
Johndrow Wm S (Caroline) firemn C B & Q; steam boat eng r1008 Monroe
Johnson Addie (wid Chas) r311 Main
Johnson Arth E (Bessie) switchmn C B & Q r811 Wall
Johnson Carl G (Olga) govt emp r3061/2 E 3rd
Johnson Chas H (Evelyn) miner r400 Arenz
Johnson Clarence A (Margt C) clk C I P S Co r212 E 8th
Johnson Fred (Hazel) city lab r710 W 11th
Johnson Geo H (Lillie) r910 Canal
Johnson Glenn L elctn rms 900 E 5th
Johnson Leonard (Della) r1007 E 5th
Johnson Leslie (Bessie) r1004 E 3rd
Johnson Louise Mrs r316 W 3rd
Johnson Mary Mrs r903 Wall
Johnson Reuben E (Minnie) trainmn C B & Q r1017 Wall
Jolly Carl E (Nellie) agt Ill Ind Oil Co r316 W 11th
Jolly Claude J (Hattie) gro 1001 Clay r same
Jolly Herschel L (Lucy) livestock buyer r1301 E 4th
Jolly Wayne E (Helen) hlpr B Feed Store r306 E 6th
Jones Arth C r Garden R 2
Jones A Donald pharm Rexall Store r1008 State
Jones Chas E r409 E 3rd
Jones Dick (Rachael) truck gardener r Garden R 2
Jones Geo A (Marie) flour packer Schultz Baujan r408 E 3rd
Jones Harry (Lucille) flagmn C B & Q r1217 Edwards
Jones H Henry (Roxana) retired r1500 E 10th
Jones Jessie (wid Geo) r409 E 3rd
Jones Kath E hskpr 301 W 5th
Jones Lee C (Pearl) eng C B & Q r920 Lafayette
Jones Lewis (Marie) r311 E 2nd
Jones Lula Mrs r1212 Lafayette
Jones Martha Jane stu r920 Lafayette
Jones Mary (wid Elijah) r315 E 5th
Jones Mary Katherine home serv repr C I P S Co rms 1302 Washington
Jones Rose (wid Louis A) r900 Jefferson
Jones Thos A (Cora M) cond C B & Q r602 E 2nd
Jones Ulysses E (Sylvia) r915 Canal
Jones Wm J (Elnora) Insurance & Real Estate 2051/2 State Phone 41 r1008 State Phone 691-J
Jump Clifford R (Olive) mach C B & Q r Garden R 2
Jump D Franklin (Nellie V) r912 E 7th
Jump Ella (wid Geo) r1301 Lafayette
Jump Lavina Mrs seams Wells Lamont Smith r502 E 6th
Jump Milo M (Lavina) r502 E 6th
Jump Nellie V sorter Beardstown Laundry r912 E 7th
Jump Sarah (wid M F) r502 E 6th
Back to index
K
K D Beauty Shop Grace Kiser, Mrs Helen Riley 315 State
Kaffenberger David H (Maude) porter Park Hotel r316 W 3rd
Kaffenberger Jos M (Laura) driver Glenn Ice & Fuel r1109 Garm Av
Kaffenberger Nora E seams Wells Lamont Smith r1009 Garm Av
Kaffenberger Wm M (Kath) r1009 Garm Av
Kaffenberger Wm Jr ctr Wells Lamont Smith r1009 Garm Av
Kalin Barney (Etta) r1100 E 7th
Kalthoff Ruth Mrs musician r515 Washington
Kammerer (see also Camerer
Kammerer Eliz (wid A E) r920 Washington
Kane Anna M r110 W 4th
Kane Bros J A and M E Kane grocers 115 W Main
Kane John A Kane Bros r110 W 4th
Kane Marge E Kand Bros r110 W 4th
Karras Bessie Mrs Sammy Lee Cafe r1091/2 E 2nd
Karras Sam (Bessie) Mrs Sammy Lee Cafe r1091/2 E 2nd
Kaslin Karlo T (Kath) r901 Clay
Katz Louis (Revella) Beardstown Auto Parts r901 Oak
Kays Frances I seams Wells Lamont Smith r1113 Clay
Kays Jos W deckhand – river r113 Clay
Kays Karmy K (Nellie) firemn C B & Q r1113 Clay
Kays Robt L river deckhand r1113 Clay
Keene Doris N stenog Goodell & Millard r217 W 4th
Keeran Muriel Kline’s r Rushville
Keil Edwin L r1013 Jefferson
Keil Emma M (wid H C) r510 E 2nd
Keil F Gibbs emp Zinn’s Dairy r1013 Jackson
Keiper Edwin (Keiper & Son) r1109 Washington
Keiper Valentine M (Anna) Keiper & Son r1109 Washington
Keiper & Son V M and Edward Keiper filling st 417 E 6th root beer 415 E 6th
Kelce Louise seams Wells Lamont SMith r811 Wall
Kellerman Clem A (Twyla) feed packer Schultz Baujan r314 Walnut
Kelly Wm L (Eliz) eng C B & Q r1021 Washington
Keltz Ann reg nurse Schmitt Mem Hosp r1316 Jefferson
Kendall Lawrence C (Mary) janitor Lincoln Sch r915 State
Kendall Nelle A r1112 Washington
Kendrick Ethel Mrs Mrs r1019 Lafayette
Kennedy Claude L (Ella) r1017 E 4th
Kennedy Claude L (Yvonne) emp Wells Lamont Smith r11051/2 E 5th
Kennedy C Steven (Georgia) r802 Grand Av
Kennedy Wilbur W hod carrier r802 Grand Av
Kerr Edw (Hester) div storekpr C I P S Co r1219 Monroe
Kesler Frank C (Eliz) retired r600 Lafayette
Kessling Ralph F (Alma) emp State Tchrs College r611 March
Kessling Rosina M (wid John) r313 W 3rd
King Ernest J (Jennie) blacksmith 1108 E 4th r same
King Glen L stu r416 E 6th
King Robt A (Marguerite) mech C W Harre r610 Clay
King Wm F (Lillie) feed packer Schultz Baujan r416 E 6th
Kinstle Theo N (Murell) Kinstle’s Pastry Shop r1112 Adams
Kinstle’s Pastry Shop Theo N Kinstle 106 E 2nd
Kirby Donald R stu r313 E 5th
Kirby Harry M (Frances) cond C B & Q r313 E 5th
Kirby H Maurice stu r313 E 5th
Kirby John W (Maud) r1101 E 7th
Kirby Wm (Lydia) r1201 Edwards
Kirchner Albert truck driver rms 807 Lafayette
Kirchner Chas stu r311 E 7th
Kirchner Douglas (Jeanette) feed packer Schultz Baujan r1211 E 5th
Kirchner Frank mill emp Schultz Baujan r1317 E 7th
Kirchner Frank A (Mae) emp C B & Q r311 E 7th
Kirchner Howard F (Bertha) clk Co-op Merc r1301 E 7th
Kirchner Jas V packer Schultz Baujan r1317 E 7th
Kirchner Mae Mrs rural tchr r311 E 7th
Kirkendall Wales Corp U S Army r1203 Wall
Kirkham Henry (Margt) r404 E2nd
Kiser Arth r1112 Wall
Kiser Arth L (Twila) r1112 Wall
Kiser Chas V (Eva) r607 E 3rd
Kiser Dan A (Pansy) mgr B Co-op Merc Assn r501 W 8th
Kiser Edw V (Grace) servicemn Fred I Cline r511 W 2hd
Kiser Frank W (Mabel) clk B Co-op Merc Assn r1100 Garm Av
Kiser Grace Mrs K D Beauty Shop r511 W 2nd
Kiser John W (Dora A) policeman r911 Grand Ave
Kiser J Russell (Berdella) mech Modern Chevrolet r310 Clay
Kiser Orville B (Juanita) r Central Hotel
Kiser Raymond r607 E 3rd
Kiser Susan M Mrs r500 E 6th
Kiser Twila Mrs waitress Glenn’s Cafe r1112 Wall
Kistner Raymond r607 E 3rd
Kitcher Ralph J (Annette) dept mgr Montgomery Ward r1117 E 5th
Kline’s Dept Store C T Gleason mgr 101-103 State
Kloker Edw L (Helen V) mgr Bunn Capitol Gro r1411 Jefferson
Kloker Emma (wid Edw) r213 W 3rd
Kloker Glenn C (Florence J) mail carrier r1421 Jefferson
Klump Oil Co Inc J E Hageman mgr 701 E 4th
Knapp Edw T pharm Broeker’s Drug r Park Hotel
Knappe Oscar W (Thelma) embalmer Fred I Cline r2061/2 Jefferson
Knarr Mima Mrs Maid-Rite Shop r R 1
Knight Albert J (Nellie) r1104 Washington
Knight Eliz (wid L C) r212 E 5th
Knight J Herbert (Mayme C) attnt Stucke Service r314 W 2nd
Knight Mary (wid Frank) r601 W 5th
Knight Thos (Marie) mech r1104 Washington
Knippenberg Arth F (Luella) cond C B & Q r1301 Lafayette
Knippenberg C Henry (Mary) pensioned r1000 E 5th
Knippenberg Edw L (Mildred) packer Schultz Baujan r816 Edwards
Knippenberg Harry C Modern Auto Sales r301 W 5th
Knippenberg Henry F retired r1209 Clay
Knippenberg Hulda (wid T F) r1007 E 5th
Knippenberg J Walter packer Schultz Baujan r1000 W 5th
Knoblock M J v-pres The Edw Gillen Dock Dredge & Const Co r441 Main (Racine, Wis)
Knott Robt L (Helen) r1004 Washington
Knous Carrie seams Wells Lamont Smith r920 Beard
Knous Jas r1304 Edwards
Knous Wm H (Mary) r400 E Main
Koch John H (Tillie) eng C B & Q r1323 Washington
Koch Louis E (Ione) asst firemn Schmitt Mem Hosp r1312 Lafayette
Koester Pauline r307 W 2nd
Koppelman Alberta packer Wells Lamont Smith r112 Washington Av
Koppelman Emil (Edna) pipe ftr C B & Q r112 Washington Av
Kost Earl (Juanita) r1201 E 3rd
Kost Irvin (Minnie) pumper C B & Q r1201 E 3rd
Kramer Harry A (Hazel) carp r1212 E 4th
Kramer J Lou r1423 E 6th
Kramer Robt H r1212 E 4th
Kratzer Elzie A (Blanche) cond C B & Q r906 E 6th
Krems Roy H (Clara) bldg contr r1304 Clay
Kroger Grocer & Baking Co Paul Griffin gro mgr, Pau Morgan meat mgr 209 State
Krohe Alfred A (Effie M) r500 Monroe
Krohe Alfred A Jr hlpr Schultz Baujan r500 Monroe
Krohe Arth A (Berneice) ship clk Schultz Baujan r500 Monroe
Krohe Glenn T (Theodora) hlpr Simpson’s Furn & Undertaking r416 W 7th
Krohe Herman A (Dora) cond C B & Q r716 Jefferson
Krohe Kath (wid J L) maid Park Hotel r702 W 7th
Krohe Lyndon A sales Huss & Sons r716 Jefferson
Krohe Minnie R (wid F A) r510 E 4th
Krueger Chas F (Adelia) trucker C B & Q r1121 Adams
Krueger Henry E (Christina) trucker C B & Q r1121 Adams
Krueger Siegfried W musician r1121 Adams
Kruse G Otto (Anna) sales Modern Chevrolet r1001 Monroe
Krusie Byron M pntr r1009 Adams
Krusie Edgar J mech Tribbey Motor r1009 Adams
Krusie Emma M r1009 Adams
Krusie Gilbert W (Marie) r815 E 3rd
Krusie Harold A pntr r1009 Adams
Kuhl Anna K (wid J L) r306 W 9th
Kuhl Frank J (Florence) Pres Mutual Loan & Savings Assn r802 State
Kuhl Mary (wid Philip) r604 State
Kuhlman Elmer L stu r1114 Monroe
Kuhlman Ernest L (Lottie M) r1114 Monroe
Kuhlman Frank L (Inez) city truck driver r1009 Jefferson
Kuhlman Geo F real estate 108 Washington r same
Kuhlman Geo F r909 Monroe
Kuhlman Mary F r909 Monroe
Kuhlman Melvin r1114 Monroe
Kuhn Wm H (Alice) eng Water Wks r1305 Jefferson
Kuhn W Lyle turner Wells Lamont Smith r1305 Jefferson
Kupfer Albert (Lillian) carp 1212 E 6th
Kupfer Fred J (Zelma) twp emp r1115 E 10th
Kupfer Fred J Jr ctr Wells Lamont Smith r1115 E 10th
Kupfer Otto D (Verna) nite clk Meyer Hotel r1021 Jefferson
Back to index
L
LaMaster Frank M (Iva) bridge tndr r313 W 4th
LaMaster Jennie M (wid Milton) tchr Beard Sch r313 W 4th
LaMaster Robt E emp C C C r1016 E 10th
LaMaster Wm H (Mary) driver Ben Pearlman r1417 Grand Av
Lamb Edw D (Emma) carp 1209 E 6th
Lamb Eliz (wid Clarence) ironer Beardstown Laundry r412 W Main
Lamb Etta H Mrs emp Silver Moon Cafe r1205 Edwards
Lamb Harry (Etta H) lab r1205 Edwards
Lamb John porter Howard’s Capitol Bar r600 W Main
Lamb Jos C (Robel) plumber A F Guelker r810 Canal
Lamb Lafe (Helen) patrolman C I P S Co r920 Jefferson
Lambert Dan r1219 Wall
Lamoine Mary Mrs r605 Humboldt
Lancaster Geo W (Lillie) cond C B & Q r1001 Wall
Lancaster Geo W Jr r1001 Wall
Landes Harold r804 W 7th
Landes Kent (Lutie) r804 W 7th
Landreth Sylvia (wid Saml) r912 Dey
Landrith Chas L (Katie) blacksmith 302 E Main r 1309 E 8th
Landrith Herbert H (Evalee) former Wells Lamont Smith r903 Clay
Landry Geo T (Irene A) eng C B & Q r1219 Washington
Lane Claressa (wid Geo) r201 E Main
Langdon Anna K r600 W 2nd
Langdon Eliz (wid Wm) Langdon Grocery r100 Adams
Langdon Geo F clk Langdon Gro r100 Adams
Langdon Grocery Mrs Wm Langdon 405 W Main
Langdon Robt W stenog C I P S Co r401 W Main
Langdon Wm J em C B & Q r100 Adams
Lange Minnie bkpr Ben Pearlman r1313 Adams
Lanier Bernice (wid Leslie) seams r501 E 8th
Lanier Lillie (wid L G) seams Wells Lamont Smith r1210 E 6th
Lanier Robt r1210 E 6th
Large Geo R (Verdie) blacksmith Patk Miller r1309 Wall
Large Geo Wm r1309 Wall
Larkin Gilbert (Cora M) river emp r1004 Monroe
Larkin Gilbert Jr r1004 Monroe
Larson J A right of way C I P S Co r212 E 5th
Lashbrook Harold H (Metta) elev hlpr Schultz Baujan r1419 E 7th
Lashbrook S Dellas pntr r1304 Edwards
Lashbrook Walter (Ida) lab C B & Q r1304 Edwards
Lasse Paul A (Hattie) eng r616 March
Lauder Donald D r1207 E 8th
Lauder Edw E (Maude) r1207 E 8th
Lauder Russell (Sarah) truck driver r 907 Canal
Lauderback Glen clk West’s Food r1201 Wall
Laughary Delbert (Lucille) brakemn C B & Q r609 E 5th
Laughary Jos waiter Mother’s Grill r609 E 5th
Laughary Lucille Ceal’s Confectionery r609 E 5th
Lawler J Wm (Minnie) Asst Cashier 1st State Bank of Beardstown r1317 Lafayette
Lawler Lillian (wid Marvin) r314 Monroe
Lawler Paul N (Estelle) lino opr Illinoian Star r520 Beard
Lawrence Jacob (Dorothy) fireman r1208 Wall
Lawson Joh (Gwendolin) r1501 Canal
Lawson Warren (Emma) r rear 218 E Main
Laymon H N extra bartndr Sazarac Tavern r Bluff Springs
Leach Esther (wid C A) r1004 Jefferson
Lear C Belle Mrs r316 E 6th
Leatherdale Marjorie Mrs r1000 Wall
Lebkuecher Carl Beardstown Implement Co r R 1
Lebkuecher Lulu (wid Frank) r317 E 5th
Lee Albert B (Betty) r516 E 5th
Lee Mildred seams Wells Lamont Smith r1200 Bay
Lee Russell M (Minnie) houseman 115 W 7th r914 Washington
Lee Sam (Lottie) r1312 E 10th
Lee Vera M clk Kline’s r914 Washington
Lee W H (Maude) emp Schultz Baujan r1200 Bay
Lehmkuhl Garry A (Mary E) r1400 Clay
Lehmkuhl Mary r1400 Clay
Lehmkuhl Maurice H (Freda) clk White Clover r511 W 8th
Leib Edw C (Alma) cond C B & Q r5071/2 E 2nd
Lamon Chas R (Ina) r506 W 4th
Lamon Jack r506 W 4th
Lamon Wm r506 W 4th
Lenhart Will J r1401 Oak
Lenley John (Mary J) r end 10th
Lent Wm C r315 E 5th
Leo’s Popcorn Stand C L Speaker 109 E 4th
Leonard Gladys Mrs r105 W 5th
Leonhard Leo L (Jessie) Leonhard & Harmon r1116 E 8th
Leonhard Lloyd R (Hazel) mill emp Schultz Baujan r909 E 4th
Leonhard Wilbur S (Helen) tinsmith Schultz Baujan r1102 Grand Av
Leonhard & Harmon L L Leonhard , Edw Harmon tavern 600 E 4th
Leonhardt Lula Mae clk Woolworth r R 1
Leoucis Katherine clk Am Sugar Bowl r404 W 3rd
Leoucis Nick (Panyo) American Sugar Bowl r1012 E 4th
LeRoy Everett emp C B & Q r709 E 3rd
Lewis Claude J (Jennie) farm hand 1012 E 4th
Lewis Edwin r1108 E 4th
Lewis Ella r1108 E 4th
Lewis Geo J (Alberta) lab r1109 Beard
Lewis Guy A (Ruby M) mach C B & Q r1108 Adams
Lewis Marjorie maid 915 Washington r1108 Adams
Lewis Richd C (Nellie) r1213 Combes Av
Lincoln School Lillie Mohlman prin 815 Monroe
Lindley Asa L (Lydia) brakemn C B & Q r1108 Washington
Lindley Carl r308 E 6th
Lindley Dora r308 E 6th
Lindley Geo stu r1108 Washington
Lindley Laura r1108 Washington
Lindley Robt emp L E Meyers r308 E 6th
Lindsey Jas r914 E 14rh
Lintner Ernest L (Grace) r913 W 6th
Liscom Amelia M (wid J F) r1009 Monroe
Lisenbee (see also Lizenby)
Lisenbee Alma seams Wells Lamont Smith r501 W Main
Lisenbee Arlie r917 March
Lisenbee Bessie (wid Sherman) r917 March
Lisenbee Wm M (Martha) r1321 Grand Av
Listmann Marie (wid John) r317 W Main
Listmann Phoebe I ins agt r317 W Maint
Liston Emma E r1011 Washington
Liston Mollie R r1011 Washington
Little Chas H r816 W 11th
Little Chas H Jr ctr Wells Lamont Smith r816 W 11th
Little Clifford C lab r816 W 11th
Little Ernest A (Dorothy M) lab C W Harr r810 Wall
Little Howard W (Viola R) housemn F M Condit r1012 Grand Av
Little Leslie L (Irene) ctr Wells Lamont Smith r903 Arenz
Little Marie F r816 W 11th
Little Viola cook Glenn’s Cafe r1012 Grand Av
Little Virgil N truck driver r816 W 11th
Littleton J Alvin (Metta) r908 Wall
Livingston Otto (Ethel) r1201 Jefferson
Livingston Roy L (Clara) bridge carp C B & Q r409 E 11th
Lizenby (see also Lisenbee
Lizenby Marion O (Kate) emp J W Wessel r1009 E 4th
Lobb Melba opr Curtis Beauty Shoppe r Arenzville
Loe Eug (Mary E) govt eng r103 W 5th
