1913 Beardstown City Directory

Surnames
A  B   D  E  F  G  H  I  J  K  L  Mc M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

Business Directory

Note: This transcription may contain a few errors. Businesses that advertised in the directory were listed in capital letters.

We welcome you to the 1913 Beardstown Directory. This is the fourth edition by the present publisher and we hope it will prove even more valuable to our patrons than any previous issue.

We wish to thank our advertisers. They have made it possible for this work to be issued; we wish also to thank the public for the information so cheerfully furnished, and all who in any way contributed to the success of this book. We look forward to returning to your city for the renewal of this work in 1915 and hope to receive your cooperation as we have in the past.
Respectfully,
CHAS. M. SAMSON,
Publisher
Home Office –
Bloomington, Ill.

STREET AND AVENUE GUIDE

The following is a list of the streets and avenues in the city and also telling where they are located. Just a word of explanation may not be out of place: The plan of numbering the houses in the city is that which is known as the Philadelphia plan. The even number will be found on the right hand side and the odd numbers on the left hand side proceeding out any street from the dividing lines, (viz. Main and State Streets,) commencing with (100) and every block thereafter with the following (100). For example going south on State Street from Main: The (100) block is between Main and Second Streets. The (200) is between Second and Third; the (300) block is between Third and Fourth, and so on to the limits. The cross streets will be numbered the same, running east or west from State Street, as the case may be. State Street, running north and south, is used as the dividing line. Main Street is the principal business street in the city running east and west.

ADAMS – 3rd west of State from Main to s limits.
ARENZ – 7th west of State from Main to s limits.
BAY – 5th west of State from Main to s limits.
BEARD – 5th west of State from Main to s limits.
CANAL – 9th east of State from Main to s limits
CASS – 1st north of Main from Edward(s) to Morgan.
CLAY – 3rd east of State from Main to s limits.
CLENDENIN – 9th west of State from Main to s limits.
COMBES AVENUE – 7th west of State from March to North.
DEY – 9th west of State from Fifth to s limits.
EDWARD – 4th east of State from Main to s limits.
EIGHTH EAST – 7th south of Main from state to e limits.
EIGHTH WEST – 10 south of Main from State to w limits.
ELEVENTH EAST – 10th south of Main from State to e limits.
ELEVENTH WEST – 10th south of Main from State to w limits.
FIFTEENTH EAST – 14th south of Main from State to e limits.
FIFTEENTH WEST – 14th south of Main from state to w limits.
FIFTH EAST – 4th south of Main from State to e limits.
FIFTH WEST – 4th south of Main from State to w limits.
FOURTEENTH EAST – 13th south of Main from State to e limits.
FOURTEENTH WEST – 13th south of Main from State to w limits.
FOURTH EAST – 3rd south of Main from State to e limits.
FOURTH WEST – 3rd south of Main from State to w limits.
FRENCH – 1st north of Main from Morgan to e limits.
GARM AVENUE – 7th west of state from March to North.
GRAND AVENUE – 6th west of State from March to North.
HUMBOLDT – 13th east of State from Fifth to Ninth.
JACKSON – 4th west of State from Main to s limits.
JEFFERSON – 1st east of State from Main to s limits.
LAFAYETTE – 2nd west of State from Main to s limits.
McDONOUGH AVENUE – 10th west of State from Seventh to Twelfth.
MAIN EAST – 1st from river running parallel from State to e limits.
MAIN WEST – 1st from river running parallel from State to w limits.
MARCH – 6th west of State from Main to s limits.
MONROE – 2nd east of State from Main to s limits.
MORGAN – 6th east of State from Main to s limits.
NINTH EAST – 8th south of Main from State to e limits.
NINTH WEST – 8th south of Main from State to w limits.
NORTH – Along south limits from March to Grand Avenue.
OAK – 10th east of State from Main to limits.
RAILROAD – 12th east of State from Fourth to Eleventh.
SANGAMON – 7th east of State from Main to s limits.
SANGAMON NORTH – 7th east of State from Main to river.
SCHUYLER – 2nd north of Main from Edward to Canal.
SECOND EAST – 1st south of Main from State to e limits.
SECOND WEST – 1st south of Main from State to w limits.
SEVENTH EAST – 6th south of Main from State to e limits.
SEVENTH WEST – 6th south of Main from State to w limits.
SIXTH EAST – 5th south of Main from State to e limits.
SIXTH WEST – 5th south of Main from State to w limits.
STATE (dividing line) – From Main to s limits
STATE NORTH (dividing line) – From Main to river.
TENTH EAST – 9th south of Main to e limits.
TENTH WEST – 9th south of Main to w limits.
THIRD EAST – 2nd south of Main to e limits.
THIRD WEST – 2nd south of Main to w limits.
THIRTEENTH EAST – 12th south of Main to e limits.
THIRTEENTH WEST – 12th south of Main to w limits.
TWELFTH EAST – 11th south of Main to e limits.
TWELFTH WEST – 11th south of Main to w limits.
WALL – 8th east of State from Main to s limits.
WALL NORTH – 8th east of State from Main to river.
WALNUT – 11th east of State from Fourth to Twelfth.
WASHINGTON – 1st west of State from Main to s limits.

ALDERMEN
First Ward – B. F. Epler, R. F. Moore.
Second Ward – G. W. Barneycastle, Frank Hardesty
Third Ward – Wm. E. Hiatt, F. M. Condit.
Fourth Ward – W. M. Shute, C. E. Jones.
Fifth Ward – John Madine, Wm. Scullion.

OFFICERS
Mayor – H. C. Keil.
City Clerk – R. B. Maslin.
Attorney – R. R. Hewitt.
Police Magistrate – Geo. T. Saunders.
Treasurer – Chas. H. Wynne.
Marshal – L. W. Pilger.
City Oil Inspector – H. A. Smith.
Inspector Weights and Measures – A. H. Henschen.

CHURCHES
ST ALEXIUS CHURCH – cor Sixth and Lafayette.
ST JOHN’S LUTHERAN CHURCH – cor Sixth and Jefferson.
FIRST CONGREGATIONAL CHURCH – 301 Washington.
FIRST EVANGELICAL LUTHERAN CHURCH – S W cor Fourth and Lafayette.
FIRST METHODIST CHURCH – N E cor Fifth and State.
GERMAN M E CHURCH – S E cor Fifth and State.
MISSIONARY BAPTIST – 8th st S W cor Grand.
REORGANIZED CHURCH OF JESUS CHRIST – 1301 Monroe.
UNION BAPTIST CHURCH – 1314 E Eighth.

CHARLES M. SAMSON’S
BEARDSTOWN, ILLINOIS
CITY DIRECTORY
1913

A
Abbott Bert, lab, r 1301 Wall.
Abbott Jennie Mrs, wks J S Quigg, r 7th and Canal.
Abbott Ross, fireman Burl, r 314 Monroe.
Abney Francis M (wf Amanda), wks Walter Phelps, r 401 Walnut.
Abney Ralph, button ctr, r 401 Walnut.
Ackerman Andrew J (wf Minnie), carp, r 416 W 6th.
Ackerman Lena (wid Frank), r 501 W 7th.
ACTON JOS. K (wf Alberta), mgr Central Union Tel Co, r 103 W 5th.
Adams Charles, wks J M Garrett, r 208 E Main.
ADAMS EXPRESS CO, Z. Peyton, agt, 118 E Main.
Adams Jane (wid Henry), r 410 W Main.
Adams Myrtle Miss, r 410 W Main.
Adkins Elmer, wks Burl, r 315 E 7th.
Adkins Fannie Mrs, r 315 E 7th.
Adkins Lyle, switchman, r 315 E 7th.
Adler Lorenz, tailor H Halblaub, r 106 Adams.
Agans Estelle Mrs, r 708 W 3rd.
Albers Eda Miss, Milliner Mrs E Clark, r 1213 Jefferson.
Albers Fred (wf Nora), ret, r 1213 Jefferson.
Albers Oscar, r 1213 Jefferson.
Albright Catherine E Miss, stu, r 101 E 8th.
Albright J W (wf Elizabeth), r 101 E 8th.
Alexander Curtis, r Park Hotel.
Alexander C C, rms 211 W 9th.
Alexander Robert Jr. (wf Hattie F), carp Burl, r 1117 Monroe.
Alexander Sherman (wf Edith), helper H C Keil, r 112 E 6th.
Alford Oscar (wf Ellen), fisherman r 1201 E 4th.
Allen Aubrey E (wf Anna), wks Burl, r 1206 E 7th.
Allen George (wf Maude), wks Burl, r 717 W. Main.
Allen Joseph (wf Mabel), lab, r 1412 E 6th.
Alloway Daniel (wf Melissa), clk F W Meyer, r 1310 Canal.
Alloway Lawrence Edw (wf Susan), button ctr, r 1212 E 6th.
Alloway Miss Mary, r 1310 Canal.
Ambrosius Clarence, apr optician Fischer Bros, r 1215 Jefferson.
Ambrosius Mary Miss, r 1014 Washington.
Ambrosius Marion F (wf Rebecca), (Green & Ambrosius), r 1014 Washington.
Ambrosius Merle, r 1014 Washington.
American Sugar Bowl, Leoucis & Lekas proprs, 120 Washington.
Anderson Clarence W (wf Josephine), bartndr Wm Benson, r 810 E 3rd.
Anderson Harry (wf Bertha), wks Burl, r 1013 Walnut.
Anderson Jesse (wf Esther), wks Schmoldts, r 114 N Sangamon.
Anderson Joseph, ret, r 114 N Sangamon.
Anderson Mary L (wid Geo A), r 909 State.
Anderson Maude Miss, r 909 State.
Anderson Mayme Miss, r 114 N Sangamon.
Anderson Pearl Mrs, maid r 1217 State.
Anderson Wm (wf Bertha) condr Burl, r 412 W 7th.
Anderson Wm W, r 909 State.
Anderson W H, saloon 604 E 4th, r 517 E 6th.
ANDREWS BROS (J D, J L, and F J) R C Jokisch mngr, lumber and high grade building materials, 100-104 E 4th.
Andrews Ethel Mrs, r 406 W 10th.
ANDREWS F J, Andrews Bros, Jacksonville, Ill.
Andrews E W, with Chris Ruppel, r Goodell Hotel.
ANDREWS J D, Andrews Bros, r Mattoon, Ill.
ANDREWS J L, Andrews Bros, r Canton, Ill.
Andrews Jesse A (wf Margaret), wks Schmoldt, r 311 E 2nd.
Angel Grace Miss, r 516 E 7th.
Angel Joseph (wf Grace) wks Burl, r 516 E 7th.
Angier Adaline (wid Frank L), r 905 Jefferson.
Angier Carl, stu, r 117 E 7th.
Angier Carl E (wf Emma), round house foreman Burl, r 208 E 3rd.
Angier Charles A (wf Lulu), chief clk Mech dept Burl, r 903 Jefferson.
Angier Earl E (wf Maymie), wks Burl r 117 E 7th.
Angier Florence Miss, r 905 Jefferson.
Angier Milton, r 903 Jefferson.
Angstead W H (wf Nellie) (Hartman Ice Cream Co), r 317 W 4th.
Anthony Faye Miss, r 312 W 7th.
Applegate Wm (wf Ida), eng Burl, r 413 E 2nd.
Archer Henry T porter Wm Comerford, r Bridge Hotel, 1011 ½ N State.
Arnold Jesse L (wf Grace), packer Schultz, Baujan & Co, r 901 E 5th.
Arnold Laura Miss, r 901 E 5th.
Arnold Ruth Miss, r 901 E 5th.
Arnold Wm W, wks Burl, r 306 W 4th.
Arnold Gustav (wf Lena), ret, r 1120 State.
Arthur Ethan H, fireman Burl, res 603 E 3rd.
Arthur Saml (wf Alice), mach, r 312 E Main.
Ashcraft G Harvey (wf Pearl B), wks Burl, r 307 W 3rd.
Ashcraft Wm R (wf Capitola) eng stationary, r 1016 E 6th.
Aten Wayne, fireman Burl, bds 1117 Monroe.
Atkins Arthur J, wire chief Burl, r 113 E 6th.
Atwaters Harve, fisherman, r 314 W Main.
Atwaters Roy (wf Mary), brkman Burl, r 314 W Main.
Atwood Henry (wf Anna), lab, r 502 E 15th.
Auferman Frieda Miss, clk, r Garden cor Myrtle.
Avery Elizabeth Miss, waitress C B & Q Café, r 807 E 2nd.
Avery Goldie Miss, waitress C B & Q Café, r 807 E 2nd.
Avery Joseph C (wf Alice) cooper, r 807 E 2nd.
Avery Mildred Miss, r 708 Wall.
Back to top

B
Babb Chalmers, lab, r 108 N Sangamon.
Babb Charles F (wf Maude) carp Burl, r 511 E 4th.
Babb Geo (wife Sarah), carp, r 1009 E 7th.
Babbitt Nina Miss, r 1002 Wall.
Babbitt Scythia Miss, r 1002 Wall.
Bader Clarence, rms 408 E 3rd.
Badgely Ed, r 405 E 4th.
Bailey W B, restaurant 106 N State, r same.
Baird Arthur L (wf Lillian), r 115 W 9th.
Baker E L, barber G L Bond, rms 500 E 2nd.
Balduff Albert, stock buyer, r 1402 E 8th.
Baltimore & Ohio R R Co, M A Rush agt, 720 E 4th.
B & O Engineering Dept, 203 ½ S State.
Bandy James A (wf Katherine), fireman Burl, r 215 E 5th.
Barker Charles, wks J S Bell, rms 714 E 2nd.
Barneycastle A C (wf Jessie), fireman Schultz Baujan & Co, r 506 E Main.
Barneycastle Geo W (wf Lydia), wks Burl, r 601 E 3rd.
BARNHARDT FRANK, wks Goodell Ice and Fuel Co, r 617 Edward(s).
Barret Edith Miss, r 105 W 5th.
Bartelheim Minnie (wid Casper), r 904 E 4th.
Bartenders Union, 102 ½ State.
Bartholomew Alva (wf Lottie), ship carp, r 509 W Main.
Bartholomew Charles, wks Burl, r 509 W Main.
Bartholomew Ohmer (wf Elvira), carp Burl, r 501 W Main.
Bartlett S J 4th St flagman Burl, r 1005 Monroe.
BASE BALL PARK, W end 2nd.
Bass Aure, night porter Park House, rms same.
Bateman Albert E (wf Pearl), eng Burl, r 407 Monroe.
Bates Louis (wf Sadie), wks Burl, r 916 Canal.
Bates R D (wf Mabel), trav sales, r 1119 State.
Batty Joseph (wf Mary), eng City Water Works, r 518 E 10th.
Batty Matilda Miss, r 518 E 10th.
Batty Thos (wf Myrtle), lab, r 1309 E 4th.
Baujan Aletha (wid John C), r 1109 E 4th.
Baujan Earl, stu, r 1109 E 4th.
Baujan Finis, stu, r 113 E 4th.
Baujan G E (wf Dorothy M), ret, r 202 E 2nd.
Baujan Harry C, stu, r 202 E 2nd.
Baujan Katherine (wid John), r 901 State.
BAUJAN OTTO G, clk Schultz, Baujan & Co, r 202 E 2nd.
BAUJAN OTTO W (wf Nellie), foreman Schultz, Baujan & Co, r 113 E 4th.
Baujan Raymond, stu, r 113 E 4th.
Baujan Roy, wks Burl, r 918 Edwards.
Baumer Charles, coppersmith Burl, r 416 W 7th.
Baumer Fred, mach, r 416 W 7th.
Baxter Saml, wks Bollhorst Bros, r 1104 E 4th.
Beans Ben (wf Alice), car repr, r 1315 E 6th.
Beans Cora E Mrs, r 910 Oak.
Beans Russell, wks Burl, r 910 Oak.
BEARDSTOWN BAKERY, T N Kinstle propr, 409 Bay.
BEARDSTOWN BUILDING & LOAN ASSN, R H Garm sec, 100 W Main.
BEARDSTOWN CONCRETE CONSTRUCTION COMPANY, genl const contrs, room 5 Hackman-McCarthy bldg, 117 ½ Washington, phone 146, factory and yards 6th bet Burl and B & O tracks, phone 262.
BEARDSTOWN CEMENT TILE & POST CO, Curtis Logsdon, Dr C E Soule and Levi Whitney, 1000 W Main.
BEARDSTOWN ELECTRIC LIGHT & POWER CO, R B Glenn pres, C H Schuman sec, 401 E Main.
BEARDSTOWN FISH CO, foot of Washington Street
BEARDSTOWN GARAGE AND MACHINE CO, E N Cannon and L M Billings, 116 N State.
BEARDSTOWN HOSPITAL, Drs Bley & Bley, 108 W Main.
BEARDSTOWN HOSPITAL CO, Dr Geo Bley pres, Dr W C Bley sec, 108 W Main.
BEARDSTOWN MERCHANTS ASSN, Chas F Kennedy pres, Miss Lula Munson sec, 117 ½ Washington.
Beardstown Rendering Works, Carl Wise propr, 2 ½ miles se of city.
BEARDSTOWN STATE BANK, C F Johnson pres, H W Hackman, v-pres, E H Kinney cash, E T Hunter asst cash, 120 W 2nd.
BEARDSTOWN STEAM LAUNDRY, Bollhorst Bros. proprs, 210 E 2nd.
BEATTY EDWIN L (Beatty Hardware Co), r 400 E 5th, phone 754.
BEATTY HARDWARE COMPANY, John J, W P, and Edwin L Beatty, hardware, plumbing, heating and tin work, phone 681, 114-116 W. Main. Res phone 754.
BEATTY JOHN J (wf Mary L) (Beatty Hardware Co), r 400 E 5th, phone 754.
BEATTY WILLIAM P (Beatty Hardware Co) r 400 E 5th, phone 754.
Beaty Frank (wf Annie), fireman Burl, r 510 Canal.
Beaver John, wks Burl, r 1105 Monroe.
Beck Catherine (wid Wm), r 309 E 3rd.
Beckelshymer Catherine Miss, r 316 Washington.
Becker Geneva Miss, stu, r 915 E 4th.
Becker Peter (wf Anna), wks Burl, r 401 E 7th.
Becker Royal, wks burl, r 401 E 7th.
Becker William (wf Fannie), foreman Schultz, Baujan & Co., r 915 E 4th.
Beghtol Oliver W, meat ctr, r 1016 W 7th.
Bell Geo (wf Carrie), hostler Burl, r 408 W 4th.
Bell Harry (wf Eleanor W), eng Burl, r 1210 E 6th.
Bell J S (wf Elizabeth), fish market foot Clay, r 319 E Main.
Bell Millard F (wf Mary), lab, r 401 W 3rd.
Bell Nettie Miss, stu, r 401 W 3rd.
Bell Stephen L (wf Marie), eng Burl, r 812 Monroe.
Bell William F (wf Ethel), brkman Burl, r 1211 E 7th.
Benear Roy T (wf Ina), eng Burl, r 814 Canal.
BEN HUR LODGE, 109 ½ E Main.
B P O E, 116 ½-116 1-3 W 2nd.
Benson Elizabeth Miss, r 308 E 6th.
Benson Ephraim (wf Dora A), mach, r 411 E 7th.
Benson Francis, r 902 Washington.
Benson Freda Miss, r 308 E 6th.
Benson Hettie Miss, r 308 E 6th.
Benson Joseph W, r 308 E 6th.
Benson Lloyd, 411 E 7th.
Benson Martha S Mrs, r 902 Washington.
Benson Mayme Miss, head waitress Park House, rms same.
Benson Minnie Miss, r 308 E 6th.
Benson Wm (wf Minnie), saloon 621 E 4th, r 308 E 6th.
Benton Edward (wf Dollie), driver Park House, r 2ll W Main.
Benton Ella Mrs, r 211 W Main.
Bergman Alma Miss, music tchr, r 1015 Washington.
Berman Rose (wid Paul), r 1015 Washington.
Bergmann August (wf Elizabeth), baggage master Burl, r 500 W 8th.
Bergmann Hilda Miss, r 500 W 8th.
Bergmann Wm G, clk Burl, r 500 W 8th.
Berry Coleman (wf Emma), eng Burl, r 1018 Jackson.
Berry Gertrude Miss, r 105 E 8th.
Berry J S, ret, 1018 Jackson.
Berry Maude Miss, r 105 E 8th.
Berry Orville A (wf Eleanor), foreman blksmith shop Burl, r 105 E 8th.
Berthard Charles F (wf Marie), brk Burl, r 610 Clay.
Berthard Emma J (wid Wm T), r 1015 Edward.
Berthard Otto E, blksmith, r 1015 Edward.
Bertholf Clarence, ch Electr Elec L Co, r 616 Washington.
Bertholf Jesse (wf Alice), r 616 Washington.
Best Elsie Miss, r 808 Beard.
Best Emery, r 808 Beard.
Best Geo (wf Nannie), button ctr, r 808 Beard.
Best Mary (wid W M), r 1111 Clay.
Best May Miss, dom, r 808 Beard.
Best R S (wf Olive) disp Burl, r 1111 Clay.
Bethard Wm G (wf Maude), brkman Burl, r 213 Jefferson.
Betts Joseph F (wf Sarah E), special agt Burl, r 514 W 3rd.
Bible Orene Miss, r 700 W 9th.
Biermann Adam (wf Anna), car inspr, r 1201 Monroe.
Beirmann Areca Miss, r 1201 Monroe.
Biermann Herman, r 1201 Monroe.
Biermann Lillian Miss, r 1201 Monroe.
Bierwind Geo L (wf Elizabeth), wks Burl, r 1105 E 9th.
BIG STORE (THE), S L Von Fossen Co, propr, 112-114-116 N State.
BILLINGS L M (Cannon & Billings), r 417 Monroe.
Bingham W Gregg (wf Myre), disp Burl, r 700 Monroe.
Birdsell George, r 310 W Main.
Birnbaum Earl, ctr F Barnbaum, r 603 E 3rd.
Birnbaum Frank (wf Lulu) meat market, 611 E 4th, r 608 E 3rd.
Birnbaum Glenn, r 608 E 3rd.
Birnbaum Grant, wks Birnbaum market, r 608 E 3rd.
Birnbaum Henry (wf Margaret), meat ctr T Birnbaum, r 914 E 4th.
Bixler Charles A (wf Nellie A), bartndr, r 617 W 2nd.
Black Andy, clk Frank Clark, r 1008 E 7th.
BLACK HARRY L (wf Doretta), coal 615 E 5th, r 409 E 4th.
Black Ray, wks Schmoldts.
Black Sylvester (wf Katherine), wks H C Meyer Estate, r 1101 E 4th.
Blackley William M (wf Lizzie), wks A E Schmoldt, r 810 E 5th.
Blackley Fred, wks Morrison & Son, r 301 E 4th.
Blackley James E (wf Nevada), barber F L Kohlman, r 418 Jefferson.
Blackley Missouri A (wid Wm H), r 301 E 4th.
Blair Cecil Miss, r 1015 Sangamon.
Blakeman Bernice Miss, r 611 W Main.
Blakeman Charles W (wf Addie), carp, r 611 W Main.
Blakeman Grace Miss, r 611 W Main.
Blanford Mary J Mrs, r 1216 Clay.
Blank Adolph F (wf Hattie), eng Burl, r 1308 Jefferson.
Blank Elmer (wf Mabel) wks Burl, r 516 E 6th.
Blansett Harry, stu, r 1401 E 6th.
Blase Albert H, mach Burl, r 317 W 8th.
Blase Henry (wf Lottie), wks Burl, r 317 W 8th.
Blaser Conrad (wf Margaret), piece wk inspr Burl, r 305 W 7th.
Blaser Emil (wf Alberta), wks Burl, r 408 W 7th.
Blaser Myrtle Miss, stu, r 305 W 7th.
Blaser Wm (wf Edith), eng Burl, r 312 W 7th.
BLATZ VAL BREWING CO, E J McGuire, wholesale distributor, 111 E 2nd.
Blemler Anna Miss, stu, r 1302 Monroe.
Blemler Geo (wf Etta), brickmason, r1302 Jefferson.
Blemler Gladys Miss, stu, r 1302 Jefferson.
BLEY GEORGE JR (Bley & Bley), r 110 E 8th.
BLEY WALTER C (wf Pearl) (Bley & Bley), r 917 State, tel 79.
BLEY & BLEY, George Jr and Walter C, physicians and surgeons, 108 W. Main.
Blight Mary Miss, nurse, 114 W 2nd Dr T J Schweer, r same.
Blimling John (wf Anadine), wks Burl, r 1009 Adams.
Blocker Ferdinand F (wf Ellen), piano sales, r 218 ½ Washington.
Blodgett Charles E (wf Della) carp, r 1009 Adams.
Blodgett Chester, stu, r 1313 Clay.
Blodgett Edith Miss, stu, r 1313 Clay.
Blodgett Ellsworth (wf Frances), wks Burl, r 1313 Clay.
Blohm Chas W (wf Jennie), eng Burl, r 1116 E 5th.
Bluhm Hy H (wf Myrtle), eng, r 1317 E 4th.
BOAT LANDING HALL, 218 ½ Main.
Bockemeyer Louisa (wid Charles), r 1101 Lafayette.
Bockemeyer Wm H, (wf Ella), wks Burl, r 315 E 4th.
Boehning Edith Miss, r 1400 Washington.
Boehning Fred (wf Anna) car inspr, r 1400 Washington.
Boehning Henry (wf Elizabeth), wks Burl, r 1209 Monroe.
Boehning Marie Miss, r 1209 Monroe.
Boekmeyer Anna M (wid Casper), r 402 W 9th.
Boekmeyer Elizabeth Miss, r 402 W 9th.
Bohrman Elizabeth Mrs, r Myrtle Ave.
Bohrman Frank (wf Libbie), mach, r 1207 Washington.
Bohrman Royal H (wf Lulu), brkman Burl, r 1207 Washington.
Bohrman Herman, r Myrtle Ave.
Bolle John (wf Ida), clk Burl, r 714 E 3rd.
Bolle Margaret (wid Martin), r 609 Washington.
Bollensen Mary (wid Louis), r 1001 E 7th.
BOLLHORST AUGUST (Bollhorst Garage), r 207 E 2nd.
BOLLHORST BROS (Herman & Charles), Beardstown Steam Laundry, 201 E 2nd.
BOLLHORST CHARLES M (wf Lydia) (Bollhorst Bros), r 1000 Jackson.
Bollhorst Fred C (wf Rose), carp, r 1302 Edward.
BOLLHORST GARAGE (August and Herman Bollhorst), 207 E 2nd.
BOLLHORST HERMAN (wf Minnie) (Bollhorst Bros), r 914 Jefferson.
BOLLHORST HERMAN (Bollhorst Garage), r 207 E 2nd.
Bollman Frank H (wf Alice), real est, r 816 Monroe.
Bollman Inez Miss, r 816 Monroe.
Bond George L (wf Catherine), barber 117 State, r 415 W 6th.
Bookhout Paul, brk Burl, rms 301 E 4th.
Boone Chas (wf Carrie), condr Burl, r 416 E 2nd.
Borchardt Emily Miss, r 915 Washington.
Borchardt Helen, dom, r 109 ½ W 5th.
Borden Edria Miss, clk U S Exp Co, r 401 W 8th.
Borden Edwin R (wf Lyda), ret, r 401 W 8th.
Boss Ada Miss, r 618 W Main.
Boss John, r 618 W Main.
Boss John Jr, r 618 W Main.
Boss Robert, r 618 W Main.
Boushey Geo, lab, r 510 W 4th.
Boushey Richard (wf Margaret), r 510 W 4th.
Boushey Richard Jr, lab, r 510 W 4th.
Bower Chester (wf Estella), blksmth Burl, r 1305 Jefferson.
Bowman Edison, stu, r 705 E 2nd.
Bowman Frank (wf Luella), tmstr, r 615 Walnut.
Bowman Lena Miss, r 705 E 2nd.
Bowman Lucy Miss, r 615 Walnut.
Bowman Sherman L (wf Vina), engr Schultz, Baujan & Co, r 705 E 2nd.
Bowyer Nancy A (wid M P), r 218 W 2nd.
Boyd Chas, painter, r 1203 E 8th.
Boyd Earl C (wf Blanche), switchman Burl, r 806 E 6th.
Boyd Frank (wf Alice), painter, r 1203 E 8th.
Boylan Leo T, piano tuner, r 200 E 4th.
Bradburn Mitchell (wf Kate), wks Schmoldt, r 811 E 3rd.
Bradbury J M, wks Schmoldt’s, r 811 E 3rd.
Bradbury Oscar, wks Schmoldt’s, r 811 E 3rd.
Bradman James M (wf Bessie), mach Burl, r 410 E 5th.
Bradman Sarah A (wid Chris), r 316 Washington.
Bradman Thos W (wf Amelia), wks Burl, r 410 E 5th.
Bradman, see Brodman.
Brady Margaret (wid Owen), r 1014 Clay
Brandom Jess, bartdr Tice Neff, r 201 E Main.
Brandom P A (wf Victoria O), physician 400 E Main, r same.
Brandt Herman (wf Bertha) condr Burl, r 1007 E 8th.
Brannon Howard, stu, r 806 W Washington.
BRANNAN THOMAS V (wf Grace), grocer 107 W Main, r 806 Washington.
Brannan Walter, fireman Burl, r 500 E 4th.
Brannan Wm F (wf Catherine), clk T V Brannan, r 1122 Washinton.
Brazel Clark, lab, r 308 E 3rd.
Brazel John (wf Lela), lab r 1213 Edward.
Brazel Ruth Miss, r 308 E 3rd.
Brenner Oscar, brkmn Burl, r 1016 E 5th.
Brewer Crawford (wf Iva) sexton City Cemetery, r 407 W Main.
Brewer Grace Miss, r 407 W Main.
Brewer Wm N (wf Mabel), eng Burl, r 1212 State.
Brewster Mrs (wid Joe), r 504 E 2nd.
Brewster Joe, stu, r 504 E 2nd.
Briggs Floyd, lab, r 818 Canal.
Briggs Jeff D, r 409 W 2nd.
Briggs John (wf Maude), lab, r 818 Canal.
Briggs John C, Justice of the Peace, 704 E 4th, r 1312 E 7th.
Briggs Ralph, lino opr Illinoian Star, r 1312 E 7th.
Brockell A (wf Ida), lab, r 1014 Bay.
Brockhouse Ed (wf Anna), carp Burl, r 1215 Monroe.
Brockhouse Wm B (wf Marie) tmstr, r 1114 Jackson.
Brockman M C, dentist, 203 ½ State, r 104 E 8th.
Broderick James, r 501 W 3rd.
BRODMAN E G (wf Ollie M) grocer 300 W Main, r 514 W Main.
Brodman Johanna Miss, tchr, r 1106 Lafayette.
Brodman Julia M Miss, tchr, r 1106 Lafayette.
Brodman Mary E (wid John), r 1106 Lafayette.
BROEKER AL (Broeker & Scullion), r 312 W 3rd.
Broeker Amelia Miss, dress mkr, r 1200 Lafayette.
Broeker Catherine Mrs, r 216 W 12th.
Broeker Catherine Miss, r 216 W 12th.
Broeker Clarence E, stu, r 1216 Lafayette.
Broeker Edward (wf Mabel), carp, r 312 W 3rd.
B(r)oeker Geo, foreman tin shop Burl, r 216 W 12th.
Broeker Henry T, blksmith C Hood, r 216 W 12th.
BROEKER JOHN (wf Josephine), druggist, r 1212 Washington.
Broeker Kate Miss, r 1200 Lafayette.
Broeker Lurenna Miss, stu, r 1200 Lafayette.
Broeker Samuel G (wf Anna) shoe mkr John Diehl, r 519 W 8th.
Broeker Wm, ret, r 1200 Lafayette.
Broeker Wm F Jr (wf Sophia), mach Burl, r 1216 Lafayette.
BROEKER & SCULLION (Al Broeker, James Scullion, saloon 100 Washington, restaurant 205-207 W Main.
Brotherhood of Locomotive Engineers, 102 ½ State.
BROTHERHOOD OF RAILWAY TRAINMEN, 102 ½ State.
Brown Arthur E, wks Burl, r 1109 Clay.
Brown Chas L (wf Effie) contr (carp), r 811 Humboldt.
Brown David, lather, r 576 E 3rd.
Brown Edith Miss, r 811 Humboldt.
Brown Ernest, lab, r 411 E 8th.
Brown Gladys Miss, r 411 E 8th.
Brown Helen, stu, r 811 Humboldt.
Brown Homer, stu, r 811 Humboldt.
Brown James (wf Grace), wks M M Wright, r 518 E Main.
Brown James M (wf Susan), button ctr, r 1109 E 7th.
BROWN JACKSON R (wf Laura J), asst state vet surg, r 115 ½ Washington.
Brown Julian, stu, r 411 E 8th.
Brown Lawrence O (wf Stella), brkman Burl, r 1205 E 9th.
Brown Lucy Miss, stu, r 601 E 2nd.
Brown Mary (wid L E), r 1109 Clay.
Brown Mildred Miss, 1216 Washington.
Brown Oscar (wf Della), tmstr Schultz, Baujan & Co, r 601 E 2nd.
Brown Permela Miss, r 612 W 2nd.
Brown Ralph (wf Armeta), carp Burl, r 815 Humboldt.
Brown Roy, clk A E Kammerer, r 1109 E 7th.
Brown Wm A (wf Lillian), button cutter, r 1000 E 5th.
Brown Wm H, (wf Cora), carp, r 411 E 8th.
Brownlow Chester (wf Eda), brkman Burl, r 315 E 5th.
Brownlow Earl (wf Rena), wks Burl, brkman, rms 409 Lafayette.
Brubeck Charles (wf Velma), insp Burl, r 1001 W 6th.
Brubeck Mary (wid John), r 704 W Main.
Brubeck Nettie Miss, stu, r 704 W Main.
Brubeck Wm (wf Etta), contr (carp), r 1007 W 6th.
Bruck Adam, eng stationary, r 1012 E 5th.
Bryant W G (wf Cleo), wks Burl, r 205 E 4th.
Bryant W H, ret, r 410 E 3rd.
Buchheit Geo, stu, r 412 Clay.
Buchheit Jacob C (wf Anna), wks Burl blksmith, r 412 Clay.
Buchheit LeRoy, stu, r 412 Clay.
Buchanan Perry, lab, r 1115 E 4th.
Buchhert Charles, blksmith, r 414 W 4th.
Buck Amelia Mrs, wks J S Haney, r 416 E 7th.
Buck Arthur (wf Minnie) tmstr Andrews Bros, r 1210 Clay.
Buck Ben, wks Schmoldts, r 1204 Edward.
BUCK HARRY (wf Daisy M) (McClain & Buck), r 418 W 3rd.
Buck Marcus, lab, r 414 Jefferson.
Buck Mary (wid Wm), r 1202 E 6th.
Buck Pearl Miss, r 416 E 7th.
Buck Stephen W, r 1310 Clay.
Buck Walter E, tchr, r 414 Jefferson.
Buening Martin, tchr, r 1209 Monroe.
BUERKETT WM C, licensed embalmer, with Will G Mohlmann , 117-119 E Main, r same.
Albert Buescher, clk Wm Buescher, r 416 W 5th.
Buescher Alma Miss, r 416 W 5th.
BUESCHER CHARLES E, with H C Keil, r 317 W 6th.
Buescher Harold, clk, r 416 W 5th.
Buescher Olga Miss, nurse, r 416 W 5th.
Buescher William (wf Magdalena), grocer 120 E Main, r 416 W 5th.
Buescher, see Buscher.
Bull Hont (wf Ona), wks Burl, r 907 W 2nd.
Bulmer Fred W (wf Dora) wks Burl, r 1012 E 6th.
Burch Sarah Mrs, r 617 W 2nd.
Burch S A (wf Bessie), wks Burl, r 804 W 7th.
Burley Frank J (wf Anna), wks Burl, r 316 E 6th.
Burnett Charles (wf Minnie), r 1013 Oak.
Burnett Georg, wks Burl, r 212 March.
Burnett Geo, r 813 W Main.
Burnett James, wks R House, r 212 March.
Burnett Leonard F (wf Martha), lab, r 212 March.
Burnett Mary R Mrs, r 813 W Main.
Burnett Thos (wf Rua), eng Burl, r 313 W 10th.
Burns Clyde, r 1200 E 7th.
Burns Geo, r 1200 E 7th.
Burns Homer, r 1200 E 7th.
Burns Ray, r 1200 E 7th.
Burns Robert A, lab, r 1200 E 7th.
Burrus David L (wf Harriet A), condr Burl, r 1307 Washington.
Burrus Hale, stu, r 1307 Washington.
Burrus Joseph I (wf Evelyn), brkman Burl, r 901 E 4th.
Buscher Freda Miss, r 301 W 7th.
Buscher John, r 301 W 7th.
Buscher Gusta (wid Fred), r 301 W 7th.
Buscher, see Buescher.
Buskirk Oscar (wf Mary), sausage maker Meyer Bros, r 811 E 2nd.
Buskirk Roy, lab, r 811 E 2nd.
Byers Riley (wf Mary), broom mnfr 916 Dey, r 912 same.
Back to top