Logsdon Curtis (Clara) Logsdon Sand & Gravel Co r617 W Main
Logsdon C Albert (Muriel) boiler mker hlpr C B & Q r701 W Main
Logsdon Elmer C (Blanche) emp Logsdon Sand & Gravel r314 W Main
Logsdon Geraldine r617 W 8th
Logsdon Jos E (Gladys) carp r617 W 8th
Logsdon Ray (Elva) emp Logsdon Sand & Gravel r417 W Main
Logsdon Russell P (Susan) sales Tribbey Motor r1202 E 5th
Logsdon Sand & Gravel Co Curtis Logsdon, proprietor; sand, gravel, concrete blocks and building materials; 300-302 W Main and 617 W Main phone 534
Logsdon Sarah C Mrs r510 Clay
Logsdon W Nelle 510 Clay
Long Chas O r501 E 2nd
Long Clem Q (Maude) mech r802 W 2nd
Long Genevieve Mrs opr George’s Beauty r1405 Edwards
Long Hazel G dept mgr Montgomery Ward r501 E 2nd
Long John J (Lelia C) attdt Cities Service Sta r1302 State
Long Jos L (Nellie) grocer 106 W 2nd and 820 E 4th r702 Jefferson
Long J Oscar (Edna) firemn C B & Q r1122 Washington
Long Lillian L clk Rexall Store r1122 Washington
Long Otto (Gertrude) driver Schultz Baujan r501 E 2nd
Long Ralph G hlpr Schultz Baujan r501 E 2nd
Long Richd stu r702 Jefferson
Long Vincent (Genevieve) ctr Wells Lamont Smith r1405 Edwards
Long Wm P (Elma) lab r1115 Wall
Looker Fred “Doc” (Verble) r218 E Main
Looker Minnie (wid Philip) r107 Monroe
Looman Carl J business mgr Drs Holland, Starkey, Ansprenger r501 Monroe
Looman Edw T (Adelaide) nite watchman Wells Lamont Smith r717 Jefferson
Looman Gus A (Margt) dep County Treasurer r703 State
Looman Norma cashier C I P S Co r501 Monroe
Looman Richd E stu r717 Jefferson
Lord Ralph (Louise) auto sales r602 Washington
Lotz Chas W (Bessie) r1116 Combes Ave
Louder (see also Lowder)
Louder Cecil C (Bessie M) lab r1100 Walnut
Loughary (see also Laughary)
Loughary Darold r1114 Wall
Loughary Earl r1114 Wall
Loughary Grace r1114 Wall
Loughary Homer lab r306 W 7th
Loughary Mary (wid Wm) r1114 Wall
Loughary Randy (Frances) policeman r1004 Jackson
Loughary Sell r306 W 7th
Lovekamp Margt reg nurse Schmitt Mem Hosp r1421 Jefferson
Lovell Jesse P (Bertha) lab C B & Q r311 E 11th
Lowden Walter (Lulu) mill emp Schultz Baujan r217 E 3rd
Lowder (see also Louder)
Lowder Emma (wid J G) r1212 E 5th
Lowder Geo (Jessie) r704 Oak
Lowder Jas M r617 W 2nd
Lowe Kate (wid J E) r1100 Dey
Lucas Arth L (Luetta) lab r1013 Grand Av
Lucking Ben V (Edna) bartndr The Zephyr r408 E Main
Lucking Chas F r408 E Main
Lumley Eliz L stu r1003 Washington
Lumley Harriet M (wid J E) Mrs. Lumley’s Market r1003 Washington
Mrs Lumley’s Market Mrs H M Lumley 810 Adams
Lutheran Branch Sunday School 904 Railroad
Lutheringer Marshall (Martha G) division mgr C I P S Co r410 Washington
Luttrell Willard L (Amanda) mill emp Schultz Baujan r1221 Walnut
Luzader Wm r500 E 8th
Lydia Beauty Shoppe Mrs Lydia McComas, proprietor; complete beauty service 417 W Fourth St, phone 75
Lyles Jas W (Pearl) r1200 Garm Av
Lyles Moran F (Lydia) r1200 Garm Av
Lynch Edw T (Lillian F) r614 Clay
Lynd Jos field supvr C I P S Co r802 State
Lynn Dale mgr Princess and Gem Theatres r Park Hotel
Lynn Elmo G ofc Wells Lamont Smith r309 E 4th
Lynn Harry W (Irena) r1213 Edwards
Lynn Hazel M r2141/2 Washington rear apt
Lynn Hazel N (wid Lester) r2141/2 Washington rear apt
Lynn Kenneth W (Margt) com trav r401 Walnut
Back to index
M
Mass Lawrence B (Leola) field supvr C I P S r1016 Lafayette
Mac’s Clothes Shop W L McGinnis, manager; mens and boys clothing and shoes 213 State phone 20
Mackhoe Bertha M (wid Lawrence) housewk r1105 Arenz
Macklin John 903 E 3rd
Madden Chas (Mary) retired r1011 Monroe
Madden Robt E packer Wells Lamont Smith r Central Hotel
Maddox Jos hlpr Ruppel’s Hatchery r308 W 3rd
Madine Ed r rear 1403 E 9th
Madine John r2011/2 E Main
Madine Thos H nite merchant police r2011/2 E Main
Madison Ida J public stenog 1221/2 State r301 Jefferson
Maher Frank I instr Univ of Ill r1206 Bay
Maher Helen I credit clk Montgomery Ward r1206 Bay
Maher Richd P (Mabel) switchmn C B & Q r1206 Bay
Mahnken Frank (Mary) plumbing contr r506 W 9th’
Mahnken J Wm “Bill” appr Frank Mahnken r506 W 9th
The Maid-Rite Shop Mrs Mima Knarr 110 E 3rd
Malcom Merritt (Eva) firemn C B & Q r1013 Walnut
Malcomson Blanche tchr Lincoln Sch r Rushville
Malcomson Margt tchr Washington Sch r Rushville R F D
Mallicoat Allen (Helen) former Wells Lamont Smith r1108 E 7th
Mallicoat Anna Mrs seams Wells Lamont Smith r1211 E 9th
Mallicoat Edna (wid Wm) r305 E 6th
Mallicoat Everett P (Jo Alyce) Mallicoat’s Barber Shop r1220 Clay
Mallicoat Hattie (wid Thos) r411 W 6th
Mallicoat Helen Mrs supvr Wells Lamont Smith r1108 E 7th
Mallicoat Robt (Anna) r1211 E9th
Mallicoat’s Barber Shop E P Mallicoat 112 Washington
Malone Albert (Myrtle) r1120 Garm Av
Maltas Harriett J tchr High Sch r1300 Monroe
Maltas John H (Ida M) retired r1300 Monroe
Maltby Ed (Cynthia) r210 Lafayette
Maltby Helen r1102 Oak
Maltby Henrietta seams Wells Lamont Smith r1102 Oak
Maltby J A r1102 Oak
Maltby Jas H (Lillie) r1102 Oak
Maltby Richd r1102 Oak
Mann Malinda M r307 W 2nd
Manning Harold B (Myrtle) dredge boat wkr r1020 W 11th
Maple Carl I (Pearl) truck driver r1205 Adams
Marshall Clara (wid Geo) r205 E 6th
Marshall Elmer G mgr A & P Tea r Park Hotel
Martin Chas I (Lillie) eng C B & Q r1012 Jefferson
Martin Elmer T clk C I P S Co r1220 Monroe
Martin Evelyn r1019 Lafayette
Martin John (Margt) sign painter r1208 Wall
Martin Josephine asst supvr W P A r1101 Monroe’
Martin J Stanley (Lillian) spec agt C B & Q r1107 Jefferson
Martin Leslie L (Mabel) cond r1305 Beard
Martin Lillian A r1012 Jefferson
Martin Lucy (wid W A) r1220 Monroe
Martin Marjorie E r1012 Jefferson
Martin Martha (wid A L ) r1302 Lafayette
Martin Maud Mrs r312 W 7th
Martin Nellie (wid J R) r1101 Monroe
Martin Wm (Ella) emp C B & Q r1019 Lafayette
Maskell Jos E (Bess) cond C B & Q r1211 Washington
Maslin Robt B City Clerk r617 March
Maslin Tillie E r617 March
Mason Harry S (Dorothea) eng C B & Q r1304 Washington
Mason Verne ctr Wells Lamont Smith r R F D 2
Masonbrink Mary (wid Henry) r1209 Lafayette
Masonbrink Nora E r1209 Lafayette
Masonic Temple 601 State
Mathews Harry S (Rachel) sales r1214 E 7th
Mathews Joe r1200 Jefferson
Mathews Rodney (Helen) meh r Central Hotel
Mathews Saml B (Susie) r1200 Jefferson
Mathews Shelton H r1214 E 7th
Mathews Helen clk Woolworth Co r Central Hotel
Maurer Flora E (wid E H) r1007 State
Maurer Mary Alice sr clk W P A r1007 State
Maurer Virgil E (Mayme) truck driver Schultz Baujan r415 Monroe
Mayes Alfie L (Edna) shop formn Tribbey Motor r415 Adams
Mayes Edna Mrs opr Ill Bell Tel r415 Adams
Mayes Jas L (Alberta) lab r1207 E 7th
Mayes Leonard H upholsterer 601 E 3rd r same
Mayhall Perry (Alice) r912 E 10th
Mayreis Edw r1018 Adams
Mayreis Henry R (Hattie) bkpr Glenn Ice & Fuel r1018 Adams
Mayreis Peter J Cass Implement Co rms 401 E 3rd
McAllister Doris W stu r203 E 14th
McAllister Perry W (Grace) prin High Sch r203 E 14th
McAllister Roberta I stu r203 E 14th
McCall Fred O (Margt) firemn C B & Q r1000 Jackson
McCall Margt Mrs dressmaker 1000 Jackson r sam
McCarthy Jas D Ruppel & Valentine r412 State
McCarthy J Robt (Verna) formn Illinoian Star r1317 Monroe
McCarthy Margt O stu r412 State
McCarthy Olga (wid J D) r412 State
McCarthy Wm L journalist r412 State
McClure Anna (wid E C) r1121 Washington
McClure J Frank retired r500 Monroe
McClure Lewis H (Eliz M) driver Glenn Ice & Fuel r613 E 3rd
McClure Lloyd M (Beulah G) Lawyer 1221/2 State phone 236 r911 Washington
McClure L Donald (violet) driver Glenn Ice & Fuel r510 E Main
McClure L Milton stu r911 Washington
McClure Paralee A stenog r500 Monroe
McClure Rose O (wid Milton) r817 State
McClure Wilbur B (Laura) r1108 Canal
McClymonds Wm H r818 Oak
McCollough (see also McCullough)
McCollough Fran R supt C I P S Co r316 Washington
McCollough Mary (wid Horace) r316 Washington
McCollough Mary E (wid W E) r910 Washington
McComas Bros Tin Shop Harry R and Virgil 410 Jackson
McComas Eliz Mrs r218 Lafayette
MCcomas Harry R (Lydia) McComas Bros Tin Shop r417 W 4th
McComas Henry r218 Lafayette
McComas Jas opr Lydia Beauty Shoppe r417 W 4th
McComas Lydia Mrs Lydia Beauty Shoppe r417 W 4th
McComas Mary opr Lydia Beauty Shoppe r417 W 4th
McComas Virgil McComas Bros Tine Shop r218 Lafayette
McCombs Russell L (Doreen) truck driver r715 E 3rd
McCoy Maxine clk Morgan Dairy r1104 E 6th
McCoy Orvy (Rose) lab r1104 E 6th
McCuen Anna ironer Beardstown Laundry r R 1 Box 91
McCullough (see also McCollough)
McCullough Melvin V (Clara) r1218 Canal
McCullough Theo O (Dorothy) tchr High Sch r1312 Clay
McCune Oliver J (Lena) switchmn C B & Q r710 W 2nd
McDaniel Allen McDaniel & Scullion r1207 E 10th
McDaniel & Scullion Allen McDaniel, Jas Scullion tavern 113 Washington
McDonald Danl J (Eliz) retired r308 W 5th
McElvain Sadie Mrs bkpr Riverside Memorial r1131/2 Washington
McFarland Anna r1005 E 9th
McFeeters Florence (wid Wm) r5071/2 E 2nd
McGinnis Jos sales Mac’s Clothes Shop r213 State
McGinnis Michl sales Mac’s Clothes Shop r213 State
McGinnis Walter (Seva Reba) Mgr Mac’s Clothes Shop r1101 State
McGlasson Howard J (Mildred) emp L E Myers r408 E 3rd
McGrath Helen r4041/2
McGuire John H ofc C B & Q r109 E 10th
McGuire Mollie V stenog C B & Q r109 E 10th
McHaley Carrie Mrs r404 E Main
McHaley John used furniture 116 E Main r same
McHaley J Wm (Berneice) mech Ratcliffe & Dawson r416 E 2nd
McHenry Edw (Mabel) brakemn C B & Q r1021 Railroad
McKee Claude F (Alicia) clk C I P S Co r1120 Lafayette
McKenzie Arden J (Mamie) r317 W 7th
McKenzie Cora (wid E E) r1004 Jefferson
McKenzie Warren G (Georgene) chief clk C B & Q, also Aderman 4th Ward r1110 State
McKnight Geo (Lizzie) r809 W Main
McKnight Geo A (Vondetta) bartnder Baxter’s Tavern r806 Monroe
McKnight Thos R (Pearl) U S civil eng r1000 Grand Ave
McKnight Vondetta Mrs opr Ill Bell Tel r806 Monroe
McLane Carrie E r912 Lafayette
McLane Florence G r912 Lafayette
McLane Nellie M prin Beard Sch r912 Lafayette
McMinimy Guy E (Ethel) Bridge Cafe r514 Monroe
McMullen Fern maid 316 W 8th
McMurl Chas (Stella) r700 Wall
McMurl Frank (Grace) r1217 Oak
McMurl Herman (Ruth) truck driver r1205 Oak
McMurl Roy W (Mildred) fisherman r1313 Wall
McNabb Chas A r1010 Clay
McNabb Myrtle (wid Chas) r1010 Clay
McNamara Doris J waitress Baker’s Cafe r817 Clay
McNamara Rebecca (wid Thos) r817 Clay
Means Woody lineman L E Myers r Central Hotel
Mearsch Doris Mrs bkpr Montgomery Ward r908 Clay
Mearsch Frank H (Florence) cond C B & Q r1405 Jefferson
Mearsch Raymond P (Doris) driver Beardstown Laundry r908 Clay
Meats Geo F (F Grace) serviceman Montgomery Ward r917 Walnut
Menckel Fred F r715 W 2nd
Mesendick Carl I (Helen) storekpr C I P S Co r311 W 4th
Mesendick Harold L (Lucille) sales r1111 Monroe
Merrie Shoppe ladies ready-to-wear 108 W 2nd
Merritt Arth A (Helen) mail carrier r1118 Wall
Merritt Elzy C (Flora) r1004 E 4th
Mertens Cora (wid Chas) reg nurse Schmitt Mem Hosp rms 1302 Washington
Mertz Apollonia (wid Jacob) r1113 Canal
Mertz Otto (Alberta) r107 W 4th
Mertz Wm (Clara) r1118 Canal
Meyer (see also Myer)
Meyer Albert H (Minnie C) r303 Wall
Meyer Denna seams Wells Lamont Smith rms 101 W 5th
Meyer Elmer H (Marie) gro 119 State r1007 Washington
Meyer Frank W Jr “Pal” (Helen) with F W Meyer & Co r314 Bay
F W Meyer & Co L G Meyer gro 603-605 E 4th
Meyer Hotel Walter P Meyer, proprietor 601 E 4th phone 40
Meyer Lloyd (Eliz) r800 E 3rd
Meyer Logan G (Pearl) F W Meyer & Co r503 E 4th
Meyer Nelle Parry Mrs reg nurse r511 W 6th
Meyer Pauline (wid L R) r519 Jefferson
Meyer Walter P (Myrtle) Hardwre, Appliances,Toys 607 E 4th phone 43; also prop Meyer Hotel
Meyer Wm retired r111 W 9ht
Middaugh Wm (Irene) r512 E Main
Middleton Robt (Mary) r503 E 4th
Millard Allen D (Hannah M) County Surveyor r1204 Adams
Millard Betsey C stu r1204 Adams
Millard Clarissa E music tchr r1204 Adams
Millard Glen track wkr C B & Q r1413 E 7th
Millard Mary Jane seams Wells Lamont Smith r1204 Adams
Millard Walter A greenhouse 1204 Adams r same
Miller Anna (wid Seth) r611 Edwards
Miller Beauford R (Mabel) clk Ry M S r1203 Washington
Miller Chas L (Jessie) paperhngr r407 W 3rd
Miller Claude C (Eva) r408 W Main
Miller C Keith (Irene) driver VonHall Bakery r905 Clay
Miller Edwin (Lois) lab r1109 Lafayette
Miller Elmer L (Ollie) mech Modern Chevrolet r500 E 7th
Miller Ernest W mgr Illinois Bell Telephone Co r315 State
Miller Eva Mrs emp Beardstown Laundry r408 W Main
MIller F O (Hazel) tchr High Sch r1216 Washington
MIller Frank r1091/2 W Main
Miller Fred R (Rosa M) chiropractor rm 13 Schmitt Bldg r1210 E 4th
Miller Glen C (Dorothy) lab r1010 E 7th
Miller Harold R (Helen) r516 E 8th
Miller Hazel Mrs sec public sch r1216 Washington
Miller Henry H retired farmer r404 E Main
Miller Jean packer Wells Lamont Smith r404 E Main
Miller John r1107 Wall
Miller Kath tchr Lincoln Sch rms 306 E 4th
Miller M Arline cashier C I P S Co r1210 E 4th
Miller Mary rural tchr r911 Jefferson
Miller Patk (Anna) blacksmith 115 Monroe r1107 Wall
Miller Russell P (Bernice) r708 Arenz
Mills Wm r132 E 10th
Mills W Earl (Fern) r1108 E 8th
Mingus Eliz (wid John) r312 W 4th
Minks Chas T (Bessie) electrn r712 W Main
Minks C Thos (Anna) clk Howard’s r712 W Main
Minks Edna Mrs r204 Sangamon
Minks Mary Clarice r712 W Main
Minnier Luella (wid John) r516 E 6th
Minnier Theo r516 E 6th
Mitchell Barbara A (wid Geo) r209 E 2nd
MItchell Chas G (Blanche) asst mgr Montgomery Ward r110 Wash Av
Mitchell Dorothy K seams Wells Lamont Smith r510 W 4th
MItchell Geo H (Mary) r1016 E 3rd
Mitchell Geo H Jr r1016 E 3rd
Mitchell Marshall porter Baxter’s Tavern r Henderson Hotel
Mitchell Melvin W (Jessie) car washer Modern Auto r907 Oak
Mitchell Rolla C (Dora E) traffic mgr Schultz Baujan r1315 Lafayette
Mitchell Rosa (wid M D) r510 W 4th
Mitchell Wilbur T (Eileen) emp L E Myers r1404 E 9th
Monk Harry L (Isabelle) div indust eng C I P S Co r915 Washington
Mobilgas Service Station Mike Myers 401 State
Model Cleaners W J Donlan 115 E 2nd
Modern Auto Sales H C Knippenberg 117-119 E 4th
Modern Chevrolet Sales Inc Fred Guelker pres; E C Guelker sec; 205 E 4th
Moeller (see also Moller)
Moeller Burl C ctr Wells Lamont Smith r1101 Grand Av
Moeller Collie r316 W 10th
Moeller Estella (wid Wm B) seams r1101 Grand Av
Moeller Fred H city emp r316 W 10th