C
Caldwell Albert (wf Nellie) condr Burl, r 1021 Railroad.
Caldwell Charles, (wf Inez), lab, r 907 Canal.
Caldwell Dora (wid John), r 1202 E 6th.
Caldwell John (wf Emma), wks Burl, r 1100 E 7th.
Caldwell Joseph (Caldwell & Son), r 915 Canal.
Caldwell Sadie Miss, r 915 Canal.
Caldwell Thos H (Caldwell & Son), r 915 Canal.
Caldwell Wm, r 915 Canal.
Caldwell & Son (T H & J Caldwell), grocers, 809 Canal.
Calif James C (wf Sarah) dairy, r 707 E 4th.
Calif Walter (wf Stella), wks Burl, r 813 E 6th.
Camerer John A (wf Cora), painter Burl, r 1108 E 7th.
Campbell Thos (wf Lizzie), ret, r 500 W 3rd.
CANNON E N (wf Alice) (Cannon & Billings), r 417 Monroe.
CANNON & BILLINGS (E N Cannon and L M Billings), propr Beardstown Garage & Machine Co, 116 N State.
Cardwell Allen, wks F Birnbaum, r 704 E 3rd.
Cardwell Arthur F (wf Rose) eng Burl, r 1302 State.
Cardwell Clinton (wf Della D), switchman, r 704 E 3rd.
Cardwell Lizzie F Mrs, r 704 W 3rd.
Carey Thos E (wf Margaret), boiler mkr, r 215 W 2nd.
Carlock Armeta Miss, r 1109 E 8th.
Carlock Beatrice Miss, wks Bollhorst Bros, r 1100 E 8th.
Carlock Charles (wf Bessie), button ctr, r 101 Wall.
Carls Albert (w Eva), fireman Burl, r 210 E Main.
Carls Edith Miss, r 208 W 5th.
Carls Eleanora Miss, r 208 W 5th.
Carls Lena (wid Louis), r 508 W 5th.
Carls Robert (wf May R), r 915 Beard.
CARNEGIE PUBLIC LIBRARY, Mrs C J Vansickles librarian, Miss Hallie Seeger asst, 105-107 W 3rd.
Carner Benj H (Carner & Son), r 513 W Main.
Carner James H, gas expert, r 513 W Main.
Carner John H (wf Sarah J) (Carner & Son), r 513 W Main.
Carner Thos E, button ctr, r 513 W Main.
Carner & Son (J H & B H) pearl buyers, 513 W Main, button mnfrs ft of Jackson.
Carp Harry, lab, r 915 Railroad.
Carpenter Geo A (wf Elizabeth) real est and Ins Co, r 511 W 8th.
Carr Elmer, lab, r 915 Railroad.
Carr Walter (wf Jennie), carp, r 915 Railroad.
Carrick Andrew L (wf Louise), eng Burl, r 1111 Lafayette.
Carrick James (wf Emma), eng Burl, r 1008 Jackson.
Carrick June Miss, stu, r 1111 Lafayette.
Carson Archie (wf Mattie), r 1100 E 8th.
Carter Lee, fireman Burl, rms 510 E 5th.
Carter Viola Miss, wks Park House, rms same.
Cash Charles F (wf Nannie M) eng Burl, r 1300 Washington.
Castle Ray (wf Ruth P), condr Burl, r 712 Jefferson.
Castle W F, billiards and pool, 118 Washington, r 618 W 5th.
Centers Amanda Mrs, r 301 Arenz.
CENTRAL ELECTRIC CO, R C Smith mngr, electrical engineers, 514 E 2nd, phone 575.
CENTRAL REPAIR SHOP, Chas P Heimbourger, propr, 114 W Main.
CENTRAL SCHOOL, 400-416 E 4th.
CENTRAL UNION TEL CO, J K Acton, mngr, 106 ½ W 2nd.
CHAFFEE CHARLES C (wf Ida L) ( C C Chaffee Co), 218-220 Washington, r 300 W 5th.
CHAFFEE C C CO (Chas C Chaffee), furniture, stoves, etc, 220 Washington.
Chalfant Eunice Miss, stu, r 406 E 3rd.
Chalfant W S, general repairer, 111 Monroe, r 406 E 3rd.
CHAMBER OF COMMERCE, H G Russell pres, Geo F Kuhlman sec, 117 ½ Washington.
Chambers Frank M (wf Laura) eng Burl, r 410 E 3rd.
Chambers Mary Mrs, r 410 E 3rd.
Chapman Chester L (wf Chloria), eng Burl, r 1016 Monroe.
Chapman Clyde, r 1016 Monroe.
Chapman Ella Miss, r 1016 Monroe.
Chapman J C, clk F W Meyer, r 1016 Monroe.
CHARLES T G, physician 104 ½ State, r same.
Chicago Burlington & Quincy R R, W F Thiehoff supt, T W Gladhill agt, passenger station and office, 4th cor Morgan.
C B & Q CAFÉ, John S Quigg, propr, 623 E 4th.
Christianer August, ret, r 1002 State.
Christianer Nettie Miss, r 1002 State.
CHRISTIE & LOWE (Geo B Christie and Jesse Lowe), lands, 115 ½ E Main. Christinsen Sirus, lab, r 818 Oak.
CITIZENS INSURANCE COMPANY OF MISSOURI, D M MANEY AGENT, 212-14 N Wall.
CITY ATTY R R Hewitt, 109 ½ State.
CITY CLERK R B Maslin, City Hall.
CITY HALL, 101-103 W 3rd.
CITY JAIL L W Pilger turnkey, 106 State.
CITY MARSHAL L W Pilger, 306 State.
CITY PANITORIUM, Julius Wagner, propr, 107 E Main.
CITY PARK, bounded by 2nd, 3rd, Washington and State.
CITY SCALES, 200 E Main.
CITY TREASURER, C H Wynne, foot Washington.
CITY WATER WORKS E H Greenmeyer and Joseph Batty engrs, 1101 Edward.
Clampit Wm W (wf Gertrude), condr Burl, r 407 E 7th.
Clark Frank B (wf Anna), grocer 117 E 2nd, r 209 E 2nd.
Clark Emma Mrs, milliner, 115 Washington, r 518 W 2nd.
Clark Geo (wf Phoebe), brk Burl, r 1208 E 5th.
Clark Geo E (wf Emma), tchr, r 518 W 2nd.
Clark John (wf Rebecca), bartndr A W Perrin, r 602 E 5th.
Clark John Robt (wf Della), fireman Burl, r 1016 E 5th.
Clark Lena Miss, waitress J B Abbott, r 917 Wall.
Clark Lillian Miss, r 1101 E 8th.
CLARK RUSSELL R, compiler, Charles M Samson, r Bloomington, Ill.
Clayton Harriet (wid Thos B), r 309 E 6th.
Clemens Albert O (wf Jennie), clk P O, r 515 W 7th.
Clement Floyd, r 1400 Monroe.
Clendenin Chas E, clk “Kuhl’s,” r 314 E 4th.
Clendenin James (wf Helen) wks Roundhouse, r 314 E 4th.
Clinton Albert D, stu, r 300 W 8th.
Clinton Nellie I Miss, stu, r 300 W 8th.
Clinton Thos L (wf Laura K), eng Burl, r 300 W 8th.
Clowes John W (wf Dora) eng Burl, r 1312 Jefferson.
Clowes Leo C, tchr High School, r 1312 Jefferson.
Clowes Nora Miss, tchr, 1312 Jefferson.
Clymo John C (wf Mayme) rd foreman of engines Burl, r 716 Jefferson.
Cobbs Jerome B (wf Nettie), dentist 208 Washington, r same.
Coil Arthur L (wf Cora), reporter Enterprise, r 518 W 4th.
COIL A S (wf Mabel C) (Coil & Schaeffer), r 105 w 4th.
Coil Verna H Miss, r 105 W 4th.
COIL & SCHAEFFER (A S Coil & C A Schaeffer), editors and publishers Enterprise, 107 E 2nd.
Cokely Walter J, plumber Beatty Hdw Co, r 309 E 5th.
Cokenour Abraham (wf Mary E), r 902 Arenz.
Cokenour Emily Mrs, r 1016 W 7th.
Colburn John D (wf Laura) wks Burl, r 811 E 4th.
Colburn Nannie J Miss, r 811 E 4th.
Colclosure Charles (wf Effie), wks Rink’s Brewery, r 613 W 2nd.
Colclosure Grace Miss, stu, r 613 W 3rd.
Colclosure Henry (wf Maggie), lab, r 613 W 2nd.
COLE CHARLES (wf Harriet), fish market rear 400 W main, r 400 W Main, phone 747.
COLEMAN ARTHUR S (wf Gertrude), draying of all kinds, 1011 E 7th, r same.
Coleman Edgar C (wf Eva), clk Burl, r 1308 E 6th.
Coleman Gilbert, carrier Illinoian Star, r 309 Clay.
Coleman Harry (wf Addie), condr Burl, r 1212 Monroe.
COLEMAN JOHN S (wf Glenna) (Garm & Coleman), 123 State, r 708 State.
Coleman Leta S, stu, r 1212 Monroe.
Coleman Margaret (wd J H), r 309 Clay.
Coleman Verna Miss, r 1212 Monroe.
Collins Edward (wf Mary), barber Perry Cox, r 404 E Main.
Collins H H, brkman Burl, r 305 W 5th.
Collins John (wf Mary), ret, r 919 Washington.
COLONIAL HOTEL, A L Derry propr, 206 E 2nd.
Colvin Annabelle Miss, r 609 Monroe.
Colvin Charles, r 609 Monroe.
Colvin Dexter, r 609 Monroe.
Colvin George W (wf Bessie) (W C Colvin & Son), r 500 W 6th.
Colvin Wheeler C (wf Welthie), W C Colvin & Son, r 609 Monroe.
Colvin W C & Son (W C & G W), grocers, 216 E 6th.
Combs Eliza M (wf Celestine), asst miller Schultz, Baujan & Co, r 1011 E 7th.
Combs Jonah K (wf Elizabeth), patrolman, r 500 E 4th.
Comerford William, saloon, 100 N State, r same.
CONDIT FLOYD M (wf Edith M), asst cash First Nat Bk, r 108 E 6th.
Condit Henry F, r 615 State.
CONDIT T K (wf Ethel Ayers), cash First Nat Bk, r 615 State.
CONDIT TINNIE McCOLLOUGH, bkpr Beardstown State Bk, r 1012 Washington.
CONDIT & CONDIT (T K & F M Condit), ins, cor Main and State.
Conley John F, wks Burl, r 1206 E 7th.
Connor John F, lab, r 511 W 2nd.
Cook Geo, fireman Burl, r 516 E 7th.
Cooke Catherine (wid Michael), grocer 207 E 9th, r 815 Jefferson.
Cooke J J, lawyer, 105 ½ State, r 815 Jefferson.
Cooke Mayme Miss, r 815 Jefferson.
Cooke T V, mgr Catherine Cooke’s Gro, r 815 Jefferson.
Cooper Albert (wf Lillie), r 1011 Railroad.
Cooper Bert (wf Ellen), wks Burl, r 306 W 4th.
Cooper Frank (lab), r 417 W 3rd.
Cooper Mary Mrs, r 1220 Monroe.
Corcoran Eva S, stu, r 603 E 3rd.
Corcoran Frank C (wf Eva), clk P O (Matthews & Corcoran), r1016 Clay.
Corcoran John P, wks Burl, r 603 E 3rd.
Cordrey Oscar (wf Esther), engr steamer A E Schmoldt, r 609 E 3rd.
Corkill Charles (wf Jennie), condr Burl, r 306 E 3rd.
Corkill Ed A, freight and baggageman B & O R R co, rms 607 E 6th.
Corkill Jennie Mrs, r 716 Washington.
Corkill Melbourne, r 716 Washington.
Corkill Oliver, r 716 Washington.
Cornell Henrietta Miss, r 311 W 3rd.
Correll Chester, stu, r 1101 Clay.
Correll Wm M (wf Kathleen), asst wire chief Burl, r 1101 Clay.
Corya Sarah E (wid Michael R), r 407 E 8th.
Cottage Hotel, Mrs Sallie B Hughes propr, 619 E 4th.
Cowan Eliza Miss, r 318 W Main.
Cowand Myrtle Miss, wks Bollhorst Bros, r 510 W 5th.
Cowand Pearl Miss, wks Bollhorst Bros, r 510 W 5th.
Cowand Sarah Mrs, cook J L Varble, re 514 W 5th.
Cowand Verna Miss, r 318 W Main.
Cowand Wm H (wf Emma), wks Burl, 510 W 5th.
Cowen Henry S (wf Hattie), pharmacist, r 1216 Jefferson.
Cowen Horace, clk Burl M M office, r 1216 Jefferson.
Cowen Worden, clk Roundhouse, r 1216 Jefferson.
Cox Lulu Mrs, r 919 State.
Cox Perry (wf Catherine), barber 616 E 4th, r 605 E 3rd.
Cox Wm O (wf Rosa), wks Schultz, Baujan & Co, r 1017 Edward.
Coy Earl (wf Anna), clk J L Long, r 1118 Jackson.
Coy Eliza (wid Samuel N), r 1118 Jackson.
Coy Lizzie (wid U S), r 910 March.
Coy Newton, r 910 March.
Coy Ulysses, yd clk Burl, r 1118 Jackson
Coy W C, clk Matthews & Corcoran, r 910 March.
Crabel Clyde, brk Burl, rms 400 E 6th.
Crafton Lee (wf Jessie), wks roundhouse, r 900 Dey.
Crafton Lester, boilermkr, r 900 Dey.
Cramer Ed L (wf Rosetta D), carp, r 414 E 7th.
Cramer, see Kramer.
Crater John L (wf Ellen), clk W G Smith, r 217 W 4th.
Craven Roy, wks Burl, r 408 E 3rd.
Creel Beverly E (wf Emma), wks Burl, r 501 W 8th.
Creel Horace B (wf Pearl), button ctr, r 410 W 4th.
Crews Arthur (wf Mae), fisherman, r 1105 Adams.
CRITERION BAR, E J McGuire propr, 111 E 2nd.
Croll Aimee Miss, r 305 W 4th.
CROLL PHILLIP C (wf Sarah) Pastor First Evangelical Lutheran Church, r 305 W 4th.
Crow Frank (wf Lulu), boiler mkr, r 1100 Clay.
CROWE WILLIAM J (wf Ethel M), propr Crowes Bakery 104 W Main, r 1001 Monroe.
Crum Clifton, fireman Burl, r 516 E 3rd.
Crum James H (wf Elizabeth), wks Burl, r 515 E 3rd.
Crum Lyman F (wf Emma), eng Burl, r 1108 Washington.
Crum Rolland, stu, r 1108 Washington.
Crum Royce, clk Burl, r 1108 Washington.
CRUM VERNA L MISS, bkpr & stenog Illinoian Star, r 516 E 3rd.
CRYSTAL ICE CO, Anton Rink propr, 219 W Main.
Cullenbine Robert J (wf Victoria), eng Burl, r 1003 Washington.
Cunningham David A (wf Sarah), ret, r 1202 E 7th.
Cunningham Flora R Miss, r 1202 e 7th.
Cunningham Philip, button ctr, r 1202 E 7th.
Curry Dolores (wid Burton E), r 211 W 9th.
Curry Matthew T (wf Alice), carp, r 708 Wall.
Curtin Lawrence, clk John T Garm, r 802 Monroe.
Curtin Mollie Mrs, r 802 Monroe.
Curtin Theodore, carrier Illinoian Star, r 902 Monroe.
Curtis Stella Miss, r 1015 Sangamon.
Back to top

D
Dagen John, brake Burl, r 301 E 7th.
Dahmann Aleen Miss, r 108 E 7th.
Dahmann C F (wf Mary), ret, r 108 E 7th.
Dahmann Elizabeth Miss, r 108 E 7th.
Dahmann Emma Miss, r 108 E 7th.
Daily Hugh (wf Mayme), wks Burl, r 1310 Monroe.
Daily John (wf Jennie), bartndr Park House Bar, r 111 W 3rd.
Daily John C, ret, r 601 W 4th.
DAILY JOHN C JR (wf Jeanette), barber 103 Main and steamboat pilot, r 309 W 3rd.
Daily Theresa (wid Rolan), r 414 Jefferson.
Danford Clyde F (wf Mary), opr Burl, r 1108 Adams.
Danford M L (wf Lunetta L), clk A E Kammerer, r 900 ½ E 4th.
Daniels Major (wf Ella), tmstr, r 1002 Garm Av.
Daniels Wm T (wf Mary), tmstr, r 1109 Grand Av.
Danielson W E (wf Daisy), condr Burl, r 1318 E 6th.
Dann Charles (wf Mary), condr Burl, r 515 E 8th.
Dant John, wks L Dant, r 109 E Main.
Dant Luther (wf Belle), grocer and queensware, 109 E Main, restaurant, r same.
Darnelle Geo V (wf Bessie) disp Burl, r 1208 Washington.
Dart Matthew (wf Mayme), clk Park House, r 306 W 2nd.
Daugherty Edward (wf Anna E) wks Schmoldt’s, r ft March.
Davidsmeyer John, ret r 311 W 7th.
Davis Allen C (wf Emma), barber Park Hotel, r 500 W 2nd.
Davis Blanche Miss, maid Meyer Hotel, r 607 W 5th.
Davis Bryant, wks Scherrer, r 600 W 5th.
Davis Charles H (wf Laura), r 1001 Oak.
Davis C Hayden (wf Mabel), (Davis Drug Co), r 718 Monroe.
Davis David A (wf Sarah), (Davis Drug Co), r 509 E 3rd.
Davis Dewey, stu, r 415 E 14th.
Davis Drug Co (D A & C H Davis), 609 E 4th.
Davis Edward (wf Elmira), wks Burl, r 415 E 14th.
Davis E N, clk Burl, r Goodell Hotel.
Davis Finis, wks Burl, r 600 W 5th.
Davis Fred (wf Jessie), packer, r 811 E 3rd.
Davis Henry, button ctr, r 600 W 5th.
Davis Hobert, wks Burl, r 415 E 14th.
Davis Jule (wf Sarah), bartndrm r 607 W 5th.
Davis Marie Miss, wks Gem, r 607 W 5th.
Davis Martha (wid N W), r 300 W 9th.
Davis Maude Miss, clk Von Fossen Bros, r 600 W 5th.
Davis Nep B (wf Hannah), lab, r 600 W 5th.
Davis Roy, r 1001 Oak.
Davis R F, clk M M office Burl, r 917 State.
Davis Wm B, baker Kinstle’s Bakery, r 607 W 5th.
Davis Wm T (wf Isabelle), porter “Lane’s Old Stand,” r 709 E 2nd.
Dawson Cleon, r 416 W 2nd.
Dawson Emil, stu, r 416 W 2nd.
Dawson Joseph H (wf Jessie), brkman Burl, r 1006 E 6th.
Dawson J D (wf Elizabeth), mech expert, r 416 W 2nd.
Dawson Viola Miss, r 416 W 2nd.
Day Clarence J (wf Sadie), wks Burl, r 1010 E 4th.
Day Herschel, wks Burl, r 1112 Edward.
Day Joseph W (wf Margaret), wks Burl, r 1112 Edward.
Day Margaret Miss, nurse, r 1112 Edward.
Dean Mayme Miss, r 1400 Clay.
Dean Nellie Miss, stu, r 1400 Clay.
Dean Warren (wf Emma), car repr, r 1400 Clay.
Deerman Wm, wks Schultz, Baujan & Co, r 980 E 7th.
Deckert Anna (wid Conrad), r 311 W 6th.
Deckert Frank, r 311 W 6th.
Decker Frank, fireman Elec L Co, r 311 W 6th.
Deffenbaugh Mayme Mrs, r 611 W Main.
Defrates John (wf Blanche), wks Burl, r 912 E 5th.
DeLong Lillie Mrs, r 515 E 2nd.
Dempsey Monta Miss, tchr, r 1018 Jackson.
DeMoss Dale (wf Lizzie), lab, r 107 N Wall.
DeMoss Shirley, lab, 107 N Wall.
DENTON BROS (S J and W S DENTON), drugs, 109 W Main.
DENTON BROS DRUG CO (inc), W S Denton, Pres, H B Denton, Sec, mnfrs of Trex Tablets, 109 W Main.
DENTON HARRY B, Harry Denton Drug Co, r 105 W 5th.
DENTON HARRY DRUG CO, Harry B and R S Denton, The Rexall Store, 118 W 2nd.
Denton Rachel (wid Wm), r 514 Monroe.
DENTON R S (wf Goldie M), Harry Denton Drug Co, r 514 Monroe.
DENTON SAM’L (Denton Bros), 109 W Main, r 105 W 5th.
DENTON WM S (wf Ethel), (Denton Bros), 109 W Main, r 105 W 5th.
Denton Wm W, sten Burl, r 207 E 5th.
DEPPE BROS (G C and W H Deppe), dry goods and millinery, 121 State.
DEPPE G C MRS, Millinery dept Deppe Bros, 303 E 3rd.
DEPPE G C (wf Jeanette), (Deppe Bros), r 303 E 3rd.
Deppe Herman, tailor John T Garm, r 201 W 5th.
Deppe John H, r 201 W 5th.
Deppe Louis H (wf Louise), plumber and sheet metal wkr H C Keil, r 303 E 3rd.
Deppe Lydia Miss, r 201 W 5th.
DEPPE W H (Deppe Bros), r 201 W 5th.
Derr Anastasia (wid Edwin), r 211 E 3rd.
Derrington Luther (wf Lela), brake Burl, r 1112 E 6th.
DERRY A L (wf Pearl), propr Colonial Hotel, r same.
Derry Bonnie Miss, r Colonial Hotel.
Derry Veive Miss, r Colonial Hotel.
DeSollar Elza (wf Anna), eng Burl, r 516 E 5th.
DeSollar James E (wf Augusta), eng Burl, r 218 E 3rd.
DeSollar Wm H (wf Julia), mach Burl, r 704 Washington.
Dettmer Alfred, fireman Burl, r 318 W 6th.
Dettmer Esther Miss, sten First Nat Bank, r 318 W 6th.
Dettmer Henry F Jr, tailor John T Garm, 318 W 6ht.
Dettmer John (wf Anna), meat ctr C J Volkmar, r 817 W 2nd.
Dettmer Lillian Miss, r 318 W 6th.
Devlin Stephen (wf Addie), painter, r 209 E 2nd.
DeWeese Al, eng Burl, r 500 E 2nd.
DeWitt Charles (wf Elizabeth), r 908 Dey.
DeWitt Lutie Miss, r 908 Dey.
DeWitt Virgil, farmer, r 908 Dey.
Dick Addie Miss, r 210 Washington.
Dickens Amelia (wid James T), r 1017 Monroe.
Dickens Charles, waiter C B & I(Q) Rest, res 314 Monroe.
Dickens Eva Miss, r 1017 Monroe.
DICKENS FRED N, distributing clk P O, r 1017 Monroe.
Dickens James, janitor P O, r 1017 Monroe.
Diebold Frank (wf Margaret), fisherman, r 506 W Main.
Diebold George E, poultry, eggs and junk, 120 Monroe, r 604 W Main.
Diebold Harry (wf Sarah), bricklyr, r 802 W 2nd.
Diebold Polena (wid Ben), r 604 W Main.
Diebold Wm, wks Beardstown Fish Co, r 604 W Main.
Dieckhaus J Henry (wf Maude), bartndr W M Workman, r 406 W 6th.
Dieckhaus Marguerite Miss, tchr, r 406 W 6th.
Dieckhaus Vonetti, clk Kuhl’s, r 406 W 6th.
Diehl Emma Miss, r 315 W 5th.
DIEHL JOHN (wf Sophia), shoes, 211 State, r 315 W 5th.
Diehl Rosa Miss, stu, r 315 W 5th.
Dieterich Ruth Miss, r 1015 Washington.
DIETERICH W H (wf Nona), lawyer 104 ½ State, r 1015 Washington.
Diver Spencer, wks Elks Hall, r 318 W Main.
Dix William, porter Harry J Tobin, 218 ½ W Main.
Dixon Jesse (wf Lottie), brake Burl, r 301 E 7th.
Dodds Edith Miss, 1116 Edwards.
Dodds Giles, r 1116 Edwards.
Dodds James, (wf Leora) car repr, r 1116 Edwards.
Dodds James A (wf Charlotte), fireman Burl, r 507 E 8th.
Dodds Morris, lab, r 1116 Edwards.
Dodds Ray, r 1116 Edwards.
Dodds Ruby Miss 1116 Edwards.
Donahower Henry B (wf Emma), wks Burl, r 405 E 14th.
Donahower Mary Miss, r 405 E 14th.
Dooley Wm C (Mary E), ret, r 1005 Monroe.
Dorsett Alexander S (wf Elizabeth), farmer, r 808 Wall.
Dosch J O (wf Nora), wks B & O, r 500 E Main.
Dosier Walter (wf Susie), wks Schmoldt’s, r 115 Wall.
Dowdall Michael (wf Ella), r 417 W 8th.
Dowler Emma (wid John), r 813 Clay.
Dowler Johanna (wid Moses), r 207 E 5th.
Dowler Nellie G, stu, r 207 E 5th.
Dowler Wm (wf Elizabeth), condr Burl, r 920 Canal.
Dowles Charles, wks Burl, r 813 Clay.
Doyle Cora Miss, tchr, r 100 W 4th.
DOYLE J W, drugs, 114 Washington, r 100 W 4th.
Doyle Lucy Miss, stu, r 100 W 4th.
Doyle Rose Miss, nurse, r 100 W 4th.
Doyle Thomas (wf Anna), patrolman, r 100 W 4th.
Drackert Isador P, tinner Beatty Hdw Co, r 409 Lafayette.
Duckhardt George (wf Mary), meat market, 307 State, r 100 E 3rd.
Duckhardt Grace Miss, opr C U Tel Co, r 100 E 3rd.
Duckhardt Henry B (wf Ruth), ret, r 400 E 7th.
Duckhardt Jane Mrs, r 119 E 7th.
Duckhardt John, meat ctr, r 400 E 7th.
Duckhardt Nettie Miss, bkpr Schultz, Baujan & Co, r 100 E 3rd.
Duckhardt Ralph, brake Burl, r 516 E 6th.
Duckhardt Ruberta Miss, r 106 E 3rd.
Duckhardt Walter, r 106 E 3rd.
Dufelmeier Wm (wf Sophia), ret, 400 W 4th.
Dugan Charles, bricklayer, rms 409 Lafayette.
Dugan James (wf Nettie), barber W K Oat, r 409 E 9th.
Dugenmeyer John F, wks Burl, r 400 W 8th.
Duggins Charles, boat livery rear 213 E Main, r 411 W 2nd.
Duggins Frank, wks Schmoldt’s. r 701 W 3rd.
Duggins Isaac (wf Mollie), lab, r 411 W 2nd.
Duggins James (wf Nancy), wks Gorman & Shupe, r 701 W 3rd.
Duncan Louis (wf Sadie), carp, r 714 W 12th.
Duncan Nina Miss, r 714 W 12th.
Dunham Roy (wf Edra), trav sals, r 1008 Washington.
Dunlap Ralph (wf Nellie), switchman, r 514 W 2nd.
Dunlop Rena (wid W H), r 507 W 6th.
Dunlop Wm H, stu, r 507 W 6th.
Dunn Alma Imogene Miss, stu, r 414 E 3rd.
Dunn Beryl Miss, tchr, r 414 E 3rd
Dunn Charles B (wf Minnie), ret, r 414 E 3rd.
Dunn Edna Miss, r 414 State.
DUNN LUKE (wf Minnie), with R H Dunn, r 1117 Washington.
Dunn Luke J, stu, r 414 E 3rd.
DUNN MILLER E, note teller First Nat Bank, r 414 State.
DUNN ROBERT H (wf Lizzie M), hardware, stoves and tinware, 106 W Main, r 414 State.
Dunn R Winlock, stu, r 414 State.
Dunn Verna, stu, r 1117 Washington.
Duntgen John (wf Margaret), ret, 1008 Jefferson.
Durfinier George (wf Sarah), wks Burl, r 1113 Monroe.
Back to top

E
Eades Harvey G (wf Nellie), steeple jack, r 311 W 2nd
Eades Wilber S (wf Lulu), fisherman, r 517 W 3rd.
Eades Wilbur (wf Ethel), wks Chas Cole, r foot Jackson.
Eador Edward, button ctr, r 1105 E 4th.
Eador Wm (wf Mary), lab, r 1105 E 4th.
Eager Charles B (wf Minnie), fisherman, r 314 E Main.
Eager Joseph, fisherman, r 314 E Main.
Eagle Packet Co, C O Schweer agt, foot Lafayette.
Easton Wm H (wf Flora), eng, r113 E 6th.
Eaton Ira W (wf Mary), tmstr, r 1008 E 5th.
Ebers Charles E (wf Gertrude), clk Burl, r 1006 Jefferson.
Ebers Elizabeth Miss, r 314 E 3rd.
Ebers Floyd, stu, r 314 E3rd.
Ebers Louisa (wid Charles), r 314 E 3rd.
Eberwein Herman (wf Elsie), r 211 E 4th.
Eberwein Wm H (wf Dorotha), clk F W Meyer, r 510 E 5th.
Ebey Bard, brake Burl, rms 400 E 6th.
Eckerd B G, fireman Burl, rms 609 E 5th.
Eckerd James E (wf Olive), fireman Burl, r 609 E 5th.
Eckerd L F, fireman Burl, rms 609 E 5th.
Eckerd R J, fireman Burl, r 609 E 5th.
Eddy Richard W (wf Claudia), wks Burl, r 1203 Wall.
Edmonds Anna Miss, clk Kuhl’s, r 812 Monroe.
Edson Alvin W (wf Julia), clk supt office Burl, r 117 E 4th.
Efaw Albert (wf Flossie), eng Burl, r 813 E 2nd.
Eggers Earnest (wf Mary), condr Burl, r 900 E 5th.
Ehrhardt Alice Miss, r 104 E 8th.
Ehrhardt Caroline (wid Fredrick), r 104 E 5th.
Ehrhardt Fannie Miss, r 202 E 8th.
EHRHARDT HENRY, (wf Elizabeth), physician 200 Washington, r 202 E 8th.
Ehrhardt Oliver, r 1208 Monroe.
Ehrhardt Sophia, (wid Oscar), r 1208 Monroe.
Ehrman M C, disp Burl, r 305 W 5th.
Elam Clara (wid Jenkins), r 301 E 7th.
Elam Ruth Miss, r 301 E 7th.
Edlin Jonas, wks A E Schmoldt.
Elk Pearl Button Co, J J Sowers mngr, 800 E 5th.
ELKS CLUB ROOM, 116 ½ W 2nd.
Ellickson Ed, brake Burl, r 316 E 8th.
Elliot Chester, button ctr, r 1000 W 6th.
Elliot David H (wf Sarah), carp, r 1000 W 6th.
Elliot James E (wf Luella), condr Burl, r 412 Canal.
Elliot James N (wf Dollie), lab, r 413 W 3rd.
Elliot Joseph, button ctr, r 1000 6th.
Elliot Marietta Miss, cash and bkpr T V Brannan, r 1000 W 6th.
Ellrich Fred F, (wf Carrie), foreman Burl, r 906 Washington.
Ellrich Marie Miss, r 906 Washington.
Ellrick Elmer, mach, r 311 E 8th.
Ellrick Erna G Miss, tchr, r 311 E 8th.
Ellrick Henry J (wf Minnie), car insptr, r 311 E 8th.
Ellrick Oliver, r 311 E 8th.
Elrick Maggie Miss, r 1114 Arenz.
Elrick Wm (wf Mary), lab, r 1114 Arenz.
Elser Susan (wid George), r 1112 Clay.
Emerick Fledah Miss, stu, r 1012 E 6th.
Emrick Lyman A (wf Dorothy), painter, r 917 Jefferson.
Emerson Clarence C (wf Genevieve), eng Burl, r 300 W 5th.
Emerson Edward, ret, r Cottage Hotel.
Engle Louis (wf Grace), wks Burl, r 506 E 3rd.
Englebeck Lulu Mrs, alteration dept Von Fossen Bros, r 215 W 2nd.
ENTERPRISE (Daily and weekly), Coil & Schaeffer, editors and publishers, 107 E 2nd.
Epler Ben F (wf Laura), colr, r 1309 E 6th.
Epler Earl N, wks Burl, r 207 W 5th.
Epler Mary L Miss, r 207 W 5th.
Epler Wm D (wf Anna C), forman mach shop Burl, r 207 W 5th.
Escorse Anderson (wf Lydia), carp, r 1208 Jefferson.
Estoppey Mark (wf Lena), eng Burl, r 1008 Jackson.
Ethel Ben F (wf Anna), painter, r 417 E 6th.
Ethel Lucy Mrs, dressmkr, r 417 E 6th.
Evans Artie N (wid W D), dressmkr, r 407 E 7th.
Evans Jacob (wf Katie), yd clk Burl, r 620 Beard.
Evans Martha (wid George), r 401 E 4th.
Evans Wm (wf Lily), fireman Burl, r 305 E 4th.
Evans Wm M (wf Amanda), farmer, r 620 Beard.
Evans Wm W (wf Cora), eng Burl, r 603 E 6th.
Everhart Joseph, r 212 E Main.
Everhart W M E (wf Laura), carp Burl, r 413 E 6th.
Everhardt Rudolph, clk Knippenberg & Huss, r 510 Clay.
Ewing Grace Miss, clk Goodell Ice & Fuel Co, r 407 W 3rd.
Ewing Mary J (wid Joseph R), r 407 W 3rd.
Back to top