Moeller Henry F r316 W 10th
Moeller Jeanice seams Wells Lamont Smith r1101 Grand Av
Moeller Russell W (Doris) r1112 E 3rd
Moeller Sophie L r316 W 10th
Mohlman Albert P (Alice) car inspr C B & Q r1013 Jefferson
Mohlman Earl (Eileen) r507 E 5th
Mohlman Lillie G prin Lincoln Sch r213 Jefferson
Mohlman Walter R (Lillian) hwy patrol r1215 Jefferson
Mohrman (see also Moorman)
Mohrman Rose r708 State
Moller (see also Moeller)
Moller Carlena r317 W 3rd
Moller Fred H clk J L Long r317 W 3rd
Monroe Market B E Cooper gro 312 Monroe
Monroe Rich L (Olga) civil eng r305 W 9th
Monroe Saml S County Supervisor r Ashland
Montgomery Arth A (Lucille) r904 E 9th
Mongomery Ward & Co Chas T Freyer Mgr; Dept Store 215-221 State phone 24
Mooney Wilbur G (Dolly M) r109 E 5th
Moore Bert (Eva) driver Beardstown Laundry r906 E 4th
Moore Elmer A (Mildred) mill emp Schultz Baujan r1204 Jefferson
Moore Elmer J (Letha) feed packer Schultz Baujan r1315 E 6th
Moore Emma Mrs r417 E 3rd
Moore Laura (wid Clay) r1418 Monroe
Moore Lloyd (Jessie) driver Hess Dairy r2181/2 Lafayette
Moore Roy D elev hlpr Schultz Baujan r1204 Jefferson
Moorman (see also Mohrman)
Moorman Frank r312 E 6th
Moorman Henry W (Margt) r1201 E 6th
Moorman Wm H (Mary) r1205 E 6th
Moran Chas E (Dora M) brakemn C B & Q r1416 E 6th
Morgan Dairy Ice Cream Co Roma Baker mgr, confectr 205 State
Morgan Grace (wid G A) r1109 E 9th
Morgan Jake F Tip Top Cleaners r1141/2 W 2nd
Morgan Paul E (Nellie) meat mgr Kroger Gro r903 W 2nd
Morie Anthony M (Ramona) miller Schultz Baujan r910 Washington
Morrell Leo (Helen) welder 608 E 4th r719 Railroad
Morrell Loren (Nola) body repr Bowen Body Shop r210 Washington
Morris Benj R (Jane) r313 E 5th
Morrow Mina E Mrs dep mgr Montgomery Ward r315 W 5th
Morrow Robt H (Lucy) miller Schultz Baujam r501 W 3rd
Morrow Wilbur L (Lottie) baker VonHall Bakery r501 W 3rd
Mosier Lillian V ofc asst Dr V M Corman r313 E 4th
Mosier Ward K (Virginia) teleg C B & Q r313 E 4th
Moss Claude (Roberta) driver Hess Dairy r1017 Jackson
Moss Geo R (Lula) r1000 E 7th
Moss Lula Mrs seams Wells Lamont Smith r1000 E 7th
Mother’s Grill Mrs Hazel Anderson 612 E 4th
Mull Ethel packer Wells Lamont Smith r518 W 6th
Mull Jas R r1116 Beard (tent)
Mulligan Theo R (Margt) lab 1200 Walnut
Mullins Chester (Ethel) r1117 E 5th
Munger Harry L (Mayme) retired r509 E 6th
Murphy Chas P (Ida) flagmn C B & Q r315 E 4th
Murray Bill B stu r418 W 3rd
Murray Dora (wid O S) r1216 E 4th
Murray Eliz A r417 Monroe
Murray Elmer R (Harriet) ins agt r418 W 3rd
Murray Francis E r417 Monroe
Murray Norvell B stu r418 W 3rd
Musch Harry E (Georgia) mgr B Co-op Merc Assn No 2 r1207 Washington
Musch Phyllis emp Jacksonville r313 W 10th
Musch Stella (wid J F) r313 W 10th
Musgrove Hugh J (Edith) div elect formn C I P S Co r106 W 5th
Musgrove John M stu r106 W 5th
Mutual Loan & Savings Assn F J Kuhl Pres; A C Blase V-Pres; F M Condit Sec; E Miller Dunn Asst Sec and Treas; W E Dieterich Attorney 100 S State Phone 105
Myatt Clara Mrs clk Kline’s r614 Edwards
Myers (see also Meyer)
Myers Frank A (Eliz) poultry 1322 Washington r same
Myers F A “Mike” (Mildred) Mobilgas Service Station r1117 Washington
The L E Myers Co L N Elmore supt, contruction, public utilities 105 W 4th
Myers Robt O (Dorothy) r1319 Grand Av
Back to index
N
Nagel Paul (Edna V) brakemn C B & Q r701 Humboldt
Nagel Richd r1020 State
Nagel Virginia E stu r701 Humboldt
Neal Reuel E (M Lucille) sch bus driver r901 March
Neal Winifred (wid Richd) r206 Jackson
Nebel Herman F (Amelia) car inspr C B & Q r800 Monroe
Nebel Marcella L r800 Monroe
Neef Emma (wid F W0 r607 W 5th
Neff Wm F (Alice) r1014 E 8th
Neistradt Anna L r1209 Jefferson
Neistradt Anna M r1017 Jefferson
Neistradt Herman G r1209 Jefferson
Neistradt John H (Eliz) retired r1017 Jefferson
Neistradt Nina C r1017 Jefferson
Nelson Cath C certification agt I E R C r Chandlerville
Nelson Della (wid Allen) r801 E 6th
Nelson Nellie (wid Wm E) hskpr 1400 State
Nelson Pearl bkpr 1st Nat Bank r817 State
Nergenah Edw G (Ida M) carp 1217 Jefferson
Nesbit N Shirley (Marie) yd office clk C B & Q r920 Monroe
Neuswanger Alvey W (Edith) farmer r919 Washington
Newbern Albert L (Clara) truck opr r1019 Lafayette
Newbern John R (Tillie) r907 Wall
Newberry Cleo H (Mabel) town clk r1208 E 5th
Newdigate Chas L emp G W Newdigate r1000 Edwards
Newdigate Geo W (Grace C) cement contr r1000 Edwards
Newell Alta waitress Silver Moon Cafe r917 E 5th
Newell Clarence W (Naomi) brakemn C B & Q r1210 E 7th
Newell Doretta I stenog Dieterich & Northcutt r1206 E 4th
Newell Eva (wid Frank) hskpr 1317 E 7th r917 E 5th
Newell Everett B gen repair 308 E Main r802 Wall
Newell John H (Dora) retired r802 Wall
Newell L Dan (Melissa) r1109 Grand Av
Newell Orrie C (Anna) carp Wessel & Sons r1206 E 4th
Newell Wilbur E stu r1210 E 7th
Newingham Edith Mrs opr Ill Bell Tel Co r806 Canal
Newingham G Robt (Edith) clk Yellow Cab r806 Canal
Newingham Wilbur L (Margt) oiler C B & Q r315 E 8th
Newton Elsie r310 E 3rd
Newton Helen Mrs seams Wells Lamont Smith r1120 Jackson
Nicol Albert A County Supervisor r Arenzville
Nieman Clifford N depot clk C B & Q rms 305 E 6th
Nieman C Fred (Martha) switchmn C B & Q r1101 Adams
Noble Arth H (Mary) r911 March
Nolden Harry r610 E 2nd
Nolden Ursula (wid Louis) r610 E 2nd
Nordsiek John F (Lydia) policeman r1017 Lafayette
Nordsiek Russell County Supervisor r R F D 2
Norman Jane (wid Amos) r1109 E 6th
Norman Lorene r1109 E 6th
Normandie Beauty Salon Mrs Georgia Anderson
Norris Eliz (wid Van E) r1216 Washington
Northcutt R Lee (Marie) Dieterich & Northcutt chancery r812 State
Northwestern Underwriters of Milwaukee Wis 111 W Main phone 26
Norton Cecil S (Edna) r912 Edwards
Norville Estelle (wid J O) r411 W 9th
Norville Portia tchr Central Sch r411 W 9th
Noyce F Jack stu 1203 Wall
Nuckols Geo A (Lily E) lineman L E Myers r515 E 8th
Nunes Harold E (Denzell) cigar mkr Schlueter Cigar r410 Clay
Nunn Howard J (Cora) painter and paper hanger r1418 Bay
Back to index
O
Oak Grove Cemetery end E 6th
Oetgen Augusta (wid Henry) r305 W 5th
Oetgen Ray (Eloise) mech Tribbey Motor r1106 Jefferson
Ogilvie Cecil R (Frances) emp C B & Q r911 E 5th
Ogilvie Cecil R (Lucy) eng C B & Q r801 Lafayette
Ogilvie Chester J civil eng r801 Lafayette
Ogilvie Frances Mrs clk Montgomery Ward r417 W 7th
Ogilvie Leah M Mrs r313 Monroe
O’Hara Earl (Nina) coil mach opr r519 W 7th
O’Hara Geo B (Belle) The Zephyr r517 W 5th
Oleson Tom truck sales Coca Cola Bottling r Bluff Springs
O’Neal Ed (Ruth) r1402 Wall
O’Neal John F stu r1011 State
O’Neal John P (Marcella) formn C B & Q r1011 State
O’Neal Martin retired r601 W 6th
O’Neal Wm R (Ada F) r613 W 5th
O’Neil Jas firemn r209 W 9th
O’Riley Thos O r807 Edwards
Ormiston Andrew A (Dorothy) tchr r317 W 9th
Orr Geo printer Wells Lamont Smith r R F D 1
Orr Jos turner Wells Lamont Smith r R F D 1
Ortwein Ida H tchr Lincoln Sch r510 E 2nd
Osar Clarence L ctr Wells Lamont Smith r1311 Edwards
Osar Everett L janitor 615 Washington r1311 Edwards
Osar Goldie M seams Wells Lamont Smith r1311 Edwards
Osar Wm r1418 Monroe
Osborn Francis (Dorothy) r412 E 7th
Osborn Harry E (Fern) r912 E 11th
Osborn Rose (wid Frank) r1301 E 9th
Osborn Virgil (Margt) r2011/2 E Main
Osmer Lula E (wid J J) r1321 State
Osmer Robt W restr opr r1321 State
Otting Della (wid Wm) r900 E 5th
Overby Doris L music tchr r314 Monroe
Overby Eleanore (wid Emery) r314 Monroe
Overhake Hanna (wid Henry) r503 W 3rd
Back to index
P
Page Barbara tchr Lincoln Sch rms 306 E 4th
Page’s Grocery P W Taylor 917 Grand Av
Painter John M opr gas plant C I P S Co r512 W 8th
Palmer Leila F r400 E 2nd
Park Hotel & Cafe L R Fosgate, proprietor; 124 Washington phone 740
Parker Eliz tchr Beard Sch rms 311 W 4th
Parker Lavina E (wid Chas C) r206 E 5th
Parker Orley V (Jessie) brakemn C B & Q r1320 Jefferson
Parks Chas A (Alvina) r712 W 11th
Parks Floyd H (Hazel) painter C B & W r709 W 5th
Parks LeRoy r709 W 5th
Parks Minnie ironer Beardstown Laundry r600 W 9th
Pariler Eilene rms 612 Edwards
Parry (see also Perry
Parry Alfred A (Margt) clk Harre Auto Parts r510 E 5th
Parry Mary A (wid Chas e) r511 W 6th
Parry Virgil E (Annis) fill sta Bluff Springs r1206 Clay
Pate Anthony (Tillie) r712 W 7th
Pate Arth I ctr Wells Lamont Smith r712 W 7th
Pate Clarence H (Eileen) r503 Humboldt
Pate Fern seams Wells Lamont Smith r715 W 12th
Pate Florence supvr Wells Lamont Smith r715 W 12th
Pate Jerry M (Alma) r715 W 12th
Pate Robt C r712 W 7th
Pate Wm M r712 W 7th
Patterson Arietta seams Wells Lamont Smith r312 E 5th
Patterson Chas “Jack” mech B Nash Sales r1209 Edwards
Patterson Eldrid L (Wauneta) mec Dutch Motor r316 W 2nd
Patterson Eric E (Myrtle) inspr Wells Lamont Smith r1113 Jackson
Patterson E Irene asst Dr T G Charles r1209 Edwards
Patterson Harold r1113 Jackson
Patterson Harold (Emma) collr L B Price Merc r310 W 5th
Patterson Irene clk r1004 Railroad
Patterson Jas L (Chloe) loco eng C B & Q r611 Edwards
Patterson John (Rosella) welder r408 W 10th
Patterson John L (Ina) emp C B & Q r1004 Railroad
Patterson J Moss cigar mkr Schlueter Cigar r408 W 10th
Patterson Louis B r1117 E 10th
Patterson Neal r1117 E 10th
Patterson Robt C (Pearl) miller Schultz Baujan r1209 Edwards
Patterson Rose Mrs r209 E 2nd
Patterson Roy S (Edna) fire truck driver r3041/2 State
Patteson Henry W (Eliz) mach C B & Q r210 E 2nd
Pauk Minnie C r103 W 9th
Peacock Edw J (Florene) lab r810 E 3rd
Peak Frank W r312 E 5th
Pearlman Ben coal 800 E 4th r1008 E 7th
Peck Berton E (Dessie A) r508 W Main
Peck’s Grocery Reuel R Rahn, proprietor 915 Wall
Pelton Harold (Eva) lab r211 W Main
Pence Wm D (Neta H) dentist 1221/2 State r108 E 6th
Pendergraft Earl E (Myrtle) galvanizer r1003 Railroad
Pendergraft Guy (Grace) painter r407 E 8th
Pendergraft John r209 E 2nd
Pendergraft Myrtle Mrs seams Wells Lamont Smith r1003 Railroad
Pendergraft Roy (Lela) painter r908 Dey
Penwarden Robt H (Maud) trainman C B & Q r515 W 7th
Perkins Elmer R recreation leader W P A r518 W 5th
Perkins Ethel G Mrs cook Park Hotel r1015 Clay
Perkins Gerald I r1015 Clay
Perkins Keith S r1015 Clay
Perkins Mae Mrs r518 W 5th
Perkins Perle A (Ethel G) mach C B & Q r1015 Clay
Perry (see also Parry)
Perry Chas A (Florence) r1303 E 6th
Perry Darice W (Marie) brakemn C B & Q r209 Sangamon
Perry Gus (Lorene) r1408 E 8th
Perry John W (Ruth) welder-mech r1009 Jackson
Perry Marie Mrs seams Wells Lamont Smith r209 Sangamon
Perry Maxine Mrs seams Wells Lamont Smith r209 Sangamon
Perry VerlinE (Verna) r605 E 5th
Perry Virgil D (Maxine) r209 Sangamon
Perry Wesley (Lula) r705 W 2nd
Perry Wesley L staker Wells Lamont Smith r1117 Jefferson
Persigehl Reinhold C (Marie H) prin St John’s Luth Sch r1209 Monroe
Peters Ada (wid P A) r806 Monroe
Peters Howard stu r812 Monroe
Peters J Herman (Eva) brakemn C B & Q r812 Monroe
Peterson Francis L (Olive) eng C B & Q r1316 Jefferson
Petri Albert J (Elsie) meat ctr r416 W Main
Petri Chas E (Helen) mach C B & Q r912 Jackson
Petri Mary r807 W 2nd
Petri Richd (Mary) r807 W 2nd
Petri R Wm H r807 W 2nd
Pettit Chas L (Lucy) billiards 611 E 4th r608 E 3rd
Petty Otis C (Margt) gas & elec utility man C I P S Co r206 W 8th
Peyton Arth H Z (Ceil) field metermn C I P S Co r407 W 8th
Peyton Zara (Lillie L) agt Railway Express r501 E 3rd
Phelps Chas E (Mabel B) Alderman 2nd Ward r504 E 2nd
Phelps Chas J stu r504 E 2nd
Phelps Chas L farmer r1303 Canal
Phelps Clara E Mrs dressmaker 816 Humboldt r same
Phelps Emma (wid Earl) garbage service r1303 Canal
Phelps Jesse (Irene) driver Mrs Emma Phelps r1303 Canal
Phelps Jesse B (Lillian) mail carrier r709 Clay
Phelps Mabel seams and hemstitching r504 E 2nd
Phelps Mabel K r504 E 2nd
Phelps Myrtle Mrs seams Wells Lamont Smith r707 Arenz
Phelps Roy County Supervisor r R 1
Phelps Roselle F emp Springfield r605 Humboldt
Phelps Russell G (Myrtle) r707 Arenz
Phelps Thos E (Minnie M) mgr Veatch Serv Sta r214 W 4th
Phelps Tony (Mary) city driver r1316 Canal
Phelps T Randall (Mildred) driver Kinstle’s Pastry r1206 Adams
Phelps Walter W (Mae) r605 Humboldt
Phelps Yada B ofc Beardstown Laundry r312 E Main
Pherigo Muriel maid 1000 W 6th
Pherigo Walter W (Laura) r806 E 3rd
Phillipi Frank H (Helen) cond C B & Q r1004 Clay
Phillips Alta Mrs cook Park Hotel r905 Clay
Phillips Edw L (Alta) firemn C B& Q r905 Clay
Phillips Paul Beardstown Implement Co rms 218 W 8th
Phillips Rachel Mrs r1000 E 5th
Phillips Russell r1002 Wall
Phillips 66 Service Don Redshaw 1120 Grand Av
Phillips Stevan (Adilou) r1101 E 9th
Piehler Chas W (Theda) ctr Wells Lamont Smith r509 Monroe
Piehler David F (Mildred) carp Wessel & Son r1310 Lafayette
Piehler Maxine G r1310 Lafayette
Pierce Raymond (Emma) White Clover Store r411 Bay
Pilger Addie B (wid H H) r409 W wnd
Pilger Carl A (Mae) head bridge tndr r1101 Jackson
Pilger Irwin W (Harriet) filling sta 302 E 4th r906 Jefferson
Pilger Wm r1101 Jackson
Pitt Kyra E credit mgr Montgomery Ward r1300 E 8th
Pitt Lydia (wid J C) r1300 E 8th
Plott Curtis E (Edna) master mech C B & Q r517 Monroe
Plunkett Earl M lab r1010 Grand Av
Plunkett Harrison r203 E Main
Plunkett John A (Lena) lab r1010 Grand Av
Poole John F (Mildred) frame mach opr Bowen Body r904 Clay
Pope Cecilia (wid John) r910 E 4th
Pope Eleanor seams Wells Lamont Smith r910 E 4th
Pope Jackie A r910 E 4th
Post Office L G Schaeffer Postmaster 101-105 E Main
Postal Telegraph Cable Co Christena Haynes mgr 1141/2 W Main
Postlewaite Anna (wid Calvin) r1104 E 5th
Potter Clarence E (Ruth) shoe repr 107 State r1306 Clay
Potter Jos r308 W 3rd
Potter Sarah F (wid John) r1201 Lafayette
Powell Jas A (Helen) lab r309 E 5th
Powell Wm W (Verna) barber 116 State r2061/2 E 4th
Powers Ernest (Mary) agt r504 E 8th
Powers Ivan r504 E 8th
Pratt Bess hskpr 602 Washington
Pratt John E (Verna E) r1105 Clay
Pratt Leonard J (Dorothy) stone ctr Von Fossen Memorial r908 E 7th
Preckwinkle Mildred Ann stenog C I P S Co r1003 Washington
Price Robt C (Cora A) r706 W 2nd
Pridgett Jennie Mrs r1318 Canal
Princess Theatre Dale Lynn mgr 107 E 4th
Privia Wm H (Freda) boilermkr C B & Q r1101 E 5th
Pruitt Ray eng C B & Q rms 500 E 4th
Public Library Hallie J Seeger Librarian 105 W 3rd phone 204
Puckhaber Alma (wid Chas) r500 W 8th
Back to index
Q
Querheim Theo H (Emma M) r1100 E 4th
Quinn Harvey M (Edith) com trav r609 Clay
Quinn Vernon r609 Clay
Back to index
R
Race Wm A r815 Clay (trailer)
Rader Jas H (Hattie) r414 E 14th
Ragan Doroty maid 1204 Monroe
Ragan Freda housework r Henderson Hotel
Ragan Oliver C (Bessie) eng C B & Q r814 Beard
Ragland Robt r720 W 6th
Ragland Sherman (Margt) r812 W 6th
Rahn (see also Rohn)
Rahn Reuel Peck’s Grocery also Alderman 1st Ward r917 Wall
Rahn Sarah Mrs r710 E 3rd
Rahn Vernon clk West’s Food r710 E 3rd
Railway Express Zara Peyton agt 410 Morgan
Reisch Louis J (Elsie) county emp r1116 Wall
Rakestraw Smith P (Lucille) linemn L E Myers f1003 Arenz
Randall Arth E (Melda) r611 W Main
Randall Claude pipe ftr C B & Q rms 1205 Clay
Randall Geo (Alma) r611 W Main
Randall Ira r611 W Main
Ranger Norma seams Wells Lamont Smith r1010 Oak
Ransom Cora M Mrs custodian Ladies Rest Room r802 W 7th
Ransom Florence E (wid J E) nurse r705 W Main
Rasmussen Alex (Agnes) eng C B & Q r1014 Washington
Ratcliffe Cyril R (Margt) Ratcliffe & Dawson r1407 Jefferson
Ratcliffe & Dawson C R Ratcliffe E L Dawson Auto Dealr-Servce Station 120 N State phone 57
Ratliff Mae Mrs r310 E 3rd
Raub Eliz Mrs seams Wells Lamont Smith r802 E 15th R 1
Raub Louis H (Eliz) driver Glenn Ice & Fuel r802 E 15th R 1
Raub Melvin V r1307 Wall
illegible Wm M (Marie) carp r1114 Washington
Ravenscroft Fred M r1005 E 9th
Ray Alberta Mrs clk Sweet Shop r614 Edwards
Ray Edna reg nurse Schmitt Mem Hosp r602 E 2nd
Ray Ella (wid John) r614 Edwards
Ray Gayle B (Alberta) clk Sweet Shop r614 Edwards
Ray Maggie (wid Ishmael) r200 Washington
Ray Wm (Carrie) sales r1101 Lafayette
Rebman Alice (wid N M) r916 Canal
Rebman Arth K J (Rosella N) r904 Dey
Rebman Fred (Lena) r1403 E 9th
Rebman Grover G (Oney D) r1015 W 7th
illegible Lyde Mrs r1107 Wall
Recreation Hall sponsored by W P A Elmer Perkins leader 1041/2 W Main
Recreation Park 801 E 2nd
Redshaw Don (Margt) Phillips 66 Service r311 W Main
Redshaw Edw R r1110 Arenz
Redshaw Francis B dept mgr Montgomery Ward r311 W Main
Redshaw Geo R (Florence) trucker Montgomery Ward r311 W Main
Redshaw Martha M (wid Thos) r1110 Arenz
Reed Danl M (Opal) boilermkr C B & Q r910 Clay
Reed Jas S (Gladys) sub sta foremn C I P S Co r1000 Monroe
Reed Rose B (wid Chester) dressmkr r1308 E 6th
Reeds Dudley (Rosie) truck opr r1117 Garm Av
Reeve Harry W (Lillian) r1101 E 6th
Reeve H Wilbur r1101 E 6th
Reeve Susanna (wid W H) r1210 Walnut
Reichert Edwin F (Bonnie) bartndr Central Beer Tavern r415 E 14th
Reichert Helen Mrs seams Wells Lamont Smith r516 E4th
Reichert Robt F (Sarah Margt) former Wells Lamont Smith r311 W Main
Reichert Roscoe (Helen) bulk sales Cass Farmers Oil r5141/2 E 4th
Reichert W Fredk (Jessie B) clk F W Meyer & Co r510 E 2nd
Reick (see also Rieck)
Reick Carl J (Ruth) lab r109 Beard
Reick Harold M clk Harre Auto Parts r1113 Washington
Reick Max W (Myrtle) r603 W 2nd
Reick Myrtle Mrs emp Baker’s Cafe r603 W 2nd
Reick Ruth Mrs clk Morgan Dairy r109 Beard
Reick Wm r603 W 2nd
Reiley W Forrest (Laura) wire chief C B & Q r203 E 5th
Reining Chas H (Martha) r1313 Edwards
Reither Chas J janitor Ill Bell r311 E 13th
Reither Clarence W soda disp Rexall Store r311 E 13th
Reither Fred G (Lydia) janitor Schmitt Mem Hosp r311 E 13th
Reither Geo H (Birdie E) carp r1416 Bay
Reither Louisa (wid John) r813 Clay
Reither Louise (wid Phillip) r412 E 14th
Reither Ralph G r311 E 13th
Reither Virgil F (Louise) city editor Illinoian-Star r1304 Adams
Reither Walter (Julia) r1203 Wall
Releford Chas v (Alma) relief eng Water Wks r400 W 2nd
Releford C Mervin (Janet) river pilot r206 Jackson
Reller Alfred H (Freda) bldg contr r512 W 9th
Reller Elmer F (Anetta) carp contr r811 Beard
Reller Henry F r506 E 4th
Renner Dale E printer Wells Lamont Smith r609 E 3rd
Renner Edna Mrs stenog r609 E 3rd
Renner Ollivine Mrs r315 E 8th
Renner Ray A (Irene) painter C B & Q r1011 Washington
Renoad Eliz (wid John) emp Maid-Rite Shop r Central Hotel
Renoad Melissa maid Central Hotel r same
Reorganized Church of Jesus Christ of Latter Day Saints 1301 Monroe
Rew Josephine (wid Wm) r504 E 7th
The Rexall Store J W Doyle druggists 118 W 2nd
Rexroat Chas S (Mary) twp hwy com r913 Railroad
Rexroat C Dale former Wells Lamont Smith r913 Railroad
Rexroat Geo P (Marie) lab r908 Railroad
Reynolds Christine Mrs cook Sammy Lee Cafe r Central Hotle
Reynolds Harry eng C B & Q r407 Monroe
Reynolds Ida waitress Bridge Cafe r1005 Monroe
Reynolds Mary (wid John) r500 W 2nd
Reynolds Otis (Christine) clk Ferguson’s Recreation r Central Hotel
Reynolds Vernie O (Violet) mill emp Schultz Baujan r810 E 6th
Rhodes Philip J (Almeda) firemn C B & Q r1117 E 6th
Ribling John E (Georgia) lunch room 405 E 4th r same
Ribling Lester emp J E Ribling r405 E 4th
Rice Alfred cutter Wells Lamont Smith rms 1420 E 6th
Richards David L (Marian) refrig serv r502 E 4th
Richardson Robt A (Emma M) mgr Wells Lamont Smith r1304 Jefferson
Richter Orrie B (Gladys K) r1112 Washington
Rieck (see also Reick)
Rieck John (Melissa E) Rieck’s Fish Market r104 W Main
Rieck Louise r1113 Washington
Rieck’s Fish Market John Rieck 104 W Main
Rife John L (Laura) tavern 610 E 3rd r same
Rife Lucille r610 E 3rd
Riggall Edwin R (Louise) lab r416 Main
Riggall Vern clk West’s Food r416 E Main
Riggs Orville E (Karene) Brownbilt Shoe Store r317 W 2nd
Rigler Harold J attdt H W Rigler r910 Jefferson
Rigler Harold W filling sta 301 E 2nd r910 Jefferson
Rigler Newton M (Eleanor) r910 Jefferson
Rigler Veva W stenog First Nat Bank r910 Jefferson
Riley Gertrude (wid Arth) beauty shop 814 W 3rd r same
Riley Helen Mrs K D Beauty Shop r303 Arenz
Riley Lionel clk Birnbaum’s r814 W 3rd
Riley Walter L (Helen) bridge tndr r303 Arenz
Riley Wm (Mae) pntr r902 W 2nd
Riley Wm L (Victoria) materials clk W P A r505 W 8th
Rineing Stephen Rev pastor Union Baptist Church r R 1
Ring Geo E (Marie) barber G J Walters also Alderman 3rd Ward r214 E 7th
Ring Marie Mrs clk Food Market r214 E 7th
Rink Daisy (wid E E) Coca Cola Bottling Co of Beardstown r113 E 6th phone 448
Rink Emil A (Loraine) Mgr Coca Cola Bottling Co and E E Rink Budweiser Beer Distributors r317 W 6th
Rink Richd A stu r113 E 6th
Riverside Memorial Co Wilbur C Hood mgr 216 W 2nd phone 884-W
Riverside Pavillion W A Hood 2181/2 W Main
Roach Henry (Margt) veteran r Central Hotel
Robbins Eliz seams Wells Lamont Smith r820 W 6th
Robbins Hazel seams Wells Lamont Smith r820 W 6th
Robbins Homer E (Inez) hlpr Ruppel’s Hatchery r1219 Wall
Robbins Howard D (Pearl) truck opr r717 Railroad
Robbins John D (Minnie) lab r302 E 6th
Robbins Lloyd bell boy Park Hotel
Robbins Lois r820 W 6th
Robbins Martin (Audrey) lab r820 W 6th
Robbins Martin E (Nellie) sec lab C B & Q r1108 Canal
Roberson Lester B (Lucille) emp W P A r916 Dey
Roberts Clarence G (Marietta) mail carrier r1420 Washington
Roberts Fay W (Mabel) stock clk Montgomery Ward r1016 State
Roberts Harley B mill emp Schultz Baujan r R F D 1
Roberts Jessie D (wid F B) r1016 State
Roberts Walter H (Martha) Sweet Shop r R F D 1
Robertson Ansel H (Hazel) Robertson’s Grocery r1107 State
Robertson Mervin B (Hattie) shop formn Thompson Baking r914 Clay
Robertson’s Grocery Ansel Robertson 305 State
Robinson Cecil Mrs r1109 E 6th
Robinson Dorothy Mrs seams Wells Lamont Smith r415 E 14th
Robinson Floyd S (Georgia) supvr Wells Lamont Smith r1117 Jefferson
Robinson Georgia Mrs seams Wells Lamont Smith r1117 Jefferson
Robinson Leon (Viola) ctr Wells Lamont Smith r1317 Wall
Robinson Maurice A (Pearl) recreation W P A r1005 State
Robinson Pearl Mrs bkpr Fred I Cline r1005 State
Robinson Richd E tchr Edgewood Sch r1200 Adams
Robinson Russell (Dorothy) ctr Wells Lamont Smith r415 E 14th
Robinson Viola Mrs seams Wells Lamont Smith r1317 Wall
Robinson Wm wood sawyer r1013 Sangamon
Robison L Warren (Mae) hostler C B & Q r416 E 5th
Rodekamp Carl J (Della) justice of the peace r302 E 7th
Rodekamp Della Mrs cook Sammy Lee Cafe r302 E 7th
Rodgers (see also Rogers)
Rodgers Allene seams Wells Lamont Smith r1117 Monroe
Rodgers Wm H (Vivian) adv mgr Illinoian-Star r411 Edwards
Rodgers Wm W (Edith) mach C B & Q r1117 Monroe
Rodocker Frank lineman L E Myers r Central Hotel
Roe Annetta E Mrs r1205 E 9th
Roe Everett E (Frances) emp W P A r1204 Bay
Roe Henry F (Edna) formn C B & Q r412 E 9th
Roe Linda seams Wells Lamont Smith r1016 Jackson
Roe M Luther (Thelma) r1016 Jackson
Roegge Dorothy E seams Wells Lamont Smith r712 Monroe
Roegge Emelia prac nurse r1309 Monroe
Roegge John H (Anna) Roegge & Schumacher r712 Monroe
Roegge Theo N (Laura) plumber Frey Hdwe r1309 Monroe
Roegge & Schumacher J H Roegge, Henry Schumacher bldg contr 712 Monroe
Rogers (see Rodgers)
Rohn (see also Rahn)
Rohn Dale F emp Com Edison (Chi0 r407 W 6th
Rohn Fred H (Effie A) farmer r407 W 6th
Rohn John H r407 W 6th
Rohn Marie Mrs r500 W Main
Rohn Velma C tchr r407 W 6th
Rohn Wallace E r407 W 6th
Rohrer Rowland B (Edith) County Judge r505 Jefferson
Rolli Jos lineman L E Myers r Central Hotel
Roloff Jos G (Mabel) eng W P A r3071/2 E 3rd
Roosa Walter A (Lula) brakemn C B & Q r511 E 4th
Rose View Greenhouse Carl J Ed, Proprietor 409 W 5th phone 418
Rosenberger Oscar r801 E 3rd
Ross Albert G (Anna) switchmn C B & Q r1201 E 4th
Ross Jeannett A opr Ill Bell Tel r1201 E 4th
Ross Kenneth H (Faye) emp Logsdon Sand & Gravel r509 W Main
Ross Robt W messgr W U Teleg r1201 E 4th
Roth Beatrice N (wid Robt) r411 E 7th
Rule J Newton (Mary) r417 E 2nd
Ruppel Emma (wid John) r816 Washington
Ruppel Hulda hskpr 615 Washington
Ruppel Jessie (wid Chris) r1101/2 W 2nd
Ruppel J Phil (Anna) shoes & hosiery 109 S State phone 799-W r1000 Lafayette phone 58-J
Ruppel Kath (wid Chas) r417 W 9th
Ruppel Mae E tchr Iowa State Teachers College, Cedar Falls, Ia r1000 Lafayette
Ruppel Russell C (Velma) Ruppel’s Hatchery r417 W 9th
Ruppel & Valentine W E Valentine, Jas D McCarthy Cadillac LaSalle & Hudson cars 117 W Main, service dept 116 W Maine
Ruppel’s Hatchery R C Ruppel 417 W 9th
Russell Horace G (Helen) city judge r109 W 5th
Russell John J (Alice) r1208 Clay
Russell Paul P r1208 Clay
Rutledge Sallie (wid Sam0 r909 Wall
Ryan Anita F waitress Mother’s Grill rms 510 E 5th
Ryan Jas E (Dena) r800 W 3rd
Ryan Roy A r800 W 3rd
Back to index
S
St Alexius (RC) Church Rev Jas Ahern pastor 216 W 6th phone 345
St. John’s Evang Lutheran Church Rev Edwin Sommer 601 Jefferson phone 200
St. John’s Lutheran School R C Persigehl prin 605 Jefferson
Salisbury Clifford J (Bessie) patrol C I P S Co r1317 Jefferson
Sammy Lee Cafe Sam and Bessie Karras 109 E 2nd
Saunders Walter O (Elinor) switchmn C B & Q r310 E 7th
Sandy Chas F emp C B & Q r1000 Grand Av
Sansom Gordon (Lucille) carp r820 Grand Av
Sansom Lucille E Mrs clk Montgomery Ward r820 Grand Ave
Sansom Robt r820 Grand Av
Sappington Mae T (wid L L) r305 E 4th
Sauers (see also Sowers)
Sauers Stella (wid Michl) r1322 Lafayette
Saunders Emma J (wid Geo) r312 W 4th
Savage Oscar A (Pearl) washman Beardstown Laundry r913 March
Sav-Way Grocery Mrs Lena Howe 211 W 12th
Saylor Clarence E (Beulah) ctr Wells Lamont Smith r1301 Wall
Saylor John H (Elda) lab C B & Q r1013 Lafayette
Sayre Donald K emp E Moline r1012 Monroe
Sayre H B Frank (Florence) train master chief dispr C B & Q r1012 Monroe
Sayre H Francis Jr (Viola) sales C I P S Co r308 E 9th
Sayre Robt L stu r1012 Monroe
Sayre Viola Mrs clk Montgomery Ward r308 E 9th
Sazarac Tavern Fred Weber 110 State
Schaefer (see also Schaeffer & Shafer)
Schaefer Augusta (wid Adam) r1016 Jefferson
Schaefer Chas carp r808 E 2nd
Schaefer Dorothea (wid Herschel) r707 Jefferson
Schaefer Glibert C A clk W S Denton r707 Jefferson
Schaefer John L stu r707 Jefferson
Schaefer Laverne hskpr 1207 E 10th
Schaefer Lorenz (Johanna) Schewe & Schaefer r1008 Jefferson
Schaefer Martin (Eda) clk Elmer Meyer r1309 Lafayette
Schaefer Paul W stu r707 Monroe
Schaeffer Bessie Mrs r313 Monroe
Schaeffer Cora Mrs r317 W 4th
Schaeffer E Cain r611 W 4th
Schaeffer Geo W stu r911 Monroe
Schaeffer Helen M mgr L G Schaeffer Publishing Co r1220 Washington
Schaeffer John Albert stu r911 Monroe
Schaeffer Ledru G (Kath) L G Schaeffer Publishing, also Postmaster r1220 Washington
L G Schaeffer Publishing Co L G Schaeffer Illinoian-Star also coml printers 112-114 E Main
Schaeffer W Albert (Edna) painter r911 Monroe
Schaeffer W Clifford stu r911 Monroe
Schall (see also Scholl)
Schall Albert H clk West’s Food r1216 Canal
Schall Henry J (Myrtle) r1216 Canal
Schall Marie r1216 Canal
Schall Wm (Imogene) sorter Wells Lamont Smith r1314 Canal
Scheel Raymond (Nora) r611 W 5th
Scheer (see also Scherrer)
Scheer Caroline clk Woolworth r R 1
Scheer Geo (Pearl) r600 W 5th
Schendel Fred W (Mary E) eng Water Wks r409 E 8th
Scherrer (see also Scheer)
Scherrer Chas L (Cora A) emp Ben Pearlman r507 W 4th
Scherrer Jos C (Virginia) driver Zinn’s Dairy r515 W 5th
Schewe Edw C (Emily) Schewe & Schaefer r1101 Jefferson
Schewe Molly (wid Wm F) r715 Washington
Schewe & Schaefer E C Schewe, Lorenz Schaefer shoe repair 110 E 2nd
Schlieker Nellie (wid Aug) r611 Adams
Schlueter Alma maid 1009 Jefferson
Schlueter Cigar Store Geo J Schlueter 111 E 11th
Schlueter Esther E asst city clerk r1300 Edwards
Schlueter Fred W driver Zinn’s Dairy r1300 Edwards
Schlueter Geo J (Jane) Schlueter Cigar Store r1200 State
Schlueter Jane Mrs stenog W P A r1200 State
Schlueter Louise (wid Wm) r1300 Edwards
Schlueter Othilia (wid Floyd) r1300 Edwards
Schmitt Building 2051/2 State
A E Schmoldt Ernest J Schmoldt, prop Lumber, Coal, Paint, etc 808-820 E 4th phone 875
Schmoldt Adolph E v-pres First National Bank of Beardstown r500 E 3rd
Schmoldt Ernest J (Loka Z) A E Schmoldt r500 E 3rd
Schnakey Ben H (Edna) firemn C B & Q r110 W 5th
Schnake Harold bkpr Harre Auto Parts r Arenzville
Schneider (see also Snyder and Snider)
Schneider Anna (wid Chas) r216 W 12th
Schneider Chas C (Katie) retired r407 E 15th
Schnepper Chris F (Marie) radio serv 615 W 8th r same
Schnepper Fred J janitor High Sch r1400 State
Schnepper Velma maid 412 W 8th r2181/2 Washington
Scholl (see also Schall)
Scholl Chas W (Martha) hd packer Schultz Baujan r206 E 3rd
Scholl Wm R hlpr Schultz Baujan r206 E 3rd
Schrader Edith hskpr 1001 Jefferson