F
Fair Arthur, r 1011 Arenz.
Fair George (wf Minnie), lab, r 1011 Arenz.
Fair James (wf Susan), ret, r 1004 Arenz.
Fair Oscar (wf Lizzie), button ctr, r 920 Arenz.
Fair Otto, r 1011 Arenz.
Fairchild Edmund, lab, r 1100 E 6th.
Fairchild Edwin L (wf Grace), brake Burl, r 1100 E 6th.
Fanning Elijah (wf Nancy), bartndr, r 917 Clay.
Fanning Thomas, clk Cottage Hotel, r same.
Fanshier Owen (wf Vadie), tmstr Schmoldt, r 417 E 8th.
Farrar George (wf Abbie), condr Burl, r 417 E 8th.
Farrar Glenn, wks Burl, r 417 E 8th.
Farrar Howard, wks A E Schmoldt, r 417 E 8th.
Farrar Wm (wf Ruth), button ctr, 820 W 6th.
FEDERAL CONTRACTING CO, Frank J Traut, sec, cor 2nd and Washington.
Ferguson Albert (wf Bessie), carp, r 510 W 2nd.
Ferguson A W, trav auditor Burl, r 101 W 5th.
Ferguson Jesse P (wf Lulu), carp Burl, r 501 E 8th.
Ferguson Martha (wid Wm), r 510 W 2nd.
Ferguson Joel (wf Catherine), carp, r 519 Jefferson.
Fiddler Louis, stone cutter A E Schmoldt, r 1107 Wall.
Fiedler Robert, r 910 Canal.
Fiedler Wm (wf Nellie), lab, r 910 Canal.
Filds Thomas (wf Gertrude), switchman Burl, r 717 Wall.
Filey Charles, lab, r 407 E 8th.
Filey Katherine (wid John), r 407 E 8th.
Findley Louis (wf Annie M), carp, r 1016 W 7th.
Fink Callie Miss, r 1310 E 10th.
Fink George W, wks Princess Theatre, r 1310 E 10th.
Fink Henry (wf Mary), wks Schmoldt, r 1310 E 10th.
Fink John (wf Mabel), wks Burl, r 1314 E 10th.
Finkey Ed (wf Ida M), barber 302 E 6th.
Finney Lester B (wf Cleo), oil and gas contr, r 1209 E 3rd.
FIRE DEPARTMENT, 304 State.
FIRST CHRISTIAN CHURCH, 501 State.
FIRST CONGREGATIONAL CHURCH, George Williams pastor, 119 W 3rd.
FIRST EVANGELICAL LUTHERAN CHURCH, P C Croll pastor, 301 W 4th.
FIRST METHODIST CHURCH, Rev N M Rigg, r 415 State.
FIRST NATIONAL BANK, John Schultz Pres, A E Schmoldt V pres, T K Condit cash, F M Condit asst cash, cor Main and State.
FIRST STATE BANK, Werner Steuernagel Pres, Phil Kuhl V Pres, R H Garm cash, C C Garm asst cash, H W Greve asst cash, A A Krohe asst cash, 100 W Main.
FISCHER BROS (Otto H and W E Fischer), watchmakers, jewelers, engravers and opticians, 115 State.
Fischer Emma, tchr, r 302 W 4th.
Fischer Estella Miss, maid 213 W 3rd.
Fischer Georgia Miss, r 700 Washington.
FISCHER HATTIE L MISS, asst Postmaster, r 302 W 4th.
Fischer Henry F (wf Dora), shoes 119 W Main, r 700 Washington.
Fischer Henry W (wf Catherine), wks Burl, r 809 Wall.
Fischer Minnie, r 302 W 4th.
FISCHER OTTO H (wf Louise), (Fischer Bros), r 114 E 11th.
FISCHER WM E (Fischer Bros), r 317 W 2nd.
Fish Mary (wid Ezra), r 215 W 7th.
Fisher Eliza Mrs, r 119 Sangamon.
Fisher Elmer (wf Augusta), wks Schultz, Baujan & Co, r 119 Sangamon.
Fixton Edward, r 912 Grand av.
Flake Charles, r 911 March.
Flamme Chris (wf Elizabeth), lab, r 909 Clay.
Flamme Fred, clk Kuhl’s, r 909 Clay.
Flamme Marie Miss, r 909 Clay.
Flanigan Rachel Mrs, r 417 W 3rd.
Flannery Peter (wf Anna), bricklayer, r 512 W 6th.
Fleharty Bert (wf Juanita), messgr Adams Exp Co, r 306 W 2nd.
Fletcher John (wf Florence), r 712 Washington.
Fletcher Mary Miss, r 712 Washington.
Fletcher Zoe E (wf Mary), 605 Humboldt.
Flickwir D H (wf Lotta), clk W G Smith, r 1203 Washington.
Flickwir Hallie, stu, r 1203 Washington.
Flickwir Josephine Miss, r 1203 Washington.
Foote Fred (wf Lois), brke Burl, r 809 E 3rd.
Ford Edward T, insptr Burl, rms 317 W 2nd.
Fordyce John (wf Lulu), wks Chas Cole, r foot Jefferson.
Fordyce Joe, driver, bds 813 W Main.
Fordyce Samuel (wf Susan), lab, r 802 W 7th.
Fortney Noah, wks A E Schmoldt.
Fourdyce John (wf Iona), fisherman, r foot of Beard.
Foster Glenn, r Colonial Hotel.
Foster Samuel, clk Green & Ambrosius, r Colonial Hotel.
Foster Samuel E (wf Dora), eng Burl, r 106 Adams.
FOURTH WARD SCHOOL ANNEX, 406 Lafayette.
FOURTH WARD SCHOOL, 316 W 5th.
Fowler Albert, lab, r 912 Grand Ave.
Fowler Mary Mrs, r 318 W Main.
Fowler Mordica, r 912 Grand Ave.
FRANK BROS (Charles and Robert), florists, 409 W 5th.
FRANK CHARLES, (wf Della), (Frank Bros) florist, r 411 W 5th/
FRANK ROBERT (Frank Bros) florists, r 409 W 5th.
Franken Anna C Miss, r 213 ½ State.
Frantz Oscar R (wf Irma), eng Burl, r 900 Edwards.
Fraumann Louis (wid Henry), r 515 E 4th.
Frazier Alex (wf Grace), condr Burl, r 709 Clay.
FREDRICK T A, (wf Blance), baker 116 W 2nd, r 113 ½ Washington.
French Charles, wks Burl, r 218 W 4th.
French Edward (wf Anna), agt Standard Oil Co, r 218 W 4th.
French LeRoy G (wf Margaret), r 412 E 2nd.
French Sarah E (wid Christ), r 311 W 10th.
French Walter, condr Burl, r 311 W 10th.
Freitag William, firman, r 516 E 7th.
Freudenberg Arthur O (wf Nellie), eng Burl, r 1216 Monroe.
Frey Dora Miss, r 317 W 2nd.
Frey Mary Miss, r 317 W 2nd.
FREY WILLIAM (wf Elizabeth), hardware, stoves, cutlery, steel and tin roofing, 113-115 E Main, r 317 W 2nd.
FREY WM G, tinner Wm Frey, r 317 W 2nd.
Fritz Charles (wf Bertha), lab, r 920 W 10th.
Fritz George (wf Anna), lab r 700 W 4th.
Fritz Maxwell, r 700 W 4th.
Frohwitter Peter, stu, r 701 E 2nd.
Frohwitter Wm (wf Mary), wks Schmoldt, r 701 E 2nd.
Frohwitter Wm, M P opr, rms 409 Lafayette.
Fry John (wf Pearl), wks Schmoldt, r 104 N Sangamon.
Frye Garnet W (wf Pina), wks Schultz, Baujan & Co, r 500 E Main.
Fulks Elizabeth Mrs, r 1005 Monroe.
Fulks Emma Miss, r 118 E 11th.
Fulks Frank M (wf Maggie), trav sales, r 101 W 5th.
Fulks H C, stu, r 101 W 5th.
Fulks Irma Miss, bkpr Geo T Saunders, r 118 E 11th.
Fulks Ratcliffe Mona (wid Richard), r 217 W 4th.
Fulks Raleigh, r 1005 Monroe.
Fulks R B, trav sales, r 101 W 5th.
Fuller Henry A (wf Carrie), feed and agrl implements, 118-120 E 2nd, r 1106 State.
Fuller Mildred Miss, r 1106 State.
Fuller Orville, stu, r 1106 State.
Fuller Raymond, stu, r 1106 State.
Furnace Beulah Miss, r 603 E 5th.
Furnace Elmer (wf Myrtle), bartndr Oscar Rosenberger, r 603 E 5th.
Furnace Hyla Miss, r 603 E 5th.
Back to top

G
Gabbert Bert (wf Alma), wks Burl, r 1020 Edwards.
Gabbert Burton, stu, r 1020 Edwards.
Gard Daniel J (wf Mollie), carp, r 406 E 7th.
Gardner Addie Mrs, r 510 E 3rd.
Gardner Dora Miss, stu, r 616 State.
GARDNER HARRY H (wf Bertie), with J W Doyle, r 616 State.
Gardner Jacob (wf Amanda), r 509 E 3rd.
Garm Audrey Miss, r 107 W 7th.
GARM CLIFFORD C (wf Alta), asst cash First State Bank, r 109 W 5th.
GARM JOHN T (wf Minnie L), clothing and men’s furn, 121 W Main, (Garm & Coleman) 123 State, r 107 W 7th.
GARM R H (wf Tillie C) cash First State Bank, r 602 Washington.
GARM R H & CO (R H Garm and C C Garm), insurance, 100 W Main.
GARM ROY H (wf Leila D), physician 214 Washington, r same.
GARM & COLEMAN (John T Garm & John S Coleman), clothiers and men’s furnishers, 123 State and 101-103 E 2nd.
Garman Jacob, bartdr Garman & Shupe, r 517 W 2nd.
GARMAN LOUIS (Garman & Shupe), r 517 W 2nd.
GARMAN & SHUPE (Louis Garman & Robert Shupe), saloon 118 State.
Garneir Edward C (wf Maizee), disp Burl, r 409 E 2nd.
Garnett Ersie Miss, r 215 E Main.
GARRET JAMES M (wf Laura), propr Palace Livery, 208 E Main, r 215 E Main.
Garrett Mayme Miss, r 215 E Main.
Garrett Pearl, waitress Tim D Phelps.
Garrison Hatte (wid W D), r 107 Monroe.
Garver Arthur (wf Ethel), switchman, r 920 Monroe.
Garver Mary Mrs, r 317 E5th.
Gebig Otto (wf Ella), wks Burl, r 807 Lafayette.
Geils Aneta Miss, r 1004 Jackson.
Geils J Henry (wf Lydia), wks Burl, r 1004 Jackson.
Geils Walter, wks Burl, r 1004 Jackson.
GEM THEATRE, L W Goodell propr, W H Harris mangr, 311 State.
Gemming Howard (wf Belle), lab r 1109 Beard.
Gemming John (wf Mary), tinner H C Keil, r 1109 Beard.
Gemming Lucinda Mrs, r 411 E 15th.
German Sadie Mrs, r 617 Edwards.
Germer Arthur C, piano dealer and tuner, r 816 E 6th.
Germer Henry, elec, r 816 E 6th.
Germer Hilda, r 816 E 6th.
Germer Wm (wf Louise), wks Burl, r 816 E 6th.
Gerner Anna (wid Fred), r 1009 Clay.
Gerner John, wks Burl, r 1009 Clay.
Gerner R F (wf Ella), clk Frank Hardesty, r 1009 Clay.
GERSMEYER CHARLES H (wf Minnie), cig mnfr and dealer in cigars, tobacco and smokers’ articles, 108 State, r 312 E 8th.
GERSMEYER C WILLIAM (wf Maude), cig mkr C H Gersmeyer, r 515 W 5th.
Gersmeyer Fred (wf Sophia), (Reller & Gersmeyer), r 808 W 8th.
Gersmeyer Henry, plasterer, r 403 W 9th.
Gersmeyer Mary (wid Charles), r 403 W 9th.
Gibbs Dorothy Miss, r 1220 Washington.
Gibbs Frank L (wf Annie), condr Burl, r 1220 Washington.
Gibbs Helen Miss, r 1220 Washington.
Gibson Fred (wf Lela), dept mngr The Model, r 418 E 8th.
Gildersleeve Bertha Miss, wks Bollhorst Bros, r 218W 2nd.
Gilland Hal, fireman Burl, r 510 E 5th.
Gillenwater Sherman (wf Annie), eng Burl, r 211 E 6th.
Gillenwater Vernon, stu, r 211 E 6th.
Gilmore Francis M (wf Sue), condr Burl, r 507 E 2nd.
Gilmore Scott, ret 507 E 2nd.
Gilmore Winfield S Jr (wf Edith), brake, r 511 W 6th.
Gilmore Mrs, cook, r 418 W 4th.
Gladhill Harold, stu, r 316 W 2nd.
Gladhill Theo W (wf Elizabeth), agt Burl, r 316 W 2nd.
Gladwell W M, bartndr A Rink, r 700 E 4th.
Glendinning Beulah A Miss, clk Kuhl’s, r 707 Jefferson.
Glendinning Marguerite A, clk Kuhl’s, r 707 Jefferson.
GLENN ROBERT B (wf Winifred), pres Beardstown Elec L & P Co, r 300 Washington.
Glover Frank, r 215 W 9th.
Glover Perses, r 215 W 9th.
Glover Scott W (wf Ellen), disp Burl, r 215 W 9th.
Goad Edward, brake Burl, r 203 Sangamon.
Goad Emma, r 203 Sangamon.
Goad Lawrence (wf Mary), foreman Schmoldt’s mill, r 203 Sangamon.
Goad Lovina, r 203 Sangamon.
Goad Mamie,, r 203 Sangamon.
Goehring C E (wf Nora), signal maintainer Burl, r 1323 Washington.
Goehrig Edwin C, clk J W Doyle, r 315 E 4th.
Goehrig Emma (wid William), r 315 E 4th.
Goffinet Nancy Mrs, r 601 W Main.
Gones Robert B (wf Cora), r 214 March.
GOODELL HOTEL, A L Mirus propr, 315 State.
GOODELL ICE AND FUEL CO, Chas H Wynne and Roy H Schweer mngrs, ice, fish and fuel, foot of Washington and 610 E 5th.
GOODELL LOUIS W (wf Maude), billiards and pool, 313 State, propr Gem Theatre, 311 State, r Goodell Hotel.
Goodman Bessie Miss, maid 300 Washington.
Goodman Mildred Miss, collr C U Tel Co, r 315 E 5th.
Goodwin E W (wf Edith), painter, r 1314 E 9th.
Gorman Addison B (wf Emma), clk, r 311 W 8th.
Gorman Ellen Miss, stu, r 311 W 8th.
Gorman Gladys Miss, stu, r 311 W 8th.
Gorman Otho, stu, r 311 W 8th.
Gorsage Harry, wks Burl, r 1218 Edward.
Gorsage Henry (wf Laura), wks Burl, r 1218 Edward.
Gosage Granville, wks Burl, r 316 E 7th.
Gosage Ray wks Burl, r 316 E 7th.
Gossage Wm F (wf Emma), fireman Schmoldt’s, r 709 E 2nd.
Gould Mary (wid James), r 517 E 6th.
Goveia Charles (wf Nellie), condr Burl, r 1204 Jefferson.
Goveia Oliver, r 1204 Jefferson.
GRAND AVE BAPTIST, J A Smith pastor, 8th S W cor Grand Ave.
GRAND OPERA HOUSE, W H Deppe mngr, 105 E 2nd.
Grant Charles A (wf Charity), pilot steamer “Schmoldt,” r 1115 E 4th.
Grant Clarence, wks Schmoldt’s, r 115 E 4th.
Gray Dollie Miss, r 802 E 12th.
Greb Alma Miss, clk Kuhl’s, r 706 Monroe.
Green Emma Mrs, r 918 Edward.
GREEN JOHN D (wf Edna), (Green & Ambrosius), r 300 W 9th.
Greenmeyer E Henry (wf Dena), eng city water works, r 1221 Walnut.
Greenwood Albert, day clk Goodell Hotel, r 613 w 5th.
Greenwood Collice (wf Eva), r 613 W 5th.
Greenwood Ralph, night clk Goodell Hotel, r 613 W 5th.
Greenwood Mae Miss, clk S L Von Fossen Co, r 613 W 5th.
Greenwood Martha Miss, clk S L Von Fossen Co, r 613 W 5th.
Greenwood May Miss, clk S L Von Fossen Co, r 613 W 5th.
Greve Anna Miss, r 801 Washington.
Greve A & Son, (Henry F Greve propr), cig manfrs, 112 Washington.
Greve Elda Miss, r 119 E 7th.
Greve Henry (wf Anna M), cig mnfrs, 112 Washington.
GREVE H A, asst cash First State Bank, r 801 Washington.
Greve Henry F (wf Maude), propr A Greve & Son, r 203 W 5th.
Greve Herbert, wks Burl, r 119 E 7th.
Greve Lela Miss, stu, r 119 E 7th.
Greve Mary (wid A), r 119 E 7th.
Greve Mildred Miss, bkpr The Model, r 119 E 7th.
Griffin Allen (wf Ellen), wks Burl, r 1117 Beard.
Griffin Archie, wks Burl, r 1117 Beard.
Griffin Rollie, r 1117 Beard.
Griffith Mary Mrs, r 408 E 6th.
Grimm Wm (wf Anna), carp Burl, r 1109 E 8th.
Groll Henry R (wf Anna W), trav elec plumber, r 517 W Main.
Gross Frank (wf Fannie), cement finisher, r 1017 Adams.
Gross Fred J (wf Nettie), tailor John T Garm, r 408 W 2nd.
Gross Fred H Jr, civ eng, r 408 W 2nd.
Gross Naomi Miss, r 408 W 2nd.
Gross Raymond, clk The Leader, r 408 W 2nd.
Grossir H J (wf Estella F), condr Burl, r 716 W 2nd.
Gruber Henrietta Miss, stu, r 114 E 3rd.
Gruber Lucile Miss, r 114 E 3rd.
Guelker Albert C, carp, r 400 W 8th.
ARTHUR GUELKER F (wf Irma), (Jones & Guelker), r 106 W 4th.
Guelker Charles (wf Anna), wks Burl, r 400 W 8th.
Guelker Emma Miss, stu, r 400 W 8th.
Guelker Fred, condr Burl, 400 W 8th.
Guelker Henry C (wf Elizabeth), wks Burl, r 216 W 7th.
Guelker Wilhemina (wid William), r 317 W 8th.
GUELKER WILLIAM F (wf None), cig mnfr, 109 ½ State, r 710 Lafayette.
Gust Fred W, R F D carrier No 1, P O, r R F D.
Guthrie Claude L (wf Villa), wks tmstr, r 110 N Sangamon.
Guthrie Edith Miss, r 511 E 6th.
Guthrie Edna Miss, r 511 E 6th.
Guthrie Lela Miss, r 511 E 6th.
Guthrie Ray A, eng Burl, r 511 E 6th.
Gumm C H (wf Rosa), carp, r 1100 Garm Ave.
Back to top

H
HACKMAN H W, V Pres Beardstown State Bank, r 415 Monroe.
HACKMAN McCARTHY BLDG, 120 W 2nd.
Hackman Tillie Miss, r 415 Monroe.
Hadley Harry B, fireman Burl, r 314 Monroe.
Hageman Edward F (wf Lulu), condr Burl, r 511 E 5th.
Hageman Verna Miss , stu, r 511 E 5th.
Hagener Albert F (wf Addie), wks Hagener Bottling Works, r 500 W 4th.
Hagener Bottling Works (Robert Hagener), 113 E 6th.
Hagener Charles, stu, r 218 E 4th.
HAGENER EDWARD, saloon 122 State, shooting gallery 108 W 2nd, r 411 w 8th.
Hagener Emma Miss, tchr, r 218 E 4th.
Hagener Geo C (wf Emma), carp, r 910 State.
Hagener Jennie Miss, stu, r 218 E 4th.
Hagener John H (wf Katie), ret, r 218 E 4th.
Hagener John W (wf Emma), saloon 300 E 6th, r 411 W 8th.
Hagener Louis, optometrist (Pappmeier & Sons), r 218 E 4th.
Hagener Mary (wid Wm C), r 113 E 6th.
Hagener Nora Miss, music tchr, r 218 E 4th.
Hagener Robert (Hagener Bottling Works), r 113 E 6th.
Hagener Wm J (wf Mary), (Hagener Bottling Works), r 506 W 4th.
Hager Arthur (wf Rosa), condr Burl, r 309 E 3rd.
Hager Ethel Miss, r 817 E 4th.
Hager Henry (wf Mabel), car insptr, r 1310 E 6th.
Hager Karl, wks Schmoldt’s, r 817 E 4th.
Hager Wm R, ret, r 817 E 4th.
Hagerstrom August (wf Lena), r 409 Lafayette.
Hagerstrom Esther Miss, r 409 Lafayette.
Hagerstrom Hilda Miss, r 409 Lafayette.
Hagerstrom Wilber, r 409 Lafayette.
Haire Alice (wid Wm), r 307 E 3rd.
HALBLAUB HENRY (wf Anna M), tailor 116 State, r 1012 Jefferson.
Halblaub Henry Jr, r 1012 Jefferson.
Halblaub Katie Miss, seamstress H Halblaub, r 1012 Jefferson.
Halblaub Lena Miss, r 1012 Jefferson.
Hall George, wks Park House, rms same.
Halligan Frances, stu, r 1101 E 6th.
Halligan John (wf Henrietta), wks Burl, r 1101 E 6th.
Halligan Lenora Miss, r 1101 E 6th.
Hamilton Frank (wf Emma J), eng Burl, r 401 E 8th.
Hamilton Gail, fireman A E Schmoldt, r 109 N Wall.
Hamilton Hazel Miss, stu, r 401 E 8th.
Hammer Cecil, r 412 E 7th.
Hammer Christine Mrs, r 905 E 4th.
Hammer Frank, painter, r Cottage Hotel.
Hammer J P, r 515 E 3rd.
Hammer J L (wf Carrie), wks J M Garrett, r 412 E 7th.
Hammer Nellie Miss, r 515 E 3rd.
Hance L C (wf Maggie), lab, r 1009 Edward.
Haney James (wf Lillian), rest 612 E 4th, r 1017 E 5th.
Haney John, wks Burl, r 1002 E 6th.
Haney Warren F (wf Ida), wks Burl, r 1002 E 6th.
Hanks Claude K, opr Burl, r 1111 State.
Hanks Gladys Miss, r 1111 State.
Hanks Helen Miss, r 414 W 3rd.
Hanks Henry L (wf Evil), eng Burl, r 1111 State.
HANKS JAMES R (wf Margaret), foreman Anton Rink, r 414 W 3rd.
Hanna Van, baker W J Crowe, r 219 W 3rd.
Hannum Charles C (wf Nora) switchman Burl, r 603 Railroad.
Hanrahan John J, eng Burl, r 508 E 5th.
Hansmeyer George (wf Minnie), clk Geo H Huss, r 311 W 4th.
Hansmeyer Halle (wid Wm), r 900 Edward.
Hansmeyer Harold, caller Burl, r 900 Edward.
Hansmeyer Margaret (wid Henry), r 215 W 6th.
Hansmeyer Mary Mrs, r 1009 Jefferson.
Hansmeyer Matilda, clk Kuhl’s, r 407 W 4th.
Hansmeyer Simon (wf Mary), bridge tender, r 407 W 4th.
Hardesty Frank (wf Lydia), grocer 1001 Clay, r 406 E 10th.
Harding George, lab, r 904 W 11th.
Hardsock Marie Miss, opr C U Tel Co, r 513 Bay.
Hardsock Wm H (wf Martha), wks A E Schmoldt.
Hardy Albert, r 1117 E 7th.
Hardy Lyman (wf Bertha), lab, r 1117 E 7th.
Hardy Mabel Miss, r 1117 E 7th.
Hardy Roy, r 1117 E 7th.
Hardy Ruth Miss, r 1117 E 7th.
Harmon Bob, wks Burl, r 1113 Jackson.
Harmon Charles (wf Bertha), eng Burl, r 1116 E 8th.
Harmon Edward, driver Fred Reichert, r 1116 E 8th.
Harmon T E (wf Roenah J), carp, r 1113 E 8th.
Harn Thomas (wf Denny), brake Burl, r 1002 Washington.
Harper Marie Miss, r 1015 Sangamon.
Harr Roy, brake Burl, r 905 E 4th.
Harr Wm (wf Carrie), condr Burl, r 905 E 4th.
Harre Alfred, stu, Washington av s of limits.
Harre Carl (wf Erna0, clk H H Pilger, r 1402 Adams.
Harre Catherine, stenog Schultz, Baujan & Co, r Washington Ave s of limits.
Harre Charles (wf Minnie), sprinkler Schultz, Baujan & Co, r Washington Ave s of limits.
Harre Henry, stu, r Washington Ave s of limits.
Harre Hilda Miss, r Washington Ave s of limits.
Harre Mamie Miss, r Washington Ave s of limits.
Harre William, tinner, r Washington Ave s of limits.
Harris Ada M Miss, r 300 Washington.
Harris Ann E (wid John H), r 300 Washington.
Harris John E (wf Alta), wks dredge boat, r 106 N Sangamon.
Harris Mertin H (wf Emma), propr Princes and mngr Gem Theatre, r 111 W 4th.
Harris Myrtle Miss, r 111 W 4th.
Harris Vida Miss, r 111 W 4th.
HARRISON ALDEN T (wf Elizabeth), foreman Enterprise, r 414 W 4th.
Harrod Lee F (wf Nellie), eng Burl, r 300 E 2nd.
Harscher Edward, r 406 W Main.
Harscher Fred, r 406 W Main.
Harscher Henry, r 1305 Canal.
Hart S B, brake Burl, r 314 Monroe.
Hartford George (wf Savilla), propr Lindell Hotel.
HARTFORD STEAM BOILER INS. CO, D M Meany agt, 212-214 N Wall.
Hartman E H, Harman Ice Cream Co, r Fairfield, Iowa.
Hartman Ice Cream Co, (Lewis West, W H Angstad and E H Hartman), 218 Washington.
Harvel Robert (wf Ora), lab, r 913 Dey.
Harvell Ruhamma Mrs, r 708 W Main.
Hatch David A (wf Eva), button ctr, r 1101 Grand Ave.
Hatch Josie Miss, r 1011 Grand Ave.
Hatch Mollie J Miss, 1101 Grand Ave.
Haulman Orin W, tchr high school, rms 512 State.
Have Edward, clk, r 1005 Jefferson.
Have Mary (wid Charles), r 1005 Jefferson.
Hawkshaw Henry, lab, r 114 Sangamon.
Haxton Walter (wf Katie), bartndr Wm Benson, r 1014 E 4th.
Haycock Joseph (wf Belle), lab, r 1101 E 9th.
Haycock Wm C (wf Margaret), r 1101 E 9th.
Hayden Charles (wf Clarice), candy mkr B C Holbrook, r 405 Washington.
Hayes Martha E (wid John), r 1204 Edward.
Hayward George (wf Sarah), wks Burl, r 1015 E 10th.
Haywood J E (wf Gertrude), fire insurance, r 216 W 5th.
Hearl John (wf Rebecca), lab, r 1418 Monroe.
Heaton William, wks Park House, rms same.
Heeman Louis (wf Laura), bill poster, r 505 W Main.
Heffner Elizabeth S (wid Henry), r 910 Washington.
Heldkamp Henry (wf Sophia), ret, r 1101 Jackson.
HEIMBOURGER CHARLES P (wf Emma), machinist, locksmith and gunsmith, typewriters repaired, knives and scissors ground, lawn mowers ground and repaired, 114 W Main, r 308 W 3rd.
Heintze Edna Miss, r 512 W 8th.
Heintze Fred, mach Burl, r 512 W 8th.
Heintze Nora Miss, r 512 E 8th.
Heintze Richard, carp Burl, r 512 W 8th.
Heinz Edith Miss, r 1202 Grand Ave.
Heinz Mary Mrs, r 1202 Grand Ave.
Heinzeman George, eng A E Schmoldt, r 410 W Main.
Heisse Albert A (wf Mollie), condr Burl, r 801 Lafayette.
Heitz Clarence, carrier Enterprise, r 904 E 6th.
Heitz Frank, wks Enterprise, r 904 E 6th.
Heitz Geo F (wf Emma Louise), wks Schmoldt, r 904 E 6th.
Heitz Louis (wf Margaret), wks Schmoldt, r 1108 Edwards.
Heitz Mabel, stu, r 904 E 6th.
Hemphill Anna Mrs, wks A E Schmoldt.
Hemphill Archie (wf Maude), lab, r 700 W Main.
Hemphill John, wks A E Schmoldt.
Henderson Alva E, fireman Burl, r 1212 E 6th.
Henderson Annetta (wid Wm), r 1212 E 6th.
Henderson Burl F, condr Burl, r 1212 E 6th.
Henderson Daniel W (wf Mary), 1313 E 8th.
HENDERSON FRANCES MISS, nurse Beardstown Hospital, 401 E 8th, tel 79.
Henderson Ivan, driver W J Crowe, r 1000 Jefferson.
Henderson Naomi Miss, r 1212 E 6th/
Hendryx Mark (wf Lena), bartndr, r 210 Jackson.
Hennessy Emmett, stu, rms 1015 Washington.
Henning J A (wf Rose), dentist, 106 ½ State, r 1021 State.
Henning Russell, stu, r 1021 State.
Henry Albert L (wf Effie), car repr, r 509 E 11th.
Henry Callie Miss, dom 615 Washington.
Henry Wylla Maude Miss, clk B C Holbrook, r 1018 Clay.
Henschen Adelaide Miss, clk Kuhl’s, r 717 Jefferson.
Henschen Gus (wf Sophia), city scale insptr, r 717 Jefferson.
HENSEY GEORGE, pastor St Alexius Church, r 215 W 5th.
Hensey Winifred Miss, r 215 W 5th.
Herbert Frank (wf Ella), wks Burl, r 401 E 3rd.
Herbert Marie Miss, r 401 E 3rd.
Hering Herman (wf Pauline), flagman Burl, r 1408 Monroe.
Hering William, brake Burl, r 1408 Monroe.
Herning Fred (wf Grace), switchman, r 905 Edward.
Herron William (wf Nina), fireman Burl, r 1014 Clay.
Herzberger Clarence, R F D carrier No. 2, r 310 E 4th.
Hess Frank J (wf Edna), fireman Burl, r 1108 E 4th.
Hess Henry (wf Emma), farmer, r 1208 Grand Ave.
Hess Nellie Mrs, r 1005 Monroe.
Hess Rudolph, fireman Burl, bds 1308 Jefferson.
Hess William, eng Burl, r 301 W 3rd.
Heston Mary (wid David), r 516 E 7th.
Hettiger Joseph (wf Georgia), r 915 State.
Heuer Elizabeth Miss, r 312 W 8th.
Heuer Louise (wid Charles), r 312 W 8th.
Hewitt Maude Miss, 302 E 7th.
Hewitt R R (wf Sarah J), lawyer 109 ½ State, r 302 E 7th.
Hiatt Harold, r 311 W 5th.
Hiatt Hazel Miss, r 311 W 5th.\
Hiatt Wm E (wf Minnie), r 311 W 5th.
Hickman Harvey (wf Lena), wks Burl, r 401 E 4th.
Hicks Harlan (wf Jennie), r 411 W 4th.
Hicks Hazel Miss, r 411 W 4th.
Hicks Loren, r 806 W 2nd.
Hicks Margaret Mrs, r 806 W 2nd.
Hidden Frank, lab, r 1214 Edward.
Hidden Marshall C (wf Nellie), trav sales, r 1214 Edward.
Hidden Mary Miss, stu, r 1214 Edward.
HIREMAN INEZ MISS, stenog First State Bank, r 312 E 2nd.
HIERONYMUS C V (wf Lillian), groceries, queensware, pianos, 106 W 2nd, r 200 E 4th.
Hiles David C (wf Ida), wks Burl, r 1015 W 7th.
Hill Charles (wf Estella), fireman A E Schmoldt, r n end Sangamon.
Hillis A Burl, eng Burl, r 505 E 3rd.
Hillis Mary (wid John), r 1200 Washington.
Hilton George C (wf Nora A), driver C V Hieronymus, r 1205 Adams.
Hilton James L (wf Mattie B) (Hilton & Son), r 317 W 12th.
Hilton & Son (J L and G G Hilton), ice cream mnfrs, 317 E 12th.
Hinchcliff Emma Mrs, r 717 W 9th.
Hinchcliff Mary Miss, r 1111 Jackson.
Hinderer Arlee, brake Burl, r 314 Monroe.
Hines Harrison (wf Nettie), foreman car shop Burl, r 715 Washington.
Hine Mabel Miss, tchr, r 715 Washington.
Hines Ralph, wks Burl, r 715 Washington.
Hinners Peter A (wf Minnie), grocer 709 W Main, r 707 Jefferson.
Hinners Wm F (wf Rosie), wks H A Fuller, r 1200 State.
Hinschide Casper (wf Catherine), car inspr, r 1320 Monroe.
Hinschide Joseph (wf Minnie),, r 710 March.
Hinschide Mary Miss, r 218 W 8th.
Hinschide Pearl Miss, cash Kuhl’s, r 710 March.
Hinschide Peter, r 802 Beard.
Hinschide Russell, stu, r 1200 Monroe.
Hinschide Theodore, ret, r701 W 6th.
Hinschide William (wf Henrietta), r 802 Beard.
Hitch C E (wf Hannah), tailor 816 Edward, r same.
Hobrock Anna Miss, r 401 W 4th.
Hobrock Herbert, clk The Rexall Store, r 417 W 4th.
Hobrock Julius (wf Nettie), wks Burl, r 404 W 5th.
Hobrock Mary (wid Henry), r 414 E 14th.
Hobrock William (wf Margaret), carp, r 417 W 4th.
Hodson William (wf Irma), clk Logsdon & Todd, r 601 W 3rd.
Hofer Charles (wf Louise), wks Burl, r 508 E 7th.
Hofer Ralph, wks Burl, r 508 E 7th.
Hoffman George, ret, r 400 W 2nd.
Hohl Jerry, horseshoer John Wessel, r Colonial Hotel.
HOLBROOK BENJ C (wf Nettie), confectioner 111 State, r 1018 Clay.
Hollingsworth G Pearl (wf Mabel), eng Burl, r 1220 State.
HOLTER JOHN C, clk Garm & Coleman, r 215 W 7th.
Holtman Adolph (Holtman & Knippenberg), r Arenzville.
Holtman Ed, clk Holtman & Knippenberg, r 917 Grand Ave.
Holtman & Knippenberg (A Holtman, T F Knippenberg), grocers, 917 Grand Ave.
Holtmann August (wf Annie), ret, 1201 Jefferson.
Holtmann Cleveland J (wf Henrietta), wks Burl, r 1300 Monroe.
Holtmann Eric, plumber H C Keil, r 1201 Jefferson.
HOMESTEAD BUILDING & LOAN ASSN, E H Kinney sec, 120 W 2nd.
Hood Alembo, stu, r 416 E Main.
Hood Bernice, r 416 E Main.
Hood Charles (wf Lillian), machine and woodshop, blksmith, 302-306 E Main, r 416 E Main.
Hood Elmer, carrier J A Doyle, r 416 E Main.
Hood James, ret, r 107 Monroe.
Hood Walter (wf Eva), blksmith 115 Monroe, r 400 W 3rd.
Hoots Dan (wf Bertha), lab, r 708 W 3rd.
Hopper Charles, wks Burl, r 408 E 3rd.
Horner Arch (wf Luella), switchman Burl, r 1100 E 4th.
Horrow Eliza J Mrs, r 907 Canal.
Horrow Leora Miss, r 907 Canal.
Horrow Roy H (wf Rosella), wks Burl, r 501 W 6th.
Horton Elwood S (wf Althea), chief disp Burl, r 1109 Washington.
Horton F A, carp, r 416 W Main.
Horton Ralph R, steno chief disp Burl, r 1109 Washington.
Hosse Phillip (wf Mary), paperhngr, r 400 E 6th.
Houston Earl, clk Tim D Phelps, r 1010 Edward.
Houston John (wf Pearl), r 1116 Clay.
Houston Lee (wf Bessie A), carp, r 1307 Wall.
Houston Warren (wf Cora), carp, r 1010 Edward.
Howard Elmer E, wks B & O, r 500 E 7th.
Howard E J (wf Emma), clk Burl, r 100 E 6th.
Howard Geo J (wf Sarah), car repr, r 1319 E 8th.
Howard Harry, eng, r 500 E 7th.
Howard Richard (wf Bessie), fireman, r 501 W 5th.
Howard Robert F, stu, r 500 E 7th.
Howard Rube D (wf Ida M), button ctr, r 500 E 7th.
Howe Wm M (wf Cordelia), wks wrecker Burl, r 808 Wall.
Howell Curtis, brkman Burl, r 714 W 6th.
Howell Lena (wid Alfred), r 411 State.
Howell Loring C (wf Annie), boilermkr, r 714 W 6th.
Howey Charles E (wf Georgia), switchman, r 500 E 6th.
Howey Marie Miss, r 500 E 6th.
Hubbart Fred B (wf Coralin), disp Burl, r 312 E 2nd.
Hubbell Harry L (wf May), wks Burl, r 512 Edwards.
Huddleston Arthur C (wf Nellie), r 310 E 2nd.
Hueseman Arthur, clk Geo Huss, r 317 W 6th.
Hueseman Clara Miss, dress mkr, r 317 W 6th.
Hueseman Fred (wf Mary), wks Burl, r 317 W 6th.
Hueseman Wm, fireman Burl, r 317 W 6th.
Huey Orra (wf Mattie0, eng Burl, r 1017 Jackson.
Huge Annie (wid Frederick), r 418 W 4th.
Huge Henry (wf Ellen), ret, r 211 W 6th.
Huge J Henry Jr, with Simpson’s Furn & Undertaking Co, r 211 W 6th.
HUGHES D R (wf Sadie) (Beardstown Concrete Constr Co), r 306 W 8th, phone 352.
Hughes Sallie B (wid W D), propr Cottage Hotel, r same.
Hulett Bert (wf Lulu), wks Burl, r 1202 Combs Ave.
Hulett Chas T (wf Laura), wks Schmoldt, r 714 E 2nd.
Hulett Edward, r 1005 Arenz.
Hulett Edwin, r 800 W Main.
Hulett Geo (wf Wyllie), r 809 W Main.
Hulett Henry (wf Mary), r 803 W Main.
Hulett Herman, bartndr McLain & Buck, r 200 W Main.
Hulett Lillie M (wid Fred), r 1005 Arenz.
Hulett M M, billiards and pool, 614 E 4th, r 607 E 3rd.
Hulett Olive Miss, r 1005 Arenz.
Hulett Raymond, r 800 W Main.
Hulett Richard (wf Mary A), eng, r 800 W Main.
Hulett Roscoe, clk M M Hulett, r 607 E 3rd.
Hulett Sarah E Mrs, r 601 W 9th.
Hulett Thomas, wks A E SChmoldt’s.
HUMPHREY G M, bkpr Beardstown Con Const Co, rms 1220 Washington.
Hunnicut Earl, wks A E Schmoldt.
Hunt Arthur, cook J S Haney.
Hunt Charles (wf Mary), mach Burl, r 416 W 9th.
Hunt Daniel, eng Burl, r 1308 State.
Hunt Edna Miss, r 1308 State.
Hunt Frank, plumber, r 1308 State.
Hunt James, mach Burl, r 1308 State.
Hunt Marie Miss, tchr, r 1308 State.
Hunt Nan Miss, stu, r 1308 State.
Hunt Rosie (wid James), r 1308 State.
Hunter Charles (Hunter & Saeger), rms 314 Monroe.
HUNTER E T (wf Mary) asst cash Beardstown State Bank, r 820 Jefferson.
Hunter E T Mrs, milliner, 112 W Main.
Hunter & Saeger (Charles Hunter, Fred Saeger), cigar mnfrs, 203 ½ State.
HUPPERS ALETTA MISS, clk C U Tel Co, r 310 E 7th.
Huppers Diedrich, ret, r 310 E 7th.
Huppers Ida Miss, r 310 E 7th.
Hurst Rose Miss, r 1015 Walnut.
Hurst Sherman (wf Dora), wks Burl, r 1015 Walnut.
Huss Bernice Miss, stu, r 809 Washington.
Huss Chris F (wf Elizabeth), coal 709 E 4th, r 210 W 9th.
Huss Edna Miss, stu, r 809 Washington.
Huss Elmer G, stu, r 101 W 4th.
Huss Flossie Miss, stu, 809 Washington.
Huss Frank C, clk Knippenberg & Huss, r 101 W 4th.
Huss George H (wf Elizabeth), clothing and men’s furn, 113 Washington, r 312 W 4th.
HUSS HENRY E (wf Minnie), Knippenberg & Huss, r 101 W 4th.
Huss Herbert (wf Elsie), brkmn Burl, r 210 W 9th.
Huss John F (wf Elizabeth), agr implements, 200 E Main, r 809 Washington.
Hyman Lucinda (wid John), r 600 W Main.
Back to top