Schrodt John A (Sophena) retired r1212 Clay
Schrodt Paul (Marie) lab r1009 Clay
Schrodt Vera seams Wells Lamont Smith r1212 Clay
Schroll Fred E clk J L Long r503 W 4th
Schroll Jack R photog 503 W 4th r same
Schroll Mary r503 W 4th
Schroll Melvin A (Olive) driver Glenn Ice & Fuel r503 W 4th
Schultz (see also Shultz)
Schultz Alfred G Schultz Baujan & Co r115 W 7th
Schultz Baujan & Co A G and John Schultz, J J and R J White millers 601 E 2nd
Schultz Dorothy M bkpr 1st Nat Bank r316 E 8th
Schultz Geo D County Clerk r Virginia
Schultz Hall 214 W 6th
Schultz John (Henrietta) Schultz Baujan & Co r1408 Washington
Schultz Lydia (wid Paul) r316 E 8th
Schultz Mary K (wid E E) r516 State
Schultz Richd C stu r115 W 7th
Schumacher (see also Shoemaker)
Schumacher Fred H (Anna K) Supt of Streets r515 Monroe
Schumacher Marion H tchr S John’s Sch r515 Monroe
Schuman Eliz (wid Adam) r1219 Lafayette
Schuman Elmer (Ruby) plumber Beatty Hdwe r317 W 8th
Schwalb Elmer H clk Yellow Cab r311 E 8th
Schwalb Henry F (Millie) pkr Schultz Baujan r311 E 8th
Schwalb Victor A hlpr Schultz Baujan r311 E 8th
Schweer Betty L clk Different Sandwich Shop r316 E 2nd
Schweer Gary H (Eliz) retired r1220 Jefferson
Schweer Henry J (Dale) retired r316 E 2nd
Schweer Jack L stu r316 E 2nd
Schweer Lucille A seams Wells Lamont Smith r316 E 2nd
Schweer Roy H r208 E 3rd
Schweer Tillie Mrs r207 E 5th
Scott Robt M tchr Lincoln Sch rms 903 Jefferson
Scottie Katie (wid John) r1620 E 9th
Scullion Dan T (Gladys) office 1121/2 Washington r600 March
Scullion Jas McDaniel & Scullion r410 W Main
Scullion M Ellen r611 W 5th
Seaman (see also Seeman)
Seaman Glenn E (Agnes) truck opr r306 W 2nd
Seaman P Harold (Helen) r1118 Monroe
Seaman T A mill emp Schultz Baujan r1118 Monroe
Seattle Lucille stenog Dieterich & Northcutt r1100 E 7th
Seeger Anna chief opr Ill Bell Tel r418 E 8th
Seeger Hallie librarian Beardstown Public Library r206 E 4th
Seeger Lusetta (wid Geo) r410 Jefferson
Seeman (see also Seaman)
Seeman Arth E (MIldred) fin exam I E R C r3011/2 State
Seaman Mildred Mrs Vogue Dress Shop r3011/2 State
Selders J Benj (Mary) retired r1020 Monroe
Self Bertha (wid Wm) r1005 Wall
Self Denny (Leona) porter Leonhard & Harmon r1018 Walnut
Self Eliz (wid Jas) r1412 Bay
Self Norman r1005 Wall
Self Perry (Nellie) r316 W 3rd
Self T Monroe (Marjorie) mill emp Schultz Baujan r802 Canal
Self Warren L (M Lucille) r406 E 7th
Sellers Ernest (Lillian) eng C B & Q r1120 State
Severns Bernice Mrs r1423 E 6th
Severns Eliz (wid Frank) r618 W Main
Severns Harold r618 W Main
Severns Julian R rear 605 Humboldt
Severns Richd r618 W Main
Severns Wm J r618 W Main
Seward Hartford (Fanny) firemn C B & Q r518 W 4th
Sewell Betty seams Wells Lamont Smith r1115 E 3rd
Sewell Lydia (wid W C) r1115 E 3rd
Sexton J Wilbur ctr Wells Lamont Smith rms 1115 E 3rd
Shafer (see also Schaefer)
Shafer Esther Mrs nurse aid Schmitt Memorial Hosp r1111 Lafayette
Shanley Eliz (wid Henry) r708 W Main
Shaw Arth R (Lucia) clk frt hse C B & Q r1001 State
Shaw Chas R emp C C C r1011 Lafayette
Shaw Elias R r1011 Lafayette
Shaw John L stu r1208 State
Shaw Roy W (Agnes) agt C B & Q and B & O r1208 State
Shaw Sarah A r1011 Lafayette
Shawgo Elmer L (Eliz J) eng C B & Q r1300 Adams
Shebiel Perle Mrs bkpr Thompson Bakery r509 Monroe
Shelor Ada (wid Henry) r1012 Oak
Shelor Irvin D r1012 Oak
Shelton Chas R r904 Edwards
Shelton Claude E clk West’s Food Store r904 Edwards
Shelton David W r904 Edwards
Shelton Geo P (Pearl) driver A E Schmoldt r216 E Main
Shenkle Wm sales Thompson Baking rms 4041/2 Bay
Shepherd Anna Lee r501 E 5th
Shepherd Walter (Vera) cond C B & Q r501 E 5th
Shepherd Walter Jr stu r501 E 5th
Sheron Edw F (Nellie E) r507 W 4th
Sherrill Andrew J (Margt) emp button factory r901 Dey
Sherrill Carl B (Kath) r716 Wall
Sherrill Freda M r901 Dey
Shinall Chas (Glenna) r709 E 3rd
Shinall Edw r709 E 3rd
Shinall Floyd (Flossie) r1418 Monroe
Shinall Robt S r1520 E 9th
Shinall Tom (Dorothy) r1520 E 9th
Shinefield Sarah (wid D G) r109 E 8th
Shinefield Theo stu r109 E 8th
Shipley Fannie (wid T J) r410 Lafayette
Shipley Reed (Ruby) ins agt r410 Lafayette
Shipley Ruby Mrs dept mgr Montgomery Ward r410 Lafayette
Shitroske Jas stu r609 W 3rd
Shoemaker (see also Schumacher)
Shoemaker Martin R photog Shoemaker Studio r1312 State
The Shoemaker Studio Mrs Leah Denton 209 W 2nd
Shork Eleanor E waitress Baker’s Cafe r921 Canal
Shork Genevieve sec Earl O’Hara r921 Canal
Shork John S (Christine) r921 Canal
Short Robt W (Dorothy) retired r411 E 8th
Shouse C Russell (Rowena) city emp r1204 Edwards
Shouse Eug A (Opal) r300 E 2nd
Showalter Virgil (Dessie) filling sta 612 Wall r same
Showalter Wm H (Ida M) farm wk r1316 Bay
Shultz (see also Schultz)
Shultz Thos M (Edna) div indus eng C I P S Co r1091/2 W 5th
Shupe Robt B Garman & Shupe also Alderman 5th Ward r612 W 2nd
Shute Mary V r711 Adams
Shute Milton W (Eula) asst ydmaster C B & Q r711 Adams
Shute Sarah Mr r312 W 4th
Sidner Mildred maid 315 E 3rd
Siekman Eda clk Deppe Bros r703 State
Siekmann Ellen (wid Robt) teller 1sr Nat Bank r1302 Washington
Silver Moon Cafe Mrs Sylvia White 623 E 4th
Simmons Greenville (Edith) r808 E 2nd
Simmons Lyle baker Kinstle’s Pastry 106 E 2nd
Simonds Thelma reg nurse Schmitt Mem Hosp rms 1301 Jefferson
Simpson Emma J (Wid E L) Simpson Furniture & Undertaking r511 Washington
Simpson Katherine r802 Washington
Simpson Leta Marie r511 Washington
Simpson Levis L (Caroline) Simpson’s Furniture & Undertaking Co r802 Washington
Simpson Ralph G (Sarah) mec r1100 E 6th
Simpson’s Furniture & Undertaking Co L L Simpson mgr 111-115 W 3rd phone 454
Sinclair Donald ctr Wells Lamont Smith rms 1117 Jefferson
Sinnock Milton W (Virginia) truck opr r911 Lafayette
Sites Donald J r1015 Washington
Sites Glenna L Mrs cashier Montgomery Ward r10011/2 Clay
Sites Howard (Glenna L) Sites Standard Service r10011/2 Clay
Sites Joseph E (Adelaide) cond C B & Q r1015 Washington
Sites J Wm (Mabel) maint Schmitt Mem Hosp r504 E 7th
Sites Louise O stu r1015 Washington
Sites Standard Service Station Howard Sites 817 Grand Av
Six Wm N (Beatrice) timekpr Myers Co r609 Oak
Skeens Elmer G (Elsie) firemn C B & Q r1119 Jefferson
Skeens Elsie Mrs The Food Market r1119 Jefferson
Skelly Service Station Henry Hager mgr 817 E 4th
Skiles Harold truck driver r1010 March
Skiles Hazel Mrs r901 Edwards
Skiles Howard E (Lelia) clk Bunn Capitol Gro r1018 March
Skiles Jas L (Wanda) mason hlpr Wessel & Sons r1010 March
Skiles Maurice L (Alice) mech r909 Wall
Skinner Frank (Alma) switchmn C B & Q r911 Jefferson
Smay Freida seams Wells Lamont Smith rms 1007 Oak
Smith Al r816 Oak
Smith Beulah Mrs r719 Railroad
Smith B Waldo (Ola) tchr High Sch r1321 Monroe
Smith Chas A (Kath) r506 E Main
Smith Chas C (Berniece) mech C B & Q r207 W 13th
Smith Chas W r915 Canal
Smith Danl (Vivian) lab r1009 Clay
Smith Edit r1119 State
Smith Edw (Goldie) r907 Canal
Smith Elsie seams Wells Lamont Smith r501 W Main
Smith Elsie Mrs r808 Oak
Smith Emil (Alice) carp r704 Canal
Smith Gary (Rosa) gardener r915 Beard
Smith Harrison D (Grace) carp r501 W Main
Smith Henrietta (wid W G) r512 State
Smith H Frank (Helen) truck driver r1110 Walnut
Smith Jos A (Lucy) cond C B & Q r200 W 8th
Smith J Earl (Ada) r715 E 3rd
Smith Lucille Mrs r1018 Adams
Smith Margt stu r1002 E 6th
Smith Mary Jane tchr W P A Kindergarten r512 State
Smith Mary (wid T L) r1119 State
Smith Max T (Teresa) eng C B & Q r901 State
Smith Norma maid 511 W 2nd r501 W Main
Smith Orville C r506 E Main
Smith Otis A fisherman r506 E Main
Smith Robt W r512 State
Smith Russell dredge opr rms 409 Lafayette
Smith Susannah (wid Theo) r1002 E 6th
Smith Theresa hskpr 215 W 5th
Smith Verda (wid Dwight) phone opr C I P S CO r318 W 9th
Smith Vernon P r506 E Main
Smith Virgil F (Emma G) emp Geo Hulett r800 W Main
Smith V Lester lab r1110 Walnut
Smith W G Mrs music supvr Public Sch r512 State
Smith Warren F (Au Verne) Gen Ins 1221/2 State r210 W 9th
Smull Ella M r215 W 2nd
Snider Roy Western Auto Associate Store r8161/2 Monroe
Snyder (see also Schneider and Snider)
Snyder Mark ctr Wells Lamont Smith r911 Edwards
Snyder Pearl (wid Forrest) r1408 E 9th
Sommer Edwin Rev (Lydia) pastor St John’s Lutheran Church r117 E 6th phone 200
Soule Chas E (O Fern) Physician & Surgeon 315 Washington phone 882 r114 W 4th phone 882
Southwell Robt P (Hazel) lab r216 March
Souza Clarence R (Nellie) ins agt r209 W 10th
Sowers (see also Sauers)
Sowers Ivon mech Beardstown Implement rms 1106 Jefferson
Soyoil Paint Cass Farmers Oil Co Inc Virgiina, Ill phone 87 mgrs phone Virginia 275
Speaker Chas Leo Leo’s Popcorn Stand r Dixon, Ill
Speaker Mayme r512 Edwards
Spence Hattie J (wid J M) r1101 Washington
Spencer Earl div sales C I P S Co r1916 Lowell Av Springfield, Ill
Spencer Ernest W r511 W 11th
Spencer Geo F clk Western Auto Assoc Store r511 W 11th
Spencer Harold r511 W 11th
Spencer Melvin (Dorma) r917 March
Spencer Nettie Mrs r511 W 11th
Spencer Willard G (Mary) emp B Auto Parts r1209 E 10th
Spicer Elmer B emp Community House r1312 Canal
Spicer Harry (Alberta) lab 810 E 3rd
Spicer Jesse J (Elsie) r1312 Canal
Spicer L Mac (Lillian) r810 E 3rd
Dick Spicker Printing Co K E Bowers 114 W Main
Spieth Patricia rms 1411 Jefferson
Spoon Harold D (Mary) lab r4111/2 Edwards
Spoons Del I (Blanche) flagmn C B & Q r1009 Oak
Sprague Algie C (Lucinda) r1208 Wall
Sprague Anna Mrs r1409 Canal
Sprague Garfield r1409 Canal
Stainsby John C (Hildreth E) mill emp Schultz Baujan r905 Dey
Stainsby J Thos (Lily) retired r601 E 3rd
Stambaugh Edw emp H L Jolly r1301 E 4th
Standard Oil Co bulk plant A W Townley Agent 1307 Bay
Standley Lloyd G (Margt) eng C B & Q r209 W 9th
Stanley Loran E (Anna G) mech B Nash Sales r204 W 9th
Stanton Walter L (Nettie) retired r609 Washington
Starkey Thos A (Evelyn) Drs Holland, Starkey, Ansprenger r1020 Washington
Stauffer Pius (Jessie) truck driver r1322 Lafayette
Steadman Geo B (Mary) cond C B & Q r1308 Jefferson
Steadman Margt J sec Schmitt Mem Hosp r1308 Jeffersokn
Steele Norman A (Maryland) clk C B & Q r601 W 6th
Steen Jos H emp W P A r1115 Dey
Steen Nettie I r905 March
Stephens (see also Stevens)
Stephens Ben J meat ctr J L Long r Rushville
Stephens Geo D (Rosa) r1017 Walnut
Stephens Harry R (Viola) tavern r517 W 5th
Stephens Roy r1017 Walnut
Stephenson Sam sales Thompson Baking Co r Bluff Springs
Steve John H r409 E 9th
Steve Jas r409 E 9th
Stevens (see also Stephens)
Stevens Earl H (Amy) eng C B & Q r1304 E 8th
Stevens O Howard firemn C B & Q r1002 Garm Av
Stewart Benj H (Ada E) opr gas plant C I P S Co r409 E 2nd
Stewart Floyd R (Esther) r915 Oak
Stillwell Edna Mrs cook Country Club r1009 E 5th
Stillwell Jas C (Edna) emp C B & Q r1009 E 5th
Stilts Geo (Lillian) formn bridge wk r912 E 14th
Stinson Anna (wid Henry) r1001 E 8th
Stinson E Otto clk A & P Tea r616 March
Stinson Marie maid 917 Canal
Stinson Robt L r616 March
Stock Mabel hskpr 710 Lafayette
Stocker Lee J (Florence) Stocker’s Tavern r904 E 4th
Stocker Ted Stocker’s Tavern r901 E 5th
Stocker Woodrow r904 E 4th
Stocker’s Tavern Lee and Ted Stocker 1421 Grand Av
Stockton Frances (wid Douglas) seams 417 Monroe
Stockton Ruby M r417 Monroe
Stoffer Jas B (Edith) car repr C B & Q r1203 E 9th
Stone Chas R (Grace) r912 Dey
Stone Geo A r107 Beard
Stone Herbert L (Marie) sta eng C B & Q r300 W 6th
Stone Jas r107 Beard
Stone John E r612 Bay
Strohecker Robt L sales Tribbey Motor r918 Jackson
Strohecker Wm F (Martha) mach hlpr r918 Jackson
Stromquist Imogene clk Kinstle’s Pastry r1320 Jefferson
Stromquist Olive cashier F W Meyer & Co r1320 Jefferson
Stroops Cornelius r401 E 6th
Stroops Gerald B mail carrier r401 E 6th
Stucke Clarence F (Nina) filling sta 201 W Main r2141/2 Washington
Stucke Louise (wid John) r1200 Monroe
Stucke Mildred reg nurse Schmitt Mem Hosp r602 E 2nd
Stucke Service W G Stucke Texaco Products 401 E 4th phone 74
Stucke Wilbur G (Mary E) Stucke Service r1200 Monroe phone 259-W
Stucker Ralph S (Hattie M) r1218 E 9th
Stuke Edw H r1407 Monroe
Stump John H (Nellie) constr wkr r212 E 6th
Stump Nancy Fern seams Wells Lamont Smith r212 E 6th
Stumpf Cecil L (Edith) ofc Schultz Baujan r1105 Washington
Stunkel Hilda (wid Wm) r801 Washington
Sudbrink Roy (Alberta Lee) V-Pres First State Bank r114 E 8th
Suddeth Margt (wid Thos) r715 E 3rd
Sullins Chas F (Ella) lab r411 E 15th
Sullins Raymond C (Beulah) brakemn C B & Q r300 E 3rd
Sullins Thos M turner Wells Lamont Smith r300 E 3rd
Summers Alma Maid 315 W 5th
Summey Donald (Betty) police magistrate r1002 Garm Av
Summey Grove A (Mabel) city emp r509 W 2nd
Summey Warren A (Mattie) lab r319 Main
Summey Wm C (Leona) r804 W 6th
Summey Wm C Jr (Ruth) ctr Wells Lamont Smith r904 E 3rd
Sunderman Geo F (Gladys) cond C B & Q r314 Washington
Sunderman Geo H retired r314 Washington
Sunderman Janice stu r314 Washingon
Surratt Bertha (wid Frank) r1001 E 5th
Surratt Ira C (Clara M) drayman r701 W 3rd
Surratt Reed M (Maxine) truck driver r710 W 6th
Surratt Russell H (Mary) farmer r904 Grand Av
Sutherd Jerry G emp C B & Q r507 E 8th
Swan Albert C (Pearl) r400 Arenz
Swan Arth K (Julia) Wright & Swan Tavern r700 W Main
Swan Betty Jane ofc Wells Lamont Smith r1017 E 4th
Swan Fred L supt W P A Recreation r1041/2 Main
Swan Harold W (Grace) bridge tndr C B & Q r603 W 3rd
Swan Ida (wid Chas) r209 E 2nd
Swan Jacob A (Florence) lab r810 W 6th
Swan John r1301 E 9th
Swan John V r400 Arenz
Swan Louis fisherman rms 517 W 2nd
Swan Margt (wid John) City Treasurer r408 W 2nd
Swan Robt L (Dorothy) fisherman r702 Arenz
Swan Ruth (wid Floyd) seams 908 Oak
Swan Wm staker Wells Lamont Smith r1017 E 4th
Swan Wm H (Ila) river work r418 W Main
Swearengen Myrtle J (wid Glenn) r415 W 2nd
Sweet Shop W H Roberts confectr 111 State
Swettman Effie maid 802 State r912 E 5th
Swettman Mary E (wid Edw) hlpr Schmitt Mem Hosp r912 E 5th
Swift E H tchr High Sch rms 802 State
Swim Allen E doorman Princess Theatre r407 W 2nd
Swim Ronald G stereotyper Illinoian Star r407 W 2nd
Swim Smith S (Minnie) mail carrier r407 W 2nd
Swisher Donald L (Marie) brakemn C B & Q r916 Garm Av
Swope Edith I r809 E 6th
Swope Frank F painter r809 E 6th
Swope John H r809 E 6th
Swope Otto O (Flora) bridge tndr r813 E 6th