I
Ice Noel C, tchr, rms 1015 Washington.
Icenagle Clarence (wf Grace), wks Schmoldt’s, r 112 N Sangamon.
Icenagle Edna Mrs, r 111 N Wall.
Icenagle Emmett, lab, r 111 N Wall.
Icenagle Marion, wks Schmoldt’s, r 111 N Wall.
Icenagle Perry, wks Schmoldt’s, r 111 N Wall.
Icenagle Thos, wks Schmoldt’s, r 105 N Wall.
IDEAL SHOE STORE, Ruppel & Son proprs, 109 State.
ILLINOIAN STAR (Daily and weekly), Ledru G Schaeffer editor and mngr, 114 E Main.
ILLINOIS TRACTION SYSTEM, The McKinley Lines, F G Buffe mngr, Publicity Dept, Peoria, Ill.
I O O F HALL, 109 1-3 Washington.
Ireland Charles (wf Nellie), condr B & O, r 206 E 3rd.
Ireland Charles H, r 206 E 3rd.
Ireland Margaret Miss, r 206 E 3rd.
Ishmeal Alva (wid Richard), r 112 Jackson.
Ishmeal Imo Miss, r 1014 Washington.
Ivemeyer Arthur, stu, r 317 W 4th.
Ivemeyer Clamer H (wf Anna), wks Burl, r 317 W 4th.
Ivemeyer Eda, r 317 W 4th.
Ivemeyer Frank, contr, r 302 W 7th.
Ivemeyer Fred W (wf Zella), brick mason, r 318 W 9th.
Ivemeyer Hilda, tchr, r 317 W 4th.
Ivemeyer John (wf Eleanor), plaster contr, r 302 W 7th.
Ivemeyer John H, clk Burl, r 411 E 15th.
Ivemeyer Lizzie Mrs, r 218 W 3rd.
Ivemeyer Lucy Miss, r 411 E 15th.
Ivemeyer Nora Miss, r 302 W 7th.
Ivemeyer Oscar, wks Burl, r 411 E 15th.
Ivemeyer Wm, contr, r 302 W 7th.
Back to top

J
Jacoba Grace Mrs, dom, 114 E 11th.
Jackson Harry (wf Bertha L), actor, r 812 Washington.
Jackson Wm, wks Dredge Boat builders, r 115 E 4th.
James Arthur E (wf Edith), wks Burl, r 1012 Washington.
James B J (wf Gertrude), eng Burl, r 1010 Clay.
James Charles, messgr Burl, r 1005 Adams.
James Edward, wks A E Schmoldt.
James Hattie (wid Charles), r 1105 Adams.
James Walter, messgr Burl, r 1005 Adams.
Jamison Frank (wf Florence), car repr Burl, r 819 W Main.
Jamison Frank Jr, lab, r 819 W Main.
Janes Jesse (wf Emma), eng Burl, r 407 W 8th.
Jaques Ella Mrs, r 1011 Beard.
Jaques Genevieve Miss, r 1011 Beard.
Jaques Goldie Miss, r 1011 Beard.
Jenkins Parker R, fireman Burl, r 500 E 2nd.
Jennings Sarah Mrs, r 608 W 6th.
Jeter D Herbert (wf Sadie), wks Burl, r 1207 E 8th.
Jockisch Elizabeth (wid Wm), r 416 E 6th.\
JOCKISCH J V (wf Hannah), propr The Model, 101-105 State, 100-102-104 E Main, r 1021 Washington.
JOCKISCH R C (wf Celesta), mngr Andrews Bros, r 503 E 6th.
Jockisch Zelma Miss, r 1021 Washington.
Johndrow Fred (wf Alice), meat cutter Meyer Bros, r 317 E 2nd.
Johnson Arthur E (wf Bessie), switchman, r 1309 E 8th.
Johnson Caroline (wid Aaron), r 409 E 9th.
JOHNSON C F (wf Anna), Pres Beardstown State Bank, r 1102 State.
Johnson Della Miss, r 1204 E 8th.
Johnson Helen Miss, r 409 E 9th.
Johnson James (wf Nancy), r 1204 E 8th.
Johnson John, r 302 ½ W Main.
Johnson Wm (wf Amanda), barber Amos Yockey, r 410 Edward.
Johnson William, lab, r 302 ½ W Main.
Johnson Zelma Mrs, r 100 E 5th.
Jones Charles (wf Ruth), wks Burl, r 1214 March.
Jones Charles E, r 1008 Washington.
Jones Elijah A (wf Mary), lab, r 1117 E 9th.
JONES ERNEST F (wf Edith) (Jones & Guelker), 1011 State.
Jones F F (wf Jack), stu 213 ½ State.
Jones Harry, wks Burl, r 1208 Edward.
Jones Harvey H (wf Roxie), wks Burl, r 1208 Edward.
JONES JOHN F, physician 213 ½ State, r same.
Jones Lee C (wf Pearl), eng Burl, r 519 W 7th.
Jones Maude Miss, dom 503 E 4th.
Jones Thos A (wf Cora M), condr Burl, r 602 E 2nd.
Jones Wm J (wf Elnora), mach Burl, r 1008 State.
JONES & GUELKER (Ernest F Jones, Arthur F Guelker), plumbing, heating, electr and tinners, 116 E 2nd.
Jorden Wm (wf Regina), car repr Burl, r 1209 Jefferson.
Juckett L G (wf Carrie), lab, r 1000 e 3rd.
Jump Clifford (wf Olive), mach Burl, r 306 E 4th.
Jump Ella (wid Geo), r 301 W 9th.
Jump May Miss, cash C F Kennedy, r 301 W 9th.
Jump John (wf Hannah), wks Burl, r 306 E 4th.
Back to top

K
Kaffenberger Dave (wf Maude), wks Chas Cole, r rear 400 W Main.
Kaffenberger Joseph, wks Rink’s Brewery, r 316 W 3rd.
Kaffenberger Mary (wid John), r 316 W 3rd.
Kaffenberger Wm, lab, r 316 W 3rd.
Kammerer A E (wf Elizabeth), groceries, meats, and gen mdse, 900 E 4th, r 811 E 3rd.
Kane Anna Miss, r 110 W 4th.
Kane Bros (J H & J A), grocers, 120 State.
Kane James H (Kane Bros), r 110 W 4th.
Kane John A (Kane Bros), r 110 W 4th.
Kane Margaret Miss, r 110 W 4th.
Kane May Miss, r 110 W 4th.
Kane Michael (wf Mary), ret, r 110 W 4th.
Kastlin Henry G (wf Rose), master mech Burl, r 209 W 3rd.
Kaule Catherine Mrs, r 401 E 2nd.
KAULE ERNEST O (wf Georgia), harness, hides, and junk, 218 E Main, r 216 E Main.
Kearby Clinton, stu, r 1306 Edward.
Kearby Eva Miss, stu r 1306 Edward.
Kearby Harry M, boiler mkr, r 1306 Edward.
Kearby John (wf Nettie), car repr, r 1306 Edward.
Kearby Lester, stu, r 1306 Edward.
Kearby Medford R (wf Jessie), clk Logsdon & Todd, r 313 E 7th.
Kearby W J (wf Lydia), r 416 Main.
Keefer Catherine Miss, housekeeper Goodell Hotel, r same.
KEIL ARTHUR J (wf Rae E), with H C Keil, r 805 Washington.
Keil Dorothy Miss, r 805 Washington.
KEIL EDWIN L (wf Grace), farmer, r 7 mi south R R 2.
KEIL H C (wf Emma), hardware and stoves, 108 E Main, r 812 State.
Keiser D D, bartndr W W Workman, r 304 E 6th.
Keith Wm (wf Sadie) (col), lab, r 1306 Canal.
Keller Chas (wf Margaret), lab, r 805 E 3rd.
Kelley Frank (wf Lydia E), wks Burl, r 1202 E 5th.
Kelley James (wf Ellen), lab, r 720 March.
Kelley Joseph J, porter E J McGuire, r 720 March.
Kelley Mary Miss, r 203 E 4th.
Kelley Michael B (wf Emily), fruit and confr, 203 E 4th, r same.
Kellog Beatrice Miss, r 1100 E 8th.
Kellog Clark, barber Perry Cox, rms 301 E 4th.
Kelly Agnes Miss, r 215 W 2nd.
Kelly John (wf May), master carp Burl, r 215 W 2nd.
Kelly Oscar (wf Nettie), brkman Burl, r 902 E 6th.
Kelly Wm L (wf Elizabeth), eng Burl, r 502 E 6th.
Keltner Thos J (wf Ivie L), cook C B & Q Café, r 1010 E 9th.
Kendall Gladys Miss, r 1112 Washington.
Kendall Hal, r 1112 Washington.
Kendall Lawrence C (wf Mary), eng Burl, r 1105 Washington.
Kendall Nellie Miss, clk M M office Burl, r 1112 Washington.
Kendall W M (wf Nellie), eng Burl, r 1112 Washington.
Kendrick Jesse, plasterer, r 310 WMain.
Kennedy Charles F (wf Edith), clothing, 203 State, r 1110 State.
Kennedy Jane Miss, stu, r 1110 State.
Kennedy Lester, stu, r 1110 State.
Kennedy Robert (wf Florence), r 1009 Jackson.
Kennedy Ruth Miss, tchr, r 1009 Jackson.
Kepple Harry S, auto mech, r 311 E 3rd.
Kesler Frank c (wf Elizabeth), condr Burl, r 301 W 6th.
Kesler Henrietta Miss, stu, r 301 W 6th.
Kesler Ralph, stu, r 301 W 6th.
Kessinger Bert (wf Julia M), brkman Burl, r 408 E 8th.
Kessinger Guy L (wf Pearl), eng Burl, r 904 Edward.
KESSLING JOHN T (wf Rose), livery, boarding and feed, 212 W Main, r 313 W 3rd.
Kessling Ralph, wks J T Kessling, r 313 W 3rd.
Keystone State Packet Co, Henry Mayreis agt, ft of Jackson.
Kicke Alice, tchr, r 1215 Jefferson.
Kicke Charles (wf Sarah), janitor Lincoln School, r 1215 Jefferson.
Kiehl Carrie Miss, r 500 W 5th.
Kiehl Ed, grocer, 410 Jackson, r 500 W 5th.
Kiehl Joseph, r 500 W 5th.
Kieth Edna Miss, musician Princess, rms 408 E 3rd.
Kieth Nellie Miss, musician Princess, rms 408 E 3rd.
Killen Barney, tmstr, r 1008 E 7th.
Kindel Oland M, clk Supt Burl, rms 104 E 8th.
King J B, barber Perry Cox, r 985 Clay.
King Leonard (wf Ida), barber, r 401 W 4th.
King R C (wf Minnie), lab, r 1010 Garm Ave.
King W W (wf Louisa), wks Burl, r 1100 Dey.
Kingston Viola Miss, r 1318 Clay.
KINNEY EDGAR H (wf Luna M), cash Beardstown State Bank, r 516 State.
KINSTLE THEO N (wf Loretta), propr Beardstown Bakery, 409 Bay, r 300 E 3rd.
KIRCHHOFF J V, books, stationery, wall paper, paints, art goods, 117 W Main, r 114 E 8th.
Kirchner Frank (wf Myrtle), car carp, r 1114 Wall.
Kiser Daniel (wf Susie), bartender, r 304 E 6th.
Kiser Margaret Mrs, r 418 Jefferson.
Kiser Vernon, clk, r 418 Jefferson.
Knight A J (wf Nellie), clk C C Hieronymus, r 1104 Washington.
Knight Earl, r Park Hotel.
KNIGHT EDWIN S (wf Frankie B), clk John T Garm, r 200 ½ Washington.
Knight Frank (wf Mary), wks Burl, r 601 W 5th.
Knight Hazel, r 114 W 5th.
Knight Herbert, stu, r 114 W 5th.
Knight John (wf Augusta), r 114 W 5th.
Knight Lloyd C (wf Elizabeth), r 1100 Washington.
K OF P HALL, 104 ½-106 ½ W Main.
Knippenberg Anton W (wf Mary), saloon 207 State, r 410 W 5th.
Knippenberg Arthur, wks Schmoldt’s, r 611 Edwards.
Knippenberg Arthur (wf Luella), brkman Burl, r 301 W 9th.
Knippenberg Casper H (wf Mary), wks Schultz, Baujan & Co, r 1007 E 5th.
Knippenberg F H (wf Luella), bartndr A W Knippenberg, r 611 Edward.
Knippenberg Freda Miss, r 1114 Washington.
Knippenberg Frederick, wks Schmoldt’s, r 1007 E 5th.
Knippenberg Harry C, cig mkr Wm F Guelker, r 1211 Clay.
Knippenberg Henry F (wf Lizzie), blksmith Burl, r 1211 Clay.
KNIPPENBERG JOHN F (wf Isabelle) Knippenberg & Huss, r 1114 Washington.
Knippenberg Matlida Miss, r 1211 Clay.
Knippenberg Wm L, stu, r 410 W 5th.
KNIPPENBERG & HUSS (J F Knippenberg and H E Huss), clothiers and men’s furnishers, 104 State.
Knopp Della Mrs, r 1010 Jefferson.
Knopp Thos B (wf Henrietta), wks Burl, r 504 E 10th.
Knopp E M (wf Esther), mail car, r 518 March.
Koblenz Marie (wid Geo), r 101 W 4th.
Koch Edward, eng Burl, r 1009 Adams.
Koch John H, tmstr, r 516 Arenz.
Koch John H (wf Tillie), fireman Burl, r 911 Jefferson.
Koch Marie Mrs, r 401 E 3rd.
Koehne Herman S (wf Louise), wks Burl, r 307 W 6th.
Koehne Lydia Miss, clk J W Schaefer, r 307 W 6th.
Koehne Minnie Miss, milliner J W Schaefer, r 307 W 6th.
Koester Pauline Miss, compositer Enterprise, r 307 W 2nd.
Koetzla Carl J (wf Gertrude), eng Burl, r 1118 State.
Koetzla Frank W, clk Smith, r 412 E 8th.
Koetzla Fredericka (wid Michael), r 412 E 8th.
Kohl Gustav (wf Katie), lineman, r 1200 Edward.
Kohl Harry F (wf Viola), switchman, r 815 Canal.
Kohlman Fred (wf Christine), ret, r 205 E 6th.
Kohlman Fred L, barber, 113 State, r 205 E 6th.
Kost Irvin (wf Minnie), wks frt dept, r 1313 E 4th.
Kramer Albert H, button cutter, r 1415 E 6th.
Kramer Bernice R Miss, r 1415 E 6th.
Kramer Louis J (wf Anna), fireman Elec L Co, r 141 E 6th.
Kramer, see Cramer.
Kratzer Elza A (wf Blanche) condr Burl, r 510 E 4th.
Krebaum Charles, fireman Burl, r 500 E 4th.
Krems Elda Miss, clk Fred Reichert, r 1221 Clay.
Krems Henry H (wf Lizzie), wks Burl, r 1221 Clay.
Krems Roy, stu, r 1221 Clay.
Krems Wm (wf Louise), switchman, r 1305 Canal.
KROHE ALFRED A, asst cash First State Bank, r 104 E 8th.
Krohe Alfred, r 1020 Jefferson.
Krohe Fredrick A (wf Minnie), ret, r 109 E 8th.
Krohe Herman (wf Dora), condr Burl, r 1303 E 6th.
Krohe Julius L (wf Katherine) button ctr, r 702 W 7th.
Krohe Margaret Miss, r 1020 Jefferson.
Krueger Charles (wf Adelia), wks Burl, r 1121 Adams.
Krueger Henry (wf Christina), wks Burl, r 1121 Adams.
Kuhl Anna Miss, r 604 State.
Kuhl Clara Miss, stenog First Nat Bank, r 306 W 9th.
KUHL F J (wf Florence) (Kuhl’s), r 109 ½ W 5th.
Kuhl J Louis (wf Anna), r 306 W 9th.
KUHL PHIL (wf Mary), v pres First State Bank, r 604 State.
KUHLS (George S and J F Kuhl) dry goods and house furnishings, 215-217-219-221 State.
Kuhlman Emma Miss, r 1016 Edward.
Kuhlman Ernest (wf Lottie), wks Light Co, r 1110 Arenz.
Kuhlman George (wf Mary), wks Burl, r 1016 Edward.
KUHLMAN GEO F (wf Clara A), county commissioner, overseer of the poor, sec Chamber of Commerce, real est, 108 Washington, r 406 Washington.
Kuhlman G Lloyd, stu, r 406 Washington.
Kuhlman Nora Miss, clk store dept Burl, r 1016 Edward.
Kuhlman Vilas C, r 406 Washington.
Kunard Otto E (wf Ocie), clk C F Kennedy, r 1402 State.
Kupfer Albert (wf Lillian), tmstr Andrews Bros, r 10th e of limits.
Kupfer Herman J (wf Rosa), wks Burl, r 1216 E 4th.
KUPFER LOUIS R (wf Ida), mngr W E Terry Lumber Co 519 Monroe, r 1301 E 4th.
Back to top

L
LaMaster Frank, wks W F Castle, r 313 W 4th.
LaMaster James (wf Ivy), lab, r 103 N Sangamon.
LaMaster James Jr, wks Schmoldt, r 103 N Sangamon.
LaMaster Jennie (wid Joseph M), r 313 W 4th.
LaMaster William, wks Schmoldt, r 103 N Sangamon.
Lamb Clarence, driver, r 810 Canal.
Lamb Ed (wf Emma), wks Burl, r 1212 E 5th.
Lamb Ethel Miss, stu, r 810 Canal.
Lamb George Jr, brake Burl, r 1105 E 5th.
Lamb John, driver, r 810 Canal.
Lamb Joseph C, asst gas ftr Gas Co, r 810 Canal.
Lamb Lizzie Mrs, r 1105 E 5th.
Lamb Lulu Miss, stu 810 Canal.
Lamb Martha (wid William), r 810 Canal.
Lamb Morris B (wf Matilda), train mstr Burl, r 901 Monroe.
Lamb Oscar (wf Cora), wks Burl, r 1202 E 5th.
Lambert Daniel (wf Adella), lab, r 801 W 6th.
Lancaster Grover (wf Mabel), wks Burl, r 818 W 2nd.
Lancaster Geo (wf Lillie), brake Burl, r 518 E Main.
Lance Alice Mrs, r 1005 E 9th.
Landry George (wf Irene), wks Burl, r 1016 Monroe.
Lane Howard, lab, r 1419 E 8th.
Lane Lena Miss, r 1419 E 8th.
LANE’S OLD STAND, James E Ryan propr, 112 E Main.
Langdon Anna Miss, r 600 W 2nd.
Langdon John (wf Kate), patrolman, r 600 W 2nd.
Langdon William (wf Elizabeth), clk Kane Bros, r 100 Adams.
Lange Fred (wf Anna), farmer, r Washington s of limits.
Langford Arthur (wf Millie), brake Burl, r 409 E 11th.
Langford Ray (wf Maud), fireman Burl, r 405 E 4th.
Lankford W H (wf Addie), tinner Beatty Hdw Co, r 311 W Main.
Lapelle Roy, exp messgr, r 206 E 4th.
LATTER DAY SAINTS’ CHURCH, 1301 Monroe.
Lathrop Leroy (wf Mary), r 901 Clay.
Lathrop Wm E (wf Lottie), paint contr, r 809 Edward.
Laughlin Wm L (wf Mabel), button ctr, r 1100 E 5th.
Lawler Marvin W (wf Lillian), condr Burl, r 1009 State.
Lawler Mary (wid Carl), r 500 Monroe.
Lawless Bridget (wid Michael), r 414 W 3rd.
Lawson Coila Miss, stu, r 1215 E 6th.
Layman Isaac N (wf Lucinda), eng Burl, r 1314 Washington.
Layman May Miss, r 1314 Washington.
Layton Robert, button ctr, r 218 W 2nd.
Leach Burr (wf Sadie), baker T A Frederick, r 1019 Clay.
Leach Calvin A (wf Esther), foreman bridge dept Burl, r 311 E 3rd.
LEADER (THE), A B Stedman propr, 5, 10 and 25c store and queensware, 115 W Main.
Leary Daniel (wf Sarah D), clk W C Colvin, r 801 Monroe.
Leary Warren, clk Kuhl’s, r 801 Monroe.
Leary Wayne, clk Denton Bros, r 801 Monroe.
Leason Clarence, r 515 E 2nd.
Leason John, r 515 E 2nd.
Lebkuecher Charles A, exr H C Meyer est, r country.
Lechleidner Mary (wid Wm), r 603 E 6th.
Lechleidner May Miss, opr C U Tel Co, r 603 E 6th.
Lee Harry, stu, r 108 N State.
Lee Russell M (wf Minnie), cooper, r 712 E 2nd.
Leggett A M (wf Veleria), notary and justice of the peace 118 ½ State, r same.
Leggett Jane Mrs, r 211 Bay
Leggett Laurine Miss, stu, r 211 Bay.
Lehmkuhl Gerry, r 1104 Edward.
Leib Ed, brake Burl, rms 405 Washington.
Lekas Elias (Leoucis & Lekas), r 218 W 2nd.
Lemons James, stenog Burl, r 309 E 5th.
Lemp W J Brewing Co, John Ruppel wholesale dir, 110 State.
Lent John, wks Burl, r 1117 E 9th.
Lent William, wks A E Schmoldt.
Leonard H R, cash Burl, bds 409 Lafayette.
Leonard Martin, bill clk Burl, rms 409 Lafayette.
Leoucis Nick (Leoucis & Lekas), r 218 W 2nd.
Leoucis & Lekas (Nick Leoucis, Elias Lekas), propr American Sugar Bowl, 120 Washington.
Lewis Alvira (wid M M), r 116 ½ W Main.
Lewis Charles, city bill poster, r 116 ½ W Main.
Lewis Claude (wf Jennie), wks Burl, r 1311 E 10th.
Lewis Edwin, r 116 ½ W Main.
Lewis Ella Miss, r 116 ½ Main.
Lewis Gertrude Miss, r 116 ½ W Main.
Lewis Hugh, brake B & O, r 301 W 3rd.
LINCOLN SCHOOL, Monroe cor 9th.
Lindell Hotel, Geo Hartford propr, 701 E 4th.
Lindley Jesse (wf Lucy), eng Burl, r 409 ½ Bay.
Lindley Otto L (wf Ruth), eng Burl, r 502 E 4th.
Lindsey Henry A (wf Minnie), real est, r 910 Jackson.
Link Bernard (wf Etta), bartdr E J McGuire, r 404 E 2nd.
Lintner Ernest L, painter, r 717 W 5th.
Lintner Fern Miss, r 717 W 5th.
Lintner Wm F (wf Addie), contr paint, r 717 W 5th.
Liscom Jason Fred (wf Amelia), condr Burl, r 1009 Monroe.
Liscom Leslie, carrier Illinoian Star, r 1009 Monroe.
Liscom William, stu, r 1009 Monroe.
Lisenbee George (wf Rosie), driver, r 901 March.
Lisenbee Sherman (wf Bessie), wks Burl, r 102 N Sangamon.
Listmann John (wf Marie), clk of city court and conveyancer, 109 ½ State, r 317 W Main.
Listmann J Cora Miss, music tchr, r 317 W Main.
Listmann Phoebe I Miss, clk John Listmann, r 317 W Main.
Liston Coal Co, Mary R and Emma E), 713 E 6th.
Liston Emma E Miss, (Liston Coal Co), r 1011 Washington.
Liston Mary R Miss, (Liston Coal Co), r 1011 Washington.
Liston Samuel F, eng Burl, r 1011 Washington.
Liston Susan C Mrs, r 1011 Washington.
Little Charles (wf Anna), driver, r 816 W 11th.
Littlefield Mattie J (wid H H), r 211 W 7th.
Livingston Edward (wf Bertha), brake Burl, r 1003 State.
Lockeman John, ins agt, r 309 E 5th.
Loer John B (wf Laura), bridge tender, r 1105 E 6th.
Logsdon Almagene, r 510 Clay.
LOGSDON CURTIS (wf Clara), (Beardstown Cement Tile and Post Co), r 617 W Main.
Logsdon George (wf Jennie), lab, r 701 W Main.
Logsdon Llewellyn L (Logsdon & Todd), r 510 Clay.
Logsdon Sarah C, r 510 Clay.
Logsdon W Nell Miss, r 510 Clay.
Logsdon & Todd ( L L Logsdon and H D Todd), grocers, 201 E 4th.
LONDON GUARANTEE AND ACCIDENT CO, D M Meany agt, 212-214 N Wall.
Long Elizabeth (wid Conrad), r 817 E 6th.
Long Frances Mrs, r 216 E 11th.
Long Frances Miss, tchr, r 216 E 11th.
Long Joseph L (wf Nellie), grocer, 116 Washington, r 703 Jefferson.
Long Mary Miss, tchr, r 216 E 11th.
Long Otto, bartdr Harry J Tobin, r 910 E 4th.
Looman Edward T, mach Burl, r 315 E 8th.
Looman Gus A (wf Margaret), mach, r 511 W 7th.
Looman Henry (wf Hannah), mach, r 905 Clay.
Looman John B (wf Maria), carp, r 315 E 8th.
Loper Ethel Miss, r 1314 E 9th.
Loper M T, ret, r 1314 E 9th.
Louder Edward (wf Maude), r 1121 Walnut.
Louder John (wf Emma), harness mkr E O Kaule, r 901 Canal.
Louder Kate Mrs, r 901 Canal.
Lowder James M (wf Parthena) wks Burl, r 717 W Main.
Lowe Allie Miss, r 702 Jefferson.
Lowe Geo C, stu, r 702 Jefferson.
LOWE JESSE (wf Allie R) (Christie & Lowe), r 702 Jefferson.
Lowe Jesse Jr, stu, r 702 Jefferson.
Lowe Joseph E (wf Kate), wks Burl, r 904 Dey.
Lowry Chas E (wf Grace M), printer Illinoian Star, bds 900 Jefferson.
Lucking Chas F (wf Martha), porter Chris Ruppel, r 408 E Main.
Lucking Eva Miss, r 408 E Main.
LUECKE GEORGE (wf Catherine), pastor Sixth St Lutheran Church, r 117 E 6th.
Luecke George Jr, stu, r 117 E 6th.
Luecke Nora Miss, r 117 E 6th.
Lufkin Clarence (wf Susie), painter, r 1310 March.
Lumley Jesse E (wf Harriet), clk W C Colvin & Son, r 509 W 2nd.
Lumley John, fireman Burl, r 603 E 3rd.
Lutkehus Leah Miss, r 1302 Edward.
Lutkemeyer George, mngr Singer Sewing Machine Co, 110 Washington, r 508 W 5th.
Lutkhuse Lydia Miss, dom, 602 Washington.
Luttrell Burl (wf Gertrude), wks Schultz, Baujan & Co, r 805 E 6th.
Lyman Anna (wid Mark), r 1010 Jefferson.
Lyman Edward, packer Schultz, Baujan & Co, r 800 E 3rd.
Lynch Edward (wf Lillian), wks Burl, r 214E 7th.
Lynch Silas, wks A E Schmoldt.
Lyons Bridget (wid Michael), r 618 W 6th.
Back to top

Mc
McCarty Charles, r 513 W 9th.
McCarthy Daniel I (wf Julia), condr Burl, r 401 E 6th.
McCARTHY JAMES D (wf Olga), Beardstown Concrete Construction Co, r 412 State, phone 172.
McCarthy John, stu, r 401 E 6th.
McCarthy Julia Miss, r 401 E 6th.
McCarthy Theresa Miss, r 401 E 6th.
McChesney G C, eng Burl, r 316 E 8th.
McCLAIN JOHN E (wf Mary), (Mclain & Buck), r408 W Main.
McClain Warren (wf Mayme), switchman, r 1307 Clay.
McCLAIN & BUCK (J E McClain and Harry Buck), wholesale and retail liquors and wholesale dealer in Reisch Brewing Co’s beer, 200 W Main.
McClure Edward (wf Anna K), eng Burl, r 1121 Washington.
McClure Edward C Jr, trav sales, r 1121 Washington.
McClure Effie C Miss, r 612 State.
McClure Fern Miss, maid Meyer Hotel, r same.
McClure J Frank (wf Gertrude), eng Burl, r 612 State.
McClure Lewis H (wf Lizzie), lab Goodell Ice and Fuel Co, r 1302 Canal.
McCLURE LLOYD MILTON, law clk and notary, 117 ½ Main, r 817 State.
McClure Lunda, wks J T Kessling, r 314 E Main.
McCLURE MILTON (wf Rose I), lawyer, 117 ½ Main, r 817 State.
McClure Paralee Miss, r 612 State.
McCollough Amy Mrs, r 1301 Wall.
McCollough Mary E (wid Wm E), r 910 Washington.
McCollough Pearl Miss, r 1301 Wall.
McComas Charles, pipe fitter Burl, r 417 W 5th.
McComas G C (wf Lizzie), steam boat pilot, r 417 W 5th.
McConnell James, porter Sazarac Saloon, 110 State.
McCormick John (wf Sarah), lab, r 1204 E 6th.
McCullough Frank R, troubleman Elec L & P Co, r 1215 Washington.
McCullough Harry, lineman C U Tel Co, r 1215 Washington.
McCullough Mary B (wid Horace), r 1215 Washington.
McCullough Walter, tel opr Burl, r 1215 Washington.
McCune O J (wf Lena), switchman Burl, r 710 W 2nd.
McDonough Corrine Miss, stu, r Park House.
McDonough J Edwin, clk J L Long, r 1101 Lafayette.
McDONOUGH MARTIN (wf Julia), propr Park House, r same.
McGovern John O (wf Ida), boilermkr, r 1000 E 8th.
McGUIRE E J, propr Criterion Bar, 111 E 2nd, r 210 E 2nd.
McGuire Ella (wid John), r 512 E 4th.
McGuire John H, night agt Burl, r 512 E 4th.
McGuire Mayme Miss, clk Burl, r 512 E 4th.
McHaley John (wf Carrie), r 300 ½ Main.
McIntyre F W, wks A E Schmoldt.
McKee H O (wf Bertha), barber, r 310 W 2nd.
McKee Ralph, stu, r 310 W 2nd.
McKenzie Edwin E (wf Cora B), build contr, r 1004 Jefferson.
McKenzie Ethel Miss, clk The Model, r 1004 Jefferson.
McKenzie Warren G (wf Georgene), asst ch disp Burl, r 1301 Washington.
McKnight George (wf Elizabeth), wks Burl, r 1017 Lafayette.
McKnight Mary (wid John), r 1301 E 9th.
McLane Carrie Miss, gen del clk P O, r 616 Washington.
McLane Florence Miss, bkpr Andrews Bros, r 616 Washington.
McLane Nellie Miss, r 616 Washington.
McLin John, rms 509 E 3rd.
McNamara Frances Miss, r 508 E 5th.
McNamara Margaret Mrs, r 508 E 5th.
McNamara Thomas (wf Rebecca), clk Burl, r 110 State.
McNay Jas W (wf Juliet), painter, r 306 W 7th.
McNeil Wilk (wf Ida), car repr, r 613 Monroe.
McVers Mabel Mrs, r 608 Arenz.
McWane Leonard G, barber, 113 N State, r same.

M
MACCABEE HALL, 211 ½ State.
Madine John (wf Martha), horse shoer 209 E Main, r 601 W 9th.
Madine Joseph (wf Augusta), eng Burl, r 504 E 8th.
Madine Thos H, horse shoer John Madine, r 601 W 9th.
Maher R P (wf Mabel), switchman, r 301 W 2nd.
Mahnkan Margaret Mrs, r 409 Monroe.
Mahurin Geo J, (wf Eliza E), r 1208 Clay.
Maine Enos (wf Ellen), ret, r 501 E 2nd.
Malick John (wf Augusta), eng Burl, r 213 Edward.
Mallony Anna (wid Lafayette), r 320 Clendennin.
Mallory Asa C (wf Mary), lab, r 503 Humboldt.
Mallory Frank, wks Standard Oil Co, r 118 ½ E Main.
Mallory Otis (wf Nora), foreman Burl, r 1116 E 4th.
Mallory Warren H (wf Grace), photos, 118 ½ E Main, r same.
MANEY DANIEL M (wf Mary), ch clk asst mgr A E Schmoldt, r 300 E 3rd.
Manken Frank, tinner and plbr R H Dunn, r 215 W 4th.
Manken John, wks Burl, r 215 W 6th.
Mann Al (wf Elizabeth), lineman C U Tel Co, r 710 Bay.
Mann Clarence (wf Louise), wks Burl, r 312 E 6th.
Mann Daniel, ret, r 307 W 2nd.
Mann Elizabeth Miss, r 307 W 2nd.
Mann John, wks Burl, r 307 W 2nd.
Mann L H, button ctr, r 710 Bay.
Mann Raleigh, wks Burl, r 408 E 3rd.
Manwaring Cecelia Mrs, r 802 Canal.
Manwaring Wm (wf Elizabeth), eng Burl, r 802 Canal.
Margrave Thos L (wf Annie), lab, r 412 W Main.
Mariner George (wf Sarah E), lab, r 515 W 3rd.
Marquard Mabel Miss, r 1217 State.
Marshall Earl, wks Rink’s Brewery, r 803 W 6th.
Marshall Elisha, ret, r 803 W 6th.
Marshall George (wf Clara), painter, r 205 E 6th.
Marshall John, clk Holtman & Knippenberg, r 1009 Grand Ave.
Marshall William (wf Susie), lab, r 803 W 6th.
Martin Charles I (wf Nellie), eng Burl, r 1311 Jefferson.
Martin Joseph R (wf Nellie), carp Burl, r 1101 Monroe.
Martin Nina (wid Samuel), dressmkr and book store, r 108 N State.
Martin Ralph (wf Maude), brake Burl, r 216 ½ E 6th.
Martin Wm A (wf Lucy), eng Burl, r 1220 Monroe.
Martin Wylla Miss, stu, r 218 W 8th.
Maslin Matilda Miss, r 617 March.
MASLIN ROBERT B, city clk city hall, r 617 March.
Maslin William (wf Mary), ret, r 617 March.
Mason Cleveland L (wf Rosa), lab, r 1208 E 7th.
Mason Harry (wf Dora), eng Burl, r 1007 State.
Mason J M (wf Ruth), eng Burl, r 1310 Washington.
MASONIC TEMPLE, 100 ½ – 102 ½ W Main.
Mathews Beulah Miss, r 1200 Jefferson.
Mathews Joseph, wks G J Volkmar, r 1200 Jefferson.
Mathew Samuel B (wf Susie), eng Burl, r 1200 Jefferson.
Matthews John F (wf Jennie), (Matthews & Corcoran), r 603 E 3rd.
Matthews Orie N, clk Matthews & Corcoran, r 603 E 3rd.
Matthews & Corcoran (J F Matthews, F C Corcoran), grocers, 600 E 4th.
Maurer Edward H (wf Flora), wks Burl, r 200 E 5th.
May Fred T (wf Eva), real est, r 514 W 5th.
Mayhall Estill, r 1120 Clay.
Mayhall Perry (wf Alice), wks Burl, r 1120 Clay.
Mayreis Conrad (wf Hannah), ret, r 612 Adams.
Mayreis Edwin, wks Burl, r 612 Adams.
Mayreis Henry R (wf Hattie), agt Keystone State Packet Co, r 418 W Main.
Meacham Joy E (wf Maria N), wks Burl, r 911 Lafayette.
Mearsch Frank (wf Lenora), condr Burl, r 1012 Jackson.
Mearsch Richard, brake Burl, r 1012 Jackson.
Measel Charles (wf Martha), painter 1101 Adams.
Mellonbrook Adam, wks A E Schmoldt.
Melton Frank (wf Helen), lab, r 608 Arenz.
Melvin James, lineman C U Tel Co, r 810 E 3rd.
Menckel Mayme Miss, r 517 W 5th.
Menze Annie Miss, r 407 W 6th.
Menze Henry (wf Freda), ret, r 407 W 6th.
Menze Mayme Miss, r 407 W 6th.
Menze Tilda Miss, r 407 W 6th.
Merrill Thompson A, stu, r 213 W 3rd.
Merritt Alma Miss, opr C U Tel Co, r 1006 Edward.
Merritt E C (wf Flora A), wks Burl, r 1006 Edward.
Merritt William, r 1006 Edward.
Mertz Jacob (wf Apolonia), wks Burl, r 1109 Wall.
Mertz John, ret, r 1101 E 6th.
Mesonbrink Henry (wf Mary), r 1209 Lafayette.
Mesonbrink Nora Miss, wks Bollhorst Bros, r 1209 Lafayette.
Meyer Albert H (wf Minnie), ice, r 303 Wall.
Meyer Alouis (wf Mae), cig mkr C H Gersmeyer, r 309 E 5th.
MEYER BROS (Harry & Elmer), meat market and dealers in live stock, 114 State.
Meyer Charles, ret, r 111 W 9th.
Meyer Clarence, wks A E Schmoldt, r 1000 E 4th.
Meyer Elizabeth (wid Wm), r Goodell Hotel.
MEYER ELMER H (Meyer Bros), r 405 E 3rd.
Meyer Eva Miss, stu, r 503 E 4th.
MEYER FRANK W (wf Ida), groceries, dry goods and gen mdse, r 503 E 4th.
Meyer Frank Jr, stu, r 503 E 4th.
Meyer Glenn, stu, r 503 E 4th.
Meyer Grace Miss, clk F W Meyer, r 503 E 4th.
MEYER HARRY W (wf Edna), (Meyer Bros), r 405 E 3rd.
Meyer Herschel, button ctr, r 1000 E 4th.
MEYER HOTEL, Walter P Meyer propr, 601 E 4th.
Meyer H C Estate, L C Meyer and C A Lebkuecher exrs, 904 E 3rd.
Meyer Katherine, stu, r 1000 E 4th.
Meyer Logan, stu, 503 E 4th.
Meyer Louis C (wf Clara), exr H C Meyer Est, r 1000 E 4th.
Meyer Rena Miss, stu, r 503 E 4th.
MEYER WALTER P (wf Myrtle), propr Meyer Hotel, r same.
Meyer Wilbur, stu, r 303 Wall.
Meyer William (wf Luseta), ch eng Beardstown Elec L & P Co, r 111 W 9th.
Meyer Wm T, clk F W Meyer, r 503 E 4th.
Middleton James, wks Schmoldt’s.
Miller Albert (wf Grace), carp, r 1201 Edward.
Miller Anna Miss, r Wall s of limits.
Miller Arthur (wf Elizabeth), fireman Burl, r 301 E 4th.
Miller Charles (wf Alice), wks Burl, r 1313 Wall.
Miller Chas O (wf Sophia), wks Schmoldt’s, r 809 Cass.
Miller Claude, r 104 State.
Miller Claude C, lab, r 409 W 2nd.
Miller Clyde, button ctr, r 406 E 6th.
Miller Eva Mrs, r 406 E 6th.
Miller Fern Miss, wks A Greve & Son, r 1219 Edward.
Miller Gordon, button ctr, r 406 E 6th.
Miller Harold, r 1219 Edward.
Miller Harvey, button ctr, r 1219 Edward.
Miller J A, wks Burl, r Myrtle Ave.
Miller Lawrence (wf Vera), eng Burl, r 710 E 3rd.
Miller Lulu (wid Elzie), r 1219 Edward.
Miller Mary Mrs, r 702 W 7th.
Miller Patrick (wf Alice), horse shoer John Wessel, r 609 W 3rd.
Miller Rose Miss, dom, 703 Jefferson.
Miller Rosie Miss, r 1219 Edward.
Miller Seth T (wf Annie E), ret, r 1219 Edward.
Miller ___ , wks Park House, rms same.
Milner Mary Miss, r 215 E 5th.
Millrick T E, r 507 W 7th.
Mines G W, r 1306 Clay.
Minges John S (wf Elizabeth), barber 122 Washington, r 401 W 6th.
Minks Charles T (wf Bessie), carp, r 409 E 11th.
Minks James (wf Edna), carp, r 808 E 2nd.
Minks Ollie Miss, r 309 W 3rd.
Minks William H, barber John C Daily Jr, r 309 W 3rd.
Minnock Charles J (wf Margaret), boilermkr, r 1000 Edward.
Minnock Charles P, truck driver fire dept, r 304 State.
Minnock Elmer, brake burl, r 500 E 2nd.
Minto Nellie Miss, bkpr, r 603 W 2nd.
MIRUS ARTHUR L (wf Lucy), propr Goodell Hotel, r same.
Mitchell Albert, r 912 Grand Ave.
Mitchell Alfonso E, r 912 Grand Ave.
Mitchell Barbara (wid George), r 401 E 4th.
Mitchell Geo H (wf Mary), lab, r 1408 E 8th.
Mitchell Grant, fireman Burl, r 609 E 5th.
Mitchell Louise Miss, r 1319 E 7th.
Mitchell Sarah J (wid Samuel), r 1408 E 8th.
Mitchell Willard C (wf Leda), fireman Burl, r 313 W 4th.
Mix Floyd, stu, r 114 W 4th.
Mix John, r 114 W 4th.
Mix Walter S, clk, r 114 W 4th.
Mix Wm J (wf Thelma), clk M M office Burl, r 1109 Lafayette.
MODEL THE, J V Jockisch propr, dry goods and carpets, 101-105 State, 100-102-104 E Main.
MODERN WOODMAN, 218-220 Washington.
Moeller Carl H, cig mkr C H Gersmeyer, r 316 W 10th.
Moeller Caroline Miss, 317 W 3rd.
Moeller Charles, clk, r 316 W 10th.
Moeller Christina (wid Fred), r 317 W 3rd.
Moeller Fred, wks Burl, r 316 W 10th.
Moeller Fred H, clk J L Long, r 317 W 3rd.
Moeller Henry F (wf Marie), wks Burl, r 312 W 10th.
Moeller Otto, wks Burl, r 316 W 10th.
Moeller Sophia Miss, r 316 W 10th.
Moeller William (wf Mary), wks Burl, r 316 W 10th.
MOHLMANN CHARLES F, carp, Will G Mohlmann, r 119 ½ Main.
Mohlmann Lillian Miss, tchr, r 213 Jefferson.
Mohlmann Norma Miss, r 217 E 3rd.
Mohlmann Walter, stu, r 217 E 3rd.
MOHLMANN WILL G (wf Rose), furniture and undertaking, practical embalmer, 117-119 E Main, r 217 E 3rd.
Mohrman Sarah (wid Casper), r 417 W 6th.
Mooney W G (wf Dolly), shoes, 607 E 4th, r 109 E 5th.
Moore Bert, wks Burl, r 1104 E 4th.
MOORE F D, trav sales Big Store, r 509 E 3rd.
Moore Floe Miss, r 802 E 12th.
Moore John (wf Pearl), wks Burl, r 905 Dey.
Moore R F (wf Emma), fireman Burl, r 706 E 3rd.
Moore Thomas (wf Nellie), wks Burl, r 914 Wall.
Moorman Evaline Miss, cash F W Meyer, r 1201 E 6th.
Moorman Frank (wf Dora), car insptr, r 113 E 8th.
Moorman Gertrude Miss, r 1102 State.
Moorman Gladys Miss, r 1113 E 8th.
Moorman Hy (wf Margaret), mach Burl, r 1201 E 6th.
MOOSE LODGE, 120 ½ W Main.
Moran Charles (wf Dora), brake burl, r 206 Wall.
Morgan Louis (wf May), button ctr, r 917 Wall.
Morris Robert, rms, 408 E 3rd.
Morrison S Frank (wf Effie), (Morrison & Son), r 1120 Jefferson.
Morrison Wm E (wf Amanda), (Morrison & Son), r 1120 Jefferson.
Morrison & Son (Wm E & S F), livery and feed, City Feed Barn, 121 E 2nd.
Morrisy Mary (wid James), r 701 W 5th.
Morrow Harry E (wf Mary), carp, r 503 W 4th.
Morrow W C (wf M E), carp, r 1005 State.
MORTON GLEN W (wf Lucy), pastor Christian Church, r 212 E 6th.
Mose Bert E (wf Anna), wks Burl, r 1215 E 6th.
Mosier Ward K (wf Virginia), tel opr Burl, r 912 Edward.
Moul Charles (wf Eva), wks Burl, r 1109 Lafayette.
Moulton Anna Mrs, r 1012 Jefferson.
Moulton Richard (wf Nancy), ret, 1101 Grand Ave.
Mozer Charles G (wf Anna), blksmth, r 518 W 2nd.
Muhlgrew John (wf Johanna), ret, r 212 W 5th.
Mulhern Michael (wf Katherine), wks Burl, r 715 E 4th.
Mulhern Patrick (wf Lida), mach Burl, r 1206 E 4th.
Mulhern Thomas, lab, r 715 E 4th.
Mullen Joe, night clk Park House, rms same.
Munger Harry L (wf Mayme), switchman Burl, r 716 Wall.
Munson A M, ret, r 1007 Washington.
Munson J A, (wf Annie), ret, r 1007 Washington.
MUNSON LULA MISS, secy Beardstown Merchants’ Assn, 1007 Washington.
Munson Mabel Miss, stu, r 1007 Washington.
Murphy Charles (wf Nora), cook Park Hotel, r 1016 Jackson.
Murphy Clara Miss, tchr, r 517 E 5th.
Murphy Geo F, condr Burl, r 1011 Monroe.
Murphy Geo Jr, stu, r 1011 Monroe.
Murphy Jennie Miss, r 1011 Monroe.
Murphy John T (wf Margaret), foreman Burl, r 517 E 5th.
Murphy O H, D O Physician, 117 ½ Washington, r same.
Murphy Robert, clk J V Kirchhoff, r 517 E 5th.
Murray Elizabeth Miss, r 1116 E 6th.
Murray Elmer, stu, r 911 Monroe.
Murray Florence Miss, opr C U Tel Co, r 1116 E 6th.
Murray Francis E, wks Burl, r 1116 E 6th.
Murray James (wf Viola), boilermkr, r 1010 Oak.
Murray Joseph, stu, r 1116 E 6th.
Murray Leo, brkman Burl, r 1116 E 6th.
Murray Margaret Miss, opr C U Tel Co, r 1116 E 6th.
Murray Michael, ret, r 401 E 6th.
Murray Oliver S (wf Dora), r 911 Monroe.
Murray Owen (wf Annie), eng, r 1116 E 6th.
Musch John F (wf Stella), boilermkr, r 1001 Jefferson.
Musch Harry, stu, r 1001 Jefferson.
MUTUAL LOAN AND SAVINGS ASSN, T K Condit sec, cor Main & State.
Myers Leata Miss, clk Deppe Bros, r 313 W 10th.
Myers May Miss, r Wall s of limits.
Back to top

N
Nagel Hy W (wf Gertrude), brkman Burl, r 1209 E 6th.
Natemeyer Henry (wf Emma), car inspr, r 912 Monroe.
Natemeyer H Edward (wf Bertha), plumber Wm Frey, r 916 Monroe.
Natemeyer Lorena Miss, r 912 Monroe.
Natemeyer Olinda Miss, clk Kuhl’s, r 912 Monroe.
NATIONAL CIGAR STAND, Harry Denton Drug Co, The Rexall Store, 118 W 2nd.
Naylor Harvey (wf Helen), carp, r 807 Lafayette.
Neal Clarinda (wid Jacob), r 518 W 5th.
Neal Ray, opr Burl, rms 405 Washington.
Neal Rella, stu, r 606 Jackson.
Neal Richard (wf Winnifred), foreman S L Von Fossen Co, r 206 Jackson.
Neal Roy (wf Jessie), blksmith C Hood, r 405 E 4th.
Nebel Herman (wf Mollie), wks Burl, r 904 E 4th.
Nebold Mary (wid Henry), r 606 W 5th.
Needler Alonzo L (wf Iva), button ctr, r 1120 Walnut.
Neeley James G (wf Mary), store kpr Burl, r 118 E 11th.
Neer Alonzo, lab, r 1016 Monroe.
Neff Carl, bartdr Tice Neff, r 201 E Main.
Neff John A (wf Agnes), carp, r 211 March.
Neff Tice, saloon 201 E Main, r same.
Neiss F C, wks Burl, r 112 E 6th.
Neiss R D wks Burl, r 112 E 6th.
Nelson Allen Z (wf Della), wks Burl, r 801 E 6th.
Nelson Arvilla (wid Ivory), r 609 W 3rd.
Nelson Harry (wf Lydia), brkman Burl, r 1005 E 7th.
Nelson Mabel Miss, r 801 E 6th.
Nelson Owen, r 801 E 6th.
Nemechet E L, boilermkr, r 1015 Washington.
Nergenah Edward G (wf Ida), wks Burl, r 1111 Monroe.
Neve Fred (wf Lena), button ctr, r 1006 Garm Ave.
Newbern Jesse (wf Emma), driver Harry L Black, r 907 Wall.
Newberry Cleo, r 507 Monroe.
Newberry Geo H (wf Sadie), condr Burl, r 507 Monroe.
Newberry James O (wf Sarah), lab, r 507 Monroe.
Newell Clarence W, brkman Burl, r 802 Wall.
Newell Clyde, wks Burl, r 910 Wall.
Newell John H (wf Dora), contr (carp), r 802 Wall.
Newell Maggie J (wid Geo), r 910 Wall.
Newell Martin, brkman Burl, r 802 Wall.
Newell Ora C, carp, r 802 Wall.
Newingham John (wf Etta), lab, r 919 Edward.
Newingham Robert, 919 Edward.
Newman James, r 510 W 5th.
Newnus Chester, wks Burl, r 207 E 5th.
Nickel Charles, r 415 E 7th
Nickel Henry (wf Mary), cobbler Otto Siekmann, r 417 E 7th.
Nickel Pearl Miss, bkpr First Nat Bank, r 417 E 7th.
NICHOLSON EDGAR E (wf Anna), postmaster 102 W Main, r 915 Washington.
Nicholson Jane Miss, stu, r 915 Washington.
Niemann Elizabeth (wid Frederick), r 1114 Washington.
Niemann Fred (wf Martha), switchman Burl, r 516 E 5th.
NIEMANN W G (wf Margaret), Chile 104 W 2nd, r 310 Jackson.
Nierstheimer Louise Miss, tchr, rms 101 W 5th.
Nixson James M (wf Jessie), wks Burl, r 211 W 7th.
Nixson Ruth Miss, stu, r 211 W 7th.
Nixson Walter, stu, r 211 W 7th.
Noah George, wks Scmoldt’s.
NOEL NATHANIEL (wf Nora) 2nd hand store, 300 W Main, r same.
Nolden Arnold J (wf Teresa), wks Schultz, Baujan & Co, r 1200 Walnut.
Nolden Grace Miss, r 610 E 2nd.
Nolden Harry “Bud,” miller Schultz, Baujan & Co, r 610 E 2nd.
Nolden Louis (wf Urola), miller Schultz, Baujan & Co, r 610 E 2nd.
Nolden Louis F, clk roundhouse, r 517 W 5th.
Nolden Mary A (wid Fred), r 517 W 5th.
Nolden Wm, fish com, r 610 E 2nd.
Norman Amos M (wf Jane), bridge tender, r 1109 E 6th.
Norman Clifford, clk C F Kennedy, r 1109 E 6th.
Norman Edith Miss, stu, r 1109 E 6th.
Norman John (wf Georgiana), boilermkr, r 817 Clay.
Norris Van E (wf Elizabeth), eng Burl, r 1216 Washington.
Northcutt Benj F (wf Bertie), condr Burl, r 600 E 3rd.
Norton Frank C (wf Clover E), brkman Burl, r 1110 Lafayette.
Norton Gaylord, opr Burl, rms 405 Washington.
Norvell Alex, ret, r 418 W 3rd.
Norville Glenn, carrier Illinoian Star, r 411 W 9th.
Norville Howard, clk Garm & Coleman, r 411 W 9th.
Norville Joseph O (wf Estelle), disp Burl, r 411 W 9th.
Noyes Lansford (wf Mary), eng Burl, r 912 Edward.
Back to top

O
OAK GROVE CEMETERY, E 6th near limits.
Oak W K, barber, 209 State, r 117 E 7th.
O’Brien Catherine Miss, dom, 115 W 7th.
O’Brien Edward J, fireman Burl, rms 510 E 5th.
O’Brien Jeremiah J (wf Bridget), wks Burl, r 1310 Lafayette.
Oetgen Homer H, farmer, r 305 W 5th.
Oetgen H W (wf Augusta C), farmer, r 305 W 5th.
Oetgen Mayme Miss, r 410 Lafayette.
Oetgen Rose Miss, tchr, r 410 Lafayette.
Oetgen Sophia (wid John), r 410 Lafayette.
Ogden Wm, condr Burl, rms 400 E 6th.
Ogilvie C Roy (wf Lucy), eng Burl, r 316 W 11th.
O’Hara Alma Miss, tel opr, r 617 W 8th.
O’Hara Charles (wf Lena), brkman Burl, r 1322 Washington.
O’Hara Earl (wf Rose), switchman Burl, r 712 Arenz.
O’Hara Geo, brkman Burl, r 617 W 8th.
O’Hara Howard, tmstr, r 617 W 8th.
O’Hara Roy, with W G Niemann, r 617 W 8th.
O’Hara Thos (wf Anna), tmstr, r 617 W 8th.
O’Hare James (wf Rosetta), bartndr, r 106 W 4th.
O’Hare Mildred Miss, r 106 W 4th.
O’Hare Rosetta Miss, stu, r 106 W 4th.
OLD IRON YARD, E O Kaule propr, 218 E Main.
O’Neal John (wf Mary), r 603 W 2nd.
O’Neal John, ret, r 607 W 6th.
O’Neal John Jr, mach r 603 W 2nd
O’Neal Margaret Miss, stu, r 603 W 2nd.
O’Neal Martin, wk Burl, r 607 W 6th.
O’Neal Wm, hostler Burl, r 607 W 6th.
O’Neil Eddie, r 501 W 3rd.
O’Neil Joseph, mach Burl, r 501 W 3rd.
O’Neil Michael (wf Margaret), wks Burl, r 501 W 3rd.
O’Neil Nellie Miss, r 501 W 3rd.
Order of Railway Conductors, 102 ½ State.
Orr Fred O (wf Nina), opr B & O R R Co, r 317 E 2nd.
O’Rilley Thos (wf Mabel C), fireman Burl, R 901 Edward.
Ortwein Elizabeth (wid John), r 510 E 2nd.
Ortwein Ida Miss, tchr, r 510 E 2nd.
Osborn Eugene (wf Mildred), lab, r 1319 E 7th.
Osborne Frank, ctr F Birnbaum.
Osburn Alfred S (wf Vera), fireman Burl, r 907 E 8th.
Osgood Hester S Miss, stu, r 914 Washington.
OSGOOD WM S, bkpr Christie Lowe Co, r 914 Washington.
Osmer Charles (wf Mary), mach, r 417 W 9th.
Osmer John Sr (wf Elizabeth), foreman, r 405 E 2nd.
Osmer John J (wf Lulu), mach Burl, r 1321 State.
Overby Emery C (wf Eleonore), condr Burl, r 1110 Monroe.
Overby Virgil, brkman Burl, rms 510 E 5th.
Overman Frank (wf Della), brkman Burl, r 413 E 9th.
Outing Della Mrs, r 210 E Main.
Owens Sophia Mrs, r 1011 Lafayette.
Owens Wm, r 1011 Lafayette.
Back to top

P
PABST BREWING CO, C O Schweer wholesale dealer, 700 E 2nd.
Page Albert, wks Burl, r 1306 Clay.
Page George L, stu, r 1306 Clay.
Page John W, wks Burl, r 1306 Clay.
Page R C (wf Martha), ret, r 1306 Clay.
PALACE LIVERY, J M Garrett propr, 208 E Main.
Palmateer Gertrude Miss, r 802 E 12th.
Palmer Irwin H, wks Burl, r 305 E 8th.
Palmer Lila Miss, r 305 E 8th.
Palmer Martin J (wf Ida), physician 117 ½ Washington, rm 3 Hackman Bldg, r 218 W 8th.
Palmer Wylla Miss, stu, r 218 W 8th.
Pappmeier Elizabeth Mrs, r 218 W 4th.
PAPPMEIER H L (Pappmeier & Sons), r 218 E 4th.
PAPPMEIER & SONS (H L Pappmeier), jewelers and opticians, 106 State.
Paris Gladys Miss, stu, r 1215 E 7th.
Paris James (wf Elizabeth), condr Burl, r 1215 E 7th.
PARK BAKERY, J A Frederick propr, 116 W 2nd.
PARK HOUSE, Martin McDonough propr, 124 Washington.
Park House Bar, Martin McDonough propr, 206 W 2nd.
Parks Albert L Dr (wf Eunice), r 110 W 5th.
Parks Albert (wf Laura), brkman Burl, r 1013 Jackson.
Parks Charles, printer Enterprise, r 305 W 5th.
Parker Chas C (wf Lavina), condr Burl, r 206 E 5th.
Parker Chas Jr, stu, r 206 E 5th.
Parker Gilbert, stu, r 206 E 5th.
Parker Orlie V (wf Ola), wks Burl, r 400 E 8th.
Parrott Gert O (wf Mary), wks Burl, r 500 E Main.
Patchen Frances Irene, r 306 State.
Pate Jerry (wf Lucinda), ret, r 1100 Arenz.
Pate Roy, lab, r 1100 Arenz.
Patterson Ernest, boilermkr, r 1212 Edwards.
Patterson Henry, mach Burl, r 209 E 7th.
Patterson H C, carp, r 411 Edward.
Patterson James L (wf Chloe), fireman Burl, r 1212 Edward.
Patterson John, stu, r 209 E 7th.
Patterson John D (wf Malinda), brtndr J W Hagener, r 209 E 7th.
Patterson Morris, wks M W Wright, r 209 E 7th.
Patterson R C (wf Etta P), blksmith Burl, r 1205 Edward.
Patterson Wm, eng Burl, r 411 Edward.
Pauk Alice Miss, dom 911 Washington.
Pauk Henry F (wf Minnie), cig mkr C H Gersmeyer, r 103 W 9th.
Pauk Nellie Miss, r 200 E 4th.
Paul Fred W (wf Louise), carp, 317 W 7th.
Payton Fred (wf Etta), switchman Burl, r 1122 Washington.
Peck Berton (wf Lena), ret, r 508 W Main.
Pence W D (wf Neta M) dentist 105 ½ State, r 909 State.
Pendergraft Fred (wf Alice), paper hgr, r 418 W 4th.
Pendergraft Guy (wf Grace), painter, r 1317 Wall.
Pendergraft Julius F (wf Hester), ret, r 501 W 2nd.
Pendergraft Samuel (wf Hattie), painter, r 911 Grand Ave.
Perkins Corbin B (wf May), wks Burl, r 613 W 6th.
Perkins E, wks Schmoldt’s, r 103 N Wall.
Perkins Pearl, wks Schmoldt’s, r 103 N Wall.
Perrin Albert W (wf Della W), saloon basement 601 E 4th, r 315 E 6th.
Perrin June Miss, r 315 E 6th.
Perrin Violett, 315 E 6th.
Perry Clarence, stu, r 511 W 2nd.
Perry Mary (wid Harry), r 311 W 3rd.
Perry Peter (wf Armeta), wks Schmoldt, r 1004 E 3rd.
Perry Wesley (wf Hessie), paint contr, r 511 W 2nd.
Peters Chester, lab, r rear 315 E Main.
Peters Herman, brkman Burl, r 301 E 7th.
Peters Philip A (wf Ada), condr Burl, r 1101 E 8th.
Peters William O (wf Julia), boat house, r 315 E Main.
Peterson Frank Luther (wf Olive), eng Burl, r 1004 E 5th.
Peterson Henry, wks Burl, r 306 State.
Peterson Henry, ret, r 416 W 2nd.
Peterson Robert, stu, r 1315 E 6th.
Peterson, lineman Burl, r 314 Monroe.
Petri Albert, slaughterer Meyer Bros, r 807 W 2nd.
Petri Mary Miss, r 807 W 2nd.
Petri Richard (wf Mary), lab, r 807 W 2nd.
Pettit Daniel, baggage man B & O, r 301 W 3rd.
Pettit Everett (wf Ruth), r 415 E 7th.
Peyton Gertrude Miss, clk The Leader, r 709 E 3rd.
Peyton Roy (wf Marie J), clk, r 107 ½ W Main.
PEYTON ZARA (wf Lillian E), agt Adams Exp Co, 118 S Main, r 709 E 3rd.
Phelps Chas (wf Mable), fisherman Club House, r 504 E 2nd.
Phelps Earl (wf Emma), hostler B & O, r 908 Wall.
Phelps Elizabeth Mrs, r 605 Humboldt.
PHELPS H ALDEN, Phelps & Walsh Electric Co, r 405 Washington.
Phelps Jesse, stu, r 504 E 2nd.
Phelps John H, lab, bds 1401 E 6th.
Phelps Stark W (wf Zelma), carrier P O No 4, r 317 E Main.
PHELPS TIM D (wf Nellie), propr Tim’s Café, 106 E Main, r 405 Washington
PHELPS WALTER W, livery, feed and sale stable, 106-108 E 2nd, r 605 Humboldt.
PHELPS & WALSH ELECTRIC CO (H A Phelps, J C Walsh), 216 W 2nd.
Phillipi Bernice Miss, opr C U Tel Co, r 920 Jefferson.
Phillipi Corrine, stu, r 920 Jefferson.
Phillipi Frank, brkman, r 920 Jefferson.
Phillipi Godfred F (wf Mayme), bridge tender, r 920 Jefferson.
Phillipi Lloyd, brkman Burl, r 920 Jefferson.
PHILLIPS HENRY (wf Emma), lawyer 117 ½ Washington, r 517 W 6th.
Phillips Jesse O (wf Rose), barber Jno C Daily Jr, r 820 W 6th.
Phillips William, wks Schmoldt’s.
Phixton Thomas F, porter Garman & Shupe, rms 118 ½ State.
Piehler August (wf Annie), carp, r 705 W 2nd.
Piehler Catherine Mrs, r 1004 Monroe.
Piehler David, r 705 W 2nd.
Piehler Henrietta Miss, r 705 W 2nd.
Piehler Lulu Miss, r 705 W 2nd.
Pierce Raymond (wf Emma), button ctr, r 810 E 8th.
Pierson Harry (wf Clarissa), wks Schmoldt’s, r 1419 E 8th.
Pilger Bertha Rosina, r 306 State.
Pilger Henry H (wf Addie), grocer 300 W 2nd, r 400 W 2nd.
Pilger Irwin, clk H H Pilger, r 400 W 2nd.
PILGER L W (wf Dora), city marshal, city hall, r 306 State.
PILGER OMER C, r 306 State.
Pillman Ben (wf Sarah), tmstr, r 1008 E 7th.
Pitt John C (wf Lydia), fireman Burl, r 1300 E 8th.
PLEASANT STORE (THE), Green & Ambrosius proprs, groceries, 213 State.
Plummer Harold, clk Meyer Hotel, r same.
POLICE MAGISTRATE, Geo T Saunders, 101-103 W 3rd.
Post Caroline Miss, r 802 Washington.
Post Fayette (wf Minnie), condr B & O, r 802 Washington.
POST OFFICE, E E Nicholson postmaster, 102 W Main.
POSTAL TELEGRAPH CABLE CO, Miss Abbie Wonder, mngr, 110 Washington.
Powell Samuel (wf Katie), wks McClain & Buck, r 311 W 2nd.
Powell Walter (wf Rayme), brick layer, r 400 W 3rd.
Preckwinkle Anna (wid John), r 314 W 2nd.
Preckwinkle Geo C (wf Anna), clk, r 314 W 2nd.
Price Leonard (wf Ella), wks Charles Cole, r 301 Arenz.
Price Louis (wf Anna), painter, r 702 Adams.
Rice Robert O (wf Cora A), fireman Burl, r 302 W Main.
Price Wm (wf Rebecca), lab, r 115 N Wall.
Prichard Alice Mrs, rooming house, 300 E 2nd.
Prince Charles A (wf Lida), mach Burl, r 501 E 3rd.
Prince Fred R (wf Martha), foreman Water dept Burl, r 507 E 5th.
Prince Geo H, clk W H Mooney, r 501 E 3rd.
Prince Howard (wf Ruth), wks Burl, r 611 Washington.
Prince Jessie Miss, r 507 E 5th.
Prince Madrona E Miss, stu, r 501 E 3rd.
Princess Theatre, M H Harris mngr, 107 109 E 4th.
Pritchett Chas E, wks Burl frt house, r 810 E 6th.
Pritchett Glenna, stu, r 810 E 6th.
Pritchett John H (wf Jennie), patrolman, r 810 E 6th.
Pruitt Lanceford (wf Jessie), eng Burl, r 401 W 7th.
Pruitt Lula Mrs, waitress Park House, rms same.
Prunty Bryan, r 919 Wall.
Prunty Robert F (wf Emma), lab, r 919 Wall.
Puckhaber Charles (wf Alma), fireman Burl, r 500 W 9th.
Purcell Austin, baker W J Crowe, r cor 2nd and Lafayette.
Back to top