Swordes Ardis Mrs tchr High Sch r1101 Washington
Syrkel John W r312 W 4th
Back to index
T
Tabler F Cecil osteopathic phys 1204 Washington r same
Tabler Linnie D (wid G F) r1204 Washington
Talmes Wm M r211 Main
Taylor Carey (Lydia) r1215 Oak
Taylor Cecil L (Ada) emp rendering plant r1213 Oak
Taylor Chas (Myrtle E) r1000 E 3rd
Taylor Clara rms 6091/2 E 4th
Taylor Edw r1171/2 E Main
Taylor Edw R (Mollie A) r1205 Grand Av
Taylor Floyd (Alice) r809 W 7th
Taylor Frank E (Eliz) sta firemn r1204 Combes Av
Taylor Garrett A (Tressie) r1000 E 4th
Taylor Geo (Mildred) r1215 Oak
Taylor Geo A button ctr r1205 Grand Av
Taylor Herman A (Ulva) clk r812 E 5th
Taylor John r1213 Oak
Taylor Lyle O (Mabel) r605 Railroad
Taylor Myra (wid Jeff) r1117 Lafayette
Taylor Myrtle Mrs ironer Beardstown Laundry r1000 E 3rd
Taylor Page W (Ruth) Page’s Grocery r917 Grand Av
Taylor Roy E (Marion) meat ctr Foster For Foods r1310 E 6th
Taylor Wm L (Sylvia) emp rendering plant r1209 Oak
W E Terry Lumber Co L F Brost mgr 104 E 4th phone 305
Tex Store G J Fabry mgr auto access 303 State
Tharp Dee firemn C B & Q r1008 Adams
Theivagt Lou (wid Edw) r1108 E 5th
Theivagt Lucian E (Ione) mach r1101 E 4th
Thilenius Eliz (wid E H) r601 W Main
Thixton Geo E (Nellie) driver Logsdon Sand & Gravel r819 W Main
Thomas Ben Eldo r517 E 5th
Thomas Betty Louise r311 W 9th
Thomas Cray (Alvena) clk B Co-Op Merc Assn r1304 Monroe
Thomas Eldo (Grace) meat ctr B Co-Op Merc also Alderman 2nd Ward r517 E 5th
Thomas Ernest E (Jennie) cond C B & Q r1219 Edwards
Thomas Frank M (Thekla) Fourth St Barber Shop r311 W 9th
Thomas Harry W (Marcella) civil eng r404 Washington
Thomas Lulu (wid Wm r404 Washington
Thomas Luthera A clk Woolworth’s r1219 Edwards
Thomas Marcella Mrs clk Kline’s r404 Washington
Thomas Ray ctr Wells Lamont Smith r712 E 2nd
Thomas Roy D mill emp Schultz Baujan r712 E 2nd
Thomas Wm C (Jane) mill emp Schultz Baujan r712 E 2nd
Thompson Baking Co J W Thompson 514-516 E 4th
Thompson Dora M (wid Ernest) r213 Jefferson
Thompson Earl (Leona) ctr Wells Lamont Smith r517 E 6th
Thompson Elmer E (Beatrice) pntr r500 W 3r
Thompson Geo E (Nora) dredgemn r1109 E 4th
Thompson Henry V (May) janitor First State Bank r305 E 8th
Thompson Jos W (Josephine) Thompson Baking Co r5161/2 E 4th
Thompson Lloyd W (Maude) brakemn C B & Q r1302 Lafayette
Thompson Mary (wid Wm) r1312 E 7th
Thompson Matt (Laura) r1407 Edwards
Thompson Mitchell (Grace) bartnder r1205 Wall
Thompson Ruth L Mrs reg nurse Schmitt Mem Hosp r101 W 5th
Thron (see also Trone)
Thron Georgeanna (wid Walter) r1412 Washington
Thron Minne C (wid Louis) r300 W 6th
Thrower Robt R (Anna) r603 McDonough
Thurman Elmer B (Florence) r714 E 2nd
Thruman Kath r714 E 2nd
Thursby Austin baker Thompson Baking Co r205 E 6th
Tidwell W Ellis (Editha) mach C B & Q r1107 Oak
Tink Grace E stenog W H DeSollar r713 Jefferson
TInk Howard E (Alma) eng C B & Q r713 Jefferson
Tip Top Cleaners J P Morgan 106 W Main
Titus Chas A watchmkr J L Dryden r407 W 7th
Titus Pauline Mrs bkpr Thompson Baking Co r301 E 4th
Tobin Electric Shop H J Tobin 108 State
Tobin Harry J (Kath) Tobin Electric Shop r817 E 6th
Todd Homer C (Edith) brakemn C B & Q r1316 Monroe
Todd Jean L seams Wells Lamont Smith r1316 Monro
Tolle Gladys (wid Cecil) hskpr 1008 Canal
Torkildson Annette Mrs seams Wells Lamont Smith r704 Railroad
Torkildson Jas L (Annette) ship & packing Wells Lamont Smith r704 Railroad
Tosh Geo O (Lena) grocer 1421 Wall r1419 Wall
Townley Arth W (Helena) agt Standard Oil Co r1208 Jefferson
Townsend Elwyn E (Mildred M) cond C B & Q r1315 State
Townsend Geo (Annette) flagman C B & Q r608 E 5th
Trainor Ray (Dena) cond C B & Q r318 W 4th
Trainor Thos r411 W 4th
Travelers Insurance of Hartford, Conn Wm H DeSollar 111 W Main phone 26
Travis Floyd R r316 W 3rd
Treadway Elmer C sales C I P S Co r212 E 5th
Treadway Hans emp VonFossen Memorial Co r1414 E 8th
Treadway Herman E (Bessie S) chauf Railway Express r617 Humboldt
Treadway Will H (Bertha) upholstering rear 203 E 4th r same
Treadway W Hamilton (Audrey) elect eng r206 W 6th
Tremaine Brady L r416 W 6th
Tremaine Emmett C (Maude) florist Rose View r416 W 6th
Trenter Etta (wid Louis) r918 Jefferson
Tribbey Motor Co U J Tribbey Ford and Lincoln Zephyr 116 E 2nd
Tribbey Ura J (Alice) Tribbey Motor Co r1161/2 E 2nd
Tribble Finis O (Frances) carp r509 Humboldt
Tribble Rudolph (Iva) filling sta 517 E 4th r516 E 3rd
Tritsch Anna (wid Carl) r714 Wall
Trone (see also Thron)
Trone Frances D (Grace) r1400 Washington
Trone Wm C (Fern) water serv dept C B & Q r2111/2 E 3rd
Trotter Clarence E barber W W Powell r506 W 3rd
Trotter Lorenzo (Dora) pntr r506 W 3rd
Trout Hurley I (Frances) eng C B & Q 1112 E 5th
Trout Oscar J clk Kroger r1112 E 5th
Trowbridge Norman E (Audrey) r401 W 6th
Tucker Anna (wid Peter) r1109 Adams
Tucker Elmer E (Gertrude) r1005 E 4th
Tucker G Nelson (Alfreda) r1009 State
Tucker John H (Nanie) farmer r1020 E 11th
Tucker Jos H r1020 E 11th
Turley Claude R (Nina) farmer r1002 State
Turley Lee Albert r1002 State
Turley Wilbur A (Virginia) r508 E 7th
Turner John H (Eva) r704 Wall
Turner Saml cleaner Model Cleaners r516 E 3rd
Twedell Henry L (Matilda) r1313 E 8th
Twedell Jas H (Minnie) r900 Edwards
Twedell Pete (Effie) hostler C B & Q r1001 Grand Av
Twedell Wm E porter W M Twedell r309 E 4th
Twedell Wm M (Jessie) tavern 107 W Main r309 E 4th
Twedell Wm Jr bar tndr W M Twedell r309 E 4th
Back to index
U
Union Baptist Church Rev Stephen Rineing pastor 1314 E 8th
United States Fire Insurance Co of New York Wm H DeSollar agt 111 W Main phone 26
United States Post Office L G Schaeffer Postmaster 101-105 E Main
Unland Clarence mech Beardstown Implement r R 1
Unland Nettie R400 E 2nd
Unruh Reta (wid F J) r507 W 6th
Utter Roy A (Ethel L) Beardstown Nash Sales r307 W 13th
Back to index
V
Vail O Raymond (Carolyn) watch repr 1200 E 8th r same
Vail Sarah J (wid Moses r1200 E 8th
Valente Ralph emp C B & Q rms 509 Humboldt
Valentine Willard E (Edith) Ruppel & Valentine r208 W 5th
Vallery Chas L (Agnes) r612 Adams
Vallery Clyde J pressman Illinoian Star r612 Adams
Vallery Edith C r612 Adams
VanBebber Durward A (Dorothy) baker Thompson Baking r1016 Edwards
Vancil Frank B (Angelyn) Different Sandwich Shop r904 Beard
Vancil Jas E (Annabel) grocer 801 Wall r same
VanDeventer Jas D (Martha) retired r1321 Washington
Vangieson John O (Anna) r1217 Clay
VanHorn Harold M (Helen) cond C B & Q r518 E Main
VanHorn J Glenn pharm Rexall Store r Park Hotel
VanHorn Wm B (Ida) firemn C B & Q r1105 E 4th
VanHyning Franklin M (Edith) r1101 E 8th
VanHyning Manley button ctr r503 Humboldt
Vanity Beauty Shoppe Eleanor Bell 116 State
Vannier Harry (Marguerite) carp r1319 Adams
VanScoyk Hoglan (Margt) turner Wells Lamont Smith r200 Washington Av
VanScoyk Margt Mrs seams Wells Lamont Smith R200 Washington Av
Varley Michael bar tndr Baker’s Tavern r1014 Edwards
Varley Wm J (Helen) mach C B & Q r1014 Edwards
Veach Service Station Thos E Phelps mgr 101 No State
Vedder Dorothy seams Wells Lamont Smith r1312 E 6th
Vernon Knox C attdt Hiatt’s Standard Service r1008 Washington
Vernon Maud A (wid Dr G H) r1008 Washington
Vernon Rufus R bkpr A E Schmoldt r1008 Washington
Vesler Lena M r216 W 12th
Vette Henry (Anna) r512 Lafayette
Vette Walter emp Springfield r512 Lafayette
Vincent Cecil W (Pauline) ctr Wells Lamont Smith r903 Clay
Vincent Edgar H (Myrtle) r1005 Oak
Vincent Gerald r704 W 6th
Vincent Ivan (Marie) r704 W 6th
Vincent Jed L (Nora) r611 Lafayette
Virgin Latham Z (Eula) maint hlpr State Hwy r1117 E 9th
The Virginia Gazette Edwin McDonald, publisher Virginia, Ill Virginia phone 113
Vogue Dress Shop Mrs Mildred Seeman 3011/2 State
Volkmar Dora C sales Volkmar Hat Shoppe r517 State
Volkmar Eliz J Volkmar Hat Shoppe r517 State
Volkmar Fred A (Maude) caretkr r112 E 5th
Volkmar Geo J (Emma) retired r106 E 5th
The Volkmar Hat Shoppe Eliz J Volkmar 212 Washington
Von Arx Bernice R (wid Jack) r511 E 2nd
Von Fossen Augusta F (wid S L) r517 State
Von Fossen Cyril H r1217 State
Von Fossen E Vern (Anne) VonFossen Memorial Co r604 State phone 816-W
Von Fossen Mabel r708 State
Von Fossen Memorial Co E V VonFossen – Monuments, Building Stone 715 Wall phone 47-JX
Von Hall Bakery J A VonHall 116 W 2nd
Von Hall Jack A (Anna) Von Hall Bakery r311 W 8th
Vose Helen r714 E 3rd
Voss Elmer C (Annetta L) bridge tndr r307 W 6th
Voss Louis H (Minnie) mgr coal ofc C W Harre also bicycles 619 Bay r210 Washington Av
Back to index
W
Waddell Lucy Rev (wid T B) r910 Walnut
Wagner Arth E (Leota) mach hlpr C B & Q r1008 Clay
Wagner Clarence E (Ruth) sect lab C B & Q r215 W 2nd
Wagner Dorothy r1203 Clay
Wagner Elmer H (Elsie) trackmn C B & Q r205 E 12th
Wagner John F (Pearl) r1203 Clay
Wagner Ruth Mrs maid 1408 Washington r215 W 2nd
Walker Cecil clk West’s Foods r1318 E 7th
Walker Delbert (Edith) brakemn C B & Q r318 E 13th
Walker Earl C (Verna M) brakemn C B & Q r500 E 4th
Walker Geo F r816 State
Walker Geo R (Bertha) r1318 E 7th
Walker G Fred (Margt) eng C B & Q r816 State
Walker Harold (Maxine) White Clover Store r1020 Lafayette
Walker Helen J ofc Schultz Baujan r816 State
Walker Kenneth clk West’s Foods r1318 E 7th
Wallace Clara (wid Geo C) r202 W 6th
Wallace Earl W (Bernice) gas utility man C I P S Co r1300 E 5th
Wallace J Roe (Martha) carp Wessel & Sons r1208 Adams
Wallace Mary J emp State Treas ofc r202 W 6th
Wallace Sarah (wid Nathan) emp Park Hotel r1005 Clay
Walling Motor Co Thos J Walling Buick Dealers 107 E Main phone 90
Walling Thos J (Verna) Walling Motor Co r1115 State
Walls Howard A (Mildred) sales Thompson Baking Co r301 E 8th
Walls Ray O (Ollie) mgr West’s Food Store r705 Humboldt
Walsh Jas J (Maysel) master carp C B & Q r1111 State
Walski Frank A (Lucille) carp r101 W 5th
Walters Ghlee J (Helen) barber 105 E 4th r1220 Adams
Walters Louis (Mildred J) r3091/2 E 6th
Walters Saml (Ida) fish buyer r517 W Main
Walters Wm r107 Monroe
Walthers Louis J H (Annabell) r1012 State
Walston Clarence A (Kath) r1105 E 9th
Walton Howard r212 E Main
Walton Leo (Violet) r311 W Main
Walton Pauline maid 1307 Washington
Wankel Ernest C mech rms 708 Wall
Wankel Peter retired r306 W 6th
Wankel R E County Supervisor r Virginia
Ward Jesse r814 Oak
Ward Kenneth (Ruth) greasemn Tribbey Motor r811 Lafayette
Ward Maggie (wid I H) r814 Oak
Wardell Chas E (Eliz) carp r812 Washington
Wardell Thelma r812 Washington
Warden Marie Mrs r820 W 11th
Warden Wm T r1302 Canal
Ware Dulcie clk W P A r504 E 2nd
Warnke Emma (wid John) r401 E 2nd
Warnke Henry F (Laura) switchmn C B & Q r919 Monroe
Warren Albert R field supvr C I P S CO r1003 Washington
Washington School Jessie Wise prin 1011 E 6th
Watkins Azirah (Mary R0 r813 W Main
Watson Iola (wid H A) r208 E 6th
Watson Irene r1213 Oak
Watts P Otis (Rae) carp r1406 Edwards
Watts Wm O (May) carp r1100 Combes Av
Waugh Chalmer (Emma) linemn Ill Bell Tel r1603 E 9th
Way Bernice Mrs opr Ill Bell Tel r309 E 10th
Way John (Bernice) baker Thompson Baking r309 E 10th
Wayland Harvey W (Lola) tchr High Sch r1200 Adams
Wayman Newton J (Ella C) r1015 E 10th
Weaver Russell rural tchr r317 W 9th
Weber Euell W r921 Jefferson
Weber Fred (Iris) Sazarac Tavern r1201/2 State
Weber Geo P (Marie) ins agt r1310 Monroe
Weber Harry (Gertrude) mill emp Schultz Baujan r306 W 6th
Weber Mary (wid Geo) r921 Jefferson
Weber Ralph feed packer Schultz Baujan r R 1
Webster Floyd R bar tender Baxter’s Tavern r3061/2 State
Webster Gusta Mrs cook Glenn’s Cafe r900 E 5th
Webster Harold (Cora) Chief of Police r3061/2 State
Webster Jo Mrs r1101 Beard
Webster Oliver (Gusta) r901 E 5th
Webster Robt P (Jo) former Wells Lamont Smith r1101 Beard
Wedeking David G (Bertha) emp C & I M r400 E 14th
Wedeking Fred R (Gladys) Campus Inn r400 E 14th
Wedeking Glenn R (Kath) Campus Inn r1315 Monroe
Wedeking Hilda r314 E 4th
Weigman Ernest H C (Mary) retired r1304 Monroe
Weimer Harold F (Leona P) sales mgr Coca Cola Bottling r408 W 4th
Weishaar Frank E (Eliz) r400 E 6th
Weishaar Fred C (Florence L) driver Hauter’s Grocery r1214 Edwards
Welborn Frank W (Irene) boilermaker helper C B & Q r1207 Wall
Welch Austin V r500 W 3rd
Welch Frank A (Anna) r1410 E 5th
Welch Homer W (Mary) osteopath 1221/2 State r Garden R 2
Welch Homer Jr stu r Garden R 2
Welch Julia E stenog C I P S Co r1410 E 5th
Weller Fred H (Viola M) brakemn C B & Q r1210 E 6th
Weller Lydia (wid Luther) r405 E 3rd
Weller N Ruth ofc Schultz Baujan r405 E 3rd
Wells Cleon A (Marion) r801 E 6th
Wells Clyde (Oca) r706 E 3rd
Wells Harold route mgr Thompson Baking r906 Jefferson
Wells Herbert N (Zelma) r1212 Canal
Wells Howard Lab r911 Edwards
Wells Howard W (Helen) r1314 E 9th
Wells Ira L r604 E 2nd
Wells Jeanette Mrs seams Wells Lamont Smith r205 E 6th
Wells Lamont Smith Corp R A Richardson mgr Glove Mfrs 217 E Main
Wells LeRoy (Jeanette) r205 E 6th
Wells Rose Mrs seams r315 E 7th
Wells Wm A (Maude E) r604 E 2nd
Wells Wm Jr (Mabel E) coal miner r911 E 10th
Werscheid Adam N (Ida) farmer r1301 Oak
Wessel Anna L (wid Otto) r411 W 7th
Wessel Carl I (Ruth) brick layer Wessel & Sons r500 W 9th
Wessel Chas E stu r1105 Oak
Wessel Edw G (Eva Lee) city emp r917 Clay
Wessel Edw Jr ctr Wells Lamont Smith r917 Clay
Wessel Eliz (wid Herman) r1001 Jefferson
Wessel Frank C Wessel & Sons r Chicago
Wessel Geneva V supvr Wells Lamont Smith r917 Clay
Wessel Geo meat ctr Birnbaum’s r1015 Jackson
Wessel Geo F (Marie) r1015 Jackson
Wessel Henry E (Myrtle) ispr C B & Q r1219 Lafayette
Wessel Herman F (Zelma) Wessel & Sons r1008 Lafayette
Wessel Jas C (Esther) hlpr VonHall Bakery r1020 Monroe
Wessel John W (Eliz) agricultural implements 303 E 2nd r311 W 7th
Wessel Julius C (Hilda) bldg contr r208 E 10th
Wessel Maria E (wid Fred) r401 W 7th
Wessel Marie J packer Wells Lamont Smith r208 E 10th
Wessel Richd (Wilma) r1012 E 11th
Wessel Sadie (wid Emil) r1105 Oak
Wessel & Sons F C & H F Wessel gen contrs 708 Adams
West’s Food Store Ray Walls mgr 619 E 4th
Westerholt Helen r1413 E 7th
Westerholt Louie C bridge tndr r1413 E 7th
Western Auto Associate Store Snider Bros Owners; Roy Snider mgr 112 E 2nd
Western Union Telegraph Co Mae V Atterberry Mgr 112 W Main phone 25
Westlake Edgar J mach C B & Q rms 614 Clay