Q
Quintance Charles (wf Anna), r 407 W 2nd.
QUIGG JOHN S (wf Mattie), propr C B & Q Café, r 718 Monroe.
Quinlan Edward, ret, r 608 March.
Quinn Corbett, lab, r rear 1002 Wall.
Quinn Elmer, r 208 E Main.
Quinn Lurena Miss, r rear 1002 Wall.
Quinn Robert (wf Laura), lab, r 1002 Wall.
Back to top

R
Raber Edward J. wks Kuhl’s, r 207 E 5th.
Rabourn Nina, stu, r 707E 3rd.
Race Andrew C (wf Ada), ret, r 1316 Monroe.
Race Guy, r 1316 Monroe.
Race Wm, r 1316 Monroe.
Radel Delevan, carrier Illinoian Star, r 406 E 5th.
Radel Samuel F (wf Etta), wks Burl, r 406 E 5th.
Rader James (wf Hattie), painter, r 412 E 2nd.
Raeside John N (wf Hazel), M P opr Princess Theatre, r 212 Washington.
Ragan O C (wf Bessie), wks Burl, r 208 E 6th.
Rahan Sarah Mrs, r 1004 Arenz.
Ramblers Club, Frank Wessel sec, 113 ½ State.
Rankin Sam’l, wks Schultz, Baujan & Co, r 415 E 6th.
Rankin W Len (wf Bessie), wks Schultz, Baujan & Co, r 415 E 6th.
Ransom Edna Miss, milliner, r 705 W Main.
Ransom Ida Miss, clk, r 705 W Main.
Ransom James (wf Florence), wks Walter Phelps, r 705 W Main.
Rasmussen Alex (wf Agnes), eng Burl, r 1019 Lafayette.
Ratcliff Ida (wid Wm), r 318 W 7th.
Ratcliffe Jess, bartndr, r 1014 E 4th.
Ratcliffe Thos R, painter, r 217 W 4th.
Ratineau Martin J (wf Lena), painter, r 1018 Adams.
Rausch Anna M Mrs, r 1212 Jefferson.
Rausch Hugo, pressman Illinoian Stat, r 1212 Jefferson.
Rausch John H (wf Mary C), mach, r 405 W 9th.
Rausch Marguerite A Miss, r 405 W 9th.
Ravenscroff Fred, clk, r 1005 E 9th.
Rawlings John I (wf Ada), condr Burl, r 500 E 2nd.
Rawlings Velma Marie Miss, r 500 E 2nd.
Rayburn Viola Mrs, wks Kuhl’s, r 207 E 5th.
Raycraft Ida Mrs, boarding, r 114 E 8th.
Raycraft Joseph, r 114 E 8th.
Raycraft Joseph, plbr R H Dunn, r 312 W 4th.
Raycraft Lester C, plumber, r 114 E 8th.
Read Charles A (wf Catherine), clk John Diehl, r 1105 Lafayette.
Read Margaret Miss, r 1105 Lafayette.
Reager Valera Miss, milliner, r 1211 Washington.
Reavis Reba Miss, r 217 W 4th.
Rebman Bert, clk M M Rebman, r 1111 Adams.
Rebman G A, brkman Burl, r 1111 Adams.
Rebman Geo (wf Ona), wks Burl, r 912 Dey.
Rebman Grover, wks Burl, rms 405 Washington.
Rebman M M, grocer, 1111 Adams, r same.
REDMEN’S HALL, 109 ½ E Main.
Redshaw Frank, plumber H C Keil, r 311 W Main.
Reed Ben (wf Hattie), lab, r 706 W 2nd.
Reed Oscar (wf Edith), r 201 E 7th.
Reese Henry (wf Louise), wks Schmoldt’s, r 816 Edward.
Reeve Harry (wf Lillian), feed 115 E 3rd, r 606 W 5th.
Reeve Wm (wf Susan), wks Harry Reeve, r 612 W 5th.
Reeves James C, fisherman, r 200 ½ W Main.
Reichert Edwin, clk Fred Reichert, r 1206 Washington.
Reichert Fred, r 701 Wall.
Reichert Fred Jr (wf Jessie), grocer 1121 Jefferson, r 1216 Washington.
Reiley Flora Mrs, r 814 E 3rd.
Reiley Mildred Miss, stu, r 814 E 3rd.
Reiley W Forrest, opr Burl, r 814 E 3rd.
REISCH BREWING CO, McClain & Buck, wholesale dealers, 200 W Main.
Reither Edward (wf Lena), wks Burl, r 415 E 15th.
Reither Ellen Miss, wks Bollhorst Bros, r 412 E 14th.
Reither Emma Miss, r 412 E 14th.
Reither Fred (wf Lydia), meat ctr, r 1218 Clay.
Reither Geo, carp, r 412 E 14th.
Reither John (wf Louisa), lab, r 1104 Edward.
Reither Philip (wf Louise), ret, r 412 E 14th.
Reither Walter, wks Burl, r 412 E 14th.
Releford Charles (wf Alma), asst eng Elec L Co, r 500 W 6th.
Reller Albert, carp, r 309 W 8th.
Reller Clamor (wf Elizabeth) (Reller & Gersmeyer), r 309 W 8th.
Reller Clarence, stu, r 506 E 4th.
Reller Edith Miss, stu, r 506 E 4th.
Reller Elmer, carp, 309 W 8th.
Reller Erna Miss, tchr, r 309 W 8th.
Reller Hazel Miss, stu, r 309 W 8th.
Reller Henry (wf Emma) yd clk Burl, r 506 E 4th.
Reller Wm, caller Burl, r 506 E 4th.
Reller & Gersemeyer (C Reller & Fred Gersmeyer), bldg contrs, 309 W 8th.
Renfro Floyd, disp Burl, r 211 E 5th.
Renfro Gus, fireman Burl, r 516 E 7th.
Renfro Mary M (wid Thos), r 211 E 5th.
Renier Nellie Mrs, stenog & bkpr Federal Constr Co, r 603 W 2nd.
Rerick Elizabeth Miss, r 1002 Washington.
Reside Mollie Miss, wks Park House, rms same.
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.
Rexroat Charles (wf Mary A), thresher r 913 Railroad.
Rexroat Norman, lab, r 913 Railroad.
Reynolds Edward (wf Nora), lab, r 911 Canal.
Reynolds Henry F, wks Schultz, Baujan & Co, r 911 E 10th.
Reynolds J R, wks Schmoldt’s.
Reynolds Mary Mrs, r 1101 Lafayette.
Reynolds Robert, lab, r 911 Canal.
Reynolds William, wks Schmoldt’s, rms 509 E 3rd.
Rhea Wm (wf Martha J), carp, r 906 E 5th.
Rhineberger Mildred, stu, r 501 Monroe.
Rhineberger Wm H (wf Delia), ret, r 501 Monroe.
Rhining Emma Mrs, r 509 E 11th.
Rhining Louis (wf Jettie), r 700 Arenz.
Rhoades Thomas A (wf Clara), confectrs 115 N State, r same.
Rhodes Romeo, fireman Burl, rms 400 E 6th.
Rhodes Ruth W Mrs, r 912 Grand Ave.
Rice Anton, r 500 March.
Rice Catherine (wid Anthony), r 500 March.
Rice Emily Miss, opr C U Tel Co, r 601 E 3rd.
Rice John, r 500 March.
Rice Lillie (wid C A), r 601 E 3rd.
Rice Martha A Mrs, r Lindell Hotel.
Richardson Geo M (wf Frances), r 905 W 2nd.
Richardson Wm E (wf Emma C), 2nd hand store, 105 E Main, r same.
Richter Wm, wks Burl, bds 607 E 6th.
Rickie Edna Etta Miss, stu, r 810 E 5th.
Ridenour Lois (wid John B), r 316 W 2nd.
Rieck John (wf Augusta), lab, r 716 Main.
Rieck Wm, driver Kinstle’s Bakery, r 716 W Main.
Riel Chas T, wks Burl, r 912 E 7th.
Riel David L, cook, r 912 E 7th.
Riel Geo S (wf Amanda), r 912 E 7th.
Rife Alice Miss, r 813 Monroe.
Rife Earl, r 813 Monroe.
Rife Elizabeth Mrs, r 813 Monroe.
Rife John (wf Laura), lab, r 813 Monroe.
Rife J M, steam ftr, r 516 E 7th.
Rife Robert, fireman, r 310 W Main.
Rigg Bessie Mrs, r 1320 Monroe.
Rigg Helen Miss, stu, r 411 State.
RIGG N M (wf Minnie H), pastor First Methodist Church, r 411 State.
Rigler Harold, driver Bollhorst Bros, r 910 Jefferson.
Rigler Newton M, (wf Elanore), solicitor, r 910 Jefferson.
Rigler Veva Miss, opr C U Tel Co, r 910 Jefferson.
Riley Arthur, porter Park House, r 814 W 3rd.
Riley James boiler mkr, r 114 E 3rd.
Riley James H (wf Rosa), barber G L Bond, r 415 W 6th.
Riley Mitchell (wf Harriet), ret, r 304 Clendenin.
Riley Walter, driver Adams Exp Co, r 304 Clendenin.
Riley Wm (wf May), painter, r 814 W 3rd.
Ringquist Clyde A (wf Mary), tinner H C Keil, r 412 W 5th.
RINK ANTON (wf Margaret), brewery and saloon and Crystal Ice Co, 219 W Main, r 202 W 6th.
Rink Emil (wf Daisy) condr Burl, r 1205 Lafayette.
Rink Jessie C Miss, r 202 W 6th.
RINK JOHN (wf Kate), mngr Anton Rink brewery, r 301 W 3rd.
Rink Margaret, stu, r 301 W 3rd.
Ritchey John Wm (wf Winnie), wks Schmoldt’s, r 908 E 7th.
Ritchey Ross, lab, r 908 E7th.
Ritter Albert F (wf Maude), condr Burl, r 400 W 6th.
Ritter Fred (wf Amy), Fred Ritter Button Factory, r 1102 Adams.
Ritter Fred Button Factory, Fred Ritter propr, 1102 Adams.
Roach Ephraim, ret, r 1005 E 9th.
Roach Faye Miss, r 114 Jackson.
Roach Jacob H, condr Burl, r 1018 Clay.
Roach Mattie Miss, stu, r 1018 Clay.
Roach Victor, lab, r 1005 E 9th.
Roach Wm (wf Cynthia), ret, 114 Jackson.
Roate Ira (wf Mary), wks Burl, r 500 W Main.
Robbins Chas R (wf Lydia), sales Raleigh Remedy Co, r 704 Wall.
Robbins Helen Miss, stu, r 704 Wall.
Robbins Nellie Miss, stu, r 704 Wall.
Roberts Angie Miss, r 617 W 12th.
Roberts Charles (wf Belle), carp, r 1112 E 8th.
Roberts Clarence G, carrier No 3 P O, r 1016 State.
Roberts Faye, stu, r 1016 State.
Roberts Harley B (wf Callie), carp, r 1104 E 4th.
Roberts John W (wf Martha), lab, r 617 W 12th.
Roberts Luther R (wf Florence) brkman Burl, r 1208 E 8th.
Robertson Florence Miss, stu, r 311 W 2nd.
Robertson James C (wf Hattie), wks Burl, r 417 W 7th.
Robertson Roswell, stu, r 312 E 2nd.
Robinson Harry M (wf Pauline), R M S, r 1114 State.
Robinson Lorenzo W (wf Maude), lab, r 1209 E 9th.
Roe Hy F (wf Bessie), fireman Burl, r 808 E 2nd.
Roegge John H (wf Anna), carp, r 712 Monroe.
Rogers James, wks Tice Neff, r 201 E Main.
Rohn Adelaide Miss, r 119 E 3rd.
Rohn Henry (wf Malinda), ret, r 316 E 3rd.
Rohn Nellie (wid Louis H), r 906 E 5th.
Roosa W A (wf Salome), brkman Burl, r 512 Morgan.
Rose Julia Mrs, r 507 W 6th.
Rose Maude Mrs, r 919 State.
Rosenberger Beulah, stu, r 1100 E 5th.
Rosenberger Martha, stu, r 1100 E 5th.
Rosenberger Mary Mrs, r 1211 E 5th.
Rosenberger Oscar (wf Katherine), saloon, 618 E 4th, r 1100 E 5th.
Ross Addie (wid Eric), boarding, r 607 E 6th.
Ross Albert G (wf Anna), switchman, r 1113 Clay.
Ross Ida Miss, r 318 W Main.
Ross Rosa Miss, r 318 W Main.
Ross Sylvia Miss, r 607 E 6th.
Ruby Emma (wid John), r 411 W 7th.
Ruby Fred, wks Burl, r 411 W 7th.
Ruby Jason M (wf Margaret), sexton Oak Grove Cemetery, r 1401 E 6th.
Ruby Raymond, wks Burl, r 411 W 7th.
Rugh Lydia (wid J W), r 411 Edward.
Rule Au Verne, stu, r 417 E 2nd.
Rule Newton J (wf Mary), traveling shooting galleries, r 417 E 2nd.
RUPPEL ADAM (Ruppel & Son), r 301 W 9th.
Ruppel Chris (wf Jessie), buffet, 110 W 2nd, r 110 ½ W 2nd.
RUPPEL J PHIL (wf Anna) (Ruppel & Son), r 305 W 9th.
Ruppel John (wf Emma), propr Sazarac Saloon, 110 State, r 816 Washington.
Ruppel Katherine (wid Charles A), r 901 State.
Ruppel Mollie Miss, r 816 Washington.
Ruppel Paul, stu, r 305 W 9th.
Ruppel Russell C, wks Schultz, Baujan & Co, r 901 State.
RUPPEL & SON (Adam & J Phil Ruppel), shoes, 109 State.
Ruschie Emma Miss, clk M M office Burl, r 209 W 2nd.
Rush Michael A, agt B & O, rms 401 W 6th.
Rusk Otis (wf Gertrude), fireman Burl, r 816 Monroe.
Russel E H, r 1010 E 9th.
Russell Frank (wf Myrtle) condr Burl, r 408 E 6th.
RUSSELL HORACE G (wf Helen G), supt city schools, pres Chamber of Commerce, r 217 Jefferson.
Rutzen Bertha C Miss, r 119 E 3rd.
Ryan Cecile Miss, opr C U Tel Co, r 518 W 6th.
Ryan Daniel (wf Ellen), bartndr, r 518 E 6th.
Ryan Edward J (wf Eva), condr Burl, r 405 E 6th.
RYAN JAMES E (wf Diana), propr Lane’s Old Stand 112 E Main, 715 W 2nd.
Ryan J F, r Goodell Hotel.
Ryan Will, r 518 W 6th.
Back to top

S
ST ALEXIUS CHURCH, Geo Hensey pastor, 216 W 6th.
ST JOHNS LUTHERAN CHURCH, Geo Luecke pastor, 200 E 6th.
ST JOHNS LUTHERAN SCHOOL, 605 Jefferson.
Saeger Fred (Hunter & Saeger), r 314 Monroe.
SAMSON CHARLES M, directory publisher, Bloomington, Ill.
Sandbach Zora Miss, milliner, r 915 State.
Sandidge James, driver S L Von Fossen, r 507 Monroe.
Sanson Andrew, stu, r 210 W 3rd.
Sanson Lena Miss, clk Sam’l Sanson, r 210 W 3rd.
Sanson Sam’l (wf Mary), fruits 118 W Main, r 210 W 3rd.
Sanson Thomas, stu, r 210 W 3rd.
Saunders Elva J, tchr High School, r 115 W 5th.
SAUNDERS GEORGE T (wf Emma), police magistrate, City Hall, r 115 W 5th.
Sayner Jennie Miss, r 1015 Sangamon.
Sayre H B F (wf Florence), night chief disp Burl, r 1012 Monroe.
Sayer Ona Mae Miss, r 1012 Monroe.
Sazarac Saloon, John Ruppel propr, 110 State.
Scarcliff Stanley F, jeweler Pappmeier & Sons, 1005 Monroe.
SCHAAD JOHN H, with William Frey, r 317 W 2nd.
Schaefer Adam (wf Augusta) R F D car no 3, r 1016 Jefferson.
Schaefer A Elizabeth Miss, clk Kuhl’s, r 713 Jefferson.
Schaefer Aurelia Miss, r 1016 Jefferson.
Schaefer Clarence, stu, r 713 Jefferson.
Schaefer Clarence, clk M M office Burl, r 505 E 3rd.
Schaefer Geo, shoe mkr 214 W 2nd, r same.
Schaefer Herschel, cig mkr A Greve & Son, r 1016 Jefferson.
Schaefer John (wf Julia), ret, r 713 Jefferson.
Schaefer John H (wf Olive), trav sales, r 505 E 3rd.
SCHAEFER J WILL (wf Dessie), dry goods, shoes, millinery and 5 & 10c store, 302 W 2nd, r 302 ½ same.
Schaefer Lorenz, harness mkr H Sunderman, r 1016 Jefferson.
Schaefer Maude Miss, r 505 E 3rd.
SCHAEFFER CHAS A (wf Nellie M), lawyer, (Coil & Schaeffer), r 206 W 6th.
Schaeffer Clarence (wf Bessie), condr Burl, r 1112 E 4th.
Schaeffer E L (wf Frances), lab, r 517 March.
SCHAEFFER LEDRU G (wf Kathryn), editor and mngr Illinoian Star, 114 E Main, r 501 E 5th.
Schaeffer Mason A (wf Gertie), wks Burl, r 617 W 6th.
Schall Charles, packer Schultz, Baujan & Co, r 1008 Monroe.
Schall Irene Miss, stu, r 1008 Monroe.
Schall Julius (wf Lena), wks Burl, r 1008 Monroe.
Schapel Abalina (wid Paul), r 1006 E 6th.
Scott Anna Mrs, waitress Park House, rms same.
Scheel Geo W (wf Susie), carp, r 712 W Main.
Scheer John (wf Esther), lab Goodell Ice and Fuel Co, r 1214 E 5th.
SCHELL R C, automobiles Ford and Moline cars, 116 N State, phone 326.
Schendel Fred N (wf Mary), boiler mkr, r 409 E 8th.
Schendel Lillian M Miss, stu, r 409 E 8th.
Scherrer Carrie (wid Joseph), r 507 W 4th.
Scherrer Charles L (wf Cora), eng Rink’s Brewery, r 506 W 3rd.
Scherrer Joseph, wks Rink’s Brewery, r 507 W 4th.
Scherrer Leo (wf Myrtle), ctr R H Scherrer, r 507 W 4th.
Scherrer Nellie Miss, clk Kinstle’s Bakery, r 507 W 4th.
Scherrer R H (wf Winifred), meat market, 602 E 4th, r 618 W 5th.
Scherrer Shep, tmstr, r 507 W 4th.
Schewe Edward C, clk Ruppel & Son, r 1005 Jefferson.
Schewe Wm G (wf Ella), wks Burl, r 917 Lafayette.
Schien Albert, stu, r 113 ½ Washington.
Schlueter Dorothy Miss, stenog City Clerk, r 900 Monroe.
Schlueter Eliza Miss, r 1118 Monroe.
Schlueter Fred (wf Ellen) (Schlueter & Son), r 900 Monroe.
Schlueter Henry, r 1118 Monroe.
Schlueter Hulda Miss, r 900 Monroe.
Schlueter Laura Miss, r 900 Monroe.
Schlueter Wm (wf Lulu) (Schlueter & Son), r 908 Monroe.
Schlueter & Son (Fred & Wm Schlueter), building contrs, 900 Monroe.
Schmidt Mark E, tchr, r 909 State.
SCHMITT BUILDING, 203-205 State.
Schmitt Victor (wf Nettie), loans & ins, 205 ½ State, r 313 E 4th.
Schmitt, see Smith.
Schmoldt Alice Miss, r 500 E 3rd.
SCHMOLDT A E (wf Clara), mnfr of slack cooperage stock, lumber and handles, dealer in coal, wood and kindling, 212-214 N Wall, tel 875, r 500 E 3rd.
Schmoldt R G, ret, r 218 W 3rd.
Schnake Ben, fireman Burl, r 900 Jefferson.
Schnake Christian F (wf Matilda), car No 1 P O, r 500 W 7th.
Schnake Fred, ret, r 500 W 7th.
Schnake Harry (wf Myrtle), condr Burl, r 911 Jefferson.
Schneke Henry (wf Louise), ret 1302 Lafayette.
Schneider Charles (wf Katherine), wks Burl, r 407 E 15th.
Schneider Frank, clk Logsdon & Todd, r 314 E 3rd.
Scholdt Ernest James, stu, r 500 E 3rd.
Scholl Charles N (wf Martha), miller, r 903 E 6th.
Schriber Michael, shoe mkr, r 105 E Main.
Schriver Wm, mach Burl, rms 315 E 4th.
Schrodt Harold, r 1212 Clay.
Schrodt John (wf Sophenia), wks Burl, r 1212 Clay.
Schroeder Anna M (wid Henry), r 1020 State.
Schroeder Edith Miss, r 1020 State.
Schroeder Hilda Miss, stenog Beardstown Elec L & P Co, r 1215 Jefferson.
Schuettenberg Fred, cig mkr C H Gersmeyer, r 310 E Main.
SCHULTZ A G (wf Vera) (Schultz, Baujan & Co), r 515 Washington.
SCHULTZ, BAUJAN & CO, John, E E and A G Schultz and C J White, flour mill and dealers in grain, 607-617 E 2nd.
SCHULTZ EDWARD E (wf Mary) (Schultz, Baujan & Co), r 911 Washington.
SCHULTZ JOHN (wf Rosa) (Schultz, Baujan & Co), r 115 W 7th.
Schultz Paul (wf Lydia Yagow), cndr Burl, r 316 E 8th.
Schumacher Fred (wf Anna), wks Burl, r 1314 Monroe.
Schumacher Henry, carp, r 1213 Jefferson.
Schumacher, see Shoemaker.
Schuman Adam (wf Elizabeth), ret, r 509 W 5th.
SCHUMAN C H, sec Beardstown Elec L & P Co, r 211 W 4th.
Schuman Edna, r 211 W 4th.
Schuman Edward, fireman, bds 1117 Monroe.
Schuman Elmer (wf Inez), brkman Burl, r 204 W 9th.
Schuman Elmer H, ch gas ftr Elec L & P Co, r 211 W 4th.
Schuman Myrtle Miss, r 509 W 5th.
Schuman Walter (wf Kate), r 211 W 4th.
Schwab Charles, r 1010 Walnut.
Schwab Francis, r 1010 Walnut.
Schwab Joseph (wf Della), carp, r 1010 Walnut.
SCHWEER C O (wf Tillie), coal and wholesale dealer in Pabst Brewing Co’s Beer, 700 E 2nd, r 214 E 2nd.
Schweer Fred E (wf Katherine), r 307 E 3rd.
Schweer Gerhardt H (wf Elizabeth), asst foreman Burl, r 1220 Jefferson.
Schweer Hy J (wf Dale), mach Burl, r 308 E 2nd.
Schweer John, ret, r 503 W 4th.
SCHWEER ROY H (wf Nellie), Goodell Ice and Fuel Co and Beardstown Fish Co, foot of Washington, r 503 W 4th.
SCHWEER SANITARIUM (T J Schweer), 114 W 2nd.
SCHWEER T J (wf Maude), physician 116 W 2nd, r 315 E 3rd.
Scott Fred, wks Schultz, Baujan & Co, r rear 601 E 2nd.
Scott H W, fireman Burl, r 506 E 4th.
Scott Robert H (wf Norma), boilermkr, r 1015 Monroe.
Scott Thomas P, r rear 601 E 2nd.
Scottie John (wf Kate), bartdr Tice Neff, r 316 E Main.
Scottie John (wf Jennie), janitor Central School, r 516 E 4th.
Scullion Daniel, wks Burl, r 611 W 5th.
Scullion Helen Miss, r 611 W 5th.
Scullion Henry, depot agt Adams Exp Co, r 611 W 5th.
SCULLION JAMES (Broeker & Scullion), r 611 W 5th.
Scullion John, lab, r 611 W 5th.
Scullion Margaret Miss, r 611 W 5th.
Scullion Nora Miss, r 611 W 5th.
Scullion Wm, r 611 W 5th.
Sechler Earl, lab, r 1001 E 7th.
Seckler E C, clk Burl, r Goodell Hotel.
SECURITY OF DAVENPORT (D M Maney agt), 212-214 N Wall.
Seeger Arthur H, R M S, r 214 W 4th.
Seeger Geo (wf Lusetta), wks Burl, r 114 E 4th.
Seeger Harold, clk Denton Bros, r 114 E 4th.
SEEGER HALLIE MISS, asst Librarian Carnegie Pub Library, r 206 E 4th.
Seeger Henry (wf Margaret), r 915 Wall.
Seeger John H (wf Dina A), shoes 111 W Main, r 214 W 4th.
Seeger Laura M Miss, r 214 W 4th.
Seeger Susan (wid G H H), r 206 E 4th.
Selders James B (wf Mary), eng Burl, r 1020 Monroe.
Sellers Ernest (wf Lillian), eng Burl, r 912 Jackson.
Sellers Levi (wf Anna), lab, r 1110 Combs Ave.
Servance Newton, porter, r 1014 E 5th.
Sewell Clifford C (wf Eva), brkman Burl, r 1009 E 5th.
Sewell Mabel Miss, r 1009 E 5th.
Shanley Henry, plbr Beatty Hdw Co, r 409 Lafayette.
Shannon James, brkman Burl, r 300 E 2nd.
Shannon Julian A, r 1216 Clay.
Shannon Nettie Mrs, r 1216 Clay.
SHAW GUY L (wf Bessie), agricultural mngr Christie & Lowe, r 816 State.
Shaw Harold, wks Burl, rms 409 Lafayette.
Shaw John R (wf Elizabeth), ret, r 1001 State.
Shaw Logan (wf Golda), flour pckr Schultz, Baujan & Co, r 611 W 3rd.
Shaw Roy, clk frt house Burl, r 1001 State.
Shawgo Elmer (wf Jennie), eng Burl, r 516 E 8th.
Shebiel Eldred, stu, r 314 Monroe.
Shebiel Sarah (wid Albert), r 314 Monroe.
Shelley Minnie Miss, dom, 409 Lafayette.
Sheppard Fred O (wf Wilma), r 1304 Edward.
Sheppard Norman (wf Mary), wks Burl, r 308 E 3rd.
Shinall Charles, wks B & O, r 915 Edward.
Shinall Floyd, wks B & O, r 915 Edward.
Shinall John (wf Sarah), wks Burl, r 916 Edward.
Shinall John (wf Martha), wks Burl, r 915 Edward.
Shinall Thos (wf Agatha), wks Burl, r 915 Edward.
Shinefield Bernice Miss, r 800 E 3rd.
Shinefield Grover, brkman Burl, r 800 E 3rd.
Shinefield Wm, stu, r 800 E 3rd.
Shinefield Sarah (wid Douglas), r 800 E 3rd.
Shinn Nora Mrs, r 512 Beard.
Shinn Roy, r 512 Beard.
Shirtcliff Arthur M (wf Alma), brkman Burl, r 918 Washington.
Shirkey Smith, wks Schmoldt’s.
Shoemaker Carletta N Miss, r 1019 Monroe.
Shoemaker Leah A Miss, r 1019 Monroe.
Shoemaker Martin R (wf Lena), photographer 209 W 2nd, r 1019 Monroe.
Shoemaker, see Schumacher.
Shoopman Louis (wf Alice), fireman Burl, r 911 Clay.
Shores John H (wf Aliza), wks A E Schmoldt, r 1010 E 8th.
Shork Clara Miss, r 921 Canal.
Shork John (wf Christina), wks B & O, r 921 Canal.
Shork Loretta Miss, r 921 Canal.
Short Iantha Miss, r 311 E 7th.
Short Robert W (wf Dorothy), r 311 E 7th.
Short Sam’l G, fisherman, r 200 ½ W Main.
Shouse Bertha (wid Alfred), r 1318 E 7th.
Shucraft Louise Miss, stu, r 701 Wall.
Shucraft Tillie (wid John), r 701 Wall.
SHUDBRINK R E, bkpr First State Bank, r 104 E 8th.
Shupe Elizabeth (wid Andrew), r 612 W 2nd.
SHUPE ROBERT (wf Myrtle) (Garman & Shupe), r 612 W 2nd.
Shute Ada Miss, clk The Model, r 316 W 8th.
Shute Ben, clk Burl, r 316 W 8th.
Shute Elton (wf Alma), brkman Burl, r 1115 E 5th.
Shute Milton W (wf Eula), ydmaster Burl, r 1115 E 5th.
Shute Russell, stu, r 316 W 8th.
Shute Warner M (wf Sarah), car inspr, r 316 W 8th.
Sidener Josephine Mrs, beauty parlor 105 ½ State, r 313 E 7th.
Sidwell Ethel A Mrs, cashr B & O R R CO, r 814 E 3rd.
Siekman Edith Miss, r 100 E 7th.
Siekman Olga Miss, r 100 E 7th.
Siekman Otto (wf Hannah), shoes 106 Washington, r 100 E 7th.
Siekman Otto Jr, clk Otto Siekman, r 100 E 7th.
Siekman Robert, clk Otto Siekman, r 100 E 7th.
SIELSCHOTT A F (wf Emma G), btdr James E Ryan, Lane’s Old Stand, r 215 W 3rd.
SIELSCHOTT HERMAN, rec teller First Nat’l Bank, r 215 W 3rd.
Siemer Marie Miss, r 1211 Washington.
Signor Willard I (wf Margaret), collr, r 518 W Main.
Simmons A J (wf Georgia), lab, r 901 Dey.
Simmons Claudia Miss, r 1406 Wall.
Simmons D F (wf Lucy), wks Burl, r 417 E 6th.
Simmons Harry (wf Vinnie), button cutter, r 511 W 4th.
Simmons James W (wf Lillian), lab, r 1406 Wall.
Simmons Marion, r 820 W 11th.
Simmons Otha (wf Muriel), carp, r 909 Dey.
Simmons Ralph (wf Mary), wks Burl, r 918 Edward.
Simms Isaac F (wf Mary A), Beardstown State Bank, r 110 E 5th.
Simms Luella Miss, clk Deppe Bros, r 110 E 5th.
SIMPSON EMMA J (wid Edward), Simpson’s Furn & Undertaking Co, 511 Washington.
SIMPSON’S FURNITURE & UNDERTAKING CO (L L and Emma J Simpson), 115 W 3rd.
SIMPSON LEVIS L (Simpson’s Furn & Undertaking Co), r 511 Washington.
Singer Sewing Machine Co (Geo Lutkemeyer), 110 Washington.
Sites Henry, carp, r 504 E 7th.
Sites Irene Miss, cigarmkr C H Gersmeyer, r 900 March.
Sites Joseph E (wf Adelaide), condr Burl, r 806 E 3rd.
Sites J Wm (wf Mabel), asst foreman car shops Burl, r 504 E 7th.
Sites Lela Miss, r 700 W 9th.
Skiles Clarence R (wf Mary), wks Schultz, Baujan & Co, r 212 Morgan.
Skiles James L (wf Wanda), wks Schmoldt, r 1000 E 5th.
Skiles James F (wf Elizabeth), wks Schultz, Baujan & Co, r 1000 E 5th.
Smarch John, boilermkr, r 114 E 3rd.
Smay Guy, fireman Burl, r 500 E 2nd.
Smay Leslie, lab, r 1006 E 8th.
Smay Oliver J (wf Ellen), lab, r 1006 E 8th.
Smay Roy (wf Julia), r 913 March.
Smedley Chester, wks Burl, r 200 E 11th.
Smedley Sadie Miss, stu, r 200 E 11th.
Smith Andrew, button cutter, r 1205 Grand Ave.
Smith Arthur, rms 408 E 3rd.
Smith Ben (wf Myrtle), gas mkr Electric L & P Co, r 604 E 2nd.
Smith Blanche Mrs, r 308 E 8th.
Smith Catherine Mrs, r 318 E 13th.
Smith Charles, lab, r 311 W 3rd.
Smith Clinton (wf Rettie), wks Schultz, Baujan & Co, r 300 E 4th.
SMITH CLYDE A (wf Mabel), wire chief Burl, r 1212 E 6th.
Smith Edith Miss, r 1119 State.
Smith Elizabeth Mrs, r 311 W 2nd.
Smith Elizabeth Mrs, r 311 W 2nd.
SMITH FAYE R (wf Lola), electrical contr Central Elec Co, r 305 E 2nd.
Smith Frank W, printer Illinoian Star, r 812 Washington.
Smith Fred, r 914 Canal.
Smith Gary (wf Ella), r 1205 Grand Ave.
Smith Gertie Miss, r 802 E 12th.
Smith G Paul, clk to Supt Burl, r 512 State.
Smith Harrison (wf Grace), wks Burl, r 505 W 8th.
Smith Harry A (wf Margaret), ins, r 603 Washington.
SMITH HENRIETTA MRS, supervisor of public school music, r 512 State.
Smith Hy G (wf Viola), wks Burl, r 707 E 3rd.
Smith Hester Lauraine Cornelia Miss, stu, r 514 E 2nd.
Smith H D, r 505 W 8th.
SMITH JAMES A (wf Alice) pastor Grand Ave Baptist Church, r 914 Canal.
Smith John L (wf Jennie), wks Walter Phelps, r 218 Lafayette.
Smith Joseph, condr Burl, r 1014 Clay.
Smith Joy M, sten Burl, bds 114 E 8th.
Smith Katie Mrs, r 517 W 2nd.
Smith Laura (wid Roe), waitress J B Abbott, r 604 Main.
Smith Lillian Miss, clk Kuhl’s, r 406 E 5th.
Smith McKinley, r 311 W 2nd.
Smith Margaret (wid Robert), r 1014 Clay.
Smith Mary (wid T L), r 1119 State.
Smith Matilda Mrs, r 1001 Sangamon.
Smith Max T (wf Teresa), fireman Burl, r 1211 Washington.
Smith Myrtle Miss, r 1205 Grand Ave.
SMITH NELLIE MISS, violin and voice teacher, r 512 State.
Smith Nellie Miss, r 914 Canal.
Smith Paul M, stu, r 514 E 2nd.
Smith Pauline Miss, r 318 E 13th.
Smith Permelia C Mrs, r 812 Washington.
Smith Raymond, r 311 W 2nd.
Smith Robert W, stu, r 512 State.
Smith Roy (wf Ethel), wks Park House, r 808 E 5th.
SMITH R C (wf Mary L), mngr Cent Elec Co, r 514 E 2nd, phone 575.
Smith R J (wf Elizabeth), r 617 W 12th.
Smith Theodore, wks Burl, r 1014 Clay.
Smith Warren, wks Burl, 1119 State.
SMITH W G (wf Henrietta), grocer 119 State, r 512 State.
Smith, see Schmitt.
Smull Ella Miss, r 506 W 4th.
Smull Willis, stu, r 506 W 4th.
Smyres Barbara Mrs, r 320 Clendenin.
Smyers Ben, wks Burl, r 1111 Wall.
Smyers Eliza (wid John), r 1111 Wall.
Smyers Pearl Mrs, wks Bollhorst Bros, rms 114 Jackson.
Snodgrass Anna Mrs, r 1109 Garm Ave.
Snodgrass George, clk W G Smith, r 1109 Garm Ave.
Snapp Wm W (wf Minnie), carp, r 1321 Adams.
Sommers August (wf Hermina), ret, r 402 W 10th.
Sommers Elsie Miss, r 409 Monroe.
Sommers Gladys Miss, bkpr Bollhorst Bros, r 409 Monroe.
Sommers Johanna Mrs, r 409 Monroe.
SOULE CHARLES E (wf Nellie), physician and surg, 114 W 4th.
Soule Edgar, r 114 W 4th.
Sours Clem (wf Maude), wks Burl, r 408 W7th.
Southwell Mildred Miss, stu, r 1104 E 5th.
Southwell Warren, stu, r 1104 E 5th.
Southwell Wren (wf Ollie), wks Burl, r 1104 E 5th.
Sowers Jesse J, mngr Elk Pearl Button Co, r 800 E 5th.
Sparks Everett, button cutter, r 1009 E 4th.
Sparks George W (wf Rachel M), fireman A E Schmoldt, r 1009 E 4th.
Sparks Harlan, lab, r 1009 E 4th.
Speaker Herbert, mach, r 502 E 5th.
Speaker Mayme Miss, clk The Model, r 502 E 5th.
Speaker Omer (wf Rhoda), mach Burl, r 218 Lafayette.
Speaker Geo (wf Sophia), r 502 E 5th.
Spence J M (wf Hattie J), eng Burl, r 1101 Washington.
Spencer Melvin, carrier Enterprise, r 408 W 4th.
Spicker Alma, r 314 E 5th.
Spicker Elizabeth Miss, bkpr and sten S L Von Fossen Co, r 314 E 5th.
Spicker John H (wf Anna), wks Schmoldt’s, r 314 E 5th.
Spiers Wm O (wf Josephine), lab, r 113 N Wall.
Sprague Algie (wf Anna), lab, r 902 Canal.
Sprague Harley, lab, r 902 Canal.
Sprague Mary Miss, dom 1104 E 4th.
Stainsby John F, r 801 E 3rd.
Stambaugh C J (wf Maude), carp, r 400 E 8th.
Stambaugh Harvey M (wf Inez), eng Burl, r 510 E 2nd.
Stambaugh L T (wf Nellie), eng Burl, r 313 Monroe.
Stambaugh Marie Miss, r 400 E 8th.
Standard Oil Co (Ed French agt), 218 W 4th.
Stanger Geo A, trav agt Armour & Co, rms 200 E 4th.
Stanton Walter L (wf Nettie), genl time kpr mech dept Burl, r 609 Washington.
Stauter R G, sol and collr Beardstown Elec L & P Co, rms 401 W 6th.
Steadman Chas E (wf Elizabeth), fish warden, r 1012 E 5th.
Steadman Geo (wf Mary), condr Burl, r 1109 E 5th.
STEDMAN ALFRED B (wf Jessie), propr The Leader 5, 10 and 25c Store and Queensware, 115 W Main, r 1004 Washington.
Stedman Harold, r 510 E 8th.
Stedman Harry (wf Laura), ydmaster Burl, r 510 E 8th.
Steele Clarence, r 1105 Clay.
Steele Clyde (wf Lilly), 2nd hand store, 116 E Main, r same.
Steele Wm A (wf Nellie), carp Burl, r 1105 Clay.
Steen Peter H (wf Sarah C), fireman Burl, r 905 March.
Stephens Clarence W (wf Lulu), condr Burl, r 609 Clay.
Stephenson J F (wf Mary), brkman Burl, r 417 Monroe.
Stephenson Verna Miss, r 417 Monroe.
STEUERNAGEL WERNER, pres First State Bank, r 117 E 4th.
Stevens Earl, fireman Burl, rms 510 E 5th.
Stevens Howard, brkman Burl, r 314 Monroe.
Stevenson Joseph (wf Mary), wks Chas Cole, r 815 W 12th.
Stewart John (wf Minnie), lab 919 Edward.
Stewart Martha Mrs, r 510 Canal.
Stinson Anna (wid Henry), r 1001 E 8th.
Stinson Robert L (wf Nellie), janitor 1st Nat’l Bank Bldg, r 1114 Monroe.
Stock Minnie (wid Hy), r 416 E 5th.
Stock Ralph, plumber Jones & Guelker, r 416 E 5th.
Stockwell Charles (wf Jennie), eng Burl, r 511 E 8th.
Stoffer Arthur M (wf Minnie), wks Burl, r 313 E 5th.
Stoffer Eva, stu, r 313 E 5th.
Stone W F, ret, r 1112 E 8th.
Stoneking Hugh, wks Schmoldt’s.
Story Grover, brkman Burl, rms 301 E 4th.
Stringam Claude E (wf Margaret), btdr John Ruppel, r 1120 Lafayette.
Stringfield Wm (wf Fannie E), wks Burl, r 904 Grand Ave.
Strobecker Wm (wf Martha), wks Burl, r 1100 Combs Ave.
Stronquist Frank W (wf Jessie), condr Burl, r 909 E 4th.
Strouse Charles (wf Lee), fireman Burl, r 909 Edward.
Stubblefield Geo (wf Loretta), r 1000 Adams.
Stucke Clarence, carrier Illinoian Star, r 1200 Monroe.
Stucke Frank C (wf Olive), wks Burl, r 1104 E 6th.
Stucke Lela Miss, r 1200 Monroe.
Stucke Lizzie (wid John), r 1200 Monroe.
Stucke Mabel Miss, r 1200 Monroe.
Stucke Mayme Miss, r 1200 Monroe.
Stucke Kate Miss, r 1116 E 8th.
Stucke John, ret, 1116 E 8th.
Stull Reeve (wf Glenard), fisherman, r 810 E 3rd.
Stunkel Wm (wf Hilda), r 815 Washington.
Styne Evelyn Miss, r 802 E 12th.
Sullins Marie Miss, clk Von Fossen Bros, r 1107 Monroe.
Sullins Raymond, brkman Burl, r 1107 Monroe.
Sullins Sarah (wid Thos), r 1107 Monroe.
Sullivan John A (wf Mayme), rd master Burl, r 211 W 10th.
Sullivan Mazie M Miss, stu, r 211 W 10th.
Sullivan O H, printer Enterprise, r 313 E 5th.
Sullivan Hugh, stu, r 207 E 5th.
Summey Brook, lab, r 213 March.
Summey Mary Mrs, r 213 March.
Summey Warren, lab, r 213 March.
Summey Wm, lab, r 213 March.
Sunderman Geo (wf Kate), r 1113 Washington.
SUNDERMAN HENRY (wf Mary), harness mnfr, dlr in furs, hides and tallow 105 W Main, r 314 Washington.
SUN INS CO OF LONDON (D M Maney agt), 212-14 N Wall.
Swan Albert (wf Pearl), foreman Goodell Ice & Fuel Co, r 812 W 2nd.
Swan Anna Mrs, r 517 W 2nd.
Swan Arthur, lab, boat house foot of Adams.
Swan Edith Miss, r 417 W Main.
Swan Elva Mrs, r 904 W 11th.
Swan Floyd, stu, r 517 W 2nd.
Swan Frank, lab, r boat house foot of Adams.
Swan Geo, r 713 W 2nd.
Swan James H (wf Alice), r 417 W Main.
Swan Loran, wks J T Kessling, r 812 W 3rd.
Swan Maggie Mrs, r 713 W 2nd.
Swan Walter, caller Burl, r 713 W 2nd.
Swan William P (wf Nancy) fisherman, r boat house foot of Adams.
Swanson Ralph, fireman Burl, r 500 E 4th.
Swartzell Fred M, car repr Burl, r 1001 Wall.
Sweeney Edward (wf Margaret), foreman of construction Burl, r 114 E 3rd.
Swercer Fred (wf Mary), lab, r 1001 Wall.
Swift, baker, rms 218 W 2nd.
Swope Fred (wf Myrtle), lab, r 1000 E 7th.
Swope John (wf Flora), elevator man Schultz, Baujan & Co, r 809 E 6th.
Swope Otto, wks Schultz, Baujan & Co, r 809 E 6th.
Back to top

T
Tabler Geo F (wf Minnie) eng Burl, r 1204 Washington.
Tate Ida B (wid Edward), r 515 W 5th.
Taylor Benjamin (wf Myrtle), brkman Burl, r 313 E 5th.
Taylor Carey (wf Lydia), lab, r 1215 Oak.
Taylor Charles O (wf Laura E), wks Will G Mohlmann, r 918 Jackson.
Taylor Fred C, r 1215 Oak.
Taylor Geraldine Miss, stu, r 918 Jackson.
Taylor John, lab r 1215 Oak.
Taylor Nora Miss, r 1215 Oak.
Taylor R L (wf Margaret), ret, r 1306 Canal.
Taylor Wm (wf Lucinda), ret, r 918 Jackson.
Terrill Andrew J (wf Elizabeth), ret, r 518 W 10th.
Terrill Dalbert, wks Burl, r 1217 Edward.
Terrill John H (wf Edna), tkt agt Burl, r 514 W 10th.
Terrill Wm P (wf Carrie), lab, r 1217 Edward.
TERRY W E LUMBER CO (L R Kupfer mngr), 519 Monroe.
Thacker B F, lawyer, 218 ½ Washington, r same.
Theivagt Lou (wid Edward), r 1108 E 5th.
Thiehoff Alleene Miss, stu, r 402 E 3rd.
Thiehoff Eldridge, stu, r 402 E 3rd.
Thiehoff Wm F (wf Minnie), supt Burl, r 402 E 3rd.
Thilenius Edward (wf Elizabeth), paint contr, r 601 W Main.
Thomas Alice Mrs, r 406 E 7th.
Thomas Alice Mrs, wks J S Haney, r 406 E 7th.
Thomas Charles W, wks Burl, r 508 E 8th.
THOMAS C L “Dick”, agt U S Exp Co, 111 Washington, r 500 E 2nd.
Thomas Edrien Miss, r 406 E 7th.
Thomas Eldo, stu, r 406 E 7th.
Thomas Ernest E (wf Jennie), brkman Burl, r 317 E 5th.
Thomas Frank M, barber Perry Cox, r 411 Edward.
Thomas James (wf Julia), car repr, r 508 E 8th.
Thomas Lee, fireman, bds 1117 Monroe.
Thomas Wm, rms 408 E 3rd.
Thomas Wm (wf Lulu), r 404 Washington.
Thompson Albert (wf Mayme), eng Burl, r 512 Monroe.
Thompson Annabelle Miss, waitress Park House, r 210 Lafayette.
Thompson Beryl Miss, r 512 Monroe.
Thompson Charles N (wf Sarah), carp, r 1309 E 7th.
Thompson Edna Miss, r 1009 Adams.
Thompson Grace Miss, r 1009 Adams.
Thompson Hilbert, wks Schmoldt’s, r 1207 E 7th.
Thompson Lorena Miss, r 1309 E 7th.
Thompson Martha Miss, clk J W Schaefer, r 1009 Adams.
Thompson Mary Miss, r 1309 E 7th.
Thompson Michael, btdr A W Perrin, rms 607 6th.
Thompson Rena Miss, r 215 W 7th.
Thompson Rowena Miss, r 1309 E 7th.
Thompson Sophia Mrs, steward Park House, r 210 Lafayette.
Thompson Wm W (wf Mary), mach Burl, r 1009 Adams.
Thorn Normah Miss, r 1015 Sangamon.
Thornley John, wks Burl, r 713 W 2nd.
Thornsbury Hy, (wf Mary), carp, r 801 E 4th.
Thornton John A (wf Esther), r 316 E 7th.
Thron Elizabeth (wid Michael), r 900 Jefferson.
Thron Louis M (wf Minnie), clk Burl, r 906 Jefferson.
Thron Lydia Miss, r 900 Jefferson.
Thron Walter F, warehouse foreman Burl, r 109 ½ State.
Thurman Elmer, lab, r 708 Wall.
Tiemann Dewey, r 1114 Jackson.
Tiemann Edwin, r 1114 Jackson.
Tiemann Jacob, ret, r 1114 Jackson.
Tiemann Raymond, r 1114 Jackson.
Tiemeyer Clara Miss, r 511 E 2nd.
Tiemeyer Edith Miss, sten Milton McClure, r 511 E 2nd.
Tiemeyer Ernest, stu, r 511 E 2nd.
Tiemeyer Fred, button cutter, r 511 E 2nd.
Tiemeyer John, eng Burl, r 511 E 2nd.
Tiemeyer Louisa (wid John), r 511 E 2nd.
Tiemeyer Lillian Miss, sten Schultz, Baujan & Co, r 511 E 2nd.
Tiemeyer Wm, clk F W Meyers, r 511 E 2nd.
Tink Howard (wf Alma), engr Burl, r 1105 State.
Tink Richard, r 211 W 7th.
TOBIN HARRY J (wf Katherine), saloon 218 W Main, r 817 E 6th.
Tobin James J (wf Gertrude), clk Burl, r 902 Washington.
Todd Beulah Miss, stu, r 300 E 4th.
Todd Clyde, brkmn, r 300 E 4th.
Todd Harry (wf Rowena) (Logsdon & Todd), r 512 W 2nd.
Todd Mina (wid Alex), r 300 E 4th.
Tosh Edith Miss, dressmkr, r 1100 Edward.
Tosh James C (wf Emma), r 1100 Edward.
Tosh Stella Miss, r 1100 Edward.
Townsend Elwyn (wf Mildred), condr Burl, r 1008 Adams.
Tracy Edw F (wf Rachel) brkmn Burl, r 1017 E 4th.
Trailer May Miss, tchr, r 410 Lafayette.
Trainor Cecile Miss, milliner, r 501 W 5th.
Trainor Ray (wf Dena), brkmn Burl, r 417 W 6th.
Trainor Thos, (wf Sarah L), wks Burl, r 501 W 5th.
Trainor Thos Jr, wks Burl, r 501 W 5th.
Traub Henry E (wf Phoebe), harnessmaker H Sunderman, r 305 E 2nd.
TRAUT FRANK J (wf Nettie), sec Federal Contracting Co, r 211 W 3rd.
Traut Francis H, stu, r 211 W 3rd.
Traut, see Trout.
Travis Charles G (wf Frances), lab, r 803 W 6th.
Travis Joseph, lab, r 803 W 6th.
Travis William (wf Louise), wks Rink’s Brewery, r 618 W 2nd.
Treadway Alice (wid Louis), r 304 E 3rd.
Treadway Elmer, brkmn Burl, r 212 E 5th.
Treadway Hans (wf Maude), lab, r 1414 E 8th.
Treadway Herman, lab, r 1414 E 8th.
Treadway Maria (wid Martin L), r 212 E 5th.
Treadway Rebecca Mary (wid James), r 500 E 3rd.
Trent Dora Miss, cook C B & Q Café, r 212 Morgan.
Trent Edward (wf Effie), driver, r 719 W Main.
Tritsch Anna (wid Carl), r 1014 E 8th.
Trout G F (wf Inez), eng Burl, r 1303 E 7th.
Trout Hurley I (wf Frances), eng Burl, r 1112 E 5th.
Trout Stephen (wf Murtie), lab, r 1001 E 4th.
Trout Val M, r 1112 E 5th.
Trout, see Traut.
Tucker Andrew, wks Burl, r 612 W 9th.
Tucker John (wf Bashaba), minister, r 612 W 9th.
TUCKER LAURA E MISS, mngr W U Tel Co, 117 W Main, r 100 Adams.
Tucker Louis, stu, r 1117 E 6th.
Tucker Minnie Miss, waitress Tim D Phelps.
Turner Bell Miss, r Washington s of limits.
Turner John B (wf Emma), fruit grower, r Washington s of limits.
Turner Luther, stu, r Washington s of limits.
Turner Ona Miss, r Washington s of limits.
Turner Ruth Miss, r Washington s of limits.
Tyson Cornelius V (wf Mary), wks Schmoldt’s, r 1001 E 5th.
Back to top

U
Uebel Ben, wks Burl, r 1020 Edward.
Uebel Sarah C (wid Jacob), r 1016 W 7th.
UNION BAPTIST CHURCH (Lucy Waddell pastor), 1314 E 8th.
UNITED STATES EXPRESS CO (C L Thomas agt), 111 Washington.
Unland John H, r 400 E 2nd.
Unland Nettie Miss, r 400 E 2nd.
Unruh Clarence, stu, r 412 W 9th.
Unruh Clifford, janitor Beardstown Elec L Co, r 412 W 9th.
Unruh Fred, wks Burl, r 412 W 9th.
Unruh Gus (wf Amelia), carp, r 1013 Lafayette.
Utter John D (wf Amy), wks Burl, r 807 E 4th.
Back to top

V
Valentine John, wks Colonial Hotel, r same.
Valentiner J Fred (wf Dorothy), fireman Burl, r 1312 E 6th.
VanDeventer J Fenton (wf Martha), baggageman B & O, r 1321 Washington.
Vandergriff Wm, brkman Burl, r 914 Wall.
Vandevier William W (wf Barbara), watchman A E Schmoldt, r 811 Wall.
VanDoren Elmer D (wf Hattie), mach, r 404 E 8th.
VanDoren Ethel Miss, stu, r 404 E 8th.
VanDoren Minett Miss, stu, r 404 E 4th.
VanHorn Harold, brkman, r 611 Lafayette.
VanHorn Wm (wf Ida), wks Burl, r 611 Lafayette.
VAN SICKLES C J MRS, librarian Carnegie Public Lib, r 315 E 3rd.
VanVliet Arthur N (wf Clara), eng Burl, r 312 W 9th.
Varble James L, restaurant 116 ½ State, rms Goodell Hotel.
Varley Michael (wf Catherine), mach Burl, r 1014 Edward.
Varley William, office boy Bley & Bley, r 1014 Edward.
Vasconcellos Daniel, cigarmkr A Greve & Son, r 1004 Monroe.
Vasconcellos Mary B (wid Daniel), r 1004 Monroe.
Vesler Lena Miss, r 1117 Beard.
Venters John E (wf Fannie), brkmn Burl, r 919 Lafayette.
Vincent Ivan, r 410 W 10th.
Vincent Miles (wf Cora), driver McClain & Buck, r 410 W 10th.
Violett Bluford (wf Mary), rd master Burl, r 920 Washington.
Violett Floyd, r 920 Washington.
Violett Mary Miss, r 920 Washington.
Volkmar Dora, r 517 State.
Volkmar Elizabeth Miss, clk Deppe Bros, r 517 State.
Volkmar Fred A (wf Maude), mach Burl, r 112 E 5th.
Volkmar Geo J (wf Emma) meat market 209 State, r 106 E 5th.
Volkmar Louise (wd Geo), r 517 State.
Volkmar Nellie Miss, stu, r 813 Edward.
Volkmar Russell, stu, r 813 Edward.
Volkmar Wm A (wf Margaret), car repr, r 813 Edwards.
VON FOSSEN BROS (C N and E V), dry goods ladies’ ready-to-wear, 205 State.
VON FOSSEN CLYDE N (Von Fossen Bros), r 1217 State.
VON FOSSEN E VERN (Von Fossen Bros), r 1217 State.
Von Fossen Mabel Miss, r 1217 State.
VON FOSSEN RALPH J (with S L Von Fossen Co), r 1217 State.
VON FOSSEN SMITH L (propr The Big Store, S L Von Fossen Co, 112-114-116 N State), r 1217 State.
VON FOSSEN S L CO (Smith L Von Fossen propr) 112-114 N State.
Voss Fredericka Mrs, r 411 W 6th.
Voss Louis (wf Minnie), clk H H Pilger, r Washington s of limits.
Voss William, wks Bolhorst Bros, r 411 W 6th.
Back to top

W
Wacker Anna Miss, r 410 W 6th.
Wacker Caroline Miss, r 410 W 6th.
Wacker Dorotha Miss, r 410 W 6th.
Wacker Fred (wf Mary), r 410 W 6th.
Wacker Harry, stu, r 410 W 6th.
Wacker Minnie Miss, bkpr C O Schweer, r 410 W 6th.
Wacker Wm, brkmn Burl, r 410 W 6th.
WADDELL LUCY MRS, pastor Union Baptist Church, r 910 Walnut.
Waddell Lyle, stu, r 910 Walnut.
Waddell Thos B (wf Lucy), lab, r 910 Walnut.
WAGNER JULIUS, propr City Panitorium 107 State, r 1110 Monroe.
Wagner Theo, wks Burl, r 1110 Monroe.
Walk Chester, fireman Burl, r 513 Bay.
Walker Fred, fireman Burl, rms 400 E 6th.
Walker Harry L (wf Blanche), wks Schultz, Baujan & Co, r 705 Oak.
Wallace Earl, (wf Bessie), button cutter, r 1005 Clay.
Wallace Geo C (wf Clara L), chief clk supt Burl, r 301 W 8th.
Wallace Geo H (wf Harriet), lab, r 220 Arenz.
Wallace Ira, mailing clk Illinoian Star, r 301 W 8th.
Wallace Jesse R, stu, r 301 W 8th.
Wallace May Miss, cigarmkr C H Gersmeyer, r 1005 Clay.
Wallace Myrtle Mrs, wks L Dant, r 109 E Main.
Wallace Nathan (wf Sarah), wks Burl, r 1005 Clay.
Wallace Wayne, lab, r 220 Arenz.
WALSH J CLARENCE (Phelps & Walsh Electric Co), r Jacksonville, Ill.
Walters Claude, lineman C U Tel Co, r 111 E Main.
Walters Frank, r 109 Beard.
Walters Samuel (wf Minnie), fish buyer, r 109 Beard.
Walthers Louis (wf Annabel), mach Burl, r 1012 State.
Wandless James T (wf Eva), condr Burl, r 920 State.
Ward August, carp, r 920 Edward.
Ward Charles, clk Meyer Hotel, r 609 ½ E 4th.
Warden John T (wf Annie E), tmstr, r 903 Wall.
Warden Mary Miss, r 903 Wall.
Warden Ralph, lab, r 903 Wall.
Waring Wm E (wf Beatrice), condr Burl, r 1200 Clay.
Warnke Carrie Miss, clk Kuhl’s, r 100 E 7th.
Warnke Emma Miss, tchr, r 401 E 2nd.
Warnke Henry F (wf Laura), wks Burl, r 919 Monroe.
Warnke John (wf Emma), mach Burl, r 401 E 2nd.
Warnke Marie Miss, stu, r 401 E 2nd.
WASHINGTON SCHOOL, 1011 E 6th.
Wassmuth Geo, wks Burl, r 1320 Lafayette.
Wassmuth Henry (wf Ida A), lab, r 1320 Lafayette.
Wassmuth Leo, car repr, r 1320 Lafayette.
Waterfield George W (wf Lizzie), ret, r 1108 E 8th.
Waterfield Joseph F (wf Josephine), wks Burl, r 1108 E 8th.
Watkins Fred, brkmn Burl, r 500 E 4th.
Watkins Inez Miss, dom, r 1212 State.
Watson Hurley A (wf Iola), condr Burl, r 1405 Jefferson.
Waugh Lutie Miss, r 1202 Combs Ave.
Wayman Fred, lab, r 1020 Bay.
Wayman June, r 1020 Bay.
Wayman Newton J (wf Clarinda L), lab, r 1020 Bay.
Webb Kate Mrs, r 500 E 7th.
Weber Ben (wf Nellie), pipe ftr, r 1304 Jefferson.
Weber Bertha (wid John), r 207 E 7th.
Weber Carl, fireman Burl, r 500 E 4th.
Weber Catherine Miss, r 1205 Clay.
Weber Chris, wks Oscar Rosenberger, r 818 Oak.
Weber Earl, wks Burl, r 921 Jefferson.
Weber Edna May Miss, bkpr Beardstown Elec L & P Co, r 921 Jefferson.
Weber Gussie Miss, r 207 E 7th.
Weber John (wf Catherine), wks Burl, r 1205 Clay.
Weber Lulu Miss, stu, r 921 Jefferson.
Weber Mary (wid Geo), r 921 Jefferson.
Weber Sophia (wid Frederick), r 405 Railroad.
Webster Harold (wf Cora), wks Burl, r 1101 Wall.
Webster Oliver (wf Maude), lab, r 1309 Wall.
Wedeking D Geo (wf Martha), carp, r 400 E 14th.
Wedeking Edward H (wf Emma), wks Burl, r 303 E 8th.
Wedeking Hilda Miss, r 303 E 8th.
Wedeking Marie Miss, clk Kuhl’s, r 303 E 8th.
WEEMS LAUNDRY AGENCY (Julius Wagner), 107 E Main, phone 231.
Welch Austin V (wf Flora), btndr Wm Comerford, r 520 Beard.
Wells Dick (wf Rosie), lab, r 708 W 3rd.
Wells James L (wf Nellie), lineman, r 310 E 3rd.
Wells Marie Miss, stu, r 310 E 3rd.
Wells Nellie B Miss, wks W U Tel Co, r 310 E 3rd.
Wells Ross J (wf Margaret), lab, r 1012 E 7th.
Werscheid Adam (wf Ida), butcher, r 915 E 14th.
Werscheid Albert, r 915 E 14th.
Werscheid Gladys Miss, r 915 E 14th.
Werscheid Goldie Miss, r 915 E 14th.
Werscheid Helen Miss, r 1303 E 6th.
Werscheid Margaret Miss, r 915 E 14th.
Werscheid Melvina Miss, r 915 E 14th.
Wessel Anna Miss, r 911 E 8th.
Wessel Dora Miss, clk The Model, r 1000 Monroe.
Wessel Edward (wf Eva), r 700 Wall.
Wessel Elmer, wks Burl, r 417 W 7th.
Wessel Emil, r 911 E 8th.
Wessel Emma (wid Charles), r 911 E 8th.
Wessel Frank (Wesssel & Sons), r 401 W 7th.
Wessel Fred (wf Engel) (Wessel & Sons), r 401 W 7th.
Wessel Geo, r 911 E 8th.
Wessel Helen Miss, stu, r 417 W 7th.
Wessel Henry (wf Jessie), wks Burl, r 312 E 6th.
Wessel Henry, r 911 E 8th.
Wessel Herman (Wessel & Sons), r 401 W 7th.
Wessel Herman (wf Elizabeth), ret, r 1000 Monroe.
WESSEL JOHN (wf Elizabeth), horseshoeing and blksmith 301 E 2nd, r 311 W 7th.
Wessel Julius, carp, r 1000 Monroe.
Wessel Otto, driver T A Fredericks, r 911 E 8th.
Wessel Wm (wf Ella) (Wessel & Sons), r 405 W 7th.
Wessel & Sons (Fred, Wm, Herman and Frank), contrs, bldrs, mill work, rear 405 W 7th.
WEST LEWIS (wf Stella) (Hartman Ice Cream Co), r 218 ½ Washington.
WEST WARD SCHOOL, 1008 Lafayette.
Westerholt Charles (wf Lena), r 1015 E 8th.
Westerholt John, button cutter, r 1015 E 8th.
Westerholt Katie Miss, r 1015 E 8th.
Westerholt Louis, wks Burl, r 1015 E 8th.
WESTERN UNION TEL CO (Miss Laura E Tucker mngr), 117 W Main.
Westfall Alta Miss, r 316 W 8th.
Westfall Lucy Mrs, r 316 W 8th.
Wetterau Anna Miss, r 618 Monroe.
Wetterau Teresa (wid Andrew), r 618 Monroe.
Wetzel Ethel Miss, opr C U Tel Co, r 809 W Main.
Wetzel Malissa (wid Willis) r 809 W Main.
Wetzel Minnie Miss, opr C U Tel Co, r 904 Dey.
Whisman Belle Miss, r 114 E 8th.
White Charles, brkmn Burl, r 714 Wall.
WHITE C J (wf Olivia) (Schultz, Baujan & Co), r 615 Washington.
White Geo (wf Isadora), r 703 E 3rd.
White John (wf Louise), wks Terry Lumber Co, r 714 Wall.
White Mark (wf Della), condr Burl, r 507 W 5th.
White Orville, r 917 E 5th.
White Roxie Miss, r Wall s of limits.
White Theo (wf Emma) carp, r 917 E 5th.
White Wm J (wf Nellie), painter, r 409 W 2nd.
Whited Loren H, driver Geo J Volkmar, r 806 Canal.
Whited Wm T (wf Margaret), wks Roundhouse, r 806 Canal.
Whiteford James (wf Anna), wks Burl, r 211 E 5th.
WHITNEY LEVI W (wf Louise), Beardstown Cement Tile & Post Co, r 114 W 4th.
Wick Fred (wf Minnie), carp, r 400 E 6th.
Wiegman Arthur, wks Burl, r 1304 Monroe.
Wiegman Ernest H C (wf Mary), wks Burl, r 1304 Monroe.
Wiegman Ernest Jr, stu, r 1304 Monroe.
Wight Clinton (wf Eva), r 1000 Jefferson.
Wildes Catherine Mrs, r 715 E 3rd.
Wildes John E, mess Adams Exp Co, r 715 E 3rd.
Wildt Wm F (wf Anna), wks Burl, r 500 E 10th.
Wiles James (wf Hallie), switchman, r 500 E 8th.
Wilhite Margaret Miss, clk Von Fossen Bros, r 200 E 5th.
Wilker Eliza (wid Henry), r 1208 Monroe.
Wilker May Miss, r 412 State.
Wilke Linnie Miss, dom, r 512 State.
WILLIAMS GEO (wf Susie), pastor Congregational Church, r 612 Washington.
Williams George (wf Mayme), carrier No 2 P O, r 401 W 2nd.
Williams H C, dispatcher Burl, r 500 E 2nd.
Williams Ida M Mrs, r 1018 Walnut.
Williams Isaac N (wf Rosie M), tmstr, r 912 Grand Ave.
Williams J E, grocer 900 Canal, r Okla City.
Williams J Floyd, stu, r 1018 Walnut.
Williams Lloyd, brkman Burl, bds 1304 Edwards.
Williams Marvel Mrs, r Wall s of limits.
Williams Omer (wf Nellie), wks Burl, r 203 E 7th.
Williams Paul E, r 912 Grand Ave.
Williams William (wf Maggie), packer Schultz, Baujan & Co, r 512 E Main.
Williams Wm, baggageman Park House, r same.
Williams Wm R (wf Mayme), eng Burl, r 1200 Washington.
Williamson Fannie P (wid A), r 205 E 4th.
Williamson Nettie Miss, r 905 W 2nd.
Williamson S D (wf Addie), fisherman, r 409 W Main.
Willis Buford A (wf Edna), engr Burl, r 416 E Main.
Willis John, car repr, r 516 E 7th.
Willis Katherine (wid Wm O), r 408 E 3rd.
Wilson Blanche Miss, r Wall s of limits.
Wilson Curtis Jr (wf Mary), wks Burl, r 612 Main.
Wilson Frank, wks Burl, r 920 Oak.
Wilson John L, stu, r 510 E 5th.
Wilson Judie A Mrs, r 1208 Edward.
Wilson Laura (wid John), r 920 Oak.
Wilson Louis H (wf Ellen), r 1112 Jackson.
Wilson Raymond C, U S N, r 510 E 5th.
Wilson U S, wire chief C U Tel Co, r 215 W 2nd
Wilson W M, lab, r 200 ½ W Main.
Wimberle James (wf Lillian), baker T A Frederick, r 1209 Edward.
Winger Bert (wf Pauline), wks Burl, r 1301 E 9th.
Winger Dora Mrs, pastry cook Park House, r 302 ½ W Main.
Winger Fred (wf Dora E), eng Schmoldt’s, r 715 E 2nd.
Winhold T Paul, bkpr First Nat Bank, r 216 W 5th.
Wininger Doris Miss, r 108 E 6th.
Winkelhake Minnie (wid Hy), r 206 E 5th.
Winningham Imo Mrs, r 416 W 2nd.
Winton Della Miss, bkper Kuhl’s, r 811 Lafayette.
Wise Carl, propr Beardstown Rendering Co, r 2 ½ mi s e of city.
Wise Eula B Miss, tchr, r 1212 Jefferson.
Wise Jessie E Miss, tchr, r 1212 Jefferson.
Wise Lydia Mrs, r 1020 Arenz.
Wise Maria Miss, stu, r 1212 Jefferson.
Wise Wm, lab, r 1212 Jefferson.
Withrow Linnie Miss, r 1009 E 9th.
Withrow Richard, lab, r 1009 E 9th.
Wolfe Geo W, lab, r 1005 E 4th.
Wolfe John (wf Mary M0, wks Schmoldt’s, r 1016 E 3rd.
Wolfe Rosa (wid Chas), r 1005 E 4th.
Wollenkamp John, carp, r 1209 Monroe.
WONDER ABBIE MISS, mngr Postal Tel-Cable Co, 110 Washington, r 312 E 5th.
Wonder Edward H (wf Mary H), mach Burl, r 312 E 5th.
Wood Charles E (wf Sulah), bricklayer, r 1200 Jackson.
Wood Howard, fireman Burl, r 815 Washington.
Wood Ida Miss, waitress J S Haney.
Wood James S (wf Elizabeth), , wks Burl, r 602 E 5th.
Wood Thos (wf Anna), lab, r 608 W Main.
Woods Arthur, r 601 E 5th.
Woods Berlin (wf Anna), asst elec Elec L Co, r 106 Clay.
Woods Geo (wf Hester), r 601 E 5th.
Woods Margaret Miss, stu, r 601 E 5th.
Woods Mary Reddick, wks M W Wright, r 613 E 3rd.
Woods Walter, r 601 E 5th.
Workman Wm M (wf Isabelle), saloon 201 State, r 213 W 3rd.
Wright Carl L (wf Savilla), switchman, r 1015 Clay.
Wright Cecil R (wf Della), brkman Burl, r 812 E 5th.
Wright Ernest, stu, r 411 W Main.
Wright Frank E (wf Elizabeth), brkman Burl, r 308 E 8th.
Wright Fred, fireman Burl, r Colonial Hotel.
Wright Henry, brkman Burl, r Colonial Hotel.
Wright Jennie A (wid Fred), r 901 E 4th.
Wright Joseph, lab, r 114 Jackson.
Wright Mel W (wf Effie), restaurant 115 E 2nd, r 411 W Main.
Wright Russell, stu, r 901 E 4th.
Wright Vivian Miss, stu, r 506 W 9th.
Wubker Ada Miss, r 506 W 9th.
Wubker Eliza, r 415 E 4th.
Wubker Henry (wf Della), boilermkr, r 506 W 9th.
Wubker John, r 506 W 9th.
Wubker Walter, r 506 W 9th.
WYNNE CHARLES H (wf Mayme), city treas and Goodell Ice and Fuel Co and Beardstown Fish Co, foot of Washington, r 607 W 6th.
Back to top