Westman Louise A ofc Schultz Baujan r2111/2 E 5th
Weston Wm (Malinda) r212 Morgan
Wetherell Frank J (Lucy) firemn C B & Q r416 W9th
Wethington Albert C r206 Washington Av
Wethington A Clarence (Bertha) truck farmer r 206 Washington Av
Wethington Mary Louise r206 Washington Av
Wetterau Anna r618 Monroe
Wheeler Helen Mrs r1002 State
Wheeler Jessie L waitress Baker’s Cafe r1106 Jefferson
Wheeler Laura Mrs r909 Edwards
Whelan Leo S (Rosalie) truck sales Springfield, Ill r1111 Lafayette
White Berlyn H clk Rexall Store r507 W5th
White Carlyle J (Beatrice) clk C I P S Co r618 W 5th
White Clover Stores Raymond Pierce, H W Walker 409 Bay and 812 Lafayette
White Della (wid Mark) r507 W 5th
White Floyd R (Olive) farm hand r416 E Main
White Genevieve clk Merrie Shoppe r507 W 5th
White Gerald r615 W 12th
White John H (Marie) Schultz Baujan & Co r615 Washington
White Katie (wid O H) r1102 Adams
White Louisa A (wid John) r905 E 5th
White May Mrs matron Convalescent Home r312 W 4th
White Orville (Ruth) truck opr r412 Canal
White Robt J Schultz Baujan & Co r615 Washington
White Roscoe (O Lola) r1117 Beard
White Sylvia Mrs Silver Moon Cafe rms 609 Clay
White Wm J White’s Tavern r6111/2 E 4th
White’s Tavern W J White 614 E 4th
Whited Hazel Mrs cook Silver Moon Cafe r1421 Edwards
Whited Leslie E (Marguerite V) switchmn r816 W 11th
Whited Loren H (Hazel) driver Yellow Cab r1421 Edwards
Whited Marguerite V Mrs clk Montgomery Ward r816 W 11th
Whited Russel W (Alberta) supvr Wells Lamont Smith r1300 Bay
Whited Wayne H ctr Wells Lamont Smith r1300 Bay
Whiteside Robt S (Dorothy) chemist r1220 State
Whitlow Allen (Faye) govt surveyor r315 W 4th
Whitlow Faye Mrs waitress Glenn’s Cafe r315 W 4th
Whitney Levi W (Louise) teller 1st Nat Bank r300 W 8th
Wibbicayk Wm (Tillie) r1105 E 6th
Wichser Frank W stu r409 E 4th
Wichser Walter (Marie) miller Schultz Baujan r409 E 4th
Wichser W Robt stu r409 E 4th
Wilcox Maro (Golda) r809 E 3rd
Wildes Jas H (Letha) switchmn C B & Q r1301 Clay
Wildt Myrtle C service rep Ill Bell Tel r1215 Monroe
WIldt Wm F (Anna) r1215 Monroe
Wilker Emma (wid Harry) r402 W 9th
Wilker May r1208 Monroe
Wilkie Celia r411 E 6th
Wilkie Linnie hskpr 512 State
Wilkins Chas H (Lulu) painting contr r410 E 5th
Wilkins Robt lab r1012 E 7th
Willard Bertha K (wid Sparton) r310 W 5th
Williams A Calvin (Mildred) r904 E 6th
Williams Betty J r1011 Garm Av
Williams Eddie (Hazel) linemn L E Myers r1020 State
Williams Elmer A (Syvil) bridge wkr C B & Q r1112 E 8th
Williams Ernest (Minnie) firemn C B & Q r1011 Garm Av
Williams Frances K seams Wells Lamont Smith r1307 Clay
Williams Geo (Mary E) clk Post Office r919 Lafayette
Williams Geo Dunn (Grace) clk Post Office r919 Lafayette
Williams Henry E (Lola) power meter man C I P S Co r Park Hotel
Williams John E (Clara) porter White’s Tavern r1307 Clay
Williams Karl S W S Williams & Sons r701 Wall
Williams Marjorie r911 Monroe
Williams Ransom C (Goldia) r408 E 8th
Williams Robt r806 E 3rd
Williams Robt R (Thelma) button ctr r1004 Grand Av
Williams Rose (wid Isaac) r912 Grand Av
Williams Sylvia seams Wells Lamont Smith r909 Wall
Williams Thelma seam Wells Lamont Smith r1004 Grand Av
Williams Verna E r919 Lafayette
Williams Verne E janitor Drs Holland, Starkey, Ansprenger r919 Lafayette
Williams Wayne S (Beatrice) W S Williams & Sons r701 Wall
W S Williams & Sons Wm S, Wayne S & K S Williams roofing cont 701 Wall
Willis Buford A (Edna) eng C B & Q r608 Wall
Wilsey Ella Mrs reg nurse r1322 Lafayette
Wilsey N Mac (Ella) clk master mech C B & Q r1322 Lafayette
Wilson Almeda N stenog r1010 Walnut
Wilson Ellen (wid Luke) r1112 Jackson
Wilson Elmer inspr Wells Lamont Smith r914 Wall
Wilson Frank W (Mamie) switchmn C B & Q r1010 Walnut
Wilson Geo bartender Baker’s Tavern r2111/2 State
Wilson Jas r1013 Walnut
Wilson Oliver A temporary firemn Post Office r607 W 6th
Wilson Vilona jr clk W P A r607 W 6th
Wilson Wm H (Lula) r1114 Jackson
Winder Horace (Pauline) ctr Wells Lamont Smith r812 Humboldt
Winfield Blanche Mrs seams Wells Lamont Smith r1420 E 6th
Winfield Glenn L (Blanche) ship clk Wells Lamont Smith r1420 E 6th
Winhold Paul P (Winifred) Asst Cashier 1st National Bank r211 E 5th
Winner Harvey (Edith) eng Glenn Ice & Fuel r1304 Bay
Winner Ruth Mrs r905 E 6th
Winters Adam r600 E 3rd
Winters Lewis (Bertha) Park Hotel Barber Shop r600 E 3rd
Wise Emma (wid David) r1415 Edwards
Wisecup Lou Effie (wid Walter) r611 W 4th
Wisecup Wm O r611 W 4th
Wishon Audrey Mrs emp Maid-Rite Shop r1006 Garm Av
Wishon Roy L (Audrey) filling sta 1501 Wall r1006 Garm Av
Wiybe Cecelia Mrs bar tender Leonhard & Harmon r908 E 4th
Wolf (see also Woolf)
Wolf Geo r1005 E 4th
Wolff Luella (wid C F) r514 E 2nd
Wolfmiller Irene rms 807 Lafayette
Wolfmiller Ralph P (Maude) policeman r1009 Canal
Wood Allen L (Rose) barber r1300 E 7th
Wood L Lawson ofc Wells Lamont Smith r1300 E 7th
Woods Anna Mrs r104 Clay
Woods Geo W (Esther) r601 E 5th
Woods G Wheeler (Mary A) fireman gas plant C I P S Co r812 W 3rd
Woods Ida (wid Wm) r807 Lafayette
Woods Louis C r1171/2 Main
Woods Martin lab r807 Lafayette
Woods Orie V (Cora B) used furniture 118 Washington r same
Woods Paul opr Princess Theatre r104 Clay
Woods Pearl Mrs r912 E 5th
Woods Raymond E (Dorothy) mgr Diebold’s Poultry Mkt r603 W Main
Woods Wheatly r807 Lafayette
Woodward Frank H (Marjorie) meat ctr A & P Tea Co r801 E 4th
Woolf (see also Wolf and Wolff)
Woolf Lee r1408 E 9th
Woolsey Ella Mrs reg nurse Schmitt Mem Hosp r1322 Lafayette
F W Woolworth Co S W Buckman mgr 201-203 State
W P A R L Phelps supvr 2061/2 E 2nd
W P A Kindergarten Margt Jane Smith tchr 207 E 9th
Worley Bernice r1111 Wall
Worley Cecile Mrs r800 E 3rd
Worley Chas V r1418 Monroe
Worley Edith Mrs r800 E 3rd
Worley Elmer E r204 E15th
Worley Frank F r204 E 15th
Worley Geo F (Nellie) r408 E 11th
Worley Harold H r204 E 15th
Worley Jeanette Mrs r812 Oak
Worley John W r1108 Adams
Worley Lynn U (Geraldine) opr eng r410 E 11th
Worley Rebecca (wid J W) r312 E 6th
Worster Jos A (Lillian) lineman C B & Q r404 E 2nd
Wright Cecil I (Idella) cond C B & Q r104 Washington Av
Wright Ernest E (Lula) driver Phillip’s Pet Corp r411 W Main
Wright Fred A (Anna) eng C B & Q r410 W 12th
Wright Leonard G (Ida) Wright & Swan Tavern r904 W 2nd
Wright Melvin W (Effie) r411 W Main
Wright Theresa M (wid Jas) r3171/2 E 2nd
Wright & Swan Tavern L G Wright, A K Swan 119 W Main
Wubker Albert F (Thelma) Cass Implement Co r1012 Jackson
Wubker Bertha (wid John) r1012 Jackson
Wubker Edw B r1012 Jackson
Wubker Wm attdt Klump Oil 701 E 4th
Wuebker G Henry (Della) r1208 Edwards
Wynne Chas H (Mayme) r601 W 6th
Wynne Edw S (Minnie) nightman Railway Express r503 E 6th
Back to index

X

Y
Yancey Orville R (Virginia) truck opr r1200 Jackson
Yates Alice M (wid J W) r219 W 3rd
Yates Carl E (Mary L) r500 W 7th
Yates C Leslie (Myrtle) emp D T Scullion r508 W 5th
Yates Myrtle D Mrs cook Baker’s Cafe r508 W 5th
Yates Roy W sheet metal worker 219 W 3rd r same
Yeager Geo (Birdie) r900 Canal
Yeck Emma T r3131/2 E 7th
Yellow Cab Taxi & Transfer Line Lloyd Alcorn 608 E 4th
Yoakum Earl car knocker C B & Q r412 E 8th
Yockey Frank A (Nettie) ins agt r1314 Washington
Yockey Hazel A music tchr r1314 Washington
York Ashford M r406 W 10th
York A Sarah (wd Wm) r406 W 10th
York Recreation Parlor W J York 121 W Main
York Wm J York Recreation Parlor r406 W 10th
Yost Aug H (Frances) lab r1100 Arenz
Young Chas L eng C B & Q r909 E 4th
Young Edw B (Inez) brakeman C B & Q r909 E 4th
Young Harry P (Alice) eng C B & Q r1000 Clay
Young Nellie reg nurse Schmitt Mem Hosp r1111 State
Back to index
Z
Zeeck Harvey mech Wells Lamont Smith r R F D 2
Zeigler Dorothy ofc Schultz Baujan r1141/2 E 8th
The Zephyr G B O’Hara tavern 114 State
Ziegler Fred P Mgr Cass Farmers Oil Co, Inc r Virginia, Ill
Zillion Hugh N (Geraldine) truck driver r218 W 3rd
Zillion Wm (Grace A) dry cleaner Beardstown Laundry r1115 Grand Av
Zimmerman Lloyd D (Dorothy) rural eng C I P S Co r905 Washington
Zinn H Wm (Ella) r414 E 15th
Zinn W Harold (Emma) Zinn’s Dairy r917 Monroe
Zinn’s Dairy W Harold Zinn 414 E 15th
Back to index


Business Directory

AGRICULTURAL IMPLEMENTS
Beardstown Implement Company 1400 Wall
Cass Implement Company 208 E Main
Wessel J W 303 E 2nd
APARTMENT BUILDINGS
Cline Apartments 2061/2 Jefferson
ATTORNEYS AT LAW (See Lawyers)
AUTOMOBILE ACCESSORIES AND PARTS – RETAIL
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
Harre Auto Parts 119 E Main
Tex Store 303 State
Western Auto Associate Store 112 E 2nd
AUTO BODY SHOP AND FENDER REPAIRING
Al Bowen Body Shop 214 W Main
AUTOMOBILE DEALERS
Beardstown Nash Sales 214 W 2nd
Dutch Motor Sales (DeSoto and Plymouth) 114 Jefferson
Modern Auto Sales (Chrysler-Plymouth 117-119 E 4th
Ratcliffe & Dawson 120 N State
Ruppel & Valentine (Cadillac, LaSalle and Hudson) 117 W Main
Tribbey Motor Co (Buick) 107 E Main
AUTOMOBILE SIMONIZING
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
AUTOMOBILE WASHING AND GREASING
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
BABY CHICKS
Brubeck Hatchery 1005 W 6th
BAKERS
Kinstle’s Pastry Shop 106 E 2nd
Thompson Baking Co 514-516 E 4th
Von Hall Bakery 116 W 2nd
BANKS
First National Bank of Beardstown 100 S State
First State Bank of Beardstown 122 S State
BARBER SHOPS
A D Adkins 1213 E 8th
C A Adkins 912 Grand Av
J E Blackley 104 State
G L Bond rear 415 W 6th
W O Briggs 301 W Main
Bud’s Barber Shop 300 Clay
Fourth Street Barber Shop 616 E 4th
Hansmeyer’s Barber Shop 602 E 4th
Mallicoat’s Barber Shop 112 Washington
Park Hotel Barber Shop 122 Washington
W W Powell 116 State
G J Walters 105 E 4th
BATTERY DEALERS AND SERVICE
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
BEAUTY BATHS
Lydia Beauty Shoppe 417 W 4th
BEAUTY SHOPS
Curtis Beauty Shoppe 15 Schmitt Building
George’s Beauty Shop 119 E 7th
K D Beauty Shop 315 State
Lydia Beauty Shoppe 417 W 4th
Normadie Beauty Salon 110 W Main
Mrs Gertrude Riley 814 W 3rd
Vanity Beauty Shoppe 116A State
BEER DISTRIBUTORS
Budweiser Beer Distributors – Emil E Rink
BEVERAGES WHOLESALE
R G Crum 621 E 4th
BICYCLES
Beatty Hardware Co 118-120 Main
Meyer Walter P 607 E 4th
Voss L H 615 Bay
BILLIARDS
Ferguson’s Recreation 103 E 4th
Pettit C L 611 E 4th
York Recreation Parlor 121 Main
BLACKSMITHS
King E J 1108 E 4th
Landrith C L 302 E Main
Miller Patk 115 Monroe
BODY CONTOUR
Lydia Beauty Shoppe 417 W 4th
BOTTLERS OF CARBONATED BEVERAGES
Coca Cola Bottling Co 113 E 6th
BRICK DEALERS
A E Schmoldt 808-820 E 4th
BUILDING MATERIALS AND SUPPLIES
Logsdon Sand and Gravel Co 300-302 or 617 W Main
A E Schmoldt 808-820 E 4th
BUILDING STONE
Von Fossen Memorial Co 715 Wall
BUILDING AND LOAN ASSOCIATIONS
Beardstown Building and Loan Association 303 State
Mutual Loan and Savings Association 100 S State
BUILDINGS – OFFICE AND PUBLIC
City Hall 101-103 W 3rd
Community Building 206 E 2nd
Federal Building 101-105 E Main
First National Bank Building 100 State
First State Bank Building 122 State
Hackman Building 1171/2 Washington
I O O F Hall 1051/2 Washington
Masonic Temple 601 State
Post Office 101-105 E Main
Schmitt Building 2051/2 E State
Schultz Hall 214 W 6th
CAFES
Glenn’s Café 113 State
CEMENT LIME AND PLASTER
Logsdon Sand and Gravel Co 300-302 or 617 W Main
A E Schmoldt 808-820 E 4th
CEMETERIES
Oak Grove Cemetery end E 6th
CEMETERY WORK
Von Fossen Memorial Co 715 Wall
CHINA AND GLASSWARE
Walter P Meyer 607 E 4th
CHIROPRACTORS
F R Miller Rm 13 Schmitt Building
CHURCHES
Assembly of God Church 807 Canal
Christian Science Society 601 Washington
Church of the Nazarene 501 State
First Congregational Church 119 W 3rd
First Evangelical Lutheran Church 301 W 4th
First Methodist Church 419 State
Grand Avenue Baptist Church 801 W 9th
Reorganized Church of Jesus Christ 1301 Monroe
St Alexius (RC) Church 215 W 6th
St John’s Evangelical Lutheran Church 601 Jefferson
Union Baptist Church 1314 E 8th
CIGAR MANUFACTURERS
W F Guelker 1091/2 State
Schlueter Cigar Store 111 E 11th
CITY DIRECTORY PUBLISHERS
O R Evans and Company – Home Office Monroe, Wisconsin
CLEANERS – GARMENTS, ETC
Beardstown Laundry 201 E 2nd
Model Cleaners 115 E 2nd
Tip Top Cleaners 106 W Main
CLERGYMEN
Rev James Ahern 215 W 5th
Rev A E Beddoes 612 Washington
Rev A E Cole 1213 State
Rev Frank Goodin 1113 E 8th
Rev K E Irvin 305 W 4th
Rev Edwin Sommer 117 E 6th
Rev Lucy Waddell 910 Walnut
CLOTHING DEALERS – MEN AND BOYS
H E Huss & Sons 123 State
Mac’s Clothes Shop 213 State
CLUBS
B P O Elks 1161/2 W 2nd
COAL DEALERS
Glenn Ice & Fuel Co 710 E 4th
C W Harre 619 Bay
Ben Pearlman 800 E 4th
A E Schmoldt 808-820 E 4th
CONCRETE BLOCKS
Logsdon Sand and Gravel Co 300-302 or 617 W Main
A E Schmoldt 808-820 E 4th
CONFECTIONERS – RETAIL
American Sugar Bowl 120 Washington
Campus Inn 101 E 15th
Ceal’s Confectionery 610 E 4th
Morgan Dairy Ice Cream Co 205 State
Sweet Shop 111 State
CONTRACTORS AND BUILDERS
E A Armstrong (paperhanging) 413 E 9th
L A Emerick (painting) 1019 Monroe
F W Gersmeyer (carpenter) 308 W 8th
Edward Gillen Dock, Dredge & Construction Co (drainage) 1201/2 State
H S Hardwick (drainage) 500 E 2nd
R H Krems (building) 1304 Clay
Logsdon Sand and Gravel Co 300-302 or 617 W Main
Frank Mahnken (plumbing) 506 W 9th
The L E Myers Co (public utility construction) 105 E 4th
G W Newdigate (cement) 1000 Edwards
A H Reller (building) 512 W 9th
E F Reller (carpenter) 811 Beard
Roegge & Schumacher (building) 712 Monroe
Wessel & Sons (general) 708 Adams
C H Wilkins (painting) 410 E 5th
W S Williams & Sons (roofing) 701 Wall
COOKING UTENSILS
Beatty Hardware 118-120 W Main
Walter P Meyer 607 E 4th
CORNICES AND SKYLIGHTS
Beatty Hardware 118-120 W Main
CUT FLOWERS
Chas O Brubeck Jr 1001 W 6th
Rose View Greenhouse 409 W 5th
CUTLERY
Beatty Hardware 118-120 W Main
Walter P Meyer 607 E 4th
DAIRIES
Zinn’s Dairy 414 E 15th
DANCE HALLS AND PAVILLIONS
Riverside Pavillion 2181/2 W Main
DANCING SCHOOLS
Mrs Alice M Hiatt 1021/2 W Main
DENTISTS
Black R F 2051/2 State
M C Brockman 2051/2 State
F V Diggs Rm 12 Schmitt Building
H O Ellis 214 Washington
W D Pence 1221/2 State
DEPARTMENT STORES
Kline’s Department Store 101-103 State
Montgomery Ward & Company 215-221 State
DIRECTORY PUBLISHERS
O R Evans Company 1103 11th St, Monroe, Wis.