Y
Yagow Edwin, dist agt Curtis Pub Co, r 316 E 8th.
Yagow Olga Miss, stu, r 316 E 8th.
Yates Alice M (wid John W), r 219 W 3rd.
Yates Carl, carrier Illinoian Star, r 219 W 3rd.
Yates Charles L, r 508 W 5th.
Yates Marie (wid Charles W), r 508 W 5th.
YATES RALPH E, clk John T Garm, r 219 W 3rd.
Yates Roy W, tinner Beatty Hdw Co, r 219 W 3rd.
Yeck Augusta Miss, r 208 E 6th.
Yeck Emma Miss, tchr, r 313 E 7th.
Yockey Amos (wf Fairy), barber 105 E 4th, r 306 W 5th.
Yockey Frank A (wf Nettie), agt Ill. Bankers Life, r 306 W 6th.
Yockey Merle, stu, r 306 W 6th.
Yockey Wallace, stu, r 306 W 6th.
York Goldia Miss, tchr, r 406 W 10th.
York Merel L, boilermkr, r 406 W 10th.
York William, wks Schmoldt’s, r 406 W 10th.
York Wm R (wf Sarah), lab, r 406 W 10th.
Yost Herman (wf Franzie), wks Burl, r 1005 Canal.
Yost Wm, wks Burl, r 607 E 6th/
Young Charles (wf Maude), fireman, r 909 Edward.
Young Eliza M Miss, r 409 E 3rd.
Back to top

Z
Zahn Philip, ret, r 100 E 6th.
ZIEGLER L F (wf Maude), dentist 109 ½ Washington, r 1301 State.
Zimmerman L Vern, clk Green & Ambrosius, r 210 Washington.
Zinn Harold, r 414 E 15th.
Zinn Henry Mrs, r 600 E 5th.
Zinn Wm (wf Ella), dairy, r 414 E 15th.
Back to top

BEARDSTOWN, ILLINOIS
Business Directory
1913

AGRICULTURAL IMPLEMENTS
Fuller H A, 120 E 2nd.
Huss John F, 200 E Main.

ART GOODS
KIRCHOFF J V, 117 W Main.

ATHLETIC GOODS
REXALL STORE (THE) Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

AUTOS
BOLLHORST GARAGE, 207 E 2nd.
KUHLMAN GEO F, 108 Washington.
SCHELL R C, 116 N State, phone 326.

AUTO LIVERY
CANNON & BILLINGS, 116 N State, phone 180
.
AUTO SUPPLIES
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.

BAKERIES
CROWE’S BAKERY, 104 W Main.
BEARDSTOWN BAKERY (T N Kinstle propr), 409 Bay.
FREDERICK T A, 116 W 2nd.

BANKS
BEARDSTOWN STATE BANK, 120 W 2nd.
FIRST NATIONAL BANK, cor Main and State.
FIRST STATE BANK, 100 W Main.

BARBERS
Bond George L, 117 State.
Cox Perry, 616 E 4th.
DAILY JOHN C, 103 E Main.
Finkey Ed, 302 E 6th.
Kohlman Fred L, 113 State.
McWane L G, 113 N State.
Minges John S, 122 Washington.
Oat W K, 209 S State.
Yockey Amos, 105 E 4th.

BEAUTY PARLORS
Sidener Josephine, 105 ½ State.

BEER (Wholesale)
Lemp Brewing Co (John Ruppel), 110 State.
McLAIN & BUCK (Reisch Brewing Co), 200 W Main.
PABST BREWING CO (C O Schweer wholesale dlr), 700 E 2nd.
REISCH BREWING CO (McLain & Buck), 200 W Main.

BICYCLES
HEIMBOURGER CHAS P, 114 W Main.

BILLIARDS AND POOL
Castle W F, 118 Washington.
GOODELL BILLIARD PARLOR, 313 State.
Hulett W M, 604 E 4th.

BLACKSMITHS
Hood Charles, 302-306 E Main.
Hood Walter, 115 Monroe.
WESSEL JOHN, 301 E 2nd.

BLANK BOOKS
KIRCHHOFF J V, 117 W Main.
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

BOARDING
Hagerstrom Lena Mrs, 409 Lafayette.
Raycraft Ida Mrs, r 114 E 8th.
Ross Addie Mrs, 607 E 6th.

BOAT LIVERY
Duggins Charles, rear 213 E Main.

BOOKS AND STATIONERY
KIRCHOFF J V, 117 W Main.
Martin Nina Mrs, 108 N State.

BOTTLERS (Soda)
Hagener Bottling Works, 113 E 6th.

BREWERS
RINK ANTON, 219 W Main.

BROOM MANUFACTURERS
Byers Riley, 916 Dey.

BRICK MANUFACTURERS
Meyers H C Estate, 904 E 3rd.

BUILDING MATERIAL
ANDREWS BROS, 100-102-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

BUILDING STONE
VON FOSSEN S L CO, 112-114 N State.

BUILDING AND LOAN ASSNS
BEARDSTOWN BUILDING & LOAN ASSN (R H Garm Sec), 100 W Main.
HOMESTEAD BUILDING & LOAN ASSN, 120 W 2nd.
MUTUAL BUILDING & LOAN ASSN, cor Main and State.

BUTTON MANUFACTURERS
Warner & Son, ft of Jackson.
Elk Pearl Button Co, 800 E 5th.
Ritter Fred Button Factory, 1102 S Adams.

CARPETS AND RUGS
CHAFFEE C C CO, 218 Washington.
MODEL, THE (J V Jokisch), cor State and Main.
KUHL’S, 215-217-219-221 State.
SIMPSON FURNITURE & UNDERTAKING CO, 115 W 3rd.

CEMENT
ANDREWS BROS, 100-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

CHINA
FISCHER BROS, 115 State.
HIERONYMUS, 106 W 2nd.
KIRCHOFF J V, 117 W Main.
LEADER (THE), 115 W Main.
PAPPMEIER & SON, 106 State.
CHILE NIEMANN W G, 104 W 2nd.
NIEMANN W G, 104 W 2nd.

CIGAR MANUFACTURERS
Gersmeyer Chas H, 108 State.
Greve A & Son, 112 Washington.
Greve Henry, 113 W Main.
GUELKER W F, 109 ½ State.
Hunter & Saeger, 203 ½ S State.

CIGARS
NATIONAL CIGAR STAND, 118 W 2nd.

CIVIL ENGINEERS
CHRISTIE & LOWE, 115 ½ E Main.

CLOAKS
MODEL THE (J V Jokisch), corner State and Main.
GARM JOHN T, 121 W Main.
GARM & COLEMAN, 123 State and 101-103 E 2nd.
Huss George H, 113 S Washington.
Kennedy C F, 203 State.
KNIPPENBERG & HUSS, 104 State.

CLEANERS (Clothes)
BOLLHORST BROS, 201 E 2nd.
CITY PANTATORIUM (Julius Wagner), 107 E Main, phone 231.

COAL
BLACK HARRY L, 615 E 5th.
GOODELL ICE AND FUEL CO, foot of Washington.
Hust C F, 709 E 4th.
Liston Coal Co, 713 E 6th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
SCHWEER C O, 700 E 2nd.

CRUSHED STONE
VON FOSSEN S L CO, 112-114 N State.

CONCRETE PRODUCTS
BEARDSTOWN CEMENT TILE & POST CO, 1000 W Main.

CONFECTIONERS
HOLBROOK B C, 111 State.
Kelly M B, 203A E 4th.
Leoucis & Lekas, 120 Washington.
Rhoades Thos A, 115 N State.

CONFECTIONS
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

COOPERAGE (Wholesale)
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

CORNICE
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
KEIL H C, 108 E Main.

CONTRACTORS
BEARDSTOWN CONCRETE CONST CO (general) rm 5 Hackman-McCarthy Bldg.
Brown Charles L (carp), 811 Humboldt.
Brubeck Wm (carp), 1007 W 6th.
CENTRAL ELECTRIC CO (R C Smith mgr) (electrical), 514 E 2nd.
CHRISTIE & LOWE (gov’t work), 115 ½ E Main.
FEDERAL CONTRACTING CO (drainage), cor 2nd and Washington.
Ivemeyer John (plaster and brick), 302 W 7th.
JONES & GUELKER, 116 E 2nd.
Lintner W F (paint), 717 W 5th.
Lathrop W E (paint), 809 Edward.
McKenzie E E (builder), 1004 Jefferson.
Newell John H (carp), 802 Wall.
Perry Wesley (paint) 511 W 2nd.
PHELPS & WALSH ELECTRIC CO (electric), 216 W 2nd.
Reller & Gersmeer (builders), 309 W 8th.
Schlueter & Son (building), 900 Monroe.
Thilenius Edward (paint), 601 W Main.
Trout F J, 211 W 3rd.
Wessel & Sons (building), rear 405 W 7th.

CUT FLOWERS
FRANK BROS, 409 W 5th.

CUT GLASS
FISCHER BROS, 115 State.
PAPPMEIER & SON, 106 State.
VON FOSSEN S L CO, 112-114 N State.

CUTLERY
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WILLIAM, 113-115 E Main.
KEIL H C, 108 E Main.

DAIRIES
Zinn Wm, 414 E 15th.

DENTISTS
Brockman M C, 203 ½ State
Cobbs J B, 208 Washington.
Henning J A, 106 ½ State.
Pence W D, 105 ½ State.
ZIEGLER L F, 109 ½ Washington.

DEPARTMENT STORES
KUHL’S 215-217-219-221 State.
VON FOSSEN S L & CO, 112-114-116 N State.

DOORS
ANDREWS BROS, 100-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

DIRECTORY PUBLISHERS
SAMSON CHARLES M, Bloomington, Ill.

DRAYING
COLEMAN A S, 1011 E 7th.

DRESSMAKERS
Broeker Amelia Miss, 1200 Lafayette.
Ethel Lucy Mrs, 417 E 6th.
Evans Artie Mrs, 407 E 7th.
Hueseman Clara Miss, r 317 W 6th.
Tosh Edith Miss, 1100 Edward.
DRUGS
Davis Drug Co, 609 E 4th.
DENTON BROS, 109 W Main.
DOYLE J W, 114 Washington.
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

DRY GOODS
DEPPE BROS, 121 State.
KUHL’S, 215-217-219-221 State.
MEYER F W, 603-605 E 4th.
MODEL THE (J V Jokisch), corner State and Main.
SCHAEFER J W, 302 W 2nd.
VON FOSSEN BROS, 205 State.

ELECTRIC LIGHT COMPANY
BEARDSTOWN ELECTRIC L & P CO, 401 E Main.

ELECTRICAL ENGINEERS
CENTRAL ELECTRIC CO, 514 E 2nd.
JONES & GUELK(ER)A, 116 E 2nd.

ELECTRIC GOODS
PHELPS & WALSH ELECTRIC CO, 216 W 2nd.

EMBALMERS
MOHLMANN WILL G, 117-119 E Main.
SIMPSON’S FURNITURE & UNDERTAKING CO, 115 W 3rd.

ENGRAVERS
FISCHER BROS, 115 State.
PAPPMEIER & SON, 106 State.

EXPRESS COMPANIES
ADAMS EXPRESS CO, 118 E Main.
U S EXPRESS CO, 111 Washington.

FEED
Fuller H A, 118 E 2nd.
Reeve Harry, 115 E 2nd.
FENCE POSTS
ANDREWS BROS, 100-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-14 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

FENCE POSTS
ANDREWS BROS, 100-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

FENCE POSTS (Concrete)
BEARDSTOWN CEMENT TILE & POST CO, 1000 W Main.

FISH (Wholesale)
BEARDSTOWN FISH CO, foot Washington.
GOODELL ICE AND FUEL CO, foot of Washington.

FISH (Retail)
BEARDSTOWN FISH CO, foot of Washington.
Bell J S, foot of Clay.
COLE CHARLES, rear 400 W Main, phone 747.
GOODELL ICE AND FUEL CO, foot of Washington.

FISHING TACKLE
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
KEIL H C, 108 E Main.

FIVE AND TEN CENT STORES
LEADER (THE), 115 W Main.
SCHAEFER J W, 302 W 2nd.
VON FOSSEN S L CO 112-114 N State.

FLORISTS
FRANK BROS, 409 W 5th.

FLOUR (Wholesale)
SCHULTZ BAUJAN & CO, 607-617 E 2nd.

FRUITS
Sanson Sam’l, 118 W 3rd.

FUNERAL DIRECTORS
MOHLMANN WILL G, 117-119 W Main.
SIMPSON’S FURNITURE AND UNDERTAKING CO, 115 W 3rd.

FURNACES
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WM, 113-115 E Main.
KEIL H C, 108 E Main.

FURNITURE
CHAFFEE CHARLES C, 218-220 Washington.
SIMPSON’S FURNITURE & UNDERTAKING CO, 115 W 3rd.
KUHL’S, 215-17-19-21 State
MOHLMANN WILL G, 117-119 E Main.

FURS (Raw)
KAULE E O, 218 E Main.
SUNDERMAN H, 105 W Main.

GARAGES
BEARDSTOWN GARAGE & MACHINE CO, 116 N State, phone 180.
BOLLHORST GARAGE, 207 E 2nd.

GAS COMPANIES
BEARDSTOWN ELEC L & P CO, 401 E Main.

GAS FITTERS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.

GAS AND ELECTRIC SUPPLIES
PHELPS & WALSH ELECTRIC CO, 216 W 2nd.

GASOLINE
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
BOLLHORST GARAGE, 207 E 2nd.
CANNON & BILLINGS, 116 N State, phone 180.

GLASS
LEADER (THE), 115 W Main.

GRAIN
SCHULTZ, BAUJAN & CO, 607-617 E 2nd.

GRAPHAPHONES
VON FOSSEN S L CO, 112-114 N State.

GREEN HOUSES
FRANK BROS, 409 W 5th.

GROCERS
BRANNAN THOS V, 107 W Main.
BRODMAN E G, 300 W Main.
Buescher William, 120 E Main.
Caldwell & Son, 809 Canal.
Clark B Frank, 117 E 2nd.
Cooke Catherine Mrs, 207 E 9th.
Colvin W C & Son, 216 E 6th.
Dant L, 109 E Main.
GREEN & AMBROSIUS, 213 S State.
Hardesty Frank, 1001 Clay.
HIERONYMUS C V, 106 W 2nd.
Hinners P A, 709 W Main.
Holtman & Knippenberg, 917 Grand Ave.
Kammerer A E, 900 E 4th.
Kane Bros, 120 State.
Kiehl Ed, 410 Jackson.
Logsdon & Todd, 201 E 4th.
Long J L, 116 Washington.
Matthews & Corcoran, 600 E 4th.
MEYER F W, 603-605 E 4th.
Pilger H H, 300 W 2nd.
Rebman M M, 1111 Adams.
Reichert Fred Jr., 1121 Jefferson.
SMITH W G, 119 State.
Williams J E, 900 Canal.

GUNS AND AMMUNTION
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WILLIAM, 113-115 E Main.
KEIL H C, 108 E Main.

HANDLE MANUFACTURER
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

HARDWARE
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WILLIAM, 113-115 E Main.
KEIL H C, 108 E Main.

HARNESS
KAULE E O, 218 E Main.
SUNDERMAN H, 105 W Main.

HATTERS
GARM JOHN T, 121 W Main.
GARM & COLEMAN, 123 State 101-103 E 2nd.
Kennedy C F, 203 S State.

HIDES
KAULE E O, 218 E Main.
SUNDERMAN H, 105 W Main.

HORSESHOERS
Hood Walter, 115 Monroe.
Madine John, 209 E Main.
WESSEL JOHN, 301 E 2nd.

HOSPITALS
BEARDSTOWN HOSPITAL, 108 W Main, tel 79.

HOTELS
COLONIAL HOTEL, 206 E 2nd.
Cottage Hotel, 619 E 4th.
GOODELL HOTEL, 315 State.
Lindell Hotel, 701 E 4th.
MEYER HOTEL, 601 E 4th.
PARK HOUSE, 124 Washington.

HOUSE FURNISHERS
KUHL’S, 215-17-19-21 State.

ICE
GOODELL ICE AND FUEL CO, foot of Washington.
Meyer H C Estate, 904 E 3rd.
RINK ANTON, 219 W Main.

ICE CREAM MANUFACTURERS
Hartman Ice Cream Co, 218 Washington.
Hilton & Son, 317 W 12th.
HOLBROOK B C, 111 State.

INSURANCE
Carpenter G A, 511 W 8th.
CONDIT & CONDIT, cor Main and State.
GARM R H & CO, 100 W Main.
HUNTER E T, 120 W 2nd.
LISTMANN JOHN, 109 ½ State.
MANEY DANIEL M, 212-214 N Wall.
Schmitt V J, 205 ½ State.
Smith H A, 603 S Washington.
Yockey F A, r 306 W 6th.

JEWELERS
FISCHER BROS, 115 State.
PAPPMEIER & SONS, 106 State.
VON FOSSEN S L CO, 112-114 N State.

JUNK
Diebold Geo E, 120 Monroe.
KAULE E O, 218 Main.

JUSTICES OF THE PEACE
Briggs J C, 709 E 4th.
Leggett A M, 118 ½ State.

KINDLING
BLACK HARRY L, 615 E Main.
GOODELL ICE AND FUEL CO, foot of Washington.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
SCHWEER C O, 700 E 2nd.

KINDLING (Wholesale)
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

KODAKS AND KODAK FINISHING
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

LACE CURTAINS
DEPPE BROS, 121 State.
KUHL’S, State cor 3d.
MODEL THE (J V Jokisch), cor State and Main.

LADIES READY-TO-WEAR
VON FOSSEN BROS, 205 S State.

LANDS
CHRISTIE & LOWE, 115 ½ E Main.

LATH
ANDREWS BROS, 100-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.
ANDREWS BROS 4th & State.

LAUNDRIES
BEARDSTOWN STEAM LDRY, 201 E 2nd.
WEEMS LAUNDRY AGENCY (Julius Wagner), phone 231, 107 E Main.

LAWYERS
Cooke J J, 105 ½ State.
DIETERICH W H, 104 ½ State.
Hewitt R R, 109 ½ State.
McCLURE MILTON, 117 ½ W Main.
PHILLIPS HENRY, 117 ½ Washington.
SCHAEFFER CHAS A, 107 E 2nd.
Thacker B F, 218 ½ Washington.

LIGHT COMPANIES
BEARDSTOWN ELEC L & P CO, 401 E Main.

LIME
ANDREWS BROS, 100-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

LINOLEUMS
MODEL THE (J V Jokisch), cor State and Main.

LIQUORS (Wholesale)
McCLAIN & BUCK, 200 W Main.
RINK ANTON, 219 W Main.

LIVE STOCK
MEYER BROS, 114 State.

LIVERIES
GARRETT J M, 208 E Main.
KESSLING JOHN T, 212 W Main.
Morrison & Son, 121 E 2nd.
PHELPS WALTER W, 104-106 E 2nd.

LOCKSMITH
HEIMBOURGER CHAS P, 114 W Main.

LUMBER
ANDREWS BROS, 100-102-104 E 4th.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

LUMBER (Native, Wholesale and Retail)
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

MACHINISTS
HEIMBOURGER CHAS P, 114 W Main.
Hood Charles, 302-306 E Main.

MEATS (Wholesale)
MEYER BROS, 114 State.

MEAT MARKETS
Birnbaum Frank, 611 E 4th.
Ducherdt Geo, 307 S State.
Kammerer A E, 900 E 4th.
MEYER BROS, 114 State.
Pilger H H, 300 W 2nd.
Scherrer R H, 602 E 4th.
Volkmar Geo J, 209 S State.

MEN’S FURNISHINGS
GARM JOHN T, 121 W Main.
GARM & COLEMAN, 123 State, 101-103 E 2nd.
Huss George H, 113 S Washington.
Kennedy C F, 203 State.
KNIPPENBERG & HUSS, 104 State.
Mooney W G, 607 E 4th.

MILLINERS
Clark Emma Mrs, 115 Washington.
DEPPE BROS, 121 State.
Hunter E T Mrs, 112 W Main.
SCHAEFFER J W, 302 W 2nd.
VON FOSSEN BROS, 205 State.

MILLS (Flour)
SHULTZ, BAUJAN & CO, 607-617 E Main.

MONUMENTS
VON FOSSEN S L & CO, 112-114 N State.

MUSICAL MDSE
VON FOSSEN S L CO, 112-114 N State.

MUSIC TEACHERS
Bergman Alma Miss, 1015 Washington.
Hagener Nora Miss, 218 E 4th.
Listman Cora Miss, 317 W Main.
SMITH NELLIE MISS, 512 State.
SMITH HENRIETTA MRS, 512 State.

NEWSPAPERS
ENTERPRISE, 107 E 2nd
ILLINOIAN STAR, 114 E Main.

NEWS STANDS
DOYLE J W, 114 Washington.
KIRCHOFF J V, 117 W Main.

NOTARIES
CONDIT F M, cor Main and State.
GARM CLIFFORD C, 100 W Main.
Hewitt R R, 109 ½ State.
HUNTER E T, 120 W 2nd.
LISTMANN JOHN, 109 ½ State.
Leggett A M, 118 ½ State.
McCLURE LLOYD MILTON, 117 ½ W Main.
McCLURE MILTON, 117 ½ W Main.
PHILLIPS HENRY, 117 ½ Washington.
SAUNDERS GEO T, 101-103 W 3rd.

NURSES
Doyle Rose Miss, 100 W 4th.
HENDERSON FRANCES MISS, 108 W Main.

OPERA HOUSES
GRAND OPERA HOUSE, 105 E 2nd.

OPTICIANS
FISCHER BROS, 115 State.
PAPPMEIER & SONS, 106 State.

OIL COMPANIES
Standard Oil Co, 218 W 4th.

PACKETS
Eagle Packet Co, ft Lafayette.
Keystone Packet Co, ft Jackson.

PAINTS AND OILS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DENTON BROS, 109 W Main.
DOYLE J W, 114 Washington.
KEIL H C, 108 E Main.
KIRCHHOFF J V, 117 W Main.
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

PANITORIUMS
CITY PANITORIUM, Julius Wagner propr, 107 E Main.

PEARL BUYERS
Carner & Son, 513 W Main.

PHOTOS
Mallory W H, 118 ½ State.
Shoemaker M R, 209 W 2nd.

PHYSICIANS
BLEY & BLEY, 108 W Main.
Brandon P A, 400 E Main.
CHARLES T D, 104 ½ State.
Ehrhardt Henry, 200 Washington.
Garm Roy H, 214 Washington.
JONES J F, 213 ½ S State.
Palmer Martin J, 117 ½ Washington.
Schweer T J, 114 W 2nd.
SOULE CHARLES E, 114 W 4th.

PHYSICIAN’S SUPPLIES
DOYLE J W, 114 Washington
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

PIANOS
Germer Arthur C, 816 E 6th.
HIERONYMUS C V, 106 W 2nd.
VON FOSSEN S L CO, 112-114 N State.

PICTURE FRAMING
SIMPSON’S FURNITURE & UNDERTAKING CO, 115 W 3rd.

PLANING MILLS
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

PLASTER
ANDREWS BROS, 100-104 E 4th.
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

PLUMBERS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WILLIAM, 113-115 E Main.
JONES GUELKER, 116 E 2nd.
KEIL H C, 108 E Main.

POULTRY
Diebold George E, 120 Monroe

PRINTERS (Job)
ENTERPRISE, 107 E 2nd
ILLINOIAN STAR, 114 E Main.

PROPRIETARY MEDICINES (Mnfrs)
DENTON BROS DRUG CO, 109 W Main.

PUMPS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WM, 113-115 E Main.
KEIL H C, 108 E Main.

QUEENSWARE
HIERONYMUS C V, 106 W 2nd.
LEADER (THE), 115 W Main.

RAILROADS
Baltimore & Ohio R R Co, 720 E 4th.
Chicago Burlington & Quincy R R, e 4th Cor Morgan.

REAL ESTATE
Carpenter G A, 511 W 8th.
COIL & SCHAEFFER, 107 E 2nd.
KUHLMAN GEO F, 108 Washington.

RENDERING WORKS
Beardstown Rendering Co, 2 ½ mi S E of city.

REPAIR SHOPS
BOLLHORST GARAGE, 207 E 2nd.
CANNON & BILLINGS, 116 N State, phone 130.
HEIMBOURGER CHAS P, 114 W Main.
Madine John, 209 E Main.

RESTAURANTS
Abbott J B, 102-104 Washington.
C B & Q CAFÉ, 623 E 4th.
Bailey W B, 106 N State.
BROEKER & SCULLION, 100 Washington.
Dant L, 111 E Main.
Haney J S, 612 E 4th.
QUIGG J S, 623 E 4th.
Varble J L, 116 ½ State.
Wright M W, 115 E 2nd.

ROOFERS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WILLIAM, 113-115 E Main.
KEIL H C, 108 E Main.

SAFETY DEPOSIT BOXES
FIRST NATIONAL BANK, 102-104 State.

SALOONS
Anderson W H, 604 E 4th.
Benson Wm, 621 E 4th.
BROEKER & SCULLION, 100 Washington.
Comerford William, 100 N State.
GARMAN & SHUPE, 118 State.
HAGENER EDWARD, 122 State.
Hagener John W, 300 E 6th.
Knippenberg A W, 207 State.
McCLAIN & BUCK, 200 W Main.
McGUIRE E J, 111 E 2nd.
Neff Tice, 201 E Main.
Park House Bar, 206 W 2nd.
Perrin A W, basement 601 E 4th.
RINK ANTON, 219 W Main.
Ruppel Chris, 110 W 2nd.
Ruppel John, 110 State.
RYAN JAMES E, “Lanes Old Stand,” 112 E Main.
TOBIN HARRY J, 218 W Main.
Workman Wm J, 201 State.

SAND AND GRAVEL
BEARDSTOWN CEMENT TILE & POST CO, 1000 W Main.

SAUSAGE MANUFACTURERS
MEYER BROS, 114 State.

SAW MILLS
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

SCHOOL SUPPLIES
DOYLE J W, 114 Washington.
KIRCHHOFF J V, 117 W Main.
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co., 118 W 2nd.

SECOND HAND STORES
NOEL NATHANIEL, 300 W Main.
Richardson W E, 105 E Main.
Steele Cylde, 116 E Main.

SEEDS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
SUNDERMAN H, 105 W Main.

SEWER PIPE
TERRY W E LUMBER CO, 519 Monroe.

SEWING MACHINES
Singer Sewing Machine Co, 110 Washington.

SHOE REPAIRERS
RUPPEL & SON, 109 State.
Schaefer Geo, 214 W 2nd.

SHOES
DIEHL JOHN, 211 S State.
Fischer H F, 119 W Main.
RUPPEL & SON, 109 State.
Mooney W G, 607 E 4th.
SCHAFER J W, 302 W 2nd.
Seeger John H, 111 W Main.
Siekmann Otto, 106 Washington.

SHOOTING GALLERIES
Hagener Edward, 108 W 2nd.

SPORTING GOODS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
LEADER (THE), 115 W Main.
KIRCHHOFF J V, 117 W Main.

STATIONERY
KIRCHHOFF J V, 117 W Main.
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

STEAMSHIP AGENTS
FIRST NATIONAL BANK, cor Main & State.
HUNTER E T, 120 W 2nd.

STEAM AND HOT WATER HEATING
KEIL H C, 108 E Main.

STETSON HATS AGENCY
John T Garm, 121 W Main.

STOCK FOODS
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

STOVES
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
CHAFFEE C C CO, 218 Washington.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WILLIAM, 113-115 E Main.
KEIL H C, 108 E Main.

TAILORS
GARM JOHN T, 121 W Main.
HALBLAUB HENRY, 116 State.
Hitch C E, 816 S Edward.
Huss George H, 113 S Washington.
KNIPPENBERG & HUSS, 104 State.

TELEGRAPH COMPANIES
POSTAL TELEGRAPH CABLE CO, 110 Washington.
W U TEL CO, 117 W Main.
CENTRAL UNION TEL CO, 106 ½ W 2nd.

THEATRES
Gem Theatre, 311 S State.
Grand Opera House, 105 E 2nd.
Princess Theatre, 107-109 E 4th.

TILE (Concrete)
BEARDSTOWN CEMENT TILE & POST CO, 1000 W Main.

TINNERS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.
DUNN R H, 106 W Main.
FREY WILLIAM, 113-115 E Main.
Jones & Guelker, 116 E 2nd.
KEIL H C, 108 E Main.

TRANSFERS
COLEMAN ARTHUR, 1011 E 7th.

TYPE WRITER REPAIRS
HEIMBOURGER CHAS P, 114 W Main, tel 701.

TRUSSES
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

UNDERTAKING
MOHLMANN WILL G, 117-119 E Main.
SIMPSON FURNITURE & UNDERTAKING CO, 115 W 3rd.

VETERINARIANS
BROWN JACKSON R, 200 E Main.

WAGON MAKERS
Chalfant W S, 111 Monroe.

WALL PAPER
DENTON BROS, 109 W Main.
DOYLE J W, 114 Washington.
KIRCHHOFF J V, 117 W Main.
REXALL STORE (THE), Harry Denton Drug Co, 118 W 2nd.

WATER TANKS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.

WATER COMPANY
CITY WATER WORKS, 1101 Edward.

WIND MILLS
BEATTY HDW CO, 114-116 W Main.

WOOD
SCHMOLDT A E, 212-214 N Wall.

Back to top