DRUGGISTS
Broeker’s Drug Store 114 Washington
W S Denton 301 State
The Rexall Store 118 W 2nd
DRY CLEANERS
Beardstown Laundry 201 E 2nd
DRY GOODS
Deppe Brothers 121 State
DUPLICATORS AND SUPPLIES
O R Evans Company 1103 11th St, Monroe, Wis.
EATING PLACES
Glenn’s Café 113 State
ELECTRIC LIGHT AND POWER COMPANIES
Central Illinois Public Service Company 104 E 3rd
ELECTRICAL CONTRACTORS AND DEALERS
Beatty Hardware Company 118-120 W Main
Tobin Electric Shop 108 State
ELECTRICAL SUPPLIES
Walter P Meyer 607 E 4th
EXPRESS COMPANIES
Railway Express 410 Morgan
FAMILY LAUNDRY SERVICE
Beardstown Laundry 201 E 2nd
FEED DEALERS
Beardstown Feed Store 215 Lafayette
FERTILIZERS
Beatty Hardware Company 118-120 W Main
FILLING STATIONS
Clifford Ackerman 901 Grand Avenue
Russ Alcorn’s Super Service (Sinclair Products) 117 E 4th
William Applegate 815 Wall
A H Bowers 1428 E 6th
Cities Service Station 100 W 15th
Hiatt’s Standard Service 400 State
Keiper & Son 417 E 6th
Klump Oil Company 701 E 4th
Mobilgas Service Station 401 State
Phillips “66″ Station 1120 Grand Avenue
I W Pilger 302 E 4th
H W Rigler 301 E 2nd
Virgil Showalter 612 S Wall
Sites Standard Service 817 Grand Avenue
Skelly Service Station 817 E 4th
C F Stucke 201 W Main
Stucke Service (Texaco Products) 401 E 4th
Rudolph Tribble 517 E 4th
Veach Service Station 101 N State
L R Wishon 1501 Wall
FINGER WAVING
Lydia Beauty Shoppe 417 W 4th
FISH MARKETS
Charles C Colvin 107 N Beard
Reick’s Fish Market 104 W Main
FLORISTS
Charles O Brubeck 1001 W 6th
Rose View Greenhouse 409 W 5th
FUNERAL DIRECTORS
Fred I Cline 119-120 E 2nd
Simpson’s Funeral Home 111 W 3rd
FURNACES
Beatty Hardware Company 118-120 W Main
FURNITURE DEALERS – NEW
Fred I Cline 119-120 E 2nd
Simpson’s Furniture and Undertaking 111-115 W 3rd
FURNITURE DEALERS – USED
John McHaley 116 E Main
O V Woods 118 Washington
FURNITURE REPAIRING
L H Mayes 601 E 3rd
W H Treadway rear 203 E 4th
GARAGES
Wayne Baxter’s Auto Service 300 W 2nd
W P Daniel 708 Walnut
C W Harre 117 E Main
Hood’s Garage 218-220 W Main
GASOLINE, OILS AND LUBRICANTS
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
Cass Farmer’s Oil Company, Inc Virginia, Illinois
GLASS DEALERS – WINDOW AND PLATE
Walter P Meyer 607 E 4th
A E Schmoldt 808-820 E 4th
GLOVE MANUFACTURERS
Wells Lamont Smith Corporation 217 E Main
GOVERNMENT OFFICES
City Offices 101-103 W 3rd
County Offices Virginia, Illinois
I E R C 1061/2 E 2nd
United States Post Office 101-105 E Main
GRANITE DEALERS
Von Fossen Memorial Company 715 Wall
GREENHOUSES
Charles O Brubeck 1001 W 6th
W A Millard 1204 Adams
Rose View Greenhouse 409 W 5th
GROCERS-RETAIL
Ben Anderson 410 W 5th
Beardstown Co-operative Mercantile Association 218 Washington
Birnbaum’s Food Market 109 W Main
The Food Market 1121 Jefferson
Foster For Foods 307 State
G E Frech & Sons 216 E 6th
Great A & P Tea Company 207 State
Hauter’s Grocery 1203 Adams
Howard’s Grocery 1001 E 9th
C J Jolly 1001 Clay
Kane Brothers 115 Main
Kroger Grocery & Baking Company 209 State
Langdon Grocery 405 W Main
J L Long 106 W 2nd and 820 E 4th
Mrs Lumley’s Market 810 Adams
Elmer Meyer 119 State
F W Meyer & Company 603-605 E 4th
Monroe Market 312 Monroe
Page’s Grocery 917 Grand Avenue
Peck’s Grocery 915 Wall
Robertson’s Grocery 305 State
Sav-Way Grocery 211 W 12th
G O Tosh 1421 Wall
J E Vancil 801 Wall
West’s Food Store 619 E 4th
White Clover Stores 409 Bay and 812 Lafayette
GROCERS-WHOLESALE
Bunn Capitol Grocery Company 220 Washington
GUNS AND AMMUNITION
Beatty Hardware 118-120 W Main
Walter P Meyer 607 E 4th
HARDWARE DEALERS
Beatty Hardware 118-120 W Main
Frey Hardware Company 113-115 E Main
A F Guelker 108 E Main
Walter P Meyer 607 E 4th
HATCHERIES-POULTRY
Brubeck Hatchery 1005 W 6th
Ruppel’s Hatchery 417 W 9th
HEATING CONTRACTORS
Beatty Hardware 118-120 W Main
HOMES
Convalescent Home 312 W 4th
HOSIERY DEALERS
J Phil Ruppel 109 State
HOSPITALS
Schmitt Memorial Hospital 115 W 15th
HOTELS
Central Hotel 315 State
Henderson Hotel 615 E 4th
Meyer Hotel 601 E 4th
Park Hotel 124 Washington
ICE DEALERS
Glenn Ice & Fuel Company 710 E 4th
INSURANCE
William R De Sollar 111 W Main
INSURANCE – AGENTS AND AGENCIES
S H Bradd 207 E 5th
Condit & Condit 100 State
De Sollar William H 111 W Main
De Sollar William R 111 W Main
Dwight Fee 412 E 14th
R H Garm Room 1 Schmitt Building
Joseph Haywood 216 W 5th
G M Humphrey Room 2 Schmitt Building
W J Jones 2051/2 State
Phoebe I Listmann 317 Main
E R Murray 418 W 3rd
W F Smith 1221/2State
C R Souza 209 W 10th
G P Weber 1310 Monroe
F A Yockey 1314 Washington
INSURANCE-AUTOMOBILE
William H De Sollar 111 W Main
INSURANCE-FIRE
William H De Sollar 111 W Main
INSURANCE-GENERAL
William H De Sollar 111 W Main
INSURANCE-LIFE
William H De Sollar 111 W Main
INSURANCE-TORNADO
William H De Sollar 111 W Main
INSURANCE-WINDSTORM
William H De Sollar 111 W Main
JEWELERS
J L Dryden 106 State
W E Fischer 115 State
JUNK DEALERS
Beardstown Auto Parts 715 E 4th
C W Harre 810 Wall
JUSTICES OF THE PEACE
C J Rodekamp 302 E 7th
KENNELS
Hill Top Kennel on U. S. 67 1 mile east of city
KEROSENE
Cass Farmers Oil Company, Virginia, Illinois
LACE CURTAIN CLEANERS
Beardstown Laundry 201 E 2nd
LADIES READY-TO-WEAR
Merrie Shoppe 108 W 2nd
Vogue Dress Shop 3011/2 State
LAUNDRIES
Beardstown Laundry 201 E 2nd
LAWYERS
Dieterich & Northcutt 120 W 2nd
Hardin E Hanks 2051/2 State
L M McLure 1221/2 State
LIBRARIES
Beardstown Public Library 105 W 3rd
LIGHT HEAT & GAS COMPANIES
Central Illinois Public Service Company 104 E 3rd, Office3031/2-3091/2 State
LINOLEUM
Walter P Meyer 607 E 4th
LUMBER DEALERS
A E Schmoldt 808-820 E 4th
W E Terry Lumber Company 104 E 4th
LUNCH ROOMS
Glenn’s Café 113 State
MANICURING
Lydia’s Beauty Shoppe 417 W 4th
MARBLE AND GRANITE DEALERS
Von Fossen Memorial Company 715 Wall
MARCELLING
Lydia Beauty Shoppe 417 W 4th
MEMORIALS
Von Fossen Memorial Company 715 Wall
MILLINERS
The Volkmar Hat Shoppe 212 Washington
MILLWORK
A E Schmoldt 808-820 E 4th
MONUMENT WORK
Riverside Memorial Company 216 W 3nd
Von Fossen Memorial Company 715 Wall
MOTH PROOFING
Beardstown Laundry 201 E 2nd
MOTOR OILS
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
Cass Farmers Oil Company Virginia, Illinois
MUSIC TEACHERS
Mrs Leah Denton (piano) 1312 State
Nora C Hagener (piano) 218 E 4th
J F Halligan (piano) 1311 State
Lenore E Halligan (violin) 1311 State
Clarissa E Millard (piano) 1204 Adams
Hazel Yockey (piano) 1314 Adams
NEWSPAPERS
The Illinoian-Star (daily) 112-114 E Main
Illinois State Register 218 W 2nd
NOTARIES PUBLIC
Mabel C Coil 104 W 4th
OILS – RAW AND LINDSEED
Walter P Meyer 607 E 4th
OILS AND GREASES
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
Cass Farmers Oil Company Virginia, Illinois
OPTOMOTRISTS
Charles Hagener 114 E 2nd
W R Henning 1061/2 State
OSTEOPATHIC PHYSICIANS
F C Tabler 1204 Washington
H W Welch 1221/2 State
PAINT, OIL AND VARNISH DEALERS
Beatty Hardware 118-120 W Main
Cass Farmers Oil Company Virginia, Illinois
Walter P Meyer 607 E 4th
A E Schmoldt 808-820 E 4th
PAINTERS SUPPLIES
Walter P Meyer 607 E 4th
PARKS AND PLAYGROUNDS
Athletic Field 300 E 15th
City Park 100-120 W 3rd
City Playground 215 E 2nd
Recreation Park 801 E 2nd
PERMANENT WAVING
Lydia Beauty Shoppe 417 W 4th
PETROLEUM PRODUCTS
Cass Farmers Oil Company Virginia, Illinois
PHOTOGRAPHERS
Jack Schroll 503 W 4th
The Shoemaker Studio 209 W 2nd
PHYSICIANS AND SURGEONS
G L Athey 315 Washington
T G Charles 309 State
V M Corman 117 State
D E Haworth 115 W 4th
Holland, Starkey, Ansprenger 507 Washington
C E Soule 315 Washington
PLUMBERS
Beatty Hardware 118-120 W Main
POST OFFICE
U S Post Office 101-105 E Main
POTTED PLANTS
Charles O Brubeck Jr 1001 W 6th
Rose View Greenhouse 409 W 5th
POULTRY
Diebold’s Poultry Market 106-110 Lafayette
Gramann Poultry Market 311 Jefferson
Griffin’s Produce 203 E 6th
F A Myers 1322 Washington
PRINTERS
Dick Spicker Printing Co 114 W Main
PUBLIC STENOGRAPHERS
Mrs I J Madison 1221/2 State
PUBLISHERS
O R Evans & Company (Directories) Monroe, Wisconsin
L G Schaeffer Publishing Company (Newspapers) 114 E Main
RADIOS
Walter P Meyer 607 E 4th
RADIO REPAIRING
L C Adkins 914 E 4th
C F Schnepper 615 W 8th
RAILROADS
B & O Railroad passenger depot 620 E 4th, freight depot 704 E 4th
C B & Q Railroad passenger depot and division offices 620 E 4th, freight depot 704 E 4th
REAL ESTATE
F H Bollman 2111/2 State
T V Brannan 806 Washington
Mabel C Coil 105 W 4th
William J Jones 2051/2 State
G F Kuhlman 108 Washington
REPAIR SHOPS
E B Newell 308 E Main
RESTAURANTS AND LUNCH ROOMS
Baker’s Café 200 W Main
Bridge Café 119 N State
Different Sandwich Shop 405 State
Glenn’s Café 113 State
The Glove Inn 301 E Main
The Maid-Rite Shop 110 E 3rd
Mother’s Grill 612 E 4th
J E Ribling 405 E 4th
Sammy Lee Café 109 E 2nd
Silver Moon Café 623 E 4th
RIVER WORK
Logsdon Sand & Gravel Company 300-302 W Main or 617 W Main
ROCK OF AGES GRANITE
Von Fossen Memorial Company 715 Wall
ROOFING MATERIALS
Walter P Meyer 607 E 4th
A E Schmoldt 808-820 E 4th
RUBBER FOOTWEAR
J Phil Ruppel 109 State
RUG CLEANERS
Beardstown Laundry 201 E 2nd
SAFETY DEPOSIT VAULTS
First National Bank of Beardstown 100 State
First State Bank of Beardstown 122 State
SAND AND GRAVEL
Logsdon Sand & Gravel Company 300-302 W Main or 617 W Main
A E Schmoldt 808-820 E 4th
SAVINGS BANKS
First National Bank of Beardstown 100 State
First State Bank of Beardstown 122 State
SAVINGS AND LOAN ASSOCIATIONS
Beardstown Building and Loan Association 303 State
SCHOOL SUPPLIES
Walter P Meyer 607 E 4th
SCHOOLS
Beard School 710 Beard
Beardstown High School 15th corner of Jefferson
Central School 400 E 4th
Lincoln School 815 Monroe
St John’s Lutheran School 605 Jefferson
W P A Kindergarten 207 E 9th
SEEDS AND BULBS
Beatty Hardware 118-120 W Main
Charles O Brubeck Jr 1001 W 6th
Rose View Greenhouse 409 W 5th
SHAMPOOING
Lydia Beauty Shoppe 417 W 4th
SHEET METAL WORK
Beatty Hardware 118-120 W Main
McComas Brothers Tin Shop 410 Jackson
R W Yates 219 W 3rd
SHOE DEALERS
The Baujan Shoe Store 117 E 2nd
Brownbilt Shoe Store 211 State
Mac’s Clothes Shop 213 State
J Phil Ruppel 109 State
SHOE REPAIRING
J E Buescher 301 W 7th
C E Potter 107 State
Schewe & Schaefer 110 E 2nd
SHRUBBERY
Rose View Greenhouse 409 W 5th
SIGN PAINTERS
John “Bud” Anderson 812 Lafayette
SPORTING GOODS
Beatty Hardware 118-120 W Main
STEAMFITTERS
Beatty Hardware 118-120 W Main
STOVES AND RANGES
Beatty Hardware 118-120 W Main
Walter P Meyer 607 E 4th
SURETY BONDS
William H DeSollar 111 W Main
TAILORS
Henry Halblaub 111 Washington
TAVERNS
Baker’s Tavern 200 W Main
Baxter’s Tavern 113 E 2nd
Central Beer Tavern 201 E 4th
Hierman & Carlton 604 E 4th
Howard’s Capitol Bar 111 E 2nd
Leonhard & Harmon 600 E 4th
McDaniel & Scullion 113 Washington
J L Rife 610 E 3rd
Sazarac Tavern 110 State
Stocker’s Tavern 1421 Grand Avenue
W M Tweedell 107 W Main
White’s Tavern 614 E 4th
Wright & Swan Tavern 119 W Main
The Zephyr 114 State
TAXI SERVICE
DeLux Cab 110 Washington
Yellow Cab Taxi & Transfer Line 608 E 4th
TELEGRAPH COMPANIES
Postal Telegraph-Cable Company 1141/2 W Main
TELEPHONE COMPANIES
Illinois Bell Telephone Company 1061/2 W 2nd
THEATRES
Gem Theatre 311 State
Princess Theatre 107 E 4th
TILE DEALERS
A E Schmoldt 808-820 E 4th
TIRE DEALERS AND REPAIRERS
Russ Alcorn’s Super Service 117 E 4th
Cass Farmers Oil Company Incorporated Virginia, Illinois
TOYS
Walter P Meyer 607 E 4th
TRACTOR FUEL
Cass Farmers Oil Company Incorporated Virginia, Illinois
VARIETY STORES
F W Woolworth 201-203 State
WALLPAPER DEALERS
Walter P Meyer 607 E 4th
WASHING MACHINES
Beatty Hardware 118-120 W Main
WATCH REPAIRERS
O R Vail 1200 W 8th
WEDDING DECORATIONS – FLORAL
Charles O Brubeck 1001 W 6th
Rose View Greenhouse 409 W 5th
WELDERS AND BRAZERS
Leo Morrell 608 E 4th
WET WASH LAUNDRIES
Beardstown Laundry 201 E 2nd
WHITE LEAD
Walter P Meyer 607 E 4th

Back to